Sari la conținut

M-am tavalit si eu


RaduSPR
 Share

Postări Recomandate

Acum am posibilitatea sa va prezint aspectele acestui incident. Ma intorceam Luni 20 Aprilie de la Deva(unde petrecusem pastele), spre Brasov. Dupa un drum in care m-a plouat torential de 2 ori, ajung in Fagaras, alimentez, vb la telefon cateva minute, si ma urc pe moto spre Brasov. Apucase sa se lase intunericul si mergeam foarte relaxat. Intre Fagaras si Brasov sunt 2 semafoare unde se lucreaza la poduri, semafoare pe care le prind pe rosu si stau ceva timp la ele pana se da verdele. Plec si 2 sate mai in colo, exact la iesirea din al 2-lea sat(nu mai retin numele), observ pe dreapta un caine care sta in picioare cu spatele la strada. Viteaza aproximativa undeva intre 60-70km/h, trag putin de moto spre stanga, preventiv sa nu-i vina vreo idee, moment in care cainele ma observa si, intr-un timp foarte scurt, apuca ceva de jos(ulterior am observat ca era o pisica) luand-o la la fuga spre stanga. Trag de moto si mai tare spre stanga in ideea de a reusi sa trec inaintea cainelui, ajung undeva aproape pe marginea stanga a drumului,pe contrasens, dar cainele glont direct in roata mea fata. Dupa 3 tumbe pe sosea, ma aleg cu cateva julituri in genunchi si coapse, cotul drept putin mai avariat(dar functional). In afara de suportul de frana spate rupt, la moto s-au strambat diverse, dar am reusit sa plec pe el mai departe dupa cateva minute de reculegere.

 

Concluzie: Aveti grija la animalele care pot traversa oricand soseaua.

 

post-7822-1240570428_thumb.jpgpost-7822-1240570434_thumb.jpg

post-7822-1240570439_thumb.jpgpost-7822-1240570449_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte nasol. Si eu ma gandesc cu groaza ca exista posibilitatea sa mai iasa cate un caine si sa-mi faca o bucurie d-asta. Si erai pe frana?Nu exista posibilitatea sa il lovesti si sa treci peste? Ai venit in cap, mobra s-a oprit in el?

 

Bine ca nu ai patit mare lucru! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima! Se repara bubele, atat cele personale, cat si ale mobrei, bine ca n-a fost mai rau!! Eu cred ca as fi preferat sa incetinesc pana treceam de el.. Nu stiu daca e cea mai buna solutie, dar asta as fi facut.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca o parere eu as fi ocolit cainele prin spate, desi exista riscul sa se intoarca.

eu am avut o intamplare pe la 10 noaptea m-am trezi cu un caine in fata la 70 la ora in cativa metri, a avut un reflex ciudat a sarit ca o pisica inapoi ca altfel il luam din plin. de atunci imi este o frica e caini ca de naiba...cand vad unu rup franele

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Proficient Motorcycling manevra ta de evitare/ocolire e data ca exemplu negativ; tot acolo se spune ca in situatia de animal care apare in fata (inclusiv pe marginea drumului) exista o singura varianta: franarea

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Proficient Motorcycling manevra ta de evitare/ocolire e data ca exemplu negativ; tot acolo se spune ca in situatia de animal care apare in fata (inclusiv pe marginea drumului) exista o singura varianta: franarea

 

sanatate

+1

as adauga.. la toate scolile de moto ar trebui sa se invete asta. Animalele au tendinta sa se comporte total "animalic" si este foarte greu sa le ocolesti in siguranta. In plus, manevra de evitare poate sa te arunce pe sensul invers (sa nu mai zic de ce pericole presupune asta in curbe).

 

OT:

Bine ca esti intreg si nu ai tavalit-o mai rau.

Ganduri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Proficient Motorcycling manevra ta de evitare/ocolire e data ca exemplu negativ; tot acolo se spune ca in situatia de animal care apare in fata (inclusiv pe marginea drumului) exista o singura varianta: franarea

 

sanatate

 

In situatia in care iti apare un animal in fata (inclusiv pe marginea drumului), daca nu reusesti sa-l ocolesti/eviti, exista o singura varianta: da-i gaz pentru a usura sarcina de pe roata fata/furca, in speranta ca vei trece peste el.

 

Sanatate si tie si succes la franare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claxon si reducerea vitezei bine ca nu a fost mai rau.

 

la fel reactionez si eu iar daca cainele nu ma vazut sau este cu spatele incerc sa ii atrag atentia si sa ma fac vazut pana ajung in dreptul lui nu stii niciodata ce reactie paote avea daca il iei prin surprindere

Editat de KTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia in care iti apare un animal in fata (inclusiv pe marginea drumului), daca nu reusesti sa-l ocolesti/eviti, exista o singura varianta: da-i gaz pentru a usura sarcina de pe roata fata/furca, in speranta ca vei trece peste el.

 

Sanatate si tie si succes la franare

astea s chiar sf uri! nu zic ca nu e adevarat, dar nu mi spune mie ca tie ti sare ceva in fata si tu accelerezi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia in care iti apare un animal in fata (inclusiv pe marginea drumului), daca nu reusesti sa-l ocolesti/eviti, exista o singura varianta: da-i gaz pentru a usura sarcina de pe roata fata/furca, in speranta ca vei trece peste el.

 

Sanatate si tie si succes la franare

 

 

Ce spui tu e valabil pt gropi; Oare cat de mult ar trebui sa usurez roata fata ca sa trec peste o vaca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu e valabil pt gropi; Oare cat de mult ar trebui sa usurez roata fata ca sa trec peste o vaca?

Cam c-un Big Mac, ca atarna greu pe spate!

astea s chiar sf uri! nu zic ca nu e adevarat, dar nu mi spune mie ca tie ti sare ceva in fata si tu accelerezi

Nici pe forum nu se mai poate da omul cu mobra !!

 

E vorba de combaterea instinctului de a frana in unele situatii si folosirea franei doar ca ultima optiune. Teoretic, sunt de parere ca iti ofera o sansa in plus sa nu cazi. Practic, am trecut de 3 ori peste animale de talie mica fara incidente si cu ceva palpitatii la o viteza comparabila.

 

Radu, imi pare rau ca ai tavalit FZul, te stiu motociclist cu experienta, sub atenta indrumare a lui Oresti si a lui Sinner. :D Ma bucur ca ai fost in stare sa-ti continui drumul dupa acest incident. Toate cele bune

Editat de Judas Iscariot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic caruia i-a sarit o oaie in fata pe Transfagarasan...fara urmari grave (doar niste plastice rupte)

S-a gasit animalu sa traverseze fix cand a ajuns cu motorul in dreptul lui. Norocul nostru ca eram aproape de Balea iar pe curbele alea nu prea poti sa mergi tare.

Oricum..penale fazele cu animalele....reactioneaza total haotic.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pisica a mai scapat cu viatza? Se poate spune ca ti-a taiat pisica calea :D

bletemul pisicii sa o mierleasca si cainele!!!!!!

lasand gluma deoparte bine ca nu ai patit nimic.

pt. toti carcotasi ca trebuia sa ''franezi,sa scoti aripile sa zbori peste,sa te teleportezi'' nu prea sunt tardive.

nu ai gresit cu nimic numai ca ai tras lozul cu varianta gresita.

aprp.cum sa comportat casca???ti-ai mai lua una aceeasi firma??te-a zdncinat rau???alte detalii cum ar fi comforyul,daca vajaie,daca se abureste ne poti da??

te salut si asfalt uscat fara gropi,caini si pisici malefice. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-o intamplat de 2 ori:

 

1. prima data a fost vb de un iepure care statea pe drum si cand a auzit motocicleta, a inceput sa alerge in fata mea pe drum (era micut, un pui de iepure). Am incetinit pana la 20 de km/h si l-am claxonat scurt, am vazut ca intentioneaza sa fuga-n tufisuri in dreapta si l-am ocolit prin stanga dupa ce am mai incetinit inca putin.

 

2. a doua oara o fost in ceva noapte, o pisica se oprise fix in mijlocul drumului si se uita cum ma apropii, i-am vazut ochii sclipind (eram inafara localitatii); si aici, am incetinit pana la 15-20 la ora si am evitat-o ok.

 

Sfatul meu... noaptea nu depasiti 80 la ora inafara localitatilor... chestia asta m-a ajutat de multe ori sa evit si alte pericole... arici ce traversau (mi s-o intamplat de 2 ori), soricei si alte animale mici.

 

Cu caini inca n-am avut stres dar cred ca voi actiona la fel ca si in exemplele de dinainte. Animalele n-au vina, noi trebuie sa stim le evita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cainele ce a patit?

 

In urma impactului cainele a murit pe loc, pisica(cea pe care o cara in gura cainele inainte de impact) banuiesc ca era moarta dinainte.

 

da-i gaz pentru a usura sarcina de pe roata fata/furca, in speranta ca vei trece peste el.

 

Solutia asta am avut-o prima in cap, dar am renuntat instant la ea pe motiv ca nu sunt sigur pe mine cand o dau pe o roata, si ma mai si vedeam intr-un elicopter de toata frumusetea.

 

Motoreta este functionala, azi am adus-o complet pe linia de plutire. De-ndata ce ma mai lasa cotul am sa incep testele cu controlul in wheelie.

 

PS: Timpul de reactie a fost foarte scurt, nu exista posibilitate de franare eficienta. Am cativa zeci de mii de km efectuati pe moto in toate conditiile posibile si pana acum este primul caine care nu reusesc sa-l evit. Un wheelie rapid era unica solutie care ma putea salva...dar asta e.....trebuie sa invatam intr-un fel sau altul.

 

bletemul pisicii sa o mierleasca si cainele!!!!!!

lasand gluma deoparte bine ca nu ai patit nimic.

pt. toti carcotasi ca trebuia sa ''franezi,sa scoti aripile sa zbori peste,sa te teleportezi'' nu prea sunt tardive.

nu ai gresit cu nimic numai ca ai tras lozul cu varianta gresita.

aprp.cum sa comportat casca???ti-ai mai lua una aceeasi firma??te-a zdncinat rau???alte detalii cum ar fi comforyul,daca vajaie,daca se abureste ne poti da??

te salut si asfalt uscat fara gropi,caini si pisici malefice. :D

 

Nu vreau sa fac reclama mascata sau ceva de genul la casca, dar pe moment nu am putut sa constat decat ca nu mai aveam plasticul care acoperea aerisirea din dreptul gurii, ulterior, in mers, am observat ca-mi intra prea mult aer in fata. Dupa ce am ajuns acasa am constatat cat de avariata era casca si ca de fapt am dat destul de hotarat cu ea de pamant.

 

Acum merg cu Araiul vechi din dotare, dar in 2 saptamani in mod cert imi iau alta casca(acelasi producator). Chiar sunt multumit de casca asta.

Editat de RaduSPR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sadic esti :bigstar:

si la mures un animalo accident cu moto

e de ras pt unii,un gsxr 600 a lovit un MISTRET, de sa rupt telescoapele si sa un fundat cadrul

omul ceva julituri

animalu a facut 2 rasuciri si sa dus la pascut

dupa unii filozofi de pe forum .....nu ati circulat PREVENTIV.... :)

INSANATOSIRE GRABNICA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ceva asemanator am patit si eu la inceputul lunii (5/4) in Buzau: intr-un sat o potaie s-a repezit la motocicleta din fata mea, dar a ratat interceptia (desi era hotarata rau)....eu insa nu am ratat potaia. Am franat cat am putut (mi s-a spus si mie pe forum ca accelerarea ar fi fost o alternativa buna ), am vazut cainele ca intra sub roata si apoi m-am trezit ca incercam sa ma ridic cumva de pe asfalt (nu am reusit chiar din prima ). Din "filmul" accidentului nu stiu nimic (afara de ce mi-au spus prietenii). Viteza era mica (cred ca in jur de 50), eu nu am patit mai nimic (afara de coaste :bigstar: ) dar echipamentul a iesit cam sifonat : casca arata mai mult sau mai putin ca si cea a lui Radu, pantalonii sfasiati, geaca doar un pic polizata, cizmele varza (rupte, sfasiate, descusute si polizate in acelasi timp) + moto usor "rectificat" pe o parte (rezervor, semnalizare, scarite, sissy b.). Eu unu' nu am tras mari invataminte din incidentul respectiv, dar am ramas cu ceva frica de caini. Am auzit ca ar exista si niste aparate (ultrasunete?) ceva mai eficiente decat claxonul si daca mi-as permite asa ceva, cel putin in momentul de fata, cred ca mi-as lua unul (desi daca ma gandesc mai bine, in momentul cazaturii nu cred ca apucam sa-l butonez...dar tot m-ar ajuta la semafoare, in intersectii sau alte locuri unde dulaii isi exprima liber fascinatia fata de roti & cizme ).

Date fiind ideile exprimate mai sus, ma declar un mare sustinator al unei campanii de reeducare a canidelor ( sa le explice cineva ca si noi suntem suflete libere si rebele ca si ele; asa ca ar fi mai bine sa-si redirectioneze agresivitatea spre alte vehicule cu mai multe roti), sau , daca aceasta initiativa esueaza, voi incuraja entuziast redeschiderea fabricilor de manusi "CLASICE" :)

Asfalt uscat!

Editat de Viipuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...