Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

De la altii mai "cunoscatori" decat mine, legat de antena si problema cu planul de masa:

http://forum.softpedia.com/topic/847088-antena-cb-pe-motocicleta/

 

De asemenea:

- http://www.statiiauto.ro/plan-de-masa-artificial.html

- <EvilYuri>: de preferat antena asta, ca nu are nevoie de plan de masa http://www.mondoplast.ro/Antena-mobila-emisie-receptie-27MHz-Sirio-GL-27-pg_ft-4106

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 months later...

Pãi,anu' trecut am folosit o datã,statiile mele Midland GXT 100,pt. comunicatia între masini si-o motocicletã (am 4 statii).Experimental. Asta-n ideea cã la varã,o sã facem (gasca) multe excursii,si-n majoritatea cazurilor,pân-acuma,au fost cam 8-15 motociclete.Pt. statii din astea mici,portabile,cu baterii,dar si pt. alea mai "profi",existã mai multe sisteme handsfree,dedicate moto.De laringofon,chiar un model mai sofisticat,cu 2 asa-zise microfoane,n-am fost multzumit.Cât-de-cât bine,se-aude cu un fel de cascã auricolarã,care contzine si un fel de laringofon.Cumpãrat ( ca si statiile,dealtfel),de pe ebay.Costã cam 20-24 $,cu transport gratis.Setul contine cablul de legaturã la statie,casca-microfon si cablul cu buton PTT,cu prindere pe ghidon.Mai existã si kit cu cabluri,buton PTT,cãsti (difuzoare) si microfon (cu 2 variante,pt. cascã integralã sau pt. cascã deschisã,cu microfonul pe tijã flexibilã).Modelul ãsta,costã cam 30-35 $.O sã cumpãr si modelul ãsta,sã vedem dac-o face banii.Am luat statii de-astea,doar pt. comunicatia-n grup.Am luat modelul ãsta,cã scoate si 5 W,are 3 nivele de setare a puterii,10 nivele de VOX,plus alte smecherii.Adicã,bat în conditii optime,cam 56 km (36 mile,zic ei) si sunt sofisticate,cu destule optiuni.Doar bluetooth,n-au.Vã pun niste link-uri,dacã vreti sã vedeti despre ce e vorba

http://www.ebay.com/itm/180918650670?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.com/itm/170912933798?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.com/itm/150764890461?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.com/itm/Pro-Ear-Vibration-Speaker-Mic-Midland-GXT-Series-/350683627211?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4641649533202907883%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26rk%3D2%26sd%3D350643450793%26

Ar mai fi o variantã,pe care-o folosesc eu,personal: am montat pe casca moto,sistem bluetooth Midland BT2.Are si jack pt. auxiliar, unde conectez cu cablu, statia mea.Asa cã-n cascã,n-am decât un singur set de difuzoare +microfon,si emisia se face si cu filtrarea anti-vânt,a BT-ului.Merge bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc acum un Interphone F4 (pe care conectez 2 telefoane) si ar mai fi loc de o statie. Din pacate Interphone F4 este multipoint dar nu are si intrare de aux. Deci pe viitor ma gandesc sa cumpar un device gen BPA 100 de la Midland pe care sa il conectez la statia radio si apoi sa il pair-uiesc cu Interphone F4.

 

:D



Ar mai fi o faza: sa iau un bluetooth Midland BT NEXT care are si intrare AUX. Singura chestie pe care nu am inteles-o este daca poti conecta la el 2 telefoane (macar) . Din descriere am inteles ca se poate conecta cu mai multi bikeri care au BT identic...

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serbane,nu stiu dacã la astea,se pot conecta simultan,2 telefoane.Am avut un handsfree (nu de moto),la care se putea (un Plantronics fain,mama lor de cãtzei...). Midland Next e misto,dar e foarte scump...Cu Midland-ul meu BT2 obtin rezultatul pe care-l vrei tu,folosind un telefon dual sim.Adicã,2 telefoane =unul singur,dual sim...Toate sistemele BT se pot interconecta-ntre ele,mai ales dacã-s acelasi model,sau mãcar aceeasi firmã. Chiar au scos chinezii un model de handsfree BT,la care se pot conecta 6 alte BT,înafarã de telefon ,GPS si mp3,prin cablu aux (are intrare ! ).Si poti vorbi doar cu unul din ei,dacã vrei.Si bate 1000 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut pe xt statie de CB prima data. Am pus o antena cu prindere fixa adaptata cumva de cadru si a mers brici, singura problema la motoru ala era ca aveam bateria praf si mergea statia cand vroia.

Ce se vede in poze e una din multele solutii de comunicat mobra - mobra cu statii VHF si laringofoane (eu am pe motocicleta si antena cu prindere fixa prinsa direct de cadrul coditei si isi face planul de masa destul de bine)aceeasi inginerie se poate face lejer cu alan 42 multi sau cu avanti storm (daca nu ma insel) oricum pt echipamentele de CB exista fro 3 - 4 modele pe piata si 15mii de producatori chinezi care le boteaza in fel si chip

 

nu am reusit sa pun amandoua pozele in acelasi timp

post-14002-31847_thumb.jpg

Editat de BeerBelly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Pe masina am si este foarte utila .... la motor mi se pare cam incurcata treaba ...

Nu va baraie in urechi? Sau reglati la ea mai des?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O las mai mult din squelch, nu o tin deschisa tot timpul, monitorizez traficul si ii dau drumul din cand in cand..

E o varianta ... si cand comunici, cand transmiti cum procedezi?

Ai buton separarat, sau?

 

Mersi de raspunsul anterior,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am conectat-o prin intercomul motocicletei, statia am pus-o in coburul drept, am modificat functia butonului pe care scrie " PT mute" de pe ghidon, care are acum functia de PTT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am conectat-o prin intercomul motocicletei, statia am pus-o in coburul drept, am modificat functia butonului pe care scrie " PT mute" de pe ghidon, care are acum functia de PTTattachicon.giflefthandle1.jpg

Marele avantaj la o motocicleta cum e LT-ul , este ca poti monta statia intr-un cobur , cablezi totul cum trebuie , montezi antena , si asa ramane . La noi ceilalti insa, e putin mai dificil . Dar se poate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io num inteleg la ce va trebuie.

nici pe masina nu-i vad utilitatea

 

chiar ma gandesc s-o vand

daca nu ai nimic de impartasit, legat de subiect, io nu inteleg de ce mai postezi. ca sa ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

io num inteleg la ce va trebuie.

nici pe masina nu-i vad utilitatea

Avand in vedere ca intrebarea vine de la cineva care are statie sunt putin surprins!

Monitorizezi traficul absolut tot timpul, ai orice informatie legata de drum instant, sansele sa fi luat de radar scad spre zero si tot asa.

Eu am avut nevoie sa transport ceva la Arad si am gasit un coleg prin statie, am aflat de un drum secundar pt.ca principalul era blocat de un accident tot prin statie, etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...