Sari la conținut

Marsul motociclistilor organizat de Autoshow


cristioffice
 Share

Postări Recomandate

Eu cred ca este vorba strict de MOPED, nu de scutere mai mari care necesita permis. Permisul si cilindrii conteaza, zic eu. Cat despre mopede, si eu sunt posesor, si stiu cat de indisciplinat sunt cand ma dau cu mopedul, deci mai bine sa nu participe la marsul motociclistilor.

De ce nu porpuneti la SCooterFun sa organizeze si un miting al MOPEDELOR?

 

 

Bestial! Era un super motor!

Inca mai astepti? de ce dureaza atat?

 

Atata timp cat are 2 roti ...merge cu 50 kmh in trafic...la fel ca orice alt motor .. de ce diferentierea asta ?

Mi se pare ca nu este decat un alt mod de asi promova ei revista...ca deh...e criza si nu mai e nimeni interesat de masini...si au gasit chipurile ideea asta cu fair play.

Alo...ACMR ... Autoshow ...ca tot ziceti ca organizati impreuna...veniti cu lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu o sa particip la marsul asta "FairPlay" ca care se interzice accesul scuterelor desi am motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am relatat doar ce a fost la conferinta. Eu poersonal cu mopedul si cu motorul era sa fac mai multe accidente din cauza mopedistilor care au aceleasi simptome ca soferii de masini: nu stiu unde este butonul de semnalizare si unde sunt oglinzile. Pe langa asta se mai adauga destule.

Deci, scrieti domnilor un mail la ACMR si spuneti-va pasul: MOPEDELE ar trebui sa poata participa la marsul MOTOCICLISTILOR. Poate ai au un raspuns coerent.

 

 

PS merg indisciplinat in trafic cu mopedul in sensul ca sunt foarte agresiv, din cauza lipsei de bun simt a soferilor de vehicule cu prea multe roti. Cu motorul impui alt respect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat are 2 roti ...merge cu 50 kmh in trafic...la fel ca orice alt motor .. de ce diferentierea asta ?

Mi se pare ca nu este decat un alt mod de asi promova ei revista...ca deh...e criza si nu mai e nimeni interesat de masini...si au gasit chipurile ideea asta cu fair play.

Alo...ACMR ... Autoshow ...ca tot ziceti ca organizati impreuna...veniti cu lamuriri.

 

 

Ai dreptate,

 

Atata timp cat se respecta legea de ce sa se faca discriminare (pt ca asta consider ca ar este). Dar se pare ca majoritatea celor ce au postat pe acest topic au ceva impotriva scuteristilor. Parerea mea e ca se inseala. Sa ne ne bage pe toti in aceeasi oala. Eu unul nu sunt de acord cu toti acei scuteristi care folosesc gelul sau sapca pe post de casca, aceia care croseteaza masinile prin trafic mai rau ca mamaia care face mileuri etc. Cum nici eu nu zic ca toti motociclistii sunt niste ..... care merg pe o roata si cu 200 prin oras. Haideti sa nu mai generalizam pt ca nu rezolvam asa nimic.

 

In loc sa fim uniti in ai sensibiliza pe soferi noi vrem sa ne separam si sa ne dezicem unii de ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste topicul celalalt...a specifcat ca nu vrea scutere..ca nici un scuter nu se poate tine dupa motor in coloana in timpul marsului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, veniti cu actele in regula, numere si echipament. Organizatorii nu va vor refuza.

n-auzi ca NU SE PERMITE

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-auzi ca NU SE PERMITE

NU AUD, vad.

Este vorba de a apela la bunul simt si la sensibilizarea organizatorilor. Daca va vad pe toti in regula, nu cred ca au ce motiv sa invoce pentru interzicerea participarii la mars.

Va las, unii mai si muncesc in weekend, viata de fotograf este superba :huh:

Succes Duminica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de a apela la bunul simt si la sensibilizarea organizatorilor.

Ma vezi rugindu-ma de ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este vorba strict de MOPED, nu de scutere mai mari care necesita permis. Permisul si cilindrii conteaza, zic eu. Cat despre mopede, si eu sunt posesor, si stiu cat de indisciplinat sunt cand ma dau cu mopedul, deci mai bine sa nu participe la marsul motociclistilor.

De ce nu porpuneti la SCooterFun sa organizeze si un miting al MOPEDELOR?

 

 

Bestial! Era un super motor!

Inca mai astepti? de ce dureaza atat?

 

vin banii greu : ) am promisiuna ca inaintea de Sf Paste ! ufff oi vedea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi se pare ok sa nu le dea voie scuteristilor sa ni se alature. Ok, pot pune conditia ca participantii sa fie posesori de carnet auto iar scuterele de 50 / mopeduri sa inchida coloana, tocmai pentru a nu se pune probleme lipsei de putere. Cineva ar trebui sa ne explice si noua de ce regula asta - e explicatie oficiala, desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi se pare ok sa nu le dea voie scuteristilor sa ni se alature. Ok, pot pune conditia ca participantii sa fie posesori de carnet auto iar scuterele de 50 / mopeduri sa inchida coloana, tocmai pentru a nu se pune probleme lipsei de putere. Cineva ar trebui sa ne explice si noua de ce regula asta - e explicatie oficiala, desigur.

 

Uite o explicatie intr-o alta discutie "1. nu se pot alatura scooterele la mars... viteza de deplasare intre scooter si motocicleta este diferita! acest lucru ar ingreuna foarte mult deplasarea si sirul de motociclete nu ar fi compact."

 

Fara cuvinte. Ca mai mult nu are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e vorba sa nu vina scuteristi de pe drum sa se bage in coloana mai ales "gelati", mi se pare absurd sa nu aiba voie sa plece impreuna cu motociclistii de la romexpo daca sunt in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e vorba sa nu vina scuteristi de pe drum sa se bage in coloana mai ales "gelati", mi se pare absurd sa nu aiba voie sa plece impreuna cu motociclistii de la romexpo daca sunt in regula.

 

 

Din ce am citi in alta discutie /index.php?...342136&st=0 nu prea vor sa ne lase sa ne alaturam nici de la Romexpo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Eu poersonal cu mopedul si cu motorul era sa fac mai multe accidente din cauza mopedistilor care au aceleasi simptome ca soferii de masini: nu stiu unde este butonul de semnalizare si unde sunt oglinzile. Pe langa asta se mai adauga destule....

 

am un prieten care era sa faca doua accidente, unu anul trecut(din cauza unui motociclist, care s-a speriat de un caine si era sa intre in el) altul acu cateva zile tot din cauza unui motociclist, care s-a gandit sa intoarca in fata lui, fara semnal fara nimica......cu masina nu are nici-un accident la activ nici macar o tentativa, deci ar putea spune ca era sa faca mai multe accidente cu motociclisti decat cu alti participanti in trafic.......ti se pare normal daca i-ar baga pe toti in aceeasi oala?

 

important e sa-i respecti pe cei din trafic indiferent ce conduci, si nu cate roti sau ce capacitate are ceea ce conduci.

 

drive safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar tare treaba asta! In loc sa se promoveze "includerea" scuteristilor in comunitatea moto si prin asta educarea si promovarea anumitor "valori" (daca se poate spune asa), se fac astfel de greseli...

 

In timpul marsului nu cred ca se va depasi viteza de 20-30 km/h MAXIM, ceea ce exclude vreo problema cu incompatibilitatea de viteza. O alta observatie ar fi ca in Bucuresti sunt aproape tot atatea scutere cat si motoare, iar scuteristii sufera de aceleasi probleme in trafic.

Urat din partea organizatorilor sa faca o asemenea greseala. Sunt sigur ca se putea gasi o metoda pentru includerea acestei categorii de motoare in marsul de Duminica. Poate cea mai evidenta si simpla idee ar fi fost, dupa cum au semnalat si alti forum-isti, adaugarea la sfarsitul coloanei a unui grup special pentru scutere. Dar asta a fost o lipsa si o neatentie din partea organizatorilor. Daca nu se poate rezolva nimic acum, poate ca pe viitor se va lua in considerare o astfel de optiune.

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in titlu scrie "Marsul motociclistilor organizat de Autoshow"

 

nu scrie nici: marsul motociclistilor si al scuteristilor, nici marsul conducatorilor de vehicule pe 2 roti dispuse longitudinal, nici marsul posesorilor de Segway, ci marsul MO-TO-CI-CLIS-TI-LOR!!!

 

get it?

 

motociclist= persoana de minim 16 ani care poseda cel putin categoria A1 si detine/conduce o motocicleta de cel putin 80 cc.

 

nu-ti convine, nu te duci... ce atat talmes valmes.

 

PS: nici eu nu ma duc, ca e frectie la picior de lemn...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sincera este ca la fel cum ii interziceti pe scuteristi, gealati sau nu, ar trebui sa ii interziceti si pe aia cu vitezane, care se dau intr-o roata si merg cu suta in oras si pe aia cu tobe zgomotoase, pe aia care nu au numarul la vedere. De fapt cred ca pentru restul, aia 2,3 invocati mai devreme ar trebui sa faceti un chestionar inainte de mars cu 2 intrebari sincere, de bun simt:

 

1. Ati depasit vreodata viteza legala in oras cu motocicleta?

2. Ati trecut vreodata peste o linie continua sau ati mers intre benzi cand masinile nu erau oprite la semafor?

 

Rade ciob de oala sparta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa sa fi ori ignorant ori sa ai impresii de mare motociclist ca sa faci o astfel de delimitare(discriminare)!

Conduc un scuter de 200 cu care am facut 35000 km prin tara si pe la vecinii bulgari,am permis CATEGORIA A de 3 ani,pe MOPED mai am cateva zeci de mii!Se pune ca sunt motociclist sau nu!Kilometrii parcursi sa-i impart la 2 sau la 3 ca sa fiu asimilat MOTOCICLISTILOR!Daca viteza maxima cu care am mers este 120 inseamna ca sunt de ras si de bataie de joc?

Am participat la cateva marsuri in ultimii ani si nu a fost nici o problema ca au participat mopede(<50cmc),scutere sau maxiscutere si mai ales nu am vazut sau auzit ca acestea sa perturbe buna desfasurare a acestor actiuni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

as vrea sa punctez urmatoarele:

1 scuteristii sunt la fel de expusi in trafic ca si motociclistii, deci pot fi asimilati si cu siguranta sunt asimilati de necunoscatori motociclistilor.

2. nu sunt bine vazuti de catre motociclisti ptc nu respecta culorile semafoarelor, nu poarta echipament de protectie, iti zgarie masina (daca il prinzi il prinzi daca nu paguba) si apoi toata lumea striga ca motociclistii sunt zevzeci din cauza a 3 livratori de pizza.

3. trebuie recunoscut ca sunt zevzeci si in randul motociclistilor fara echipament dar macar cu casca, 130 pe magheru, tobe peste limita bunului simt si al timpanelor.

 

Dar cel mai important ar trebui sa fie pentru noi toti sa ne delimitam de toti cei care fac aceste fapte reprobabile nu de scuteristi.

ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...