Sari la conținut

Miting moto 2009, 25 aprilie


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Domnilor de la AMR, ce respect si ce credibilitate va doriti ca si asociatie (ca la nivel de individ pentru ca nu-mi permit sa-mi dau cu parerea despre asta) cand:

 

- Presedintele se prezinta la o emisiune cu audienta nepregatit (ca sa fiu delicat in exprimare)

 

- Un membru important are intrebari existentiale si penibile

 

- Presedintele spune la jumatatea lui aprilie ca motociclistii nu au inceput sezonul si organizarea evenimentului nu are nimic comun cu topicul pe care l-a postat

 

- La orice post care nu va ridica in slavi si critica ceva apare @serban din partea AMR care jigneste ptr ca nu are alte argumente sau @kali care explica faptul ca e mult de munca si ca nu si-a facut comparaturile de paste din cauza asta. Ori jigniri penibile, ori cerseala de intelegere. Nimic altceva.

 

In afara de prestatia f buna a Dlui Frasineanu de la antena 3, nu aveti nimic(ma refer la imaginea publica - sau cel putin ce am vazut eu). Incepand cu site-ul ala de k.ko, si continuand cu oameni care se prezinta nepregatiti si au pretentia ca reprezinta motociclistii din romania. Si simpla idee ca "am lansat imnul motociclistilor din romania" spusa de @Purghy mi se pare jenanta. Ati lansat imnul a 30-50 sau 100 de motociclisti....cati sunt in asociatia voastra.

 

La marsul de la SMAEB, a vorbit comisarul Ciocan si o duduie la camasa apretata care a zis ca motociclistii iubesc viteza. O sa spuneti ca nu era de la voi. F rau ca nu era si ca a ajuns sa vb cineva aiurea despre ce vor motociclistii. E normal ca nu v-a mai dat nimeni autorizatie. La urmatoarele actiuni nu o sa mai vina nici Ciocan, ptr ca nu are in voi un partener coerent. Isi pierde timpul cu voi.

 

La concert in HALA, Dan Popescu s-a invartit pe langa mine (calare pe motocicleta) fixandu-ma, de ma intrebam "cine-o fi asta si ce vrea de la mine" (nu stiam cine e in momentul ala) si apoi scrie pe site ca a vazut motorul dar nu a remarcat proprietarul "pe acolo". Eu inteleg ca nu sunt chiar atat de vizibil ca Dan Popescu, dar nu sunt mic deloc.:) Ce vreti sa mai creada motociclistii despre voi?

 

Si astea sunt cele ramarcate de mine. Probabil cei care au legaturi mai vechi cu femomenul motociclistic ar putea completa lista actiunilor voastre care ma indoiesc ca pot fi de laudat.

 

Pentru ca inevitabil va urma cel putin un mesaj in care serban, kali sau dan popescu vor jigni, se vor plange sau dupa caz vor spune ca strugurii sunt acri, va spun ca nu-s idiot cum va presupune serban, nu ma intereseaza timpul liber al lui kali ptr ca e optiunea ei cum isi manageriaza timpul si nici nu as avea curaj sa-i iau lui Dan Popescu mancarea din fata(la struguri ma refer)

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Desi vad ca discutia a luat-o in cu totul alta parte, am si eu o intrebare.

 

Petitiile....asa cum sunt, unde pot si studiate si semnate?

 

Parerea mea este ca nu poti aduna suficiente semnaturi in 3-4 ore. Eu unul nu am putut sa particip la miting desi am dorit. Acum, daca vreau sa semnez o petitie, cum procedez?

 

Cred ca petitiile trebuie sa fie disponibile on-line (textul acestora), si cine doreste sa le semneze, sa poata face acest lucru (la sediul AMR de exemplu). Mult mai bine era daca ar exista mai multe locuri unde sa poata fi semnate, pentru ca numai asa se poate ajunge la un numar suficient de semnaturi pentru a fi luate in consideratie de autoritati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca inevitabil va urma cel putin un mesaj in care serban, kali sau dan popescu vor jigni, se vor plange sau dupa caz vor spune ca strugurii sunt acri, va spun ca nu-s idiot cum va presupune serban, nu ma intereseaza timpul liber al lui kali ptr ca e optiunea ei cum isi manageriaza timpul si nici nu as avea curaj sa-i iau lui Dan Popescu mancarea din fata(la struguri ma refer)

Cind arunci cu kakat asteapta-te sa mai primesti si inapoi cite ceva.

(ce ar fi sa iesi din spatele tastaturii si sa ne spui chestiile astea in fata?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind arunci cu kakat asteapta-te sa mai primesti si inapoi cite ceva.

(ce ar fi sa iesi din spatele tastaturii si sa ne spui chestiile astea in fata?)

 

Serban, ce-am scris mai sus sunt realitati verificabile usor nu impresii. Asa cum am mai spus, la invitatia unui coleg al vostru mult mai politicos decat tine(HondaSan) hotarasem sa vin la o sedinta a voastra. Timpul nu mi-a permis la acel moment, ulterior comportamentul celor ca tine precum si cele relatate mai sus sa fac sa nu ma mai intereseze absolut deloc invitatia. Sper ca la asta se referea si "ce ar fi sa iesi din spatele tastaturii si sa ne spui chestiile astea in fata?" si nu la vreo invitatie "la interval" cum am mai vazut pe acest forum.

Daca ai ceva de comentat, comenteaza ce-am scris mai sus, nu fa doar afirmatii aiurea.

Cat despre iesitul meu din spatele tastaturii, poti fi sigur ca ies suficient (spre deosebire de voi care nu ati inceput inca sezonul :) ). Daca nu postez pe aici despre prima mea calatorie, a doua, a 50-a si nu pun poze de prin benzinarii sau de pe magheru, te asigur ca nu ma intereseaza aspectul. In rest, poate chiar ne-am salutat in trafic (inclusiv cu purghy daca nu i s-a parut ca am trecut de limita de varsta acceptata de ea ptr salut) :bigstar:

Hai ca ma plictiseste discutia cu un om fara argumente.

Asfalt uscat si succesuri multe doresc AMR.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi vad ca discutia a luat-o in cu totul alta parte, am si eu o intrebare.

 

Petitiile....asa cum sunt, unde pot si studiate si semnate?

 

Parerea mea este ca nu poti aduna suficiente semnaturi in 3-4 ore. Eu unul nu am putut sa particip la miting desi am dorit. Acum, daca vreau sa semnez o petitie, cum procedez?

 

Cred ca petitiile trebuie sa fie disponibile on-line (textul acestora), si cine doreste sa le semneze, sa poata face acest lucru (la sediul AMR de exemplu). Mult mai bine era daca ar exista mai multe locuri unde sa poata fi semnate, pentru ca numai asa se poate ajunge la un numar suficient de semnaturi pentru a fi luate in consideratie de autoritati.

Momentan AICI se pot gasi de download-at tabelele (nush de ce nu reusesc EU sa il iau de acolo si sa-l atasez apoi aici ......da-mi beau eu cafeaua :) ). Mai caut textele de la petitii ca sa fie treaba clara.

Se fac pregatirile pentru ca petitiile sa ajunga impreuna cu suficiente tabele prin barurile cunoscute de prin Bucuresti dar nu va pot spune o data si la care baruri. O sa se anunte probabil dupa ce ele ajung acolo. Deasemeni se fac pregatirile ca ele sa ajunga pe la diverse adunari de cartier/de marca de moto/ de tip de moto/ sau alte motive pentru care se aduna omu. Dar pina atunci, miercuri la Arc sper ca o sa se poata organiza o astfel de activitate.

 

Rugamintea mea este ca daca luati o lista d-asta de semnaturi sa o completati cit mai corect si cit mai complet pentru a nu ne trezi cind sunt centralizate ca avem o groaza de pagini cu 1-2 sau 3 rinduri completate. Poate semna orice cetatean roman cu varsta peste 18 ani. TOATE datele cerute acolo sunt obligatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le doresc multa carne in frigidere .

ce fel de carne?

 

 

 

interesele-s prea mari. parerea mea ca nu se va face absolut nimic. asta privind strict lacaraia pe strazi/sosele. nu se va schimba nimic cu o petitie, spagile deja au fost date/luate. oare ce spagi au fost date pt. a semna autoritatile aceste contracte? aveti idee ce bani se-nvart aici? cine sta sa ne bage-n seama cand ei fac milioane de euro din apa din lacuri/rauri si parcarile lu' udrea? nimeni. oricat am protesta calm nu va avea nici un efect. poate sunt simpatizanti care-ar putea face ceva, dar vor fi inabusiti cu siguranta cand vor pune problema unei schimbari in bine in defavoarea ingrosarii conturilor bancare. e ok ideea mitingului, semnarii petitiilor, strigatului de ajutor. dar prefer sa-mi iau liber de la munca sau sa-mi schimb planurile de sambata dimineata pt. a fi prezent la procesul celor de pe plevnei...

 

ok, s-au semnat petitii, s-au adunat cateva sute, ziarele au rastalmacit ideea protestului (motoristii nu vor udarea ziua, o vor noaptea - in loc de nu vor, ca toti oameni, udarea, ci spalarea).

 

daca nu vor fi luate masuri ce se va-ntampla in continuare? caci masuri nu vor fu luate, cu siguranta

se va organiza o actiune/protest fara autorizatii (caci nu se vor elibera) spre a-mpiedica la propriu iesitul cisternelor din garaje? la un asemenea protest ma bag, trup, suflet si cu riscul de a lua ceva amenzi. se va baga cineva la aruncat cu pietre (la pripriu) daca nu se vor lua masuri in urma protestelor pasnice?

se va schimba ceva la noi doar in cazul in care nu vor mai avea de ales

 

bafta

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati inebunit cu totii bah, afara-i soare si frumos si voi stati sa va bateti capul cu toti retarzii !!!!!

Bafta !!!

 

 

Astazi e frumos da discutzia s-a incins de ieri cand a fost frig si a plouat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Uamnei domne! tipic romanesc

-ne plangem care mai de care de problemele ce le avem in trafic-dar nu facem nimic sa le rezolvam iar cand unii iau taurul de coarne si inearca sa se implice in rezolvare acestor pb nu ii sprijim ba din contra le sarim in cap cu tot felul de acuze si reclamatii cum ca vor sa se imbogateasca, ca au nu-s ce jeg de papuc-cu care vosr sa tracteze motociclistii aflati la nevoie, ca o fac ptr imagine, ca nu reprezinta de fapt motociclistii din Romania ,ca majoritatea au trei Koaie si nu se simt reprezentati de acesta asociatie.

Eu va intreb altcvea-de ce nu faceti voi nimic? de ce va multumiti sa stati pe margine sa behaiti ca niste babe telenoveliste?de ce nu ii sprijiniti sa inlocuisca acel papuc cu o masina de asistenta competitiva,de ce nu contribuiti fiecare cu o cheie sa isi faca o trusa de scule- vreti sa imi spuneti ca atunci cand motoarle voastre cu euro patru va vor lasa balta, din cauza udatlui strazilor sau din orice alt motiv, atunci cand nu veti avea la cine sa apelati, daca vi se va oferi asistenta cu papucul ala harbuit veti refuza?

Spuneti ca nu intelegeti rostul actiunii de boicotarea a udatului strazilor?-voi sunteti zmei si nu va afecteaza pb asat sunteti mult ptrea buni riseri ca sa va deranjezeze asfaltul manjit-si ca orice zmeu care se respecta va doare in cot de ceilalti mai putin stralucitori in arta condusului mobrei.

Spuneti ca nu vreti rca pe durata mai mica de timp la moto- ca nu va deranjeaza cei nu stiu cati lei econmisiti-la altii v-ati gandit? si pun pariu ca daca s-ar rezolva chestia asta toti iti profita cu drag de ea

Spuneti ca nu va intereseaza tpi-iar zmei ipocriti pun pariu ca nici 2 la suta dintre voi nu aveti un motor euro 4 si chiar dac ati avea -la altii v-ati gandit?

Pe mine personal nu ma afecteaza nici un dintre aceste probleme la momentul, asta,dar m-as bucura sa se rezolve macar una dintre ele pentru altii, ptr care conteza banii economisti la rca, ptr care udatul strazilor este o problema sau care nu isi permit motoare de jdemii de euro cu euro 4.

De ce trebuie sa fim egoisti?

De ce nu putem aprecia munca voluntara a unor oameni care uzeaza de resursele lor proprii ca sa fac un bine?

De ce daca nu ii ajutam in ceea ce fac nu putem macar sa ii lasam sa isi faca treaba pe care au inceput-o? de ce sa aruncam cu noroi in munca lor?de ce ne batem joc de ei?

Nu cunosc pe nimeni din AMR, spre rusinea mea nu i-am sprijinit in nici una dintre actiunile lor, dar ii apreciez enorm ptr ceea ce incearca sa faca iar fpatul ca inghit niste mizerii "benevol" nu ma fac decat sa imi scot casca in fata fiecaruia dintre ei.Cand a aparut ideea de AMR am trimis un mail de aderare si atat si nu imi pare rau ca nu am dus mai departe demersul, caci sincer nu stiu daca as fi rezistat la atatea porcarii pe care le inghit acei oameni din partea unora sau altora.

Nu astept raspunsuri nici pro nici contra si alt post nu voi mai pune aici, asta e parerea mea si nu mi-o veti schimba in nici un fel,asa ca nu va mai tociti unghiile pe tasaturi.Toata stima si admiratia ptr oamenii care incearca sa faca ceva, indiferent ca le zice amr sau in alt fel iar voi Babelor carcotase lasati-ii sa isi faca treaba-nu trebuie sa va dea voua socotaeala -nu aveti nici un drept sa ii criticati sau sa ii batjocoriti atata vreme cat nu faceti nimic sa schimbati conditia de "donatori de organe" a motociclistilor!

Editat de bykerkess
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tine doar ne plangem si atat dar nu luam nici o masura si cand cineva ara initiativa nici macar nu avem bunu simt sa ajutam macar cu prezenta dar asa este romanu,

am fost la miting si am ramas dezamagit nu de reprezentanti AMR ci de noi motociclisti

pt AMR

tinetio tot asa orice actiune pentru binele motociclistilor este binevenita chiar deca aproape INTODEAUNA o sa fie circotasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....Dar pina atunci, miercuri la Arc sper ca o sa se poata organiza o astfel de activitate.....

Gata, s-a organizat. MIERCURI LA ARC LA 20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Uamnei domne! tipic romanesc

 

De ce trebuie sa fim egoisti?

De ce nu putem aprecia munca voluntara a unor oameni care uzeaza de resursele lor proprii ca sa fac un bine?

De ce daca nu ii ajutam in ceea ce fac nu putem macar sa ii lasam sa isi faca treaba pe care au inceput-o? de ce sa aruncam cu noroi in munca lor?de ce ne batem joc de ei?

Nu cunosc pe nimeni din AMR, spre rusinea mea nu i-am sprijinit in nici una dintre actiunile lor, dar ii apreciez enorm ptr ceea ce incearca sa faca iar fpatul ca inghit niste mizerii "benevol" nu ma fac decat sa imi scot casca in fata fiecaruia dintre ei.Cand a aparut ideea de AMR am trimis un mail de aderare si atat si nu imi pare rau ca nu am dus mai departe demersul, caci sincer nu stiu daca as fi rezistat la atatea porcarii pe care le inghit acei oameni din partea unora sau altora.

Nu astept raspunsuri nici pro nici contra si alt post nu voi mai pune aici, asta e parerea mea si nu mi-o veti schimba in nici un fel,asa ca nu va mai tociti unghiile pe tasaturi.Toata stima si admiratia ptr oamenii care incearca sa faca ceva, indiferent ca le zice amr sau in alt fel iar voi Babelor carcotase lasati-ii sa isi faca treaba-nu trebuie sa va dea voua socotaeala -nu aveti nici un drept sa ii criticati sau sa ii batjocoriti atata vreme cat nu faceti nimic sa schimbati conditia de "donatori de organe" a motociclistilor!

 

 

Perfect de acord cu cele spuse mai sus! :)

 

Daca tu esti incapabil sa faci un lucru mai bine decat altul, macar ai bunul simt si nu jigni incercarea lui de misca lucrurile.Jignind, nu faci decat sa determini oamenii care se lupta benevol sa renunte.Si daca astia renunta si pleaca, vei veni tu sa faci dovada calitatilor tale?Sau vei prefera sa ramai in "opozitie" la infinit? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul, cred ca pe langa probleme care tin de taxe si de autoritati(din toate domeniile vorbesc) ramane o singura problema mare si lata pe care nici o asociatie sau autoritate publica nu o poate rezolva ,aceasta fiind cea a respectului dintre participantii la trafic(si respectului in general). Si aici nu vorbesc de respect ca si teama de ceva/cineva ci vorbesc de respect ca buna educatie si rationament. Eu zic ca totul pleaca de la sine si nu trebuie sa dam vina tot timpul pe cineva.

Legat de ce zicea cineva mai sus anume ca aceste asociatii vor sa se imbogateasca de pe urma unui anumit numar de motociclisti vreau sa zic ca ar fi si normal ca ei sa poata beneficia de anumite fonduri pt a putea impartasi apoi si altora din ceea ce au realizat cu aceste fonduri.

Eu cred ca referitor la problema cu lipsa participantilor la meeting este slaba informare a acestora adica a noastra.Nu stiu in Bucuresti care a fost campania de informare despre acest meeting insa in Sibiu am aflat doar de meetingul ce s-a organizat aici(sau mars cum vreti sa-i ziceti).

Dupa cum zicea cineva mai sus ca treaba cu RCA-ul pe o perioada mai scurta nu este o idee buna ar putea sa incerce sa zica mai convigator de ce nu e buna ca eu unul nu vad ce e rau in a putea beneficia de o asemenea treaba. De exp. imi fac asigurarea in Aprilie( ca abia atunci se poate circula decent) si o am pe 6 luni adik pana in Octombrie. De ce sa circul ilegal inca o luna adica inclusiv Noiembrie cand as putea rula linistit pe strada cu motorul stiind ca am totul in regula.

In rest la treaba cu spalatul strazilor noaptea si nu ziua o sa vedeti voi cei care ati semnat, ce inseamna vara sa nu mai reduca temperatura macar un grad si sa nu improspateze cat de cat aerul ca sa-l fac respirabil ca oricum apa aia se evapora in 15 minute . Ma rog ,aici fiecare o sa vada pe pielea lui si o sa cantareasca avanatajele si dezavantajele.

Eu ce sa mai zic....

Va urez tuturor o primavara si vara lipsita de incidente neplacute si pe viitor nu va uitati acasa obrazul si ganditi-va inainte si la obligatiile voastre nu numai la drepturile de a circula in trafic ca si motociclist.

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest la treaba cu spalatul strazilor noaptea si nu ziua o sa vedeti voi cei care ati semnat, ce inseamna vara sa nu mai reduca temperatura macar un grad si sa nu improspateze cat de cat aerul ca sa-l fac respirabil ca oricum apa aia se evapora in 15 minute . Ma rog ,aici fiecare o sa vada pe pielea lui si o sa cantareasca avanatajele si dezavantajele.

 

Asta cu improspatatul aerului e din alta tara, nu? Sa scada temperatura cu un grad? Pai eu cand plec dimineata sunt sub 10 grade, chiar e nevoie de un grad in minus?

Sa inteleg ca esti de acord cu udatul (nu spalatul) strazilor? Avantajele sunt de partea firmelor care presteaza asemenea "servicii". Dar daca s-au cam terminat de schimbat bordurile banii trebuie cheltuiti in vreun fel, nu? Macar de ar face ceva util daca tot trebuie facut ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu improspatatul aerului e din alta tara, nu? Sa scada temperatura cu un grad? Pai eu cand plec dimineata sunt sub 10 grade, chiar e nevoie de un grad in minus?

Sa inteleg ca esti de acord cu udatul (nu spalatul) strazilor? Avantajele sunt de partea firmelor care presteaza asemenea "servicii". Dar daca s-au cam terminat de schimbat bordurile banii trebuie cheltuiti in vreun fel, nu? Macar de ar face ceva util daca tot trebuie facut ceva.

 

Eu vorbeam de zilele de vara in care eu nu cred ca apa aceea nu are rolul si de a reduce cat de putin din temperatura asfaltului,aici ar mai intra si curatarea prafului-nisipului care are un efect tot la fel de daunator la franare si ca sa stii chiar si improspatarea aerului(deoarece praful nu mai urca in gurile noastre chiar daca e macar pentru 15 min). Eu sunt convins ca nu se apuca sa spele astia cu detergenti strazile....nu????

Cand ploua afara si e soseaua uda tot atat de mult va plangeti(daca s-ar putea s-o interzicem si pe aia nu? ca vai de mine saracii de noi nu putem merge cu 10 km/h in minus ca doar noi suntem mai speciali -motociclisti)

E problema voastra in Bucuresti in ce mai baga bani a voastra conducere dar chestia asta cu spalatul e normala.

De exemplu in Cluj daca s-ar spala numai seara cand toate masinile parcate ocupa toata strada de la un capat la altul jumate din nisip ramane necuratat pe margini si ziua e la loc.

Recunoasteti voi cate accidente au loc din cauza asfaltului umed si cate din prostie. EU NU AM DE GAND sa va contrez aici pe toti dar ganditi si voi situatia de 2 ori si dupa aia mai vorbim.

Hai sa dam totusi niste argumente mai clare si evidente nu sa vorbim chiar numai de dragul de a vorbi. Eu unul le-am sustinut si explicat pe ale mele asa ca ii rog si pe ceilalti sa faca la fel daca tot isi exprima in vreun fel punctul de vedere.

Editat de moto_maniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a zis cineva mai sus,dar nu ai fost atent..in mai toate tarile civilizate,si nu numai,arterele pe care sunt masini parcate,spalatul strazii se face cu un furtun cu presiune mare (e un omulet care merge in spatele cisternei,si care dirijeaza jetul pe sub masini,catre rigola..cisterna care are si ea perii si stropinel.) ...am vazut asta in belgrad acum nici o luna,si am ramas uimit.

 

..deasemenea,problema mare sesizata era apa jegoasa si alunecoasa cu care este spalat bucurestiul (apa de lacuri si de dambovita)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbeam de zilele de vara in care eu nu cred ca apa aceea nu are rolul si de a reduce cat de putin din temperatura asfaltului,aici ar mai intra si curatarea prafului-nisipului care are un efect tot la fel de daunator la franare si ca sa stii chiar si improspatarea aerului(deoarece praful nu mai urca in gurile noastre chiar daca e macar pentru 15 min). Eu sunt convins ca nu se apuca sa spele astia cu detergenti strazile....nu????

Cand ploua afara si e soseaua uda tot atat de mult va plangeti(daca s-ar putea s-o interzicem si pe aia nu? ca vai de mine saracii de noi nu putem merge cu 10 km/h in minus ca doar noi suntem mai speciali -motociclisti)

E problema voastra in Bucuresti in ce mai baga bani a voastra conducere dar chestia asta cu spalatul e normala.

De exemplu in Cluj daca s-ar spala numai seara cand toate masinile parcate ocupa toata strada de la un capat la altul jumate din nisip ramane necuratat pe margini si ziua e la loc.

Recunoasteti voi cate accidente au loc din cauza asfaltului umed si cate din prostie. EU NU AM DE GAND sa va contrez aici pe toti dar ganditi si voi situatia de 2 ori si dupa aia mai vorbim.

Hai sa dam totusi niste argumente mai clare si evidente nu sa vorbim chiar numai de dragul de a vorbi. Eu unul le-am sustinut si explicat pe ale mele asa ca ii rog si pe ceilalti sa faca la fel daca tot isi exprima in vreun fel punctul de vedere.

Strict pe Bucuresti:

Apa provine din Dimbovita (sau lacuri care tot aceeasi apa au). Dimbovita e faimoasa a fi improprie scaldatului, contine tot soiul de substante nocive. Prin activitatea de usad strada doar se umple orasul cu tot felul de agenti potogeni pentru ca ori zeama asta e luata de masina din fata pe roti si aruncata in aer sa mozoleasca alte masini, pietoni, haine si , binenteles sa ajunga in sistemul respirator. Alunecatul si redusul vitezei e problema motociclistilor, restu e problema generala; de la copii din carucior pina la batrinii in baston sunt afectati de jegirea hainelor si inspiratul a tot soiul de porcarii aruncate in aer odata cu "apa" cu care se uda.

Daca activitatea asta ar avea vreun rezultat benefic poate ca ar mai lasa lumea de la ea INSA vorbim de udat, nu de curatat. POATE e ceva efact asupra pamintului din mijlocul strazii ca-l duce linga bordura ( da' mai bine de jumate probabil ca zboara in aer si de acolo, dupa cum spuneam, haine, masini, haine, plamani). Ok il duce linga bordura. SI??! Linga bordura sunt deobicei masini si cind pleaca iau jegul si il duc iar in strada. Poate ziceti ca vin apoi cei de la salubritate si in iau de acolo. PE NAIBA. Aia doar trag niste dungi prin stratul gros de mocirla uscata. Rateaza ei pina si ambalajele de croisante, cit credeti ca iau din noroi?

Ce e deranjant ca uda citronelele pe ploaie? Pai simplu, nu e nevoie de mai multa apa (apa care ia jegul , se cocoata pe roti si dup-aia in aer), macar aia de ploaie e oarecum curata.

De ce sa ude doar noaptea? Pai, teoretic, noaptea lumea mai doarme deci mai putini plamani care sa inspire zoaiele, mai putine masini care sa arunce zoaiele in aer, mai putin trafic deci nu blocheaza citronela si traficul dupa ce ca e inutila/nociva, cum ziceam mai sus.

 

Din motivele mai sus mentionate orasul ar trebui nu UDAT ci curatzat, activitatea ar trebui facuta noaptea, nu ar trebui folosita "apa" din Dambovita si lacurile cu apa asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca sta asa problema va dau perfecta dreptate. Am zis de la inceput, nu contrez pe nimeni ci doar imi spun parerea. Daca e cum ziceti atunci va sustin pentru asta si s-ar putea ca in cazul vostru sa mai fie si alte cateva orase insa din fericire nu peste tot stau lucrurile chiar asa. Si aici va mai dau dreptate inca o data anume ca daca tot se face "curat" apoi curatenie sa fie si nu jegareala dar aici intram in alte probleme care nu mai tin de "puterea" si decizia noastra.

Ce sa ne zicem atunci ... BAFTA cu problema asta si asfalt uscat si cat mai curat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca exista un topic special pentru asta, ca nu gasesc la search. Ieri am fost la Arc, am strans semnaturi pentru cele 3 petitii, azi am trimis pe mail tabelele unor 2 motoristi care vor sa stranga si ei.

 

Ozy a fost si el la arc, discutand cu oamenii si cei curiosi de miscari amriste. Cred ca ar trebui repetata miscarea dar nu la ora 20, ca lumea s-a strans de la 18 iar pe la 19 30 plecau din ei destui.

 

 

Celor cu care am discutat ieri si au semnat petitiile, le multumesc frumos, si imi cer scuze daca nu am putut sa va raspund la toate intrebarile voastre, nefiind membru AMR.

 

Ca sa nu mai existe atatea dubii am sa va rog pe cei din asociatie sa explice aici cu degetutele lor ca sa nu existe dubii:

 

 

1 Cat timp se vor strange semnaturile (pana la ce data)?

2 Cui predau cei care le-au centralizat (cei care semneaza in subsol ca toate datele sunt corecte) ?

3 Ce se intampla cu aceste petitii dupa ce se strang? Adica unde ajung ele si pe masa cui?

4 De ce avem o petitie impotriva taxei de poluare cand aceasta inca nu exista? Oare e bine sa le aducem aminte s-o bage?

 

 

 

Si inca o data ar trebui sa repetati conditiile pentru ca cineva sa poata semna petitiile. Adica cu litere maaaari (varsta, permis sau nu etc)

 

 

 

 

 

Cu respect,

 

A dvs Irina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 Cat timp se vor strange semnaturile (pana la ce data)?

2 Cui predau cei care le-au centralizat (cei care semneaza in subsol ca toate datele sunt corecte) ?

3 Ce se intampla cu aceste petitii dupa ce se strang? Adica unde ajung ele si pe masa cui?

4 De ce avem o petitie impotriva taxei de poluare cand aceasta inca nu exista? Oare e bine sa le aducem aminte s-o bage?

 

Si inca o data ar trebui sa repetati conditiile pentru ca cineva sa poata semna petitiile. Adica cu litere maaaari (varsta, permis sau nu etc)

Cu respect,

A dvs Irina

Raspund eu desi nu sunt membru AMR.....

1.Depinde doar de noi......

2.Orcui din AMR...AICI poate fi o problema,cel care aduna semnaturile trebuie sa verifice buletinul.Putine semnaturi date aiurea pot anula atata munca.........

3.Petitile la Autoritati locale,presidentie,camera deputatilor ,senat,politie,fisc etc.

4 pt ca e mai usor sa previ decat sa tratezi.

Imi pare rau ca nu am fost si eu la stransul de semnaturi miercuri.Cei care vor sa ajute in aceasta campanie sa o sune pe Kali....Ha ha ha ma omoara cand va vedea ce am scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor de la AMR, ce respect si ce credibilitate va doriti ca si asociatie (ca la nivel de individ pentru ca nu-mi permit sa-mi dau cu parerea despre asta) cand:

 

- Presedintele se prezinta la o emisiune cu audienta nepregatit (ca sa fiu delicat in exprimare)

 

- Un membru important are intrebari existentiale si penibile

 

- Presedintele spune la jumatatea lui aprilie ca motociclistii nu au inceput sezonul si organizarea evenimentului nu are nimic comun cu topicul pe care l-a postat

 

- La orice post care nu va ridica in slavi si critica ceva apare @serban din partea AMR care jigneste ptr ca nu are alte argumente sau @kali care explica faptul ca e mult de munca si ca nu si-a facut comparaturile de paste din cauza asta. Ori jigniri penibile, ori cerseala de intelegere. Nimic altceva.

 

In afara de prestatia f buna a Dlui Frasineanu de la antena 3, nu aveti nimic(ma refer la imaginea publica - sau cel putin ce am vazut eu). Incepand cu site-ul ala de k.ko, si continuand cu oameni care se prezinta nepregatiti si au pretentia ca reprezinta motociclistii din romania. Si simpla idee ca "am lansat imnul motociclistilor din romania" spusa de @Purghy mi se pare jenanta. Ati lansat imnul a 30-50 sau 100 de motociclisti....cati sunt in asociatia voastra.

 

La marsul de la SMAEB, a vorbit comisarul Ciocan si o duduie la camasa apretata care a zis ca motociclistii iubesc viteza. O sa spuneti ca nu era de la voi. F rau ca nu era si ca a ajuns sa vb cineva aiurea despre ce vor motociclistii. E normal ca nu v-a mai dat nimeni autorizatie. La urmatoarele actiuni nu o sa mai vina nici Ciocan, ptr ca nu are in voi un partener coerent. Isi pierde timpul cu voi.

 

La concert in HALA, Dan Popescu s-a invartit pe langa mine (calare pe motocicleta) fixandu-ma, de ma intrebam "cine-o fi asta si ce vrea de la mine" (nu stiam cine e in momentul ala) si apoi scrie pe site ca a vazut motorul dar nu a remarcat proprietarul "pe acolo". Eu inteleg ca nu sunt chiar atat de vizibil ca Dan Popescu, dar nu sunt mic deloc.;) Ce vreti sa mai creada motociclistii despre voi?

 

Si astea sunt cele ramarcate de mine. Probabil cei care au legaturi mai vechi cu femomenul motociclistic ar putea completa lista actiunilor voastre care ma indoiesc ca pot fi de laudat.

 

Pentru ca inevitabil va urma cel putin un mesaj in care serban, kali sau dan popescu vor jigni, se vor plange sau dupa caz vor spune ca strugurii sunt acri, va spun ca nu-s idiot cum va presupune serban, nu ma intereseaza timpul liber al lui kali ptr ca e optiunea ei cum isi manageriaza timpul si nici nu as avea curaj sa-i iau lui Dan Popescu mancarea din fata(la struguri ma refer)

 

:D :D

 

Cind arunci cu kakat asteapta-te sa mai primesti si inapoi cite ceva.

(ce ar fi sa iesi din spatele tastaturii si sa ne spui chestiile astea in fata?)

 

esti sigur? hai sa iti servesc putin: acum doi ani te invitam sa participi (a se citi contribui) la tiparirea unor stickere. ai preferat sa dai cu laturi, si in public si in privat (daca aveai arici in buzunar puteai macar sa te abtii). toate posturile tale transpira de croncaneala la adresa tuturor. jignesti in stanga si in dreapta fara nici o retinere. de atunci m-am jurat ca nu mai fac gesturi caritabile (desi in iarna am mai bagat mana in buzunar pentru inca 100 de stikere pentru care nici banii nu i-am mai cerut si nici multumiri nu am primit; am trecut-o si pe asta la pomeni), dar de atunci (adica de acum doi ani) m-am jurat ca nu mai vin la meetinguri altele decat parade. imi este jena sa ies public la un meeting sa cer altora ceva (orice) atat timp cat unul ca tine ajunge sa vorbeasca in numele "tuturor motociclistilor din romania". sa-ti spun ceva: VORBESTE IN NUMELE TAU ! TU SI TOTI CUVANTATORII DIN AMR ! va luati suturi pe unde postati (si le numar doar pe cele de la motociclisti pe care ii cunosc, oameni care au ceva de spus despre motociclism; si sunt fara numar). va bagati fara jena in seama peste tot si va merge pentru ca altora le e jena de jena voastra (de fapt am vazut ca unora le-a mai trecut jena si v-o dau peste bot la greu).

poti lega un raspuns coerent, pertinent si la subiect? public, stiu ca pe privat scrii doar mizerii.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...