Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Inca un RD03 de pe "linia de productie" a iesit pe drumuri.

 

attachicon.gifIMG_20131123_131726087.jpg

Scutul acela e ca nuca-n perete. Nus e imbumba deloc, aluia pe TA ii vine bine, impreuna cu un rezervor si o sa asa faina ca aia din poza :), iar o iau pe ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

And the winner is... Mihutz :)

Are prelungitoare, pe care le-am scos intre timp, pentru ca noul proprietar e mai scurt in picioare si chiar erau degeaba. Am lasat si spatele mai moale pana la limita acceptabila.

 

Andrei,

Pe nevasta-mea n-o sa o vezi conducand motor in viata asta :))) Iar pentru fiica-mea deocamdata Kawasaki-ul KX85 e suficient. Pentru cand ajunge la 18 ani, am deja la naftalina un RD03 stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La "detoate" cu bani putini si fara mofturi.

 

Nea Harea, ne lasi???

 

Afirmatii dintr-astea se fac in fata la birtul din fata blocului, duminica, in fata unor bobocei in ale motoscuterismului!!!

Aveam o impresie diferita fata de dumneata pana acum dar vad ca ii susti lui Rul toate "copilariile": a vrut bmw, a fost cea mai bna dintre toate, apoi a vrut v-strom, alta si mai buna decat altele...Si-a luat africa twin, cea mai si cea mai buna dintre toate...pana i-a dat prin cap(sau i-ai bagat in cap) sa-si schimbe rotile!

Acum sustii ca-i cea mai buna de scos pe linie...

Ne lasi???

 

Pai e ca si cum scot africa twin pe roti de carucior de copil...Adica vrei sa spui ca "e buna la de toate" cu roti de 19/17?

 

Fa un dus rece si gandeste-te apoi ce inseamna sa pui pe viraj denivelat un animal de 450-500kg(adventure-touring) cu roti turnate pe 19...

 

Cate pistonase actioneaza pe un disc de africa twin? Ce frane ar trebui puse pe rotile lui Rul? Ai pus in discutie asta inainte sa afirmi ca "La "detoate" cu bani putini si fara mofturi."

Ce amortizoare compenseaza diferenta de cursa MARE intre cele doua roti?

 

Ai trait experienta schimbarii arcurilor de pe fata, intre cele clasice si progresive fara sa faci alta schimbare? Iti spun eu: este absolut radicala, Era sa-mi rup motocicleta pt ca nu am tinut cont de minimele seting-uri date de fabricant! Diferentele sunt imense!

 

Parererea mea este ca faci afirmatii fara sa analizezi concret consecintele unei modificari la care, ma indoiesc ca nu s-au gandit simpaticii japonezi!

 

"Buna la toate" o afirmatie gratuita cu care mai scriem un rand pe forumul de motociclism romanesc...

 

Somn usor, domnul Harea, poate in curand va vad cu mult visatul scuter binemeritat!

Imi cer scuze pt tonul sarcastic dar cand vad ca veteranii scot o perla, nu ma pot abtine sa nu rad pana la lacrimi :-)

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihut..tu ai fumat ceva??? Roti turnate au si Varadero,BMW1200,DL1000,Tiger1150 si sunt mai grele si mai puternice si prea le-am vazut cu ele rupte ,iar cu franele nici aici nu ai nimerit-o deoarece pastrand acelasi diametru de disc la un diametru mai mic al rotii ai o frana mai buna ...in concluzie te astept la o tura demonstrativa asfalt + coclau si mai discutam!!

Si sa sti ca eu chiar am gasit la toate motocicletele pe care le-am avut parti bune si rele(pe care am incercat sa le corectez cat am putut) ..iar daca tu nu ai fost in stare sa- ti montezi si setezi corect 2 arcuri nu are rost sa tii teorii altora....te astep sa stam de vorba la prima iesire!!

PS...pe suspensia fata am introdus "supape inertiale" care chiar aduc o modificare radicala a suspensiei in comparatie cu banala schimbare de arcuri .

 

Si puteai frumos sa-ti spui parerea despre "inventile " mele direct fara sa te legi aiurea de Harea!

 

Era sa uit...si DA!!..indiferent ce fel de moto o sa am ,a mea v-a fi cea mai buna!!!!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

............

 

Era sa uit...si DA!!..indiferent ce fel de moto o sa am ,a mea v-a fi cea mai buna!!!!!

Eheee, stai dumneata la rand ca iote cati suntem p-acilea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... se incoarda brasovenii :)

Terminati dracului cu prostiile. Fiecare face ce vrea cu vaca lui, ce iese la final e important sa placa celui in cauza.

 

Apropo de ce se poate face cu bani putini, dar cu multa munca... aruncati un ochi pe prototiptilul lui Zoli. Iar cu bani putini si putina munca, prototiptilul meu :)

 

post-30-0-02480100-1385546389_thumb.jpgpost-30-0-14721400-1385546404_thumb.jpg

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nea Harea, ne lasi???

 

Afirmatii dintr-astea se fac in fata la birtul din fata blocului, duminica, in fata unor bobocei in ale motoscuterismului!!!

Aveam o impresie diferita fata de dumneata pana acum dar vad ca ii susti lui Rul toate "copilariile": a vrut bmw, a fost cea mai bna dintre toate, apoi a vrut v-strom, alta si mai buna decat altele...Si-a luat africa twin, cea mai si cea mai buna dintre toate...pana i-a dat prin cap(sau i-ai bagat in cap) sa-si schimbe rotile!

Acum sustii ca-i cea mai buna de scos pe linie...

Ne lasi???

 

Pai e ca si cum scot africa twin pe roti de carucior de copil...Adica vrei sa spui ca "e buna la de toate" cu roti de 19/17?

 

Fa un dus rece si gandeste-te apoi ce inseamna sa pui pe viraj denivelat un animal de 450-500kg(adventure-touring) cu roti turnate pe 19...

 

Cate pistonase actioneaza pe un disc de africa twin? Ce frane ar trebui puse pe rotile lui Rul? Ai pus in discutie asta inainte sa afirmi ca "La "detoate" cu bani putini si fara mofturi."

Ce amortizoare compenseaza diferenta de cursa MARE intre cele doua roti?

 

Ai trait experienta schimbarii arcurilor de pe fata, intre cele clasice si progresive fara sa faci alta schimbare? Iti spun eu: este absolut radicala, Era sa-mi rup motocicleta pt ca nu am tinut cont de minimele seting-uri date de fabricant! Diferentele sunt imense!

 

Parererea mea este ca faci afirmatii fara sa analizezi concret consecintele unei modificari la care, ma indoiesc ca nu s-au gandit simpaticii japonezi!

 

"Buna la toate" o afirmatie gratuita cu care mai scriem un rand pe forumul de motociclism romanesc...

 

Somn usor, domnul Harea, poate in curand va vad cu mult visatul scuter binemeritat!

Imi cer scuze pt tonul sarcastic dar cand vad ca veteranii scot o perla, nu ma pot abtine sa nu rad pana la lacrimi :-)

Ai baut apa dupa vre-un bmwist. Ma pui la zid degeaba. Daca era dupa mine lasam Africana fara modificari, dar cum Raul e expert si a fost nemultumit de sosea am incredere si-l sustin. Am mers si eu cu 21 pe fata si in comparatie cu 19 e naspa pe sosea. Restul e gargara. Iarna fiind la inceput recomand cumpatare si vorbe masurate, asta ca sa nu ajungem la balamuc pana in primavara.

 

Si da am facut modificari la suspensii la F si DL si dupa au fost mai bune dacat le-au gandit nemtii respectiv japonezii. Nu am inventat nimic. M-am documentat si am ales ce-mi trebuia mie dupa indicatiile unora mai priceputi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat banii pe popcorn de pomana :( Vroiam si eu ceva circoteca cand colo nik . S-o fi trezit lumea in simturi

 

O dat neaua si or intrat vacutele la grajd :) si pastorii la tastatura . Daca e zapada si in week end scot vacuta pe camp , in spatele blocului ca nu mai am asigurare si o las sa zburde-n neaua :) . O zi faina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, arata "ca pixu' " Africana aia cu jantele turnate.

 

Dar nu despre asta e vorba, nu trebuie sa-mi placa mie sau altuia, trebuie sa-i placa lui Raul....care stie ca-l stimez si imi place sa cred ca am cu cine discuta.

 

Legat de condusul pe asfalt in noua configuratie aleasa de Raul...nu ma pronunt pana nu fac un drive-test cu mobra lui...chiar as fi curios.

 

Ce va pot spune in schimb....am avut 3 Africa Twin...'91..'93 si '96 si la toate le-am "polizat" scaritele de le-au gasit dracii fara nici un fel de emotie...ca "nu sta motocicleta" sau alte povesti. Cu Tourance, Sahara3, Anakee2...etc. Nu intelegeti altceva, nu ma laud, nu am aere de "pilot" ...am aproape 40 ani si copil acasa ....insa nici nu pierd vremea pe drum .

 

A...Varadero "sta" mult mai bine pe virajele rapide de exemplu...virajele largi, de 120-130, dar aici vorbim de alta conceptie, alt cadru, alte suspensii, alta greutate...etc.

 

Ca rezistenta, contrar parerii multora, raman la parerea ca o janta cu spite este mult mai rezistenta fata de una turnata. Mai ales la socuri violente, sarituri...etc. Si nu vorbesc din auzite, am patit si am vazut multe "pe 2 roti".

 

In rest...cea mai faina motocicleta ...tot a ta este

 

 

Bafta

Editat de MotoMax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va pot spune in schimb....am avut 3 Africa Twin...'91..'93 si '96 si la toate le-am "polizat" scaritele de le-au gasit dracii fara nici un fel de emotie...

 

Bafta

 

Cand mai iesiti un grup din asta care polizeaza scarite cu alde Africa Twin sa ma luati si pe mine.

Serios vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care sunteti voi astia 2, dar m-ati bagat in boala... Trebuie sa imi iau iar un enduro-touring ceva...

 

Frumos...imi aduce aminte de "rafele" de la Comandau cu Mihut :bike-037:

 

Cand mai iesiti un grup din asta care polizeaza scarite cu alde Africa Twin sa ma luati si pe mine.

Serios vorbesc.

Cand doresti, doar da un semn daca vii in zona, banuiesc ca pe la Bucuresti nu sunt serpentine.

Serios vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...