Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

P.S.: Are cineva de dat rama pe care se fixeaza bordul de Africana?

 

Asta e o piesa scumpa. Am urmarit si eu pe ebay sa cumpar pentru cineva una in stare buna dar preturile urca si peste 100 eur.

 

In alta ordine de idei, iti multumesc de invitatie, dar nu prea am timp. Sunt prins in tot felul de chestii si lucrez si in weekend. In plus, acum vreo 3 saptamani am spart unul din radiatoare, asa ca Husqvarna a fost trasa momentan pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut

sunt si eu proaspat posesor de AT ma intereseaza ceva stikere daca se mai pot face personalozate

- Cristi - 2buc

- logo Dakar - 2 buc

 

ma mai intereseaza daca stie cineva de unde pot face rost de supotr pentru genti si crashbar-uri

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFICIAL DAM DRUMU LA FACUTUL SIGLELOR AFRICA TWIN. SCUZATI DE INTARZIERE.

 

UN SET DE 4 SIGLE AT COSTA 15 RON, REFLECTORIZANTE, 10 CM DIAMETRU.

 

VA ROG SA MAI REACTUALIZATI LISTA CELOR CARE VREAU.

 

SUNT 2 TIPURI. CELE SIMPLE CARE NU AU NUME, SI CELE CUSTOM CARE AU NUME JOS. DARF PRETUL NU DIFERA

 

8. un set cu nume: Bulinu'

Adauga, te rog, la mine 4 bucati tuaregi (logo Dakar fara textul "DAKAR") alb reflectorizant de 10 cm inaltime

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor..am dat de dracu' B)

 

pe scurt , am schimbat cauciucu pe fata...si cand am pus roata sus, am reusit sa rup un prezon

de acolo din dreapta furcii...(unu din cele 4) :unsure: :cheers: :huh:

 

uf...si stiam ca is sensibile ,si ca nu trebe sa strang tare....si mie nu mi se pare ca am strans...

dar cert e ca sa rupt.

 

Asa ca asta este. Va rog acum sa ma ajutati cu sfaturi. Cei de facut? se poate suda?

Ma pot deplasa pana la vreun mecanic, asa doar cu 3 suruburi stranse?

Inainte sa te duci la un lacatus sa ti le extraga cu un extractor cu filet invers, incearca urmatoarea smecherie: Cu un flex cu pinza subtire fa-i un slitz de surubelnita chiar daca intri un pic si in "carnea telescopului". Asta dupa ce ai pus de cu seara ceva spray de deblocare sau pur si simplu o cirpa imbibata bine de tot in apa in jurul ciotului. Apoi folosesti o surubelnita de aceea cu cota de cheie inelara. Operatiunea e bine sa fie facuta de doi insi, unul apasa bine surubelnita iar celelalt invirte cheia. Daca lucrezi cu scule ok si esti hotarit, figura tine in 90% din cazuri. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

sunt si eu proaspat posesor de AT ma intereseaza ceva stikere daca se mai pot face personalozate

- Cristi - 2buc

- logo Dakar - 2 buc

 

ma mai intereseaza daca stie cineva de unde pot face rost de supotr pentru genti si crashbar-uri

o zi buna

 

 

salut

bun venit printre noi.

poze cu motoru?sa vedem cu ce te dai,nu mare :cheers:

fara evenimente neplacute

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

sunt si eu proaspat posesor de AT ma intereseaza ceva stikere daca se mai pot face personalozate

- Cristi - 2buc

- logo Dakar - 2 buc

 

ma mai intereseaza daca stie cineva de unde pot face rost de supotr pentru genti si crashbar-uri

o zi buna

 

welcome to the club!

baga si tu niste poze cu frumoasa africana...

 

povestea cu gentile e mai ampla, daca citesti treathul asta o sa afli info.

pentru ce genti? monokey - givi? de aluminiu?

crash bar-uri gasesti la sw-motech, hepco&becker, touratech... bani sa ai....

si suportii astia sunt ieftini si slabuti sau scumpi si buni. depinde de cat te tine.

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat.....MULT mai repede decat mam asteptat...am sudat o piulita, am scos , am inlocuit, si

gatai treaba!

 

Mersi la toti care ati venit cu sfaturi! la intilniri cautati-ma sa va dau cate-o bere, doua..:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit, frati africani ! :huh:

 

Astept cu nerabdare momentul in care voi calari din nou africana. Pentru mine chiar este o motocicleta de care nu ma pot desparti. :cheers:

Dupa accidentul din septembrie ma gandeam s-o vand , dar nu am putut .... si, pana la urma, mi-am cumparat aproape toate piesele distruse, cu gandul de a o resuscita si de a o face mai frumoasa ca inainte. B)

Sper sa pot veni cu ea la intalnire, daca nu o sa vin cu hornetica.

:unsure:

 

P.S.

@ hondafan : Vreau si eu un set cu "Marius".

 

Are cineva de vanzare suportul de bord sau jugul inferior pt. africana ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, timpul trece si tot nu stim unde ne intalnim. Am inteles ca in Cheile Rasnoavei, dar unde exact?

 

Pentru timisoreni: Propun sa plecam organizat, ce ziceti? O sa deschid un topic pe sectiunea regionala unde sa stabilim detalii (traseu, data, ora, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, timpul trece si tot nu stim unde ne intalnim. Am inteles ca in Cheile Rasnoavei, dar unde exact?

 

Am gasit o poiana numa' buna pt asa ceva, incap cam 50 de corturi.

Hotelul e la vreo 2-3 km distanta de locul de campare.

Saptamana viitoare sper sa ajung sa fac si poze pt clarificarea situatiei.

Deocamdata aveti la dispozitie harta locatiei.

post-6408-1242990778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand 2 perechi de placute de frana LUCAS MCB669 cod louis 10044929

bune pentru fata la :

HONDA XL 600 V TRANS. (PD10)

HONDA XL650V TRANSALP (RD10)

HONDA TRX 450 R (TRX-450R)

HONDA XRV 750 (RD07)

KAWASAKI KLX 250 (KLX250E2)

KAWASAKI KLX 650 (LX650C)

SUZUKI DR-Z 400 S (DRZ400S)

SUZUKI DR 650 SE/SEU (SP46B)

 

pret 100lei/perechea

 

ym naelaurentiu

tel 0723614021

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine ma poate ajuta si pe mine cu un releu de incarcare ptr AT ( al meu incarca prea mult undeva intre 15-18v )

si ma mai intereseaza si un ghidon pt AT

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, timpul trece si tot nu stim unde ne intalnim. Am inteles ca in Cheile Rasnoavei, dar unde exact?

 

Pentru timisoreni: Propun sa plecam organizat, ce ziceti? O sa deschid un topic pe sectiunea regionala unde sa stabilim detalii (traseu, data, ora, etc)

 

Bineinteles.

 

Data : 24 iulie 2009

Ora : 7.30 am - plecare cel tarziu la 8.00 am

Locul : Benzinaria OMV din Lipovei colt cu Ialomita - bem o cafa inainte de drum

Traseu propus : Tm - Lugoj - Caransebes - Petrosani - Obarsia Lotrului - Voineasa - Talmaciu - Victoria - Recea - Zarnesti - Rasnov - Cheile Rasnoavei

 

Participanti :

1. CStelia

2. mircealeschian

3. ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua...

Veni vremea sa imi iau si eu o Bivolita Africana ca vaca i cam putin spus, azi o aparut in curte de 3 zile o astept...deja maine la 8 is la RAR ca vine din Germania, no si dupa legile locului trebe dusa la ei intai.

Inca nici poze n am apucat sai fac la mine'n ograda, am una decind or suit-o in caruta din ograda neamtului, aici acasa abia am dat-o jos ca-i naravasa rau si grea de zici c-o umblat si pe la taur..

Io acu va pui si poza dar sa no deochiati, dar are rosu si nu prinde deochiu de ea!

Astea fiind spuse va salut pe toti ca prea v-am citit zilele astea ce ati tot scris pe forum, asadar salutare si sa va creasca ograda si mai mare...

 

Salut

Radu

post-47967-1243193037_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua...

Veni vremea sa imi iau si eu o Bivolita Africana ca vaca i cam putin spus, azi o aparut in curte de 3 zile o astept...deja maine la 8 is la RAR ca vine din Germania, no si dupa legile locului trebe dusa la ei intai.

Inca nici poze n am apucat sai fac la mine'n ograda, am una decind or suit-o in caruta din ograda neamtului, aici acasa abia am dat-o jos ca-i naravasa rau si grea de zici c-o umblat si pe la taur..

Io acu va pui si poza dar sa no deochiati, dar are rosu si nu prinde deochiu de ea!

Astea fiind spuse va salut pe toti ca prea v-am citit zilele astea ce ati tot scris pe forum, asadar salutare si sa va creasca ograda si mai mare...

 

Salut

Radu

Sa te poarte sanatos cati mai multi km! Ai facut o treaba buna, ai sa vezi . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua...

Veni vremea sa imi iau si eu o Bivolita Africana ca vaca i cam putin spus, azi o aparut in curte de 3 zile o astept...deja maine la 8 is la RAR ca vine din Germania, no si dupa legile locului trebe dusa la ei intai.

Inca nici poze n am apucat sai fac la mine'n ograda, am una decind or suit-o in caruta din ograda neamtului, aici acasa abia am dat-o jos ca-i naravasa rau si grea de zici c-o umblat si pe la taur..

Io acu va pui si poza dar sa no deochiati, dar are rosu si nu prinde deochiu de ea!

Astea fiind spuse va salut pe toti ca prea v-am citit zilele astea ce ati tot scris pe forum, asadar salutare si sa va creasca ograda si mai mare...

 

Salut

Radu

 

salut

bun venit in gasca posesorilor de africane

sa-o stapanesti sanatos.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua

 

Salut

Radu

E asa da nene Radule, bine venisi pacilea, sa fi mindru de alegerea facuta, si la buna vedere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo bade Radu,

sa o stapanesti sanatos si griji de ea ca-i o tara cam grea, da nu-i bai.

ASFALT USCAT. :)

 

 

 

 

Salut voua...

Veni vremea sa imi iau si eu o Bivolita Africana ca vaca i cam putin spus, azi o aparut in curte de 3 zile o astept...deja maine la 8 is la RAR ca vine din Germania, no si dupa legile locului trebe dusa la ei intai.

Inca nici poze n am apucat sai fac la mine'n ograda, am una decind or suit-o in caruta din ograda neamtului, aici acasa abia am dat-o jos ca-i naravasa rau si grea de zici c-o umblat si pe la taur..

Io acu va pui si poza dar sa no deochiati, dar are rosu si nu prinde deochiu de ea!

Astea fiind spuse va salut pe toti ca prea v-am citit zilele astea ce ati tot scris pe forum, asadar salutare si sa va creasca ograda si mai mare...

 

Salut

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua...

Veni vremea sa imi iau si eu o Bivolita Africana ...

 

Frumoasa jucaria :) sa va bucurati de multi km si sa te vedem la intalnire.

 

Bun venit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva din bucuresti care sa aiba pus pe AT parbrizul MRA vario (sau vario-touring) ? M-ar batea gindul sa schimb parbrizul, dar as vrea sa il vad montat inainte.

 

 

merci,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

trebuie sa fac o comanda curand pentru niste maruntisuri ca sa incep o revizie de primvara.

printre altele ma gandeam sa imi schimb furtunele de frana. banii sunt o problema si nu am dau afara din casa.

intrebarile mele sunt:

merita schimbate si puse furtune metalice sau sa schimb numai lichidul si pace buna? nu am condus niciodata, nimic care sa aiba furtune de frana metalice si nu stiu diferentele (decat in teorie). merita cei 100e cat m-ar costa fata+ spate??

daca le schimb, ce stie lumea de furtunele de la melvin? (pe wemoto?) mie imi e MULT mai comod sa le iau pe astea, o alta alternativa fiind hel (cumparate direct din anglia ca ies mai ieftin fiind in belgia)

 

astept pareri...

 

si inca o intrebare: vreau sa ii schimb bujiile si nu stiu , (avand in vedere regiuml de turatii) daca merita sa ii pun iridium sau normale, si daca diferenta e substantiala. eu am deja "pe stock" 4 ngk nromale, dar daca iridiumul chiar e mai bun si nu numai fitza, as rupe 50e sa iau 4 iridium.

 

bafta multa

 

 

si un bun venit noilor posesori de africane, ceva date gen ani defabricatie, pret, ar fi si ele interesante :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca o intrebare: vreau sa ii schimb bujiile si nu stiu , (avand in vedere regiuml de turatii) daca merita sa ii pun iridium sau normale, si daca diferenta e substantiala. eu am deja "pe stock" 4 ngk nromale, dar daca iridiumul chiar e mai bun si nu numai fitza, as rupe 50e sa iau 4 iridium.

 

Eu am schimbat 2 bujii, din cele 4, am pus din cele cu iridiu. La inceput mi s-a parut ca mergea mai bine , cel putin la plecare, la 1a cheie. Sper sa nu fie doar vreo parere falsa; altceva nu pot sa spun .

 

E cineva din bucuresti care sa aiba pus pe AT parbrizul MRA vario (sau vario-touring) ? M-ar batea gindul sa schimb parbrizul, dar as vrea sa il vad montat inainte.

merci,

cip

 

Am cumparat si montat anul trecut parbrizul cel mai mare de la MRA (aferent modelului Africa Twin).

Am 1.85 m inaltime si nu prea face fata parbrizul acesta, am dat banii degeaba pe el, la viteza mai mare de 100 km/h nu mai are randament bun.

Ma gandesc sa-l montez pe cel original si sa pun un inaltator, ceva asemanator cum si-a facut Boieru' (baga serifu' niste poze sa vada si ochiu' profanului (aka subsemnatul)); un plastic mai rigid e mai bun si pe deasupra si mai ieftina distractia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...