Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

La ce balta ai fost??? :grinbandit:

 

Am fost pe Domnesti! Dar cred ca a fost doar o intamplare!

Fix la o saptamana in acelasi loc, la aceeasi ora, cu aceeasi momeala nici macar nu tiut senzorul odata! Am crezutca am ramas fara bateriii!:))

Balta costa 60 ron/12h bani in care poti lua max. 5kg crap si 5 caras!

Peste are deoarece acolo se tin ceva concursuri!

 

Treaba e ca se ajunge foarte usor si drumul este bun!

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 870
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Of, gata cu muscareala pe anu asta.

Poze de la ultima iesire, cu ultima captura.

Deci "La multi ani 2012" ... tomna' la 1 mai...

post-45479-0-17977800-1316037565_thumb.jpg

post-45479-0-39362200-1316037579_thumb.jpg

post-45479-0-51555000-1316037593_thumb.jpg

 

 

Iata si ce fac altii.... no comment:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=PbNOfdjjxkE&feature=player_embedded#!

Editat de diversionist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E faina muscareala, ca de altfel orice alt tip de pescuit, te prinde si nu te mai lasa.

Frumosi rau clenisorii.

Cred ca ma bag si eu la o musca la clean, ca pana la 1 mai imi creste barba...

Am pregatit cele mai simple muste "plescaitoare plutitoare" pentru clean, gandacei de balsa (merge si pluta) arsa:

 

post-45479-0-58477700-1316975698_thumb.jpg

post-45479-0-70258300-1316975718_thumb.jpg

 

O sa ies sa le testez pe Neajlov, am inteles ca e fain raul.

Fir intins!

 

@cnairda pe ce rau sunt pozati clenii?

Editat de diversionist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

O zi condus, o zi de traseu de creasta ( traseu de 12 ore diferenta de nivel 1700m), o zi de pescuit, o zi intors ( acelasi traseu de 12 ore dureros de dur)si o noapte condus,,, aventura la capatul capatului pamantului.

Cateva close calls, o gramada de febre musculare si un corp de parca m-o batut o gasca de meseri... dar un ranjet pe bot si amintiri cool... cam la asta se reduce un pescuit de la care m-am intors ieri:

 

Pozele sunt doar still-uri din film

post-2792-0-26779400-1324702726_thumb.jpg

post-2792-0-80030600-1324702743_thumb.jpg

post-2792-0-94278200-1324702782_thumb.jpg

post-2792-0-75455100-1324702999_thumb.jpg

post-2792-0-17574000-1324703168_thumb.jpg

post-2792-0-22755000-1324703192_thumb.jpg

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

motoare si o parte din mecanica gasesti in imprimante (vechi)

 

controleru cu viteza variabila poate costa ceva dar mai intai vezi ce motor gasesti, sunt 2 tipuri servo si stepper, cred ca pentru tine servo e mai usor de folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa te pui sa faci de la 0.

 

Sunt radiocomenzi, receptoare, servo-uri, motoare, elici, regulatoare de turatie, acumulatori LIPOlimer.. Am prieteni care-si fac avioane din polistiren si monteaza toate cele pe ele.

 

Nici nu te gandi sa faci o barca frumoasa sa investesti in body-ul ei.

Am vazut avioane care nu ai fi zis ca zboara..

 

http://www.hobbyking.com

 

 

Defapt (in functie de distanta) ai putea modifica o jucarie cu radiocomanda (nu INFRA RED) pentru barcuta ta.

Una din functii poti s-o faci sa-ti activeze un servo care sa lase momeala.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa te pui sa faci de la 0.

 

Sunt radiocomenzi, receptoare, servo-uri, motoare, elici, regulatoare de turatie, acumulatori LIPOlimer.. Am prieteni care-si fac avioane din polistiren si monteaza toate cele pe ele.

 

Nici nu te gandi sa faci o barca frumoasa sa investesti in body-ul ei.

Am vazut avioane care nu ai fi zis ca zboara..

 

http://www.hobbyking.com

 

 

Defapt (in functie de distanta) ai putea modifica o jucarie cu radiocomanda (nu INFRA RED) pentru barcuta ta.

Una din functii poti s-o faci sa-ti activeze un servo care sa lase momeala.

vezi ca postu' original e din 2008, l-a inviat Leu' :) cu infrarosu nu e chiar ok, ca nu bate la distanta prea mare si poate fi obturat. dar ca idee sa iei o jucarie si sa scoti electronica din ea cred ca e cel mai ieftin si comod.

 

@Leu'

probabil gasesti ce cauti aici: http://www.hi-end.ro/axe-ghidaj-si-rulmenti-lineari-c-427.html?zenid=f632c5a47c31b563afe9bf5b359345cd

nu stiu acum daca e ieftin, sincer nu m-a preocupat subiectul.

eventual mai cauta/intreaba aici: http://elforum.ro/viewtopic.php?f=194&t=106576

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare linkul :ok: din calculele mele partea mecanica m-ar costa 300 lei. In conditiile in care va arata semi-profesional :rolleyes:

Cu partea de motor si electronica ... mai am de cautat, pentru ca deocamdata imi prind urechile.

mai bine platesti pe cineva sa ti-o faca. nu e filozofia vietii, da' "subcontractarea" e cea mai comoda cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Chiar ma bucur ca am gasit topicul asta, desi cam slabuta activitatea... sunt un pescar inrait. Nu extrem de experimentat, nici mare prinzator, dar cu 27 ani de pescuit (pe la 4 ani am pus mana pe prima mea undita, de fapt un spic de trestie) cu mare placere.

Anul asta nu am fost de foarte multe ori, dar... cateva partide pe lacul din Mamaia/Constanta unde, surprinzator, am prins destul de bine dar nimic peste 1 kg. In general caras si rosioara mai mari si mai mici, de la brichetari la "juma' de kil" si cativa ciortanei. Banuiesc ca exista si peste mare in balta pt ca de multe ori am vazut, la capatul dinspre Constanta, pescari la plantat, cu standuri organizate, barcute, prastii... In general am prins pe capetele lacului, in rest prinzand doar guvizi si rosioare amarate, chiar si la boaba uscata.

Partidele de pe ghiolul din Mamaia au alternat si cu unele la guvid, pe digul din Navodari. Prima dintre ele fiind de Paste, pe furtuna si ploaie, valuri extrem de mari... boala nu cunoaste limite :))

Am avut o partida si in Delta, prin august, pe Sf. Gheorghe... capturi aproape de 0, momeli si nade multe si diverse. Nici macar un avat nu am prins, desi sarea... un singur somotei la 500-700 gr, evident eliberat, si o trasatura "de marfar" intr-o noapte, la carne stricata de peste, care s-a soldat cu ruperea firului. Noroc ca legasem lansetele bine, altfel ramaneam fara ea. Fir prost + eu adormit + prieten beat = fir rupt :)) In rest... cativa carasei, cateva platici mici, cativa bibanei... si multi, multi, multi tantari imuni la orice (bratari, autan, otet, spirale de ars, chiar si haine lungi si plastice+frunze si crengi verzi puse pe foc). Gunoaie si "electricieni", dar pescarii amatori platesc taxe de "biosfera", permise de frontiera, taxa de acces auto etc.

Ca Bucurestean cu buget limitat si chef de distractie scurta, am avut surpriza placuta sa gasesc o "balta" prin spatele targului Vitan. O groapa de fundatie de bloc inundata de un izvor subteran, luata de un baiat intreprinzator (si foarte de treaba) si populata cu peste: caras, rosioara, crap, salonta, cteno, somn romanesc si african si inca o specie ciudata pe care n-am recunoscut-o... plus surpriza: stiuca! 2 partide, una in prima saptamana dupa dezghet, prin martie, aproximativ 3 kg de caras si rosioara, iar a 2a acum vreo 2-3 saptamani cand, spre supriza mea, am fost singuri pe balta. Cam 5-6 kg de peste, amestecat si 2 rupturi: una la pufulete galben, probabil cteno si una la undita, fir de 0.25 pe ac mic, de carasel, cu 2 viermi, unde a venit o stiuca la 5-6 kg. Coana stiuca m-a plimbat cam 10 minute usurel, dar ferm, pe marginea baltii, dupa care s-a hotarat sa plece spre larg, in jos (mentiune: balta este mica dar adanca, cu lanseta dai pe malul celalalt daca te fortezi, se pescuieste de pe un singur mal, avand maxim 13-15 locuri de pescuit inghesuite sau cam 8 normale). Evident ca nu am avut ce sa-i fac si a rupt. Plus ca in acea zi lasasem acasa absolut tot ce aveam pt rapitor, nestiind de exista stiucilor, cam 40 la numar. Pozele sunt de la aceasta partida...

Sper sa-mi permita vremea ca, pe final de an, sa ajung la Corbu. Am fost in zona de N ori anul asta si nu am stiut de potentialul baltii, dar citind intr-o revista despre campionatul de crap care s-a tinut vara asta si tonele (da, tonele) de peste care s-au prins, m-am imbolnavit... balta e 100 lei / 12 h, sistem c&r si retinere maxim 5 kg de peste, crap doar intre 2 si 4 kg, ce e sub sau peste nu se pastreaza.

p.s: 99% din partide sunt c&r.

post-69984-0-99961200-1350573721_thumb.jpg

post-69984-0-29975300-1350574782_thumb.jpg

post-69984-0-35142200-1350574874_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff... frumos de tot, un peste pe care l-am vazut doar la tv. Bravo, ai ocazia sa pescuiesti in locuri deosebite si sa prinzi pesti la care altii (sau eu, cel putin) doar viseaza :D

Intreb si eu acum, din curiozitate... la ce l-ai prins? Cu ce linie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La wobler cu scule ultra light (pt asa pescuit)... linie de 20 de lbs SOL3000 si o bota de spinning.

Fir intins! (am venit in tara si am tras o delta patetica - un ciortanel la kil, niste avatei anorexici, ceva stiucuta microscopica si o tona de carasi pt prajeala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dunarea scazuta banuiesc... am un prieten la frontiera, pe Chilia, si il intreb saptamanal cum merge pestele. Inca nu a crescut Dunarea, nu mananca inca pestele. Mai sunt doar perioade scurte, "la noroc", in care sa se mai prinda prin anumite locuri.

Singurele locuri, in Delta, unde se prinde mai bine e pe baltile si canalele private, unde se pescuieste doar sportiv, sunt populate, ingrijite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salutare, fiind pasionat si eu de pescuit, hop ca vin si eu cu poveste

 

aici in danemarca pe camp am gasit un iaz. intreb fiul la fermier despre al cui e si daca are peste, iar imi el zice ca are foarte foarte mult peste si ca proprietarul nu prea vine la el. in gandu meu imi zic: las ca o sa vin sa-mi fac temele in teren.

la cateva zile iau ATV si trag o plimbare pe camp, avand ca destinatia iazul. ma uit sa vad ca nu e nimeni, ma mai plimb tot nu e nimeni.... si ma intorc acasa. ma duc la magazin, caut carlige, pt ca fir aveam acasa, si pregatesc o tentativa de undita.. mai exact forul, cu o piulita in loc de plumb, 3 carlige de diferite marimi, caut niste rame si boabe de porumb si o intind la iaz. dau o tura de verificare sa vad daca e cineva venit intre timp, iar mai apoi ma invart in jurul iazului si vad cum se invart niste "reptile" pe la margine. ma pun jos, pregatesc tot si arunc in balta. stau ma invart pe acolo svad ca nu trage, leg firul de niste crengi si plec acasa, dar vin peste cateva ore sa verific. nimic nimic in carlig. le arung inapoi si le las acolo 2 saptamani :haha: iar azi ma duc si verific. si ce gasesc? firul rupt la o creanga dar era rupt intrun fel mai ciudat. mai exact era ros de alta creanga, ceea ce imi dau seama ca a fost peste in carlig si a fugit. si trag de fir sa il verific, dar simt cum as trage ceva greu. in sinea mea imi zic ca sunt buruieni pt ca pestele ar fi fugit. si simt o usoara smuncitura in mana, care ma sperie si imi dau seama ca "dinozaurul" e acolo. trag incet incet si vad deasupra apei cum se invarte deodata si trage sa fuga. il las si apoi il invart pe acolo dar tot tragandu-l spre mal incet pt ca aveam si niste crengi si buruieni in care era agatat firul(probabil de aia nu a fugit) si il vad ca langa mal se ridica si se invarte de cateva ori. apoi il trag incet incet si hop pe mal taras. cand ma uit un crap cam la 2-2,5 Kg

l-am dus intro baltoaca de pe camp (a plouat foarte mult in ultima vreme si s-au format balti) si ma duc acasa dupa punga sa il iau. am venit, l-am luat si acum pestisorul meu se relaxeaza in cuptor printre legume. :D

 

azi am mai lasat 2 momeli. una cu paine si una cu porumb. o sa ma duc saptamana viitoare sa verific poate gasesc iarasi unu.

 

L.E.

 

azi(18/11/12) am fost iarasi si am prins un pastrav. am avut 2 calige pe aceiasi linie, unul nu l-am mai gasit :haha: cred ca tot pastrav a fost, dar ceva mai mare.

la intoarcere am avut un pic de chin cu ATV-ul. avea sa sar cu totul de pe el cand am intrat in mlastina.

post-59565-0-56432500-1352049097_thumb.jpg

post-59565-0-34908100-1353248529_thumb.jpg

post-59565-0-63363400-1353248537_thumb.jpg

post-59565-0-80039800-1353248551_thumb.jpg

post-59565-0-73513100-1353248758_thumb.jpg

post-59565-0-22190800-1353248789_thumb.jpg

post-59565-0-53129400-1353248809_thumb.jpg

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...