Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

sorin, exact aceeasi problema am si eu (voblaj daca dau durmu la ghidon intre 80 si 70 km/h).

 

eu o sa schimb in primavara gumele si rulmetnii la ambele roti, daca nu trece asa...clar e de la jug.

 

ciudat e ca oricum as misca de roti sau de furci, nu simt nici-un joc.... si d-aia cred ca e de la guma spate care are 5 ani vechime.

Vezi ca eu am incercat sa si echilibrez roata fata si nu are nici un efect

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi ca eu am incercat sa si echilibrez roata fata si nu are nici un efect

Bafta

Da-mi voie sa te contrazic. Eu unul aveam joc foarte violent la ghidon la viteze mici, stnga-dreapta, si cu acelasi cauciuc, dupa echilibrare nu se mai simte DELOC.

S-a mai discutat aici despre cauzele miscarii asteai parazite, de la rulmenti, la uzura anvelopei, la sarme rupte in cauciuc, la roti neechilibrate etc.

Ideea e ca daca la tine e alta cauza, nu inseamna ca echilibratul rotii nu are efect, la mine a avut.

Norock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cineva care nu are echilibrate rotille ? :D

 

ai vrut sa ma intrebi pe mine sau sa intrebi in general ?

hai la victoriei diseara sa facem schimb de mobre :D

 

 

Da eu nu le am :lol: . Ideea e ca le-am echilibrat la shama acum ceva timp si nu prea am simtit mare diferenta (eu personal). Cum zicea si Alin, ce se aplica la unu nu se aplica la toti; ne spunem si noi parerile personale. Daca imi termin treaba repede poate ne vedem pe la victoriei, de ce nu

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare banditi, de multe ori ma gandeam sa-mi schimb toba pt. un sunet mai frumos si ceva siguranta in trafic, dar nu eram niciodata hotarat.

Acum nici nu mai incape urma de indoiala, o schimb, duca-se..

Azi dimineata era sa fiu linsat de o dubita, care nu s-a asigurat..Eram pe banda 3, iar omu venea peste mine de pe banda 2(sa-i dea Dumnezeu sanatate lu' ala care a pus claxon pe bandit)

Nu e deloc placut sa vezi cum esti strans intre o duba si un gard..iar de data asta, chiar nu aveam nici o vina, iar soferul daca se uita in oglinda, ma vedea, nu eram in nici un punct mort.

Ma gandeam la Leo Vince..Sper sa scoata un sunet care sa atraga atentia..

Mai bine raman fara talon, decat sa raman fara picioare..

Mare vorba asta cu "Loud Pipes Save Lives"..Sper ca zilele astea sa-mi achizitionez toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca situatiile in care te salveaza toba sint foarte putine.

Daca eram mai galagios, nu aveam accidentul cu taxiul..bine ca la mine nu au fost avarii, ca nu aveam viteza..

Acum eram foarte aproape de duba, eram chiar paralel cu el, sigur ma auzea daca eram mai galagios..sunt multe situatii in care te ajuta toba zgomotoasa..mai ales pe Podul Grand, unde se merge bara la bara, cum e face putin loc, se gaseste unu sa schimbe banda..si nu numai aici, peste tot asta..

Eu zic ca sunt multe situatii in care ma poate ajuta toba, mai ales in Bucurestiul asta aglomerat al nostru..

Nu stiu cum va afecta consumul, sau puterea motocicletei..daca stie cineva mai multe detalii ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eram mai galagios, nu aveam accidentul cu taxiul..bine ca la mine nu au fost avarii, ca nu aveam viteza..

Acum eram foarte aproape de duba, eram chiar paralel cu el, sigur ma auzea daca eram mai galagios..sunt multe situatii in care te ajuta toba zgomotoasa..mai ales pe Podul Grand, unde se merge bara la bara, cum e face putin loc, se gaseste unu sa schimbe banda..si nu numai aici, peste tot asta..

Eu zic ca sunt multe situatii in care ma poate ajuta toba, mai ales in Bucurestiul asta aglomerat al nostru..

Nu stiu cum va afecta consumul, sau puterea motocicletei..daca stie cineva mai multe detalii ??

E cam vaga informatia, adica are multe variabile raspunsul. Depinde, cica la scimbarea tobei, tre sa iti reglezi din nou toate celea la motor (aer, amestec, blablabla) deoarece orice toba aftermarket are evacuarea mai mare decat cea originala. Exceptie fac cateva modele ale unor firme producatoare de tobe care cica garanteaza ca nu tre sa umbli la motor, vezi Beowulf, Boss. Se poate si sa ai noroc sa iei ceva second sau nou si sa nu modifice in jos parametrii motorului, din contra, dandu-i ceva putere.

Pe ex-ul meu de 600 am pus o toba de carbon luata de pe un ZX6, facuta manual de un italian. I-a cam taiat din caluti, am observat dupa ceva vreme cand m-am dat cu alt motor ca al meu.. Ulterior am rezolvat problema la mecanic, si-a bagat ala labele si intradevar s-a simtit ca trage calumea din nou.

Consumul cica creste, personal nu am verificat asta. Oricum, eu zic ca nesemnificativ. Creste din vina ta, avand toba mai galagioasa (dupa cea silent originala) ai tendinta de a merge mai turat pentru a auzi toba, de aici si cresterea de consum. Poate totusi creste undeva la 0,5 in plus.

Bafta

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba galagioasa e nasoala la drum lung, asa cu Calin a constatat. Eu nu am toba galagioasa, insa am un prieten bun care si am mers in grup cu motociclisti cu tobe "sparte". E criminal...Eu vorbesc cu nevasta-mea pe motor, o intreb una-alta .. daca toba urla, trebuie sa imi iau portavoce :moron:

 

S'apoi, poate ca in oras ar merita, dar in afara nu cred ca e cazul..asta e opinia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam vaga informatia, adica are multe variabile raspunsul. Depinde, cica la scimbarea tobei, tre sa iti reglezi din nou toate celea la motor (aer, amestec, blablabla) deoarece orice toba aftermarket are evacuarea mai mare decat cea originala. Exceptie fac cateva modele ale unor firme producatoare de tobe care cica garanteaza ca nu tre sa umbli la motor, vezi Beowulf, Boss. Se poate si sa ai noroc sa iei ceva second sau nou si sa nu modifice in jos parametrii motorului, din contra, dandu-i ceva putere.

Pe ex-ul meu de 600 am pus o toba de carbon luata de pe un ZX6, facuta manual de un italian. I-a cam taiat din caluti, am observat dupa ceva vreme cand m-am dat cu alt motor ca al meu.. Ulterior am rezolvat problema la mecanic, si-a bagat ala labele si intradevar s-a simtit ca trage calumea din nou.

Consumul cica creste, personal nu am verificat asta. Oricum, eu zic ca nesemnificativ. Creste din vina ta, avand toba mai galagioasa (dupa cea silent originala) ai tendinta de a merge mai turat pentru a auzi toba, de aici si cresterea de consum. Poate totusi creste undeva la 0,5 in plus.

Bafta

Alin are dreptate 100%.

ideea e ca modificind/schimbind toba nu prea se obtine imbunatatire fara modificari suplimentare. deobicei tobele mai permisive cresc puterea la turatii mari dar o scad la turatii medii, deci e discutabil daca e chiar vorba de imbunatatire. ca sa faci treaba ca la carte trebuie schimbate jicloarele etc (kit Dynoject, Factory Pro), numai umblind la surubul pilot nu faci absolut nimic (contrar a ceea ce-ti zic unii pseudo-mecanici), ala influenteaza functionarea de la ralanti pina la 1/4 din cursa acceleratiei (influenta scazind pe masura ce creste turatia). daca nu ma credeti cautati pe net, pe site-ul Mikuni (Pop-ul are carburi Mikuni, Kultu-ul Keihin) erau si grafice. si ca sa pui motoru' pe stand tre' sa-l gasesti si sa dai bani, plus ca nu stii daca aia se pricep si fac treaba sau doar iau banii.

 

si tot pe site-ul Mikuni sint explicate multe chestii interesante. as da linkuri da' acum chiar n-am timp.

 

eu zic ca singura imbunatatire la toba aftermarket e ca suna misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma injurati dak va intrerup discutia despre "loud pipes" (btw: imi plac foarte mult, dar la altii :moron:). Vreau sa va intreb daca este normal ca la schimbarea treptei de viteza din 1 in 2 (poate pentru ca trece prin N ca la alte trepte nu se simte) trosneste (nu-mi dau seama exact ce anume: cutia, sau mai degraba lantzul). Ideea e k la peste 3000 RPM, cu cat turatia este mai mare cu atat smucitura aia mai violenta. Nici nu visez sa o dau pe a 2-a la peste 5000 k mi-e sa nu-mi rupa lantzul.

Kitul de lantz este montat asta primavara si are aprox 1000km si este intins corespunzator conform cotelor din carte.

Este normal (mi-au mai zis si altii la alte mobre de-ale lor ca face la fel e.g.: Varadero 1000 2005, Ducati Monster 599 dar ambele sunt v-uri dak are vreo importanta)? La fel face si la voi, sau trebuie sa-mi dea de gandit treaba asta?

 

Asfalt uscat cat despre tobe, cred k aceasta este investitia minima necesara :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice toba sport/performance (galerii + finale) imbunatateste performanta motorului. Intr-adevar, foarte putin, poate chiar imperceptibil, dar o evacuare complet goala faciliteaza evacuarea gazelor => castig de performanta, motorul este "schimbat". De asta carburatoarele trebuiesc reglate iar la injectie, centralina modificata (si asta chiar daca schimbi doar finala) dupa o astfel de modificare.

 

Ma rog, asta doar ca o mica precizie. Daca nu combini schimbul de evacuare (macar) si cu un schimb de admisie de aer, inseamna ca ti-ai luat toba doar pentru ca suna misto. Si, sa fim seriosi, cam toti facem asa :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb daca este normal ca la schimbarea treptei de viteza din 1 in 2 (poate pentru ca trece prin N ca la alte trepte nu se simte) trosneste (nu-mi dau seama exact ce anume: cutia, sau mai degraba lantzul). Ideea e k la peste 3000 RPM, cu cat turatia este mai mare cu atat smucitura aia mai violenta. Nici nu visez sa o dau pe a 2-a la peste 5000 k mi-e sa nu-mi rupa lantzul.

 

Da, si la mine face la fel. Insa eu m-am obisnuit sa schimb usor 1-2. Treaba provine de la faptul ca lantul se invarte continuu, iar turatia de schimb corelata cu viteza lantului difera. Fa un alt experiment: da 3-4...scoate pe liber .. las-o sa curga si pe la 30 km/h baga 2. Zi-mi cum face :moron:

 

PS: Lantul nu-l rupe, dar folosit in exces aceasta schimbare, cu smucitura, poate crea probleme la treapta 2 in timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma injurati dak va intrerup discutia despre "loud pipes" (btw: imi plac foarte mult, dar la altii :moron:). Vreau sa va intreb daca este normal ca la schimbarea treptei de viteza din 1 in 2 (poate pentru ca trece prin N ca la alte trepte nu se simte) trosneste (nu-mi dau seama exact ce anume: cutia, sau mai degraba lantzul). Ideea e k la peste 3000 RPM, cu cat turatia este mai mare cu atat smucitura aia mai violenta. Nici nu visez sa o dau pe a 2-a la peste 5000 k mi-e sa nu-mi rupa lantzul.

Kitul de lantz este montat asta primavara si are aprox 1000km si este intins corespunzator conform cotelor din carte.

Este normal (mi-au mai zis si altii la alte mobre de-ale lor ca face la fel e.g.: Varadero 1000 2005, Ducati Monster 599 dar ambele sunt v-uri dak are vreo importanta)? La fel face si la voi, sau trebuie sa-mi dea de gandit treaba asta?

 

Asfalt uscat cat despre tobe, cred k aceasta este investitia minima necesara :

faza cu trancanitul e normala si din cite stiu eu e din cauza ca in treapta intii raportul de demultiplicare are un "salt" mai mare comparativ cu celellate trepte, de unde si sincronizarea viteza/turatie diferita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta la motociclete nu e ca la masini. Nu scoti pe liber niciodata decat atunci cand stai pe loc.

 

 

Nu stiu ce sa zic despre putere, despre siguranta, dar eu iubesc evacuarile sport pentru modul cum se aude. Nu mi-as pune nici mort evacuare stock. Dar e o chestie care tine de fiecare. Yoshimurea RS-3 - ul meu se aude relativ domol la turatii joase, iar cand trece de 6k creste suntetul in profunzime simtitor :moron: . Si sa nu uitam ca arata si foarte bine fata de evacuarea stock care e cat un burlan.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta la motociclete nu e ca la masini. Nu scoti pe liber niciodata decat atunci cand stai pe loc.

 

oarecum, ca eu nu scot pe liber, dar am uitat cate trepte am schimbat in jos, si m-am trezit in N. Puteam sa dau si 1 la 30 km/h, sa vezi ce zburau pinioanele :moron:

Si avand un pic de viteza, nu am bagat 1, ci 2 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am inteles. Mersi de lamuriri. Desigur ca avand o oarecare teama, am exploatat-o in totdeauna rational spre safety. Sincer chiar mi-e mila sa schimb a 2-a la peste 3000. Prefer sa tin 8-9000 pe a1-a si apoi s-o las in frana de motor (de ex dak vreau sa fac neaparat o depasire in oras, k altfel nu se justifica) dekt sa dau a 2-a. Zici k pleaca cu tot cu scarite :moron:).

Si acum parca are si logica de ce nu se poate scoate pe N oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am inteles. Mersi de lamuriri. Desigur ca avand o oarecare teama, am exploatat-o in totdeauna rational spre safety. Sincer chiar mi-e mila sa schimb a 2-a la peste 3000. Prefer sa tin 8-9000 pe a1-a si apoi s-o las in frana de motor (de ex dak vreau sa fac neaparat o depasire in oras, k altfel nu se justifica) dekt sa dau a 2-a. Zici k pleaca cu tot cu scarite :moron:).

Si acum parca are si logica de ce nu se poate scoate pe N oricand.

 

am o intrebare referitor la trosnitura:

trosneste cand o schimbi cu maneta de ambreiaj normal sau doar cand o schimbi din jocul acceleratie ambreiaj (pedala)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am schimbat toba..Am Leo Vince EVO 2, suna exact cum trebuie, nici prea tare, nici prea incet..am si silencer..asta in caz ca vreau sa merg noaptea sau sa ies din oras..(ca sa nu am probleme cu domnu` polististu` :cheers:

zi si cat ai dat pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi si cat ai dat pe ea

Am luat-o second, cu 140 de europeni din Ploiesti..m-am intors cu ea in ghiozdan, mi-a cam indreptat spatele..mai avea omu inca una din carbon, dar ma gandeam ca asta o fi si ea calculata..

Sunetul ma unge pe suflet..maine daca nu am ce face, o sa fac un filmulet..

Important este ca se AUDE, asta ma interesa in primul rand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o second, cu 140 de europeni din Ploiesti..m-am intors cu ea in ghiozdan, mi-a cam indreptat spatele..mai avea omu inca una din carbon, dar ma gandeam ca asta o fi si ea calculata..

Sunetul ma unge pe suflet..maine daca nu am ce face, o sa fac un filmulet..

Important este ca se AUDE, asta ma interesa in primul rand...

mai avea una tot leo vince pt bandit ?

se potriveste si la al meu ca poate o iau eu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...