Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

vezi ca swr 1 e swr se poate atinge da tre sa ai mana finutza cand tai din spic ...

 

daca vreti verificari si calibrat de antene se poate face tot la je cu aparate profi ;)

 

Salut, as vrea sa am un swr de 1, dar sa tai din antena... :blink: totusi poate imi explica si mie cineva o chestie, am tot vazut pe TIR-uri, dubite si alte vehicule care au statii, aveau varful antenei indoit aprox. ultimii 10 cm din antena era idoita :angry:

totusi, de unde stii cat trebuie sa tai din antena? calculezi cumva?

Editat de FastForWard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, as vrea sa am un swr de 1, dar sa tai din antena... ;) totusi poate imi explica si mie cineva o chestie, am tot vazut pe TIR-uri, dubite si alte vehicule care au statii, aveau varful antenei indoit aprox. ultimii 10 cm din antena era idoita :blink:

totusi, de unde stii cat trebuie sa tai din antena? calculezi cumva?

Cu taiatul din antena e cam problematic,daca tai da swr-ul super ok si vreodata vrei sa muti antena pe altceva si vezi ca tre sa o lungesti :angry:

La capitolul comunicare depinde foarte mult ce statie are cel cu care vb,degeaba ai tu o scula daca celalant are vreo statie nasoala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Domnilor, dupa nenumarate sacrificii financiare am reusit sa-mi achizitionez si eu statie, mi-am cumparat un TTI TCB 880 si o antena President Alaska, acum problema ar fi calibrarea anenei.

Am fost la un mester care se ocupa cu statii cb si l-am intrebat cati lei mi-ar lua pentru calibrare... 50 ron, scurt! :) nu am incercat niciodata sa calibrez o antena, dar am citit destul de mult pe internet si alte forumuri si nu mi-se pare o chestie dificila, sincer mai mult de 15 minute nu cred ca dureaza si nu am nici SWRmetru ca sa o fac eu, in fine. daca stiti pe cineva in zona Brasovului care se ocupa cu statii si stie cum sa calibreze o antena va rog sa-mi dati de veste, platesc desigur.

vi se pare ca mi-a cerut mult sau putin, va rog sa-mi spuneti.

 

atasez si niste poze

post-38388-1243181433_thumb.jpg

post-38388-1243181488_thumb.jpg

post-38388-1243181540_thumb.jpg

post-38388-1243181577_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un scanner...eu zic ca e mai util ca aud cam tot..inclusiv frecventele "interzise"...e adevarat ca nu pot transmite..dar ce nevoie ai de transmisie? ":P fiind ff mic il tin in buzunar si transmite bluetooth in intercom-ul din casca..

nu e mai ok asa?!

:)

Editat de faur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, de unde stii cat trebuie sa tai din antena? calculezi cumva?

 

 

pui antena pe analizor si vezi exact unde radiaza, daca e mai jos trebuie sa mai tai din ea iar daca e mai sus trebuie lungita

 

atasez si poza cu analizorul si link pt un review de pe pagina lor.

linkul aici

 

am vazut mai sus ca cineva a cerut 50 de ron sa o calibreze, mi se pare extrem de mult. Verificat si acordat antena cu scula de mai sus la noi e 15 ron :P

 

O sa mai pun niste poze, cel mai probabil diseara, cu statia pe care am reusit sa o montez pe moto, statie Allamat MC8 cu antena Lemm AT 900(nu radiaza f bine la moto pe emisie da e buna pt receptie)iar la microfon mi-am facut o adaptare: am facut alta mufa cu buton de PTT pus la mana dreapta pe ghidon, microfon separat bagat in casca pe interior si casca normala din statie pana la ureche la mine. Am testat`o in wend acuma in drum spre bulgari si isi face treaba.. revin si cu poze cat pot de repede

 

 

L.E. antenele de la tiruri sau dube sau ce a zis cineva mai sus sunt strambe pt ca probabil au dat cu ele in copaci :)

Mesaj completat

echipamente bune de folosit pentru comunicarea intre mociclisti :cheers: ... delatii in linkurile din semnatura

post-14002-1243244290_thumb.png

post-14002-1254393352_thumb.jpg

post-14002-1254393364_thumb.jpg

post-14002-1254393371_thumb.jpg

Editat de BeerBelly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 3 weeks later...
Vizitator Haywood Yablomme

Statiile PMR nu ar fi mai nimerite? Eu am de mult timp 4 buc cu tot cu handfree de bagat in casca si-s foarte practice la grup moto ,pretul e destul de mic si le gasesti la toate hypermarketurile.

Am si handfree cu cordeluta,din ala de computer pt mersul cu conserva. Dezavantajul e ca nu are mufa pentru 12V.

Editat de Haywood Yablomme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fel de statie este de comunicat prin ea sau anunta si info trafic ca nu imi dau seama.....?

Este statie in frecventa libera(citizen band...CB..)te ajuta sa stii tot ce misca in trafic intrand in legatura cu alti soferi care au,de obicei TIR-uri !!

Eu am pe camion,pe Logan si acum si pe moto !

Merita toti banii,va spune unul care o foloseste 9-10 ore pe zi !!

Mesaj completat

Statiile PMR nu ar fi mai nimerite? Eu am de mult timp 4 buc cu tot cu handfree de bagat in casca si-s foarte practice la grup moto ,pretul e destul de mic si le gasesti la toate hypermarketurile.

La grup sunt bune da eu merg singur !

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La grup sunt bune da eu merg singur !

 

Bravo, felicitari! Eu nu am mers pe solutia data de tine pentru ca mi se pare cam mare 'jucaria'.

 

Mi-am comandat de pe ebay un Midland 75-822. E mic si bun! Din pacate nu prea mai sunt pe stoc pe nicaieri :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, dupa nenumarate sacrificii financiare am reusit sa-mi achizitionez si eu statie, mi-am cumparat un TTI TCB 880 si o antena President Alaska, acum problema ar fi calibrarea anenei.

Am fost la un mester care se ocupa cu statii cb si l-am intrebat cati lei mi-ar lua pentru calibrare... 50 ron, scurt! :) nu am incercat niciodata sa calibrez o antena, dar am citit destul de mult pe internet si alte forumuri si nu mi-se pare o chestie dificila, sincer mai mult de 15 minute nu cred ca dureaza si nu am nici SWRmetru ca sa o fac eu, in fine. daca stiti pe cineva in zona Brasovului care se ocupa cu statii si stie cum sa calibreze o antena va rog sa-mi dati de veste, platesc desigur.

vi se pare ca mi-a cerut mult sau putin, va rog sa-mi spuneti.

 

atasez si niste poze

 

Salutare.

 

Te pot ajuta in Brasov sa-ti calibrezi antena pe motocicleta cu rugamintea de a nu o mai muta pe altceva dupa daca se poate, iti spun din experienta ca o statie "normala" de 4W merge relativ bine si cu o antena mai putin calibrata de ~1,5m inaltime; nu incerca sa te complici pe motocicleta sa-ti montezi amplificatoare si alte prostii pentru ca nu vei obtine rezultatele asteptate; nu te costa absolut nimic pentru ca nu fac afaceri cu statii radio, este numai un hobby.

 

Sarbatori cu bine !

Mesaj completat

Folosesc statii cb (si nu numai) de ceva vreme dar pe moto trebuie adoptata o solutie cit de cit simpla fara pea mari batai de cap si anume:

 

- daca se merge in grup se pot folosi statii radio PMR de la cele mai ieftine pina la cele profi desi nu va recomand sa va tocati banii aiurea pentru ca sint mici, bateria tine destul de mult, se gasesc foarte multe accesorii compatibile cu casca moto, eventual Intercom etc.

 

- daca vreau sa ma informez despre "starea traficului" ...... personal folosesc o statie portabila Dragon SY 101+ la care i-am atasat un microfon extern pe care il tin prin cu clipsul din dotare pe umar (exact ca politistii londonezi), acumulatroii mei tin doua zile asa ca nu am probleme de autonomie; distanta de lucru nu este mare ~ 1-2KM dar imi fac treaba, reduc viteza pe la max 60km/h comunic de am de comunicat si merg mai departe cu 100km/h; solutia prezentata de "colegii" de trafic probabil cu 7,5t sau mai mult este foarte buna si anume adaptarea unei statii mobile de masina pe moto, distanta de lucru este mult mai mare calitatea semnalului este alta ... fara discutie; acum 2 week-end-uri am testat cu amicul owene pe motocicleta lui statia mea auto cu antena 1,45m inaltime si am obtinut rezultate bune (cu un SWR de 1,6 - 1,7 la 30W putere de emisie) adica o distanta de ~ 15 km intre doua statii mobile eu intre blocuri cu antena pe motor si interlocutorul undeva intre Tarlungeni si Brasov; daca doriti performanta cu adevarat pe motor si un SWR mic va recomand ca pe motocicletele facute din fier sa va montati o antena de ~ 1,5m conceputa pentru masina (plan de masa) iar daca aveti motociclete la care cadrul si alte componente sint din materiale neferoase ex. BMW R1200GS (unde o antena auto o sa aiba SWR 5-6) va recomand sa folositi o antena care nu are nevoie de plan de masa si anume Sirio Thunder 27MHz : http://www.import-radio.com/tienda/images/Thunder-27.jpg.

 

Atit pe scurt ....... putem teoretiza pe acest subiect foarte mult dar ideea este sa se gaseasca un raport simplitate/calitate/pret mediu ....

 

Sarbatori cu bine ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, felicitari! Eu nu am mers pe solutia data de tine pentru ca mi se pare cam mare 'jucaria'.

 

Mi-am comandat de pe ebay un Midland 75-822. E mic si bun! Din pacate nu prea mai sunt pe stoc pe nicaieri :laugh:

La ASTA te referi tu ??

Mesaj completat

Am avut si mi sa parut incomoda din cauza firelor destul de groase,asta in cazul in care nu o folosesti cu antena externa si e destul de scumpa,eu am dat 355 lei pe TTi cu tot cu antena !!

Cu antena proprie mai mult de 1 km nu bate ! :)

Aveam ant.cu talpa atunci da nu era buna de nimic,ii lipsea caroseria ca sa faca un plan de masa,acum am pus fixa si face treaba !

post-15897-1270356613_thumb.jpg

 

PS:mai am de facut unele imbunatatiri,difuzor extern in casca si microfon,ca sa pot vb si auzi in mers.

Azi fac un drum pana la Vulcanii Noroiosi si daca am cu cine vb revin cu impresii !

post-15897-1270356112_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, am tot citit pe aici dar m-ati pierdut in termeni tehnici :laugh:

As avea nevoie de un sfat pt urmatoarele date ale problemei - 2 calareti la drum lung care nu se departeaza unul de celalalt la sa zicem mai mult de cateva curbe (max 1km). Viteza de croaziera ~120 kmph, naked-uri, deci vant cat cuprinde. Ce statii am putea alege in conditiile astea incat sa putem schimba o vorba intre noi ?

Statiile sa fie cat mai micute si cat mai ieftine, cu o autonomie de 2-4 ore/set acumulatori si sa aiba activare la voce (presupun ca trebuie folosit un laringofon din cauza vantului).

Multam anticipat de ajutor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, am tot citit pe aici dar m-ati pierdut in termeni tehnici :laugh:

As avea nevoie de un sfat pt urmatoarele date ale problemei - 2 calareti la drum lung care nu se departeaza unul de celalalt la sa zicem mai mult de cateva curbe (max 1km). Viteza de croaziera ~120 kmph, naked-uri, deci vant cat cuprinde. Ce statii am putea alege in conditiile astea incat sa putem schimba o vorba intre noi ?

Statiile sa fie cat mai micute si cat mai ieftine, cu o autonomie de 2-4 ore/set acumulatori si sa aiba activare la voce (presupun ca trebuie folosit un laringofon din cauza vantului).

Multam anticipat de ajutor :)

Asa numitele walkie-talkie unele bat si pana la 4-5 km

Avem pe aici un coleg care se ocupa cu deastea si te-ar putea ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ASTA te referi tu ??

Mesaj completat

Am avut si mi sa parut incomoda din cauza firelor destul de groase,asta in cazul in care nu o folosesti cu antena externa si e destul de scumpa,eu am dat 355 lei pe TTi cu tot cu antena !!

Cu antena proprie mai mult de 1 km nu bate ! :laugh:

 

Mersi de sfaturi. Da, la ea ma refer. Diferenta este ca in tara costa cu vreo 3 milioane mai mult decat luata din State cu tot cu transport.

 

Ideea era sa o montez permanent pe motocicleta, cu antena externa, si conectata la dispozitivul Intercom (am un Albrecht, care vine si cu buton pt ghidon special pt statie), deci firele groase nu ar fi o problema.

 

Numai bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa o montez permanent pe motocicleta, cu antena externa, si conectata la dispozitivul Intercom (am un Albrecht, care vine si cu buton pt ghidon special pt statie), deci firele groase nu ar fi o problema.

Eu zic ca o statie CB este mult mai utila pt.faptul ca stii ce se intampla pe sosea,poti cere detalii despre calitatea drumului si eventual in cazul in care ramai imobilizat cu moto din cauza unei defectiuni gasesti mai usor si mai ieftin o duba sa te duca acasa.

A vb cu un prieten motociclist ,zic eu ca nu e chiar atat de important in timpul mersului,decat a stii ce e in fata ta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, felicitari! Eu nu am mers pe solutia data de tine pentru ca mi se pare cam mare 'jucaria'.

 

Mi-am comandat de pe ebay un Midland 75-822. E mic si bun! Din pacate nu prea mai sunt pe stoc pe nicaieri :laugh:

 

 

Din cate am vazut eu, Midland 75-822 nu are decat AM. In romania se foloseste FM...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, am tot citit pe aici dar m-ati pierdut in termeni tehnici :laugh:

As avea nevoie de un sfat pt urmatoarele date ale problemei - 2 calareti la drum lung care nu se departeaza unul de celalalt la sa zicem mai mult de cateva curbe (max 1km). Viteza de croaziera ~120 kmph, naked-uri, deci vant cat cuprinde. Ce statii am putea alege in conditiile astea incat sa putem schimba o vorba intre noi ?

Statiile sa fie cat mai micute si cat mai ieftine, cu o autonomie de 2-4 ore/set acumulatori si sa aiba activare la voce (presupun ca trebuie folosit un laringofon din cauza vantului).

Multam anticipat de ajutor :)

iti iei o pereche de statii PMR normale din orice supermarket si adaptam 2 laringofoane la ele :D sau daca vrei am adus niste statii PMR pt care nu mai trebuie nici un fel de adaptare.. dar s-ar putea sa nu te incante pretul :)

 

Asa numitele walkie-talkie unele bat si pana la 4-5 km

Avem pe aici un coleg care se ocupa cu deastea si te-ar putea ajuta.

 

multumesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca o statie CB este mult mai utila pt.faptul ca stii ce se intampla pe sosea.

 

Perfect de acord. Midland 75-822 este o statie CB, si portabila. Merge in 27MHz.

 

@marianrec: Daca te referi la statia asta de care ziceam eu, mai uita-te o data la link-ul dat de ALEX-CRUISER si ai sa vezi in titlu ca scrie AM/FM, deci stie si modulare in frecventa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu am demult pe masina, de vreo luna si ceva, dar pot spune ca o statie CB este SENZATIONALA.

Ai in timp real info despre starea drumurilor si radare, poti cauta ajutor atunci cind ai nevoie, auzi injuraturi neaose :huh: de la colegi, etc.

Acum nici nu mai am nevoie de radio in masina!

Chiar alaltaieri, pe DN2 am evitat sa stau in blocaj rutier cel putin 2 ore in trafic inainte de Sindrilita, ascultand sfaturile colegilor si luind-o pe o scurtatura de care habar nu aveam si pe care am ajuns acasa in timp record pe Branesti, spre Pantelimon!

Eu am un Intek M100, cu antena de 200 cm si talpa de 16 cm.

La moto o antena de 15o cm este arhisuficienta.

Care puteti adapta asa ceva faceti o treaba foarte buna.

Ramane problema atunci cind va ploua, dar o puteti baga undeva, pe ploaie oricum nu mergeti tare.

PS:Alex-Cruiser..ai facut o treaba excelenta acolo :blink:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...