Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa construiesc o barca pentru lansat monturi, treaba e aparent simpla numai ca m-am lovit de o mica-mare problema.

Imi trebuie si mie schema electrica pentru radio-telecomanda.Daca detin aceasta schema, totul va fi usor, restul fac singur.Din tot search-ul meu, nu am gasit nimic concludent.M-am gandit sa folosesc electrica de pe o masinuta cu telecomanda, numai ca si la aceasta imi trebuie o schema sa amplific raza de acoperire,aproximativ 200m, dar si aici inca nu stiu cum sa fac.In principiu trebuie sa am 3 servo-motoare, inainte/inapoi, stanga/dreapa si unul pentru ridicarea monturii.

Astept ideile si ajutoarele voastre.

 

Multumesc anticipat! :unsure:

 

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?showforum=39

 

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?showforum=8

Editat de draculea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 870
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma da' ce s-a intamplat ma cu aruncatul cu mana? ma rog, cu lansatul de pe mal...a?

hai, am inteles utilitatea senzorilor, si io am...dar cu barcute telecomandate deja nu mai e pescuit, se pierde din farmesc.

si cand ma gandesc la vremurile cu bambine si clopotei si lanseta din 2 bucati :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da' ce s-a intamplat ma cu aruncatul cu mana? ma rog, cu lansatul de pe mal...a?

hai, am inteles utilitatea senzorilor, si io am...dar cu barcute telecomandate deja nu mai e pescuit, se pierde din farmesc.

si cand ma gandesc la vremurile cu bambine si clopotei si lanseta din 2 bucati :angry:

 

 

Pai sunt mai multe explicatii pentru folosirea acestei barcute.Iti spun cateva:

1- cand pui patratica, la aruncatul de pe mal, exista riscul sa cada la contactul cu apa.

2- cand dai la rapitor cu pestisor viu, la fel, ori scapa din carlig ori il ametesti de tot si nu isi mai face rolul bine in apa.

3- cand esti pe o balta unde este stuf, cu barcuta lasi montura unde vrea cucul tau, in ochiuri, langa stuf, etc.

 

Hai ca deviem de la subiect dar nu-i nimic.Cine doreste o delta in viitorul apropiat? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ingros si eu cu un post acest topic cu o escapada total neplanificata pe balta Calareti CL.Soare,liniste balta relativ frumoasa,s-a prin incontinuu caras ca de fapt asta era toata ideea sa prindem caras la undita.Pentru o astfel de distractie la undita merita sa mergeti aici , mai departe nu o recomand nefiind peste mare.Oricum o zi super.Asfalt uscat si fir intins va urez :unsure: :angry: :kiss: post-21500-1219875614_thumb.jpg micul Rex Hunt :kiss: post-21500-1219875666_thumb.jpg post-21500-1219875760_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor "mincinosilor"! :D

 

Vreau sa va intreb, cine a fost de curand in delta?Cum merge treaba?

Cam peste o saptamana vrea sa ma urnesc si eu si sa-mi fac cat de cat o idee, ce locuri sunt, la ce merge, cum, etc.N-am fost anul asta deloc pe acolo, am batut numai Dridu in ultima vreme, si surprise :( merge bine, a inceput sa pape ciortanul. :bounce:

Apropo, doreste cineva sa facem vreo doua nopti albe pe Dridu? :rock:

 

Tuiculita e din partea casei.Cine vrea, aduce mamaliga. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreo iesire la pacui?

 

weekendul trecut am fost dupa pastravior si nimic nimic..

 

in schimb, am gasit o zona superba prin cheile latoritei.. si mai sus..

 

mai are cineva cunostinta despre locuri minunate din tara noastra accesibile de weekend din bucuresti?

pe latorita in sus am fost anul trecut. pana la lacul galbenu. cu masina. exact in noaptea in care au fost inundatiile pe la voineasa (se zicea pe la tv)

 

frumos. linistit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

partida de stiuca la delta, 4 bucati.. una la 4 kg frumoasa coltoasa..

 

:grinbandit:

 

un pescuit la dunare cand facem?

 

de pricipiu vin cam oricand.. doar dati-mi un pm si mie.. revin cu poze

 

partida de stiuca la delta, 4 bucati.. una la 4 kg frumoasa coltoasa..

 

:blink:

 

un pescuit la dunare cand facem?

 

de pricipiu vin cam oricand.. doar dati-mi un pm si mie.. revin cu poze

post-615-1222258243_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry baieti ca n-am mai intrat pe aici in ultima vreme. Ultima isprava , ieri, juma de zi pe Dunare cu barca , o singura captura notabila, salau la aproape 4 kile...f-o 75 cm cap-coada :)

 

Libelula, cu prima ocazie cand planific o iesire, te anunt. Sper chiar pt saptamana asta o iesire de o zi...dar nu pot in weekend.

 

PS: Pacuiul lui Soare suna foarte tentant, de mult vreau sa ajung, numai ca trebuie sa mergem cel putin 3 zile, cu campare si tot ce trebuie pe insula.

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry baieti ca n-am mai intrat pe aici in ultima vreme. Ultima isprava , ieri, juma de zi pe Dunare cu barca , o singura captura notabila, salau la aproape 4 kile...f-o 75 cm cap-coada :)

 

Libelula, cu prima ocazie cand planific o iesire, te anunt. Sper chiar pt saptamana asta o iesire de o zi...dar nu pot in weekend.

 

PS: Pacuiul lui Soare suna foarte tentant, de mult vreau sa ajung, numai ca trebuie sa mergem cel putin 3 zile, cu campare si tot ce trebuie pe insula.

 

 

merci, vin cu placere, in perioada 4 octombrie - 11 octombrie sunt plecat, apoi revin activ..

 

salutari si fir intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Sorry baieti ca n-am mai intrat pe aici in ultima vreme. Ultima isprava , ieri, juma de zi pe Dunare cu barca , o singura captura notabila, salau la aproape 4 kile...f-o 75 cm cap-coada :laugh:

 

Libelula, cu prima ocazie cand planific o iesire, te anunt. Sper chiar pt saptamana asta o iesire de o zi...dar nu pot in weekend.

 

PS: Pacuiul lui Soare suna foarte tentant, de mult vreau sa ajung, numai ca trebuie sa mergem cel putin 3 zile, cu campare si tot ce trebuie pe insula.

 

 

salut Axa,

maine adica sambata pe 1 noiembrie ma gandeam sa ies la o stiuca prin apropiere de bucuresti.

 

da un telef daca te tenteaza..

 

zona este comuna berceni, vadul mosului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Saltare..... dragi " mincinosi de suferinta "

 

Si eu am microbu asta de mic, asa ca daca mai faceti vreo excursie la un pescuit sunt prezent.

 

Stie careva cam cat mai costa un permis ca sa poti da pe Dunare, Delta si raurile din tara si eventual de unde se poate procura ?

 

Fir intins si Asfalt uscat si cald

Editat de YipMan44
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator rock46hunt
Am fost sambata trecuta la Dunare, dar din pacate era in crestere si nu am prins nimic, cel putin m-am bucurat de o zi frumoasa in natura.....

 

salut!

in ce zona ai fost?

 

 

partida de stiuca la delta, 4 bucati.. una la 4 kg frumoasa coltoasa..

 

:burnout:

 

un pescuit la dunare cand facem?

 

de pricipiu vin cam oricand.. doar dati-mi un pm si mie.. revin cu poze

 

salut!

frumos exemplar!

unde l-ai prins?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
salut!

in ce zona ai fost?

 

 

 

 

salut!

frumos exemplar!

unde l-ai prins?

 

scuze.. acum abia am mai intrat.. la dunavat am luat-o..

 

stiuca,(marlitza) de stipoc!decembrie 2008.

 

 

salut.. ce si unde e stipoc asta? marlitelor alea le cam statea bine in apa ..catorva din ele cel putin..

 

nu te superi sper ca iti spun

 

oricum, ce e stipoc?

 

merci si fir intins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Mare rushine sa omori copilashii aia de shtiuca, dar sa te shi lauzi cu ele... e neobrazare! Sper ca data viitoare sa-tzi cantareasca stomacu mai putzin decat caracterul!

 

Imi cer scuze ca te-am suparat si te invit sa vii in delta dunarii sa devii paznicul marlitei!

Probabil esti unul din pescarii aia parati care aduna orice peste,fie el si de 5cm.Te intreb,ai mancat vreo data saramura de stiuca(marlita)?Probabil ai vazut cate buc am prins si tin sa te anunt ca nu am facut nici o crima,crima fac pescarii profesionisti care si acum braconeaza cu plase monofilament si prind tot ce misca,asa ca mai scuteste-ma cu chestia cu caracterul,de parca ti-am aratat 150kg de marlita!

Apropos,tu ce monstri ai prins?

Si ca sa te calmezi intra aici, http://www.danube-rebels.ro/viewtopic.php?f=26&t=91 ca prea ai luat foc,ce naiba!

Fir intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, daca taceai shi bagai la cap erai mai cashtigat! Ce te ashteptai? Sa te felicit pentru nishte catzaveici shi pixuri omorate? Nu vorbim de cat e de legal(ilegal) pentru ca nu sunt "paznicul marlitzei", ci cat e de frumos ca pescar "sportiv" sa faci asta. Chiar daca era numai una omorata la varsta aia, era "crima"

Acuma ce fac eu ce conteaza? Asha sa fie cum spui!

Da shi nu, am mancat saramura de shtiuca(cu toate ca eu prefer plachia de shtiuca shi saramura de biban) shi e bestiala... dar nu de marlitze, agrafe shi pixuri, pentru ca au tendintza sa-mi stea in gat.

De monshtrii prinshi de mine nu ne legam pentru ca sunt in alta zona folclorica shi nu ar fi cinstit sa ne comparam capturile ( chiar din cauza pescarilor care gandesc asha cum o faci tu shi omoara peshtii de mici)

Oricum, tzi-am batut obrazul prieteneshte, daca vrei, bagi ceva la cap , daca nu.... asta este!

Fir intins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Acuma, daca taceai shi bagai la cap erai mai cashtigat! Ce te ashteptai? Sa te felicit pentru nishte catzaveici shi pixuri omorate? Nu vorbim de cat e de legal(ilegal) pentru ca nu sunt "paznicul marlitzei", ci cat e de frumos ca pescar "sportiv" sa faci asta. Chiar daca era numai una omorata la varsta aia, era "crima"

Acuma ce fac eu ce conteaza? Asha sa fie cum spui!

Da shi nu, am mancat saramura de shtiuca(cu toate ca eu prefer plachia de shtiuca shi saramura de biban) shi e bestiala... dar nu de marlitze, agrafe shi pixuri, pentru ca au tendintza sa-mi stea in gat.

De monshtrii prinshi de mine nu ne legam pentru ca sunt in alta zona folclorica shi nu ar fi cinstit sa ne comparam capturile ( chiar din cauza pescarilor care gandesc asha cum o faci tu shi omoara peshtii de mici)

Oricum, tzi-am batut obrazul prieteneshte, daca vrei, bagi ceva la cap , daca nu.... asta este!

Fir intins

 

Frate,ce ai?Exprimate in centimetri si grame sa inteleg si eu ce inseamna pix!

Cu batutul obrazlui,puteai sa o faci mai suptil daca chiar asta doreai....ai fost cam brutal as putea spune si sa stii ca nu-mi este rusine sa trag invataminte,dar depinde de profesor cat de bine iti explica!

Tu ai prins vreodata stiuca?Te-ai intrebat de ce am capturat numai acea dimensiune?Vezi,intai trebuia sa te intrebi si dupa aceea sa ma inveti pe mine ce sa fac!

Asa ca nu te mai da mare pescar si marlita,agrafa si pixul iti stau in gat numai atunci cand nu le cureti de solzi si le ighiti de la coada spre cap,probabil cum ai facut tu si de aceea ai senzatia mai sus mentionata.

Am bagat la cap ce te roade pe tine si nu o sa te mai stresez cu crime!

Bafta la pescuit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiuca nu este deloc pe cale de disparitie pe Dunare, este un peste prolific...

 

Totusi nu inteleg de ce pescarii nu respecta dimensiunile limita...

Nu e o crima ce ai facut, mai bine ne-am revolta impotriva celor care braconeaza...

Am vazut cu ochii mei balta retrocedata satului "filtrata" efectiv cu navodul de tarani. Au turnat balta prin strecuratoare si au scos si ultimul crap, acum e doar o baltoaca de 1Ha plina de reginutza si lipitori...

 

Eu am permis de pescuit in Cehia, si regulamentul e mult mai strict. Daca esti prins cu peste sub dimensiunea admisa nu iei amenda, infunzi puscaria... Orice pescar are un carnet personal vizat de asociatie in care la orice captura notezi data, locul, tipul pestelui si marimea... Daca te prind cu peste in geanta fara sa fie trecut la caiet, iar ai pus-o. In felul asta se stie nivelul populatiei in majoritatea baltilor. Permisul de pescuit e scump, dar merita, baltile sunt bine populate... mmm, abia astept sa merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate,ce ai?Exprimate in centimetri si grame sa inteleg si eu ce inseamna pix!

Cu batutul obrazlui,puteai sa o faci mai suptil daca chiar asta doreai....ai fost cam brutal as putea spune si sa stii ca nu-mi este rusine sa trag invataminte,dar depinde de profesor cat de bine iti explica!

Tu ai prins vreodata stiuca?Te-ai intrebat de ce am capturat numai acea dimensiune?Vezi,intai trebuia sa te intrebi si dupa aceea sa ma inveti pe mine ce sa fac!

Asa ca nu te mai da mare pescar si marlita,agrafa si pixul iti stau in gat numai atunci cand nu le cureti de solzi si le ighiti de la coada spre cap,probabil cum ai facut tu si de aceea ai senzatia mai sus mentionata.

Am bagat la cap ce te roade pe tine si nu o sa te mai stresez cu crime!

Bafta la pescuit!

 

Scuzele de rigoare ca nu shtiu sa inghit peshtele... eu peshtii pe care ii prind nu pot sa-i inghit intregi. Oricum pofta mare in continoare shi potzi sa faci ce vrea mushchiul tau! Potzi sa omori tot puietul in apele alea pt ca pe mine nu ma mai intereseaza... nici eu nici copiii mei nu o sa mai pescuiasca acolo. Numai tu shi copiii tai, asha ca baga mare shi omoara-i la greu dupa care da vina pe aia cu plasele, ca ei sunt devina.

Sa fie!

P.S. Ai crezut ca m-ai terminat cu "bafta" ... hahahahhahaha... saracu de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Scuzele de rigoare ca nu shtiu sa inghit peshtele... eu peshtii pe care ii prind nu pot sa-i inghit intregi. Oricum pofta mare in continoare shi potzi sa faci ce vrea mushchiul tau! Potzi sa omori tot puietul in apele alea pt ca pe mine nu ma mai intereseaza... nici eu nici copiii mei nu o sa mai pescuiasca acolo. Numai tu shi copiii tai, asha ca baga mare shi omoara-i la greu dupa care da vina pe aia cu plasele, ca ei sunt devina.

Sa fie!

P.S. Ai crezut ca m-ai terminat cu "bafta" ... hahahahhahaha... saracu de tine!

 

Omule,daca te-ai plictisit si nu ai cu cine sa te certi iesi pe afara,fa miscare sau dute la pescuit ca prea stresat esti!

Asteptam o dimensiune de la tine,dar se pare ca nu esti in stare sa o confirmi si daca mai vrei sa conversam scrie si tu lucruri normale daca nu,lasama saracul de mine ca mai am si alte treburi! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...