Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Leu'

PS:Uita-te si tu asa in trecere pe pozele ce ti le-am pus, sesizezi vreo diferenta intre ce este afara(chiar si in Franta :laugh:) si ce este la noi?

Nici ei nu au peste tot semnalizate radarele. De obicei sunt semnalizate pe autostrada si drumurile mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Autostrazi si drumurile mari..arhisuficient!

Ce-am vrut sa spun este ca nu se compara japca si braconajul de la noi cu ce este afara.

Eu nu am vazut nicaieri politisti ascunsi prin parcari, printre masini sau mergand in plasa unui tir, zeci de km, cu radarul!..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autostrazi si drumurile mari..arhisuficient!

Ce-am vrut sa spun este ca nu se compara japca si braconajul de la noi cu ce este afara.

Eu nu am vazut nicaieri politisti ascunsi prin parcari, printre masini sau mergand in plasa unui tir, zeci de km, cu radarul!..

 

Nu e arhisuficient, pt că pe autostradă îmi ajunge 130 chiar și cu mobra. Dar îmi place să merg pe drumuri naționale / departamentale să mai și văd câte ceva prin Europa; autostrăzile arată în mare la fel. Arată bine. În plus au și ei departamentale care arată mult mai bine decât naționalele deci clasificarea asta a ta cu "drumurile mari" e ...mare.:crack:

Astă vară ( august 2011 ) am văzut că lipsesc semnele acolo unde navigația îmi dădea speedcam-uri. Mai târziu - noiembrie 2011 - am văzut și de ce.

Ba da, am văzut polițiști ascunși în Germania în civil cu pistolul (speed gun ) în mână, polițiștii mai ales în parcări în Austria etc.

Mă bucur că în lumea ta e minunat ! Tocmai de-aia merg eu pe drumurile naționale ori de câte ori am timp - ca să văd lumea lor de aproape.

 

PS Ultimul semn nu e neapărat de speedcam ci poate cuprinde și alte dispozitive pt managementul traficului, semafoare sincronizate etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Eu nu am vazut nicaieri politisti ascunsi prin parcari, printre masini sau mergand in plasa unui tir, zeci de km, cu radarul!..

Asta e un paradox romanesc. Avem politisti la 10 km, atat cat au europenii la 1000 de km ... insa tot la noi se merge mai prost :scratch:

 

 

Daca n-ar fi atat de "zgomotoaza" statia, mi-as fi pus si eu (masina sau moto). Insa ma streseaza zgomotul produs de ea. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autostrazi si drumurile mari..arhisuficient!

Ce-am vrut sa spun este ca nu se compara japca si braconajul de la noi cu ce este afara.

Eu nu am vazut nicaieri politisti ascunsi prin parcari, printre masini sau mergand in plasa unui tir, zeci de km, cu radarul!..

 

 

Luigi, sa stii ca mai sunt si p-afara d-astia ca la noi. In Olanda am gasit niste politisti cu radar ascunsi in niste boscheti. Eram a doua masina oprita. Am avut noroc ca olandezul din fata mea s-a luat la cearta cu ei. Cum nu inteleg flamanda(sau neerlandeza, in fine, nu intru in amanunte lingvistice), l-am intrebat in engleza care-i baiul, si mi-a spus ca politistii n-au voie sa stea ascunsi si ca d-aia se certa cu ei. Pana la urma ne-au lasat in pace. Dar comportamentul de la noi il regasesti si p-acolo, insa nicidecum la fel de frecvent ca la noi. Sa nu credeti ca la noi e cel mai nasol. Sa vedeti cum e in Ucraina! De fapt, nu va doresc sa vedeti! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca n-ar fi atat de "zgomotoaza" statia, mi-as fi pus si eu (masina sau moto). Insa ma streseaza zgomotul produs de ea. :angryfire:

Asa este,dar nu trebuie sa mergi cu ea deschisa tot timpul.

Nici in masina nici pe moto.

Eu cer info, apoi o las incet, intreb mai ncolo si tot asa, altfel as innebuni din cauza zgomotului.

@Liviu, sunt convins ca exista si prin vest, diferenta este ca acolo sunt exceptii iar la noi abuzeaza de tertipuri, toata lumea stie asta.

Problema mare este ca nu o fac pentru fluidizare si prevenire, ci pentru a incasa cit mai multe amenzi si a-si rotunji veniturile personale..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un paradox romanesc. Avem politisti la 10 km, atat cat au europenii la 1000 de km ... insa tot la noi se merge mai prost :scratch:

 

 

Daca n-ar fi atat de "zgomotoaza" statia, mi-as fi pus si eu (masina sau moto). Insa ma streseaza zgomotul produs de ea. :angryfire:

 

În afară nu e așa zgomotoasă, poți chiar folosi AM. Aici abia folosești FM pt că e zgomotul RF ambient de la toate nenorocirile astea agățate pe stâlpi, plus "joagărele" cocalarilor de +20 w pe lângă care ale noastre de cel mult 4w sunt "viori" (ca să folosesc o comparație de prin Tehniumul anilor 80 ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

De vreo 3 ani am o statie Midlan Alan 42. Fiind mica si versatila merge foarte bine si pe mobra. Sistemul de comunicatie moto este Midland BT2 si am cumparat si cablul de legatura cu statia (care cuprinde PTT-ul ce se monteaza pe ghidon), singura necunoscuta fiind suportul de prindere pe mobra. As dori sa ma sfatuiti care ar fi cea mai buna solutie. Am vazut ca pe piata exista adaptoare pentru oglinzi, portbagaj etc, dar sunt pentru autoturisme si nu imi dau seama daca se potrivesc pentru mobra. Daca aveti ceva experienta in domeniul asta v-as ramane recunoscator daca mi-ati impartasi-o. Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Depinde cum este construit PTT-ul.

Daca este dedicat pt.mobre ar trebui sa vina cu inel de prindere pe ghidon, daca nu se poate adapta.

O solutie ieftina ar fi sa il lipesti cu velcro si dublu adeziv pe undeva pe acolo, dar asta presupune sa ai o fata cit de cit dreapta.

Pune si tu citeva poze cu butonul PTT in mai multe unghiuri, sa ne dam cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru prindere de ghidon poti cauta la cineva sau cumpara o alarma/sonerie de bicicleta. de aia cu multe sunete si ai butonu ala de prins pe ghidon. il poti desface usor si adapta la butonul PTT de la statie.

 

e singura ideie care imi vine in cap pt vara asta la motor.

 

cat de prinderea antenei se poate face din tabla de aluminiu 3-4mm grosime, un suport unde e numarul, deasupra lui, ce ar insemna can minimi 15cm de la nivelul la saua. acum nu stiu daca se poate modifica antena(taia) sa o faci cam de 50cm si sa iese doar in jur de 20-30cm peste saua, usor indreptata spre spate pt vant.

statia prinsa de/in bord pt manevrabilitate, shiar si sub parbriz cu fir spre antena, PTT pe ghidon cum am zis mai sus, si castile in urechi.

 

acum nu stiu daca e o ideie buna sau nu, daca a mai incercato cineva, dar am de gand in vara.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

http://www.artero.ro/Detalii-produs-Midland%20MA%2046%20sau%20AVPH2%20casti%20pentru%20motociclisti,%20dispozitiv%20pentru%20motociclisti-pret-92-id-621.html

Cam asa arata butonul PTT, banuiesc ca sui al tau este la fel.

Cel de sus deja are un inel de velcro cu care il poti fixa pe ghidon.

Mai sigur este sa lipesti velcro cu dublu adeziv pe spatele lui si il atasezi undeva pe comutatoarele ghidonului, in stanga.

Ideal ar fi sa il pui undeva in asa fel incat sa-l apesi fara sa iei mana de pe ghidon si fara sa-l cauti cu privirea.

Il poti pune in acelasi mod si pe spatele carcasei cu butoane, sa-l actionezi cu aratatorul mainii stangi.

Uite un exemplu:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi fost mai usor de utilizat daca era sus deasupra la comutatorul de lumina. pe maneta de ambreiaj mi se pare mai dificil de apasat. iarasi o varianta ar fi langa butonul de flash.

 

 

apropo. ce-mi recomandati. eu m-am gandit la Midland 42(pt ca e set complet) dar si 52 care e de 5W dar incomplet. alte variante?

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Merge montat oriunde cu velcro in zona aia, chiar si pe rezervorul de lichid ambreiaj.

Oricum, asta-i chiar ultima problema la montajul unei statii pe motor.

Mult mai important este amplasarea antenei, aici este o alta problema, intrucit la motocicleta nu ai plan de masa asa cum este pe capota unei masini.

Receptia va suferi drastic, in asa fel incat trebuie sa compensezi prin inaltimea antenei, dar o antena lunga va arata ca drak pe o mobra mai mica.

Oriunde ai amplasa-o, atunci cind mergi cu pasager acesta afecteaza receptia foarte mult.

Eu folosesc o antena Sirio de 150cm, dar avanda in vedere masa LT-ului da bine.

De fapt la statiile CB 27Mhz antena este cel mai important element.

Dupa ce se executa montura de prindere a antenei trebuie mers la un meserias sa va calibreze antena.

PS:Ia-ti Alan 42 completa, un meserias electronist radioamator iti poate creste puterea la fel ca la 52.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mult mai important este amplasarea antenei, aici este o alta problema, intrucit la motocicleta nu ai plan de masa asa cum este pe capota unei masini.

Receptia va suferi drastic, in asa fel incat trebuie sa compensezi prin inaltimea antenei, dar o antena lunga va arata ca drak pe o mobra mai mica.

Oriunde ai amplasa-o, atunci cind mergi cu pasager acesta afecteaza receptia foarte mult.

...

 

Exact asta ma intereseaza. M-am exprimat eu gresit in postul anterior. PTT-ul il pun fara probleme pe ghidon dar nu stiu cum si unde sa prind suportul antenei undeva pe mobra. Nu stiu daca sistemele auxiliare de prindere a antenei facute pentru auto se pot adapta si pe motocicleta sau trebuie sa apelez la o solutie de manufacturare specifica pentru mobra mea.

Eu vroiam sa iau o antena mica de 310 sau sa merg pana la 660 mm dar se pare ca nu era o solutie potrivita, asa ca mai iau una de masina de 1500 mm. O sa arate ca dracu pe mobra dar o sa-i pun un steag in varf :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vad ca esti vstromist din Bucuresti, cred ca il cunosti pe Bogdan Harea..

Daca esti in relatii bune cu el il poti suna, iti poate face un suport frumos din metal pe care poate ti-l si vopseste electrostatic.

Oricum, nu te gandi la mare inginerie, este destul de simplu de facut.

Iti recomand sa amplasezi suportul pe laterala, linga topcase(daca ai), dar sa fie legat direct de cadrul motocicletei.

Daca nu ai topcase este mai bine, receptia va fi mai buna, daca ai acesta va ecrana semnalul.

Oricum, nu te gandi la o antena mai mica de 150mm, ideea sa-si faca treaba chiar daca mobra ta va arata ca una teleghidata :rolleyes: , te doare la basca!

Pt.partea de reglaj/calibrarea a antenei/statiei iti pot recomanda pe cineva meserias, in cazul in care esti interesat.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns. Am vorbit cu Bogdan acum o saptamana si a fost mai mult decat saritor (ca-ntotdeuna de altfel!) sa ma ajute. Eu am postat in speranta ca exista o solutie mai simpla, de cumparat din magazinele online care comercializeaza statii si accesorii. Poza postata de tine este mai mult decat edificatoare. Si da, o sa apelez la tine pentru calibrarea antenei, mai ales ca vreau sa-mi pun si eu xenoane pe strom si lumea in targ ti-a facut o reclama de la superlativ in sus. Oricum ne vom vedea la Arc pe bancuta cand da firul ierbii, ca parcam mobrele in aceeasi zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da in ce consta calibrarea antenei.

 

la tine LUV e alta poveste o antena. vorba ta, o antena mare nu e cine stie ce la masa motocicletei, dar la a mea o sa para ca la duc la pescuit cu undita extinsa, mai ales daca e amplasata in lateral.

probabil daca Alan 42 are antena aia mica, ar fi ok pana la urma(doar vine stock) dar nu stiu pe ce raza bate. si nici antenele mai mari. cat de suportul de prindere, din ce vad nu e mare inginerie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@Vlad-N, cu placere, ne auzim la arc.

@Crazy Devil, nu fac eu masurarea/calibrarea, ci un amic radioamator.

In principiu este vorba despre randamentul maxim pe care il poate obtine din antena/statie, functie de locul amplasarii antenei pe motorul tau.

Legat de Alan 42, poti incerca prima data cu antena statiei si daca nu esti multumit te poti gandi la o antena exterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Crazy Devil, nu fac eu masurarea/calibrarea, ci un amic radioamator.

In principiu este vorba despre randamentul maxim pe care il poate obtine din antena/statie, functie de locul amplasarii antenei pe motorul tau.

Legat de Alan 42, poti incerca prima data cu antena statiei si daca nu esti multumit te poti gandi la o antena exterioara.

am inteles ca nu o faci tu, iar cat de cat am si eu cunostinte despre radio/tv dar nu cine stie ce.(taicamiu fost depanator radio/tv iar eu scolarizat si pasionat de electronica) dar o sa incerc.

 

si intradevar am sa incerc intai sa vad ce randament da antena cu care vine, daca nu gasesc o modalitate de extindere.

 

probabil o antena mare cu suport demontabil care sa o pun doar cand ies la drumuri lungi. in rest antena stock pe rute scurte ca pot intreba. cel mai urat e ca am fost prins in august la 1km de casa cu 97Km/h iar la 3 zile cu 105 tot in zona aia. am scapat cei drept dar..... mai bine nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu antena proprie, Alan 42 bate putin (1-2 km, poate nici atat). In masina nu merge deloc pentru ca esti ecranat si ai nevoie de una externa. Ea e pusa ca sa poti folosi statia dupa ce-i cuplezi modulul de alimentare cu acumulatori. Am vazut ca Alan 52 nu mai are acest modul de curent propriu dar putere mai mare (5w)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, dar in caz de ploaie ? ca stiu ca nu sunt waterproof

 

O ascunzi undeva prin geaca s-o feresti de apa. Oricum nu ai ce mesteresti la ea in timpul mersului si nici pe timp frumos n-ai de ce sa o pui undeva la vedere. O legi la comunicatia moto, o setezi pe canalul 22 si emisia-receptia se face prin apasand PTT-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ascunzi undeva prin geaca s-o feresti de apa. Oricum nu ai ce mesteresti la ea in timpul mersului si nici pe timp frumos n-ai de ce sa o pui undeva la vedere. O legi la comunicatia moto, o setezi pe canalul 22 si emisia-receptia se face prin apasand PTT-ul.

Pai Vlad ! ...eu ma gandeam la o treaba mai misto. S-o cuplez permanent la bord(ca am unde) si sa-i fac o husa transparenta din material gen nylon gros.

Ce parere ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

probabil o antena mare cu suport demontabil care sa o pun doar cand ies la drumuri lungi. in rest antena stock pe rute scurte ca pot intreba. cel mai urat e ca am fost prins in august la 1km de casa cu 97Km/h iar la 3 zile cu 105 tot in zona aia. am scapat cei drept dar..... mai bine nu.

Oricum o folosesti doar la drumuri lungi, in oras nu ai ce face cu ea din cauza parazitilor.

 

eu ma gandeam la o treaba mai misto. S-o cuplez permanent la bord(ca am unde) si sa-i fac o husa transparenta din material gen nylon gros.

Ce parere ai ?

O idee foarte buna..o husa care s-o pui doar cind plaua..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Vlad ! ...eu ma gandeam la o treaba mai misto. S-o cuplez permanent la bord(ca am unde) si sa-i fac o husa transparenta din material gen nylon gros.

Ce parere ai ?

 

Doar estetic sa fie pe bord, ca practic nu are rost. Nu o actionezi in timpul mersului, display-ul ei iti arata doar canalul de comunicare, are functia "lock" iti blocheaza tastatura si daca o pui in geaca nu poti schimba din greseala canalul. Tot ce-ti trebuie pentru comunicare se afla pe casca si ghidon. Statia ramane doar decorativa pe bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...