Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Am turnat elevatia la garaj, si pentru ca am apreciat mai mult decat mi-a iesit din calcule, am mai turnat si o bucatica de beton in fata vechiului garaj, exact cat prelata albastra pe care am avut-o la Lacul Vulturilor, deci aveti parcare suficient de mare pentru Africane. Va astept la mesterit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.Pedros sa ma suni si pe mine cu o zi inainte sa plecati ca sa va dau rulmentii.

n'teles sa traiti

Mesaj completat

deci aveti parcare suficient de mare pentru Africane. Va astept la mesterit.

Bun ase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

ÂŞtie careva de unde aÂş putea să comand niÂşte arcuri progresive Wilbers Âşi la ce prețuri? Am tot găsit pe ebay... dar ebayu ăsta e chineză maximă pentru comprehensiunea mea.

 

Eventual aveți ceva comparații referitoare la arcurile progresive Wilbers vs. Wirth (louis.de).

 

Mulțam fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

ÂŞtie careva de unde aÂş putea să comand niÂşte arcuri progresive Wilbers Âşi la ce prețuri? Am tot găsit pe ebay... dar ebayu ăsta e chineză maximă pentru comprehensiunea mea.

 

Eventual aveți ceva comparații referitoare la arcurile progresive Wilbers vs. Wirth (louis.de).

 

Mulțam fain.

Cam arunci banii daca iei doar arcurile. Da, arcurile progresive ajuta daca sunt achizitionate pentru conditiile de drum/incarcare in care va fi folosita motocicleta. Insa pe niste suspensii vechi de 10-15 ani... nu stiu cat de mult isi vor scoate banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam arunci banii daca iei doar arcurile. Da, arcurile progresive ajuta daca sunt achizitionate pentru conditiile de drum/incarcare in care va fi folosita motocicleta. Insa pe niste suspensii vechi de 10-15 ani... nu stiu cat de mult isi vor scoate banii.

 

 

Nu e chiar asa. Arcurile progresive isi fac treaba, in orice caz mult mai bine ca arcurile "obosite" 10-15 ani. Dupa asa o perioada indelungata arcurile se inmoaie si isi pierd din proprietatile elastice initiale. Apare plonjarea si destinderea brusca. Cu un ulei de furca adecvat se va simtii imbunatatirea, asta daca si cuzinetii din suspensie sunt in stare buna.

Wilbers e o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

Intrebare :

 

Cat de greu poate fi sa repar ambreiajul de africutza ?

 

Daca e sa ma iau dupa baietii de pe xrv.org e foarte greu .

Am un kit de reparare EBC , un manual Haynese , multa vointa si zero experienta .

Insa sunt foarte hotarat sa o fac singur , asa ca sfaturile voastre sunt binevenite .

 

Any tips&tricks ?

 

 

Noroc !

Editat de rip_husi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

Intrebare :

 

Cat de greu poate fi sa repar ambreiajul de africutza ?

 

Daca e sa ma iau dupa baietii de pe xrv.org e foarte greu .

Am un kit de reparare EBC , un manual Haynese , multa vointa si zero experienta .

Insa sunt foarte hotarat sa o fac singur , asa ca sfaturile voastre sunt binevenite .

 

Any tips&tricks ?

 

 

Noroc !

 

Singura chestie mai deosebita este sa strangi la final pachetul de placi cu cuplul de stragere specificat in manual. Deci iti trebuie o cheie dinamometrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

Intrebare :

 

Cat de greu poate fi sa repar ambreiajul de africutza ?

Si ce repari la ambreaj,? intra in detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce repari la ambreaj,? intra in detalii.

 

 

In principiu vreau sa schimb discurile , arcurile si garnitura de la capac ( asta contine kitul de reparatie ) .

Drumetia din vara m-a lasat fara un etrier pe fata, rulmentii din jug terminati si cu o garnitura care scapa ulei . La plimbarea de la Tabla Butii am reusit sa termin ambreiajul . De atunci pana acu vreo 2 saptamani am terminat si celalalt etrier pe fata ( cu discul aferent ) .... Nu am enumerat bucatile de carena imprastiate prin toata tara ( si pe la icoanele unor prieteni ) , ghidonul satul de indoieli si dezdoieli , suportul de topcase sfarmat , rama care sustine bordul sudata de 2 ori si alte detalii neesentiale .

Daca stau bine sa ma gandesc sunt in masura sa scriu un manual despre cum sa NU folosesti Africana .

Asa ca a venit vremea sa invat si sa repar , ca la stricat is bun .

 

Pedros eu in 2 ore plec spre bucuresti si daca nu e ora prea tarzie o sa te sun sa bem berea aia promisa de la Valeni :laugh:

 

Noroc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedros eu in 2 ore plec spre bucuresti si daca nu e ora prea tarzie o sa te sun sa bem berea aia promisa de la Valeni :laugh:

Asa ma duci cu vorba de ceva timp, cind ajungi suna-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic:

sfaturi pt iarna : lanturi cu cristale swarovski, pt ca la o bijuterie de motor este imperios necesar o bijuterie de lant :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Aahailei, uite cine se apucă de prostii... de cînd se tot laudă ! :laugh:

Băi blondule, dacă Âştiam că mergi la munte să dai mîna cu ursul.. aaa pardon te duci la BucureÂşti să bei bere cu nenea Pedros, :D) mă agățam Âşi eu :P

 

Cineva menționa de cheie dinamometrică.... ghici cine are :P eu îmi refac un motor nou pt. conservă aÂşa că am Âşi scule Âşi silicon Âşi diverse alte cele necesare... dai un trilulilu dacă ai nevoie de ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cica dumineca dimineata sosim la Valeni cu motoreta lui Silviu si anume la Boieru, sa o punem pe picere.

Sa vezi ce beaaaauuuu, sa vezi ce beau si alti muncesc. :laugh: sa vezi cum ma aduce Silviu acasa rrrrupt. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...