Sari la conținut

Transalp vs taxi la Timpuri Noi, Bucuresti


danny_nt
 Share

Postări Recomandate

"Cand esti pe drum cu prioritate si ai si verde, sa fii si mai atent ca de obicei" :unsure: Era o vorba care mi-a tot repetat-o unul "mai batran" ca mine. Q.E.D.

 

Sanatate si rabdare, ca ai nevoie pana se va solutiona cazul. Ma bucur ca nu ai patit ceva mai grav.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maica mea a venit aqm o ora de la spitalul 9 si a zis ca au venit 2 moto in stare grava...unul din ei avea capul spart,era inconstient, iar celalalt care a venit mai tarziu cu salvarea urla de durere(era ceva mai in varsta fata de primul),posibil sa fi fost cel de care vb tu :unsure: asfalt uscat

 

Mai urlu si acum cand imi schimb pansamentele de la genunchi... si nu am fost 2 motociclisti, ci trei care eram internati acolo: 2 din Bucale si unul din Teleorman. Cel din Teleorman era se pare in stare grava. Am urlat cel mai tare cand mi-au scos casca, pentru ca ma apasau al dracului de tare pe nas, de am crezut ca o sa mi-l rupa... :blink: Mai tarziu, stand pe targa in masina, m-am tot lovit cu capul de marginea metalica a targii, cea din partea de sus, de le-am zis sa faca naibii niste targi mai lungi, ca nu suntem o tara de pigmei... La spital, eu ranit la picior.... si toata lumea care se perinda pe acolo, nu stiu cum facea, dar numai peste picioarele mele nimerea. Vazand asta, vine un asistent care ia targa si suportul care tinea perfuzia si in muta mai langa perete, de aproape ca bagase in priza un fel tija metalica al suportului de la perfuzie. Mi-am adus aminte in acele clipe de filmul "Hot Shots", cu Charlie Sheen, in care un tip se prabuseste cu un avion de vanatoare si iese pe pe picioarele lui din creterul facut in urma prabusirii, dar imediat da peste el masina salvarii, care venise la fatza locului. Il iau astia in ambulanta, il pun pe targa, cum era prea lung l-au pocnit in cap cu usile din spate ale ambulantei, ca sa il indese mai mult in masina, apoi l-au dus la intrarea in spital unde l-au lasat cu tot cu targa intre usile glisante, care se deschideau si se inchideau lovindul pe pilot in cap, asta in timp ce medicii se hotarau unde sa il duca.

 

A fost un pic hilar, insa trecand peste aceste mici incidente, medicii au fost foarte amabili si foarte atenti cu mine si cu toti ceilalti internati. Trebuie sa va spun ca m-a surprins placut. Nu ma asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Mi-am adus aminte in acele clipe de filmul "Hot Shots", cu Charlie Sheen, in care un tip se prabuseste cu un avion de vanatoare si iese pe pe picioarele lui din creterul facut in urma prabusirii, dar imediat da peste el masina salvarii, care venise la fatza locului. Il iau astia in ambulanta, il pun pe targa, cum era prea lung l-au pocnit in cap cu usile din spate ale ambulantei, ca sa il indese mai mult in masina, apoi l-au dus la intrarea in spital unde l-au lasat cu tot cu targa intre usile glisante, care se deschideau si se inchideau lovindul pe pilot in cap, asta in timp ce medicii se hotarau unde sa il duca.

 

A fost un pic hilar, insa trecand peste aceste mici incidente, medicii au fost foarte amabili si foarte atenti cu mine si cu toti ceilalti internati. Trebuie sa va spun ca m-a surprins placut. Nu ma asteptam.

 

 

Pai sa stii ca s-a apropiat oarecum de faza din Hot Shots... Cand am ajuns acolo era sa ma sui cu motorul pe politistul care proteja urmele accidentului, asta intampladu-se chiar in momentul in care pleca ambulanta. :unsure: Eh, bine ca esti ok. Multumesc si eu inca o data lui christian care a fost martor la accident si a fost si martor asistent si a luat si numerele de telefon ale celorlalti martori, dar si celorlalti motociclisti care erau acolo si ne-au ajutat. Multumim, baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu-i cu sechele coane. Insista pe analize dupa.. amanuntit pe unde ai fo afectat ca deh, k si la fiare pot fi chestii ce nu le sesizezi cu ochiul liber si nici nu simti cand durerea-i mai intensa in alt punct ceva mai brutal afectat. O vertebra deplasata o afli doar cand nu mai doare nik, poate dupa luni sau chiar ani si dai vina pe varsta sau alte d-astea... Nu te invat io k esti baiat mare. Multa bafta si asfalt misto sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te faci bine rapid ca ai ditamai sezonul in fata :unsure::blink:

 

Oare cum ar fi aratat accidentul daca erai cu celalalt motor si cealalta casca. O sa ma gandesc de 2 ori inainte sa mai ies cu castronul desi imi place ptr comfort nu ptr ca e cul sa ai casca nazy pe cap.Aia este o zona unde eu unul nu ma asteptam la accidente de genul asta.

Concluzia : I se poate intampla oricui, oriunde, oricand indiferent de experienta. It's faith man, i'm telling you :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si recuperare totala!

PS: Ma bucur cand vad ca dupa faze din astea unii isi pastreaza simtul umorului. Tare faza din Hot Shots, super bun filmul, dar cand vezi ca o patesti si tu cam la fel parca nu iti vine sa razi :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica man, ma bucur ca nu ti-a pierdut simtul umorului :unsure:

Ps : ma miram eu de ce nu mai primesc bancuri pe mess :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator cunosc fff bine intersectia. Sincer era ghinionul tau daca venea dinspre SIncai. pentru ca atunci cand tu ai primit verde, au primit si cei dinspre sincai. Deci daca el venea dinspre Sincai nu are cum sa fi trecut pe rosu.Cei dinspre sincai primesc verde odata cu tine, pentru ca sunteti din acelasi sens. Insa spre norocul tau omul s-a cam dat de gol ca a venit dinspre vacaresti.

Insa chiar si asa am o banuiala ca ai plecat tare de la semafor :rolleyes:. Pentru ca daca voiai sa o iei spre chei, in mod normal trebuia sa le cedezi trecerea celor dinspre sincai ;).. si pentru ca multi in astfel de situatii pleaca tare ca sa apuce sa faca stanga fara sa mai astepte dupa cei care vin din fatza, ma gandesc ca si tu ai plecat destul de rpd :laugh:.

 

Chiar si asa vina ta dpdv legal e 0%. asta daca nu cumva se interpreteaza aiurea paragraful ala cu patrunderea in intersectii blocate, insa nu cred ca e cazul.

Insa dpdv moral se putea evita accidentul;

oricum slava Domnului ca ai scapat ieftin, intamplator am trecut prin zona si taxi-ul era bine rau sifonat..cand am vazut si parbrizul spart ma gandeam ca e mai rau ;).

 

edit; am atasat si o poza cu intersectia in cauza. cu rosul este motocicleta iar cu portocaliu taxiul

post-38853-1239074609_thumb.jpg

Editat de bossake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator cunosc fff bine intersectia. Sincer era ghinionul tau daca venea dinspre SIncai. pentru ca atunci cand tu ai primit verde, au primit si cei dinspre sincai. Deci daca el venea dinspre Sincai nu are cum sa fi trecut pe rosu.Cei dinspre sincai primesc verde odata cu tine, pentru ca sunteti din acelasi sens. Insa spre norocul tau omul s-a cam dat de gol ca a venit dinspre vacaresti.

Insa chiar si asa am o banuiala ca ai plecat tare de la semafor :rolleyes:. Pentru ca daca voiai sa o iei spre chei, in mod normal trebuia sa le cedezi trecerea celor dinspre sincai ;).. si pentru ca multi in astfel de situatii pleaca tare ca sa apuce sa faca stanga fara sa mai astepte dupa cei care vin din fatza, ma gandesc ca si tu ai plecat destul de rpd :laugh:.

 

Chiar si asa vina ta dpdv legal e 0%. asta daca nu cumva se interpreteaza aiurea paragraful ala cu patrunderea in intersectii blocate, insa nu cred ca e cazul.

Insa dpdv moral se putea evita accidentul;

oricum slava Domnului ca ai scapat ieftin, intamplator am trecut prin zona si taxi-ul era bine rau sifonat..cand am vazut si parbrizul spart ma gandeam ca e mai rau ;).

 

edit; am atasat si o poza cu intersectia in cauza. cu rosul este motocicleta iar cu portocaliu taxiul

 

Legat de afirmatia ta cu "am o banuiala ca ai plecat tare de la semafor", te pot asigura ca gresesti cu varf si indesat. Ambidextru e calmul in persoana si are un stil foarte preventiv de mers in oras. Cine il cunoaste poate comfirma. Eu cand am auzit ca a avut accident m-am uitat mai intai la data (sa nu fie pacaleala de 1 Aprilie). Si daca stau mai bine si ma gandesc, poate ca era mai bine sa plece mai repede de la semafor ca mai mult ca sigur nu ar fi patit nimic. Dar cel mai important e ca nu a patit-o mai rau. Asa ca fa-te bine Ambidextrule si sa iesim la plimbare ca e pacat de vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer era ghinionul tau daca venea dinspre SIncai. pentru ca atunci cand tu ai primit verde, au primit si cei dinspre sincai. Deci daca el venea dinspre Sincai nu are cum sa fi trecut pe rosu.Cei dinspre sincai primesc verde odata cu tine, pentru ca sunteti din acelasi sens.

.............................................

Pentru ca daca voiai sa o iei spre chei, in mod normal trebuia sa le cedezi trecerea celor dinspre sincai :laugh:.. si pentru ca multi in astfel de situatii pleaca tare ca sa apuce sa faca stanga fara sa mai astepte dupa cei care vin din fatza, ma gandesc ca si tu ai plecat destul de rpd :rolleyes:.

...................................

edit; am atasat si o poza cu intersectia in cauza. cu rosul este motocicleta iar cu portocaliu taxiul

Esti pe langa, omul a spus destul de clar ca venea PE SPLAI din directia MARASESTI. Nu intra pe splai din directia Nerva Traian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...El venea dinspre Sincai si mergea inainte, paralel cu linia de tramvai, iar eu veneam pe cheiul Dambovitei, dinspre pasajul Marasesti, catre Vitan. Cand am primit verde la semafor, am mai zabovit o secunda si pe urma am plecat. Asta inseamna, ce taximetristul care a venit din dreapta, a trecut pe rosu...

 

 

Intamplator cunosc fff bine intersectia. Sincer era ghinionul tau daca venea dinspre SIncai. pentru ca atunci cand tu ai primit verde, au primit si cei dinspre sincai. Deci daca el venea dinspre Sincai nu are cum sa fi trecut pe rosu.Cei dinspre sincai primesc verde odata cu tine, pentru ca sunteti din acelasi sens. Insa spre norocul tau omul s-a cam dat de gol ca a venit dinspre vacaresti.

Insa chiar si asa am o banuiala ca ai plecat tare de la semafor :laugh: . Pentru ca daca voiai sa o iei spre chei, in mod normal trebuia sa le cedezi trecerea celor dinspre sincai :D .. si pentru ca multi in astfel de situatii pleaca tare ca sa apuce sa faca stanga fara sa mai astepte dupa cei care vin din fatza, ma gandesc ca si tu ai plecat destul de rpd ;) .

 

Chiar si asa vina ta dpdv legal e 0%. asta daca nu cumva se interpreteaza aiurea paragraful ala cu patrunderea in intersectii blocate, insa nu cred ca e cazul.

Insa dpdv moral se putea evita accidentul;

oricum slava Domnului ca ai scapat ieftin, intamplator am trecut prin zona si taxi-ul era bine rau sifonat..cand am vazut si parbrizul spart ma gandeam ca e mai rau ;) .

 

edit; am atasat si o poza cu intersectia in cauza. cu rosul este motocicleta iar cu portocaliu taxiul

 

 

Măi @bossake, am subliniat cu roÂşu partea referitoare la direcțiile de deplasare ale celor două autovehicule implicate în accident Âşi cu albastru partea referitoare la "bănuiala ta". Dacă zici că Âştii fff bine intersecția în cauză, cum de lipsesc din ea cîteva artere importante (splaiul Âşi blv. Mircea Vodă) din "poza" ta? Am senzația că habar n-ai de timpii de semaforizare, ordinea de trecere prin acea intersecție... Sau tu "cunoÂşti" doar cele două sensuri pe care mergi Âşi pe restul nici nu le observi?

 

Ambidextrule, fă-te bine tată, nu băga în seamă pe toată lumea Âşi repetă investigațiile alea, aÂşa cum te-au sfătuit Âşi alții.

Toate bune! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de afirmatia ta cu "am o banuiala ca ai plecat tare de la semafor", te pot asigura ca gresesti cu varf si indesat. Ambidextru e calmul in persoana si are un stil foarte preventiv de mers in oras. Cine il cunoaste poate comfirma. Eu cand am auzit ca a avut accident m-am uitat mai intai la data (sa nu fie pacaleala de 1 Aprilie). Si daca stau mai bine si ma gandesc, poate ca era mai bine sa plece mai repede de la semafor ca mai mult ca sigur nu ar fi patit nimic. Dar cel mai important e ca nu a patit-o mai rau. Asa ca fa-te bine Ambidextrule si sa iesim la plimbare ca e pacat de vreme.

 

Tin sa te contrazic...cand avea GSXRU pleca in tromba de la semafor...am mers o data cu el prin oras spre casa ca stam aproape unul de altul. Poate s-o mai fi schimbat, poate atunci ca era pe vitezana voia sa arate si el cum arata toti, dar eu asa l-am vazut atunci.

 

Oricum vina nu este a lui, insanatosire grabnica Ambidextrule...ce zici...anul asta pleci la mare pe motor de 1 mai sau cu masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te contrazic...cand avea GSXRU pleca in tromba de la semafor...am mers o data cu el prin oras spre casa ca stam aproape unul de altul. Poate s-o mai fi schimbat, poate atunci ca era pe vitezana voia sa arate si el cum arata toti, dar eu asa l-am vazut atunci.

 

Oricum vina nu este a lui, insanatosire grabnica Ambidextrule...ce zici...anul asta pleci la mare pe motor de 1 mai sau cu masina?

 

 

Survolajule, daca imi fac Transalpul, poate merg la mare cu el. Daca nu, mai am si Dragstarul, asa ca ma descurc. Ce e mai naspa, e ca mai port aproape 2 saptamani minerva aia nenorocita la gat si ma supara inclusiv cand dorm. Ma deranjeaza cand dorm, cand respir, cand mananc. Eu sa ma fac bine si sa nu am nimic, ca motorul se face. Multumesc lui DUmnezeu ca nu a fost mai rau.

 

Azi am venit de la Politie. DIn fericire, nu s-a facut nicio magarie. In ciuda a ceea ce a declarat taximetristul, politistii nu s-au lasat pacaliti, ca doar nu vad accidente de ieri... L-au scos vinovat numai pe taximetrist, asa cum era si normal. NU am avut viteza. Nu stiu ce viteza puteam sa prind cu Transalpul in 7-8 metri, cat am facut de la semafor, pana cand am fost lovit. Iar cu privire la amicul care si-a dat cu parerea mai sus ca avea verde si cel care venea dinspre Sincai... Doamne fereste sa se intample asa ceva vreodata, ca inseamna ca toti din intersectie sa aiba verde! Si ar fi dezastru. Altceva nu a inteles el. Locatia unde a avut loc evenimentul, cred eu... Ma rog, credeam ca am fost explicit. Oricum, cu o singura exceptie, cei mai multi au inteles unde s-a intamplat si pana la urma asta nici nu mai conteaza foarte tare. Important e ca s-a terminat cu bine.

 

Si pentru Survolaj: cu GSX R-ul nu incercam sa arat nimic nimanui, omule. Sunt altii mai competenti care au ce arata. Eu unul nu am nimic de demonstrat. NU merg pe motor ca sa ma vada cineva si sa arat ceva. Pur si simplu imi plac motoarele de cand eram copil. Am fotografii cu mine pe motor de pe vremea cand tu inca nu te nascusei (presupun ca nu te nascusei in 1977 cand am facut prima mea poza pe un Carpati :rolleyes: ). Deci nu e o fitza recenta, ca sa fiu in ton cu lumea.

 

Va doresc sanatate la toti si cat mai putine evenimente rutiere. Va multumesc pentru sprijinul acordat si aveti grija, chiar si cand aveti prioritate si treceti pe verde, cum bine spunea Thomas.

 

Si mai presus de toate, purtati echipament! Parerea mea!

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai urlu si acum cand imi schimb pansamentele de la genunchi... si nu am fost 2 motociclisti, ci trei care eram internati acolo: 2 din Bucale si unul din Teleorman. Cel din Teleorman era se pare in stare grava. Am urlat cel mai tare cand mi-au scos casca, pentru ca ma apasau al dracului de tare pe nas, de am crezut ca o sa mi-l rupa... :rolleyes: Mai tarziu, stand pe targa in masina, m-am tot lovit cu capul de marginea metalica a targii, cea din partea de sus, de le-am zis sa faca naibii niste targi mai lungi, ca nu suntem o tara de pigmei... La spital, eu ranit la picior.... si toata lumea care se perinda pe acolo, nu stiu cum facea, dar numai peste picioarele mele nimerea. Vazand asta, vine un asistent care ia targa si suportul care tinea perfuzia si in muta mai langa perete, de aproape ca bagase in priza un fel tija metalica al suportului de la perfuzie. Mi-am adus aminte in acele clipe de filmul "Hot Shots", cu Charlie Sheen, in care un tip se prabuseste cu un avion de vanatoare si iese pe pe picioarele lui din creterul facut in urma prabusirii, dar imediat da peste el masina salvarii, care venise la fatza locului. Il iau astia in ambulanta, il pun pe targa, cum era prea lung l-au pocnit in cap cu usile din spate ale ambulantei, ca sa il indese mai mult in masina, apoi l-au dus la intrarea in spital unde l-au lasat cu tot cu targa intre usile glisante, care se deschideau si se inchideau lovindul pe pilot in cap, asta in timp ce medicii se hotarau unde sa il duca.

 

A fost un pic hilar, insa trecand peste aceste mici incidente, medicii au fost foarte amabili si foarte atenti cu mine si cu toti ceilalti internati. Trebuie sa va spun ca m-a surprins placut. Nu ma asteptam.

 

Camera de garda e un loc hilar,agitatie multa..oameni care treb sa faca diverse proceduri ,manevre medicale in contratimp si pacienti care sunt mai mult sau mai putin multumiti. Din exterior pare total aiurea,din interior este cu totul altceva. Ma bucur ca ai scapat ok, colegiii mei se poarta oricum super cu toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera de garda e un loc hilar,agitatie multa..oameni care treb sa faca diverse proceduri ,manevre medicale in contratimp si pacienti care sunt mai mult sau mai putin multumiti. Din exterior pare total aiurea,din interior este cu totul altceva. Ma bucur ca ai scapat ok, colegiii mei se poarta oricum super cu toata lumea

 

Mai, cand am fost eu in "vizita" la tine era chiar liniste. Bun, dar acu sper ca nu te superi daca nu mai venim in "vizite de lucru"... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi,

 

Si nu numai tie, ma adresez tuturor motociclistilor si soferilor in general.

PLatim RCAuri tot mai scumpe, si pe ele scrie f clar:

 

Anul Daune morale Daune materiale

2007 500.000 euro 100.000 euro

2008 750.000 euro 150.000 euro

2009 1.500.000 euro 300.000 euro

 

Pe langa valoarea motorului/masinii, RCA ul trebuie sa va despagubeasca si pt pantaloni, geaca, cotiere, genunchiere, casca, cheltuileli medicale, atat tratamente in spital cat si medicamente, bani pierduti din cauza absentei de la locul de munca si DESPAGUBIRI MORALE!!!!

 

Cristi are facultatea de drept la baza, sper sa fie unul din primii care cer si DAUNE MORALE

Puteti intra si >>AICI<< pt a afla mai multe, se pare ca SE POATE ! Doar ca nu prea stie inca lumea.

 

Sanatate multa la toti! Parerea mea este ca 90% din accidente se intampla din cauza ca nu constientizam inca motociclistii... eu de ex cand am invatat sa conduc pt carnet NU AM INTALNIT in trafic NICI UN motociclist. Nici unu, nada, zip, zero. Si inca vreo 10 ani dupa ce mi-am luat carnetul. Si in situatia asta sint cei mai multi soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Cristi,

 

Si nu numai tie, ma adresez tuturor motociclistilor si soferilor in general.

PLatim RCAuri tot mai scumpe, si pe ele scrie f clar:

 

Anul Daune morale Daune materiale

2007 500.000 euro 100.000 euro

2008 750.000 euro 150.000 euro

2009 1.500.000 euro 300.000 euro

 

Pe langa valoarea motorului/masinii, RCA ul trebuie sa va despagubeasca si pt pantaloni, geaca, cotiere, genunchiere, casca, cheltuileli medicale, atat tratamente in spital cat si medicamente, bani pierduti din cauza absentei de la locul de munca si DESPAGUBIRI MORALE!!!!

 

Cristi are facultatea de drept la baza, sper sa fie unul din primii care cer si DAUNE MORALE

Puteti intra si >>AICI<< pt a afla mai multe, se pare ca SE POATE ! Doar ca nu prea stie inca lumea.

 

Sanatate multa la toti! Parerea mea este ca 90% din accidente se intampla din cauza ca nu constientizam inca motociclistii... eu de ex cand am invatat sa conduc pt carnet NU AM INTALNIT in trafic NICI UN motociclist. Nici unu, nada, zip, zero. Si inca vreo 10 ani dupa ce mi-am luat carnetul. Si in situatia asta sint cei mai multi soferi.

 

Ei bine, da! Am sa solicit si daune morale, pe langa despagubirile pentru daune materiale. Avand in vedere ca initial taximetristul a zis ca vrea sa remediem problema pe cale amiabila, am zis ca sa fiu om si sa nu il ard. Insa acum, cand el vrea ca eu sa suport o treime din paguba, i-am explicat ca ne vedem in instanta, unde o sa il coste de cateva ori mai mult daunele materiale, la care se vor adauga si despagubiri pentru daune morale. Daca pana acum am vrut sa il menajez, desi nu merita, de data asta sunt hotarat sa il rup in instanta. Totul legal.... si dureros. NU l-am batut, nu l-am amenintat si nici nu am sa o fac, pentru ca vreau sa ii dau prilej sa aiba vreo scuza pentru comportamentul sau. Fac totul legal. Si sunt hotarat sa iau si pielea de pe el de data asta. Sper sa fac din el un exemplu pentru ceilalti taximetristi pentru care nu exista lege, nu exista bun simt, nu exista respect pentru ceilalti participanti la trafic si pentru sanatatea, integritatea corporala si viata lor. NU merita iertat acest biped iresponsabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai certificat IML? Nu stiu exact ce anume acte tre' sa depui unde, depinde si de cate zile de ingrijire medicala e nevoie, ca io stiu ca atunci cand un taximetrist accidenteaza pe cineva este (sau ar trebui sa fie) chiar MAI nasol decat pentru un "sofer de rand".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai certificat IML? Nu stiu exact ce anume acte tre' sa depui unde, depinde si de cate zile de ingrijire medicala e nevoie, ca io stiu ca atunci cand un taximetrist accidenteaza pe cineva este (sau ar trebui sa fie) chiar MAI nasol decat pentru un "sofer de rand".

Da, am fost si la IML si in maxim 15 zile am certificatul. Plangerea o depun azi la biroul de cercetari penale de la sectia 14 Politie. Am termen 60 de zile pentru a depune plangerea, asa ca am sa ma incadrez in termen. Am si fisa intocmita de catre spitalul de urgenta si sunt hotarat sa depun plangerea si sa ma constitui parte civila in procesul penal. Am si numarul unic al dosarului de la Parchet ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu te lovesti de problema romaneasca a proceselor lungite peste limita bunului simt. Am o prietena care a fost parte vatamata intr-un accident auto si se chinuie de 3 ani prin tribunale. :)

E un sistem de doi lei........parca e special gandit sa-i menajeze pe cei care comit tampeniile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine, da! Am sa solicit si daune morale, pe langa despagubirile pentru daune materiale. Avand in vedere ca initial taximetristul a zis ca vrea sa remediem problema pe cale amiabila, am zis ca sa fiu om si sa nu il ard. Insa acum, cand el vrea ca eu sa suport o treime din paguba, i-am explicat ca ne vedem in instanta, unde o sa il coste de cateva ori mai mult daunele materiale, la care se vor adauga si despagubiri pentru daune morale. Daca pana acum am vrut sa il menajez, desi nu merita, de data asta sunt hotarat sa il rup in instanta. Totul legal.... si dureros. NU l-am batut, nu l-am amenintat si nici nu am sa o fac, pentru ca vreau sa ii dau prilej sa aiba vreo scuza pentru comportamentul sau. Fac totul legal. Si sunt hotarat sa iau si pielea de pe el de data asta. Sper sa fac din el un exemplu pentru ceilalti taximetristi pentru care nu exista lege, nu exista bun simt, nu exista respect pentru ceilalti participanti la trafic si pentru sanatatea, integritatea corporala si viata lor. NU merita iertat acest biped iresponsabil.

 

In sfarsit, un om hotarat care ia o decizie corecta!

Desi calea legala nu este intotdeauna cea mai scurta cale!Iar uneori, hotararile judecatoresti definitive si irevocabile sfideaza orice urma de bunsimt si logica elementara!

 

Bafta in justitie! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, un om hotarat care ia o decizie corecta!

Desi calea legala nu este intotdeauna cea mai scurta cale!Iar uneori, hotararile judecatoresti definitive si irevocabile sfideaza orice urma de bunsimt si logica elementara!

 

Bafta in justitie! :D

" Beleaua" e ca termenul pana la care o hotarare judecatoreasca devine definitiva este de 5 zile, timp in care romanul ar putea sa faca recurs, dar.....el o lasa asa cum a cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...