Sari la conținut

Vand Kilometri de Povesti


bizoo_n
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 842
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci m-ai pus pe ganduri rau de tot , initial vroiam sa fac o tura de Norvegia ( Nordkap ) , dar dupa ce am citit si vazut pozele din calatoria ta m-am razgandit ! FELICITARI !!!!! Respectele mele pentru ce ai facut . :lol: :crack: :) :P Daca vei ajunge la Bikes on Ice ai o tuica de la mine . Asfalt uscat in continuare ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut :alcy:

 

Daca se intreaba careva de ce nu am mai spus nimic p-aici sau pe dincolo, ei bine, intervin doar ca sa zic ca raspunsul nu-l stiu nici eu. Intre timp am fost pe la Petrila, am mancat fasole, m-am intors la capitala, mi-am asumat cu brio statultul de pieton, n-am mai facut nimic si in continuare nu pricep nimic. Iertare, dar habar n-am ce sa zic. Spun doar asa, ca daca cineva vrea sa ma vada sunt deschis la invitatii la bere sau tuica fiarta, ca tot se lasa frigul. Vorbesc mai greu la inceput, da' dup-aia am observat ca, desi pe site am zis tot ce era de zis, mi-e cam greu sa ma opresc. Na... e bine acasa, desi nu stiu daca asta e cuvantul. E cald, aia-i, stiu de ce am mers 860 de km intr-o zi la intoarcere. Ma mai surprind cateodata in metrou, cand ma rezem cu capul de bara plina de virusi porcini, ca plec in deparatari. Si mi se pare incredibil ca sunt aici venit de-acolo. Doyle e bine. Isi trage sufletul alaturi de Roua si Blanoasa (fetele) in curte la Semaca. Le povesteste noaptea despre cat i-a fost de greu si de bine, cu accente punctate de un scuturat din lant, pe care doar catelul Pizdulache si motanul Mitzu le mai aud. Pai cum ma Doyle benzina de saptezeci, ce baliverna mai e si asta? Exista? E oarecum impacat cu gandul ca nu are sa mai mearga prea curand, din lipsa de ITP si alte chestiuni tehnice, da' cand stai cu doua fete la coada ta nu mai ai vreme sa te amagesti cu d-astea.

 

Am primit doua vizite una mai tare ca alta. Primul a fost Sigheru. Baiatul cu ochi migdalati si DR650 care impatureste inimi din hartie in fata unui cort dintr-o padure de langa Novosibirsk, unde oprise in drumul lui prin lume. L-am cazat intai la Semaca, apoi l-am trimis prin ninsoare la Petrila unde l-am primit tot eu si l-am dat mai departe.

 

4112781310_6b5ce332ac_o.jpg

 

Au urmat Sebastian si Annette, nemtii mei, copiii de la Ulaan Baatar, din curtea plina de povesti, cu autobuzul lor Mercedes, casa pe roti. Ei au stat la Samo. Cum a ajuns Bucurestiul asta punct pe circuitul de globtrottereala nu pricep.

 

4112014835_32d287899b_o.jpg

 

Si profit acum sa zic: Daca vedeti vreodata un om ratacit pe o strada, care se uita la o harta, apoi in jur, si nu pricepe nimic, indiferent ca are un rucsac, o bicicleta, o motocicleta sau un autobuz, nu-l lasati asa. Intrebati-l daca are nevoie de ajutor. Si insistati. Ca jur ca stiu ce e in sufletul lor. Cel mai mic gest conteaza enorm. Dati-le de mancare, nu stiu, de baut, aratati-le calea, culcati-i la cald, bateti-i pe umar, spuneti-le o vorba buna, fiti soferii lor de tir din Kazakhstan. Nici nu va imaginati cat de mult conteaza.

 

 

Cam asta ar fi. La voi cum e? Ati dat drumul la vise spre capatul lumii?

 

 

P.S. dragi kilometrici, as vrea tare mult sa nu va faceti program sambata (in principiu, nu promit). Si sa stati cu antenele ciulite, ca v-as contacta. Poate reusesc sa ma achit de datorii. :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut :D

 

Daca se intreaba careva de ce nu am mai spus nimic p-aici sau pe dincolo, ei bine, intervin doar ca sa zic ca raspunsul nu-l stiu nici eu. Intre timp am fost pe la Petrila, am mancat fasole, m-am intors la capitala, mi-am asumat cu brio statultul de pieton, n-am mai facut nimic si in continuare nu pricep nimic. Iertare, dar habar n-am ce sa zic. Spun doar asa, ca daca cineva vrea sa ma vada sunt deschis la invitatii la bere sau tuica fiarta, ca tot se lasa frigul. Vorbesc mai greu la inceput, da' dup-aia am observat ca, desi pe site am zis tot ce era de zis, mi-e cam greu sa ma opresc. Na... e bine acasa, desi nu stiu daca asta e cuvantul. E cald, aia-i, stiu de ce am mers 860 de km intr-o zi la intoarcere. Ma mai surprind cateodata in metrou, cand ma rezem cu capul de bara plina de virusi porcini, ca plec in deparatari. Si mi se pare incredibil ca sunt aici venit de-acolo. Doyle e bine. Isi trage sufletul alaturi de Roua si Blanoasa (fetele) in curte la Semaca. Le povesteste noaptea despre cat i-a fost de greu si de bine, cu accente punctate de un scuturat din lant, pe care doar catelul Pizdulache si motanul Mitzu le mai aud. Pai cum ma Doyle benzina de saptezeci, ce baliverna mai e si asta? Exista? E oarecum impacat cu gandul ca nu are sa mai mearga prea curand, din lipsa de ITP si alte chestiuni tehnice, da' cand stai cu doua fete la coada ta nu mai ai vreme sa te amagesti cu d-astea.

 

Am primit doua vizite una mai tare ca alta. Primul a fost Sigheru. Baiatul cu ochi migdalati si DR650 care impatureste inimi din hartie in fata unui cort dintr-o padure de langa Novosibirsk, unde oprise in drumul lui prin lume. L-am cazat intai la Semaca, apoi l-am trimis prin ninsoare la Petrila unde l-am primit tot eu si l-am dat mai departe.

 

4112781310_6b5ce332ac_o.jpg

 

Au urmat Sebastian si Annette, nemtii mei, copiii de la Ulaan Baatar, din curtea plina de povesti, cu autobuzul lor Mercedes, casa pe roti. Ei au stat la Samo. Cum a ajuns Bucurestiul asta punct pe circuitul de globtrottereala nu pricep.

 

4112014835_32d287899b_o.jpg

 

Si profit acum sa zic: Daca vedeti vreodata un om ratacit pe o strada, care se uita la o harta, apoi in jur, si nu pricepe nimic, indiferent ca are un rucsac, o bicicleta, o motocicleta sau un autobuz, nu-l lasati asa. Intrebati-l daca are nevoie de ajutor. Si insistati. Ca jur ca stiu ce e in sufletul lor. Cel mai mic gest conteaza enorm. Dati-le de mancare, nu stiu, de baut, aratati-le calea, culcati-i la cald, bateti-i pe umar, spuneti-le o vorba buna, fiti soferii lor de tir din Kazakhstan. Nici nu va imaginati cat de mult conteaza.

 

 

Cam asta ar fi. La voi cum e? Ati dat drumul la vise spre capatul lumii?

 

 

P.S. dragi kilometrici, as vrea tare mult sa nu va faceti program sambata (in principiu, nu promit). Si sa stati cu antenele ciulite, ca v-as contacta. Poate reusesc sa ma achit de datorii. ;)

:bow: respectele mele Mihai. YOU ARE MY HERO :D sper sa am ocazia sa iti strang mana si sa bem o bere, la anul la ceva intruniri :alcy:

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, dupa postu asta sincer te as injura dar nu ma lasa forumu. primu impuls e ala de a zice ceva frumos, si nimic nu o face mai bine si mai sincer decat o injuratura din inima. esti dat dreacu ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, bine că ai apărut. Visele se coc Âşi se perpelesc! Eu în primăvară încep antrenamentele, deocamdată nu pentru Mongolia, dar cine Âştie cândva pe unde mi-or ajunge roțile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, dupa postu asta sincer te as injura dar nu ma lasa forumu. primu impuls e ala de a zice ceva frumos, si nimic nu o face mai bine si mai sincer decat o injuratura din inima. esti dat dreacu ma.

 

 

Aaaaahhh, cum ai invatat tu ce-i merge omului la inima cel mai bine. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta ar fi. La voi cum e? Ati dat drumul la vise spre capatul lumii?

 

 

P.S. dragi kilometrici, as vrea tare mult sa nu va faceti program sambata (in principiu, nu promit). Si sa stati cu antenele ciulite, ca v-as contacta. Poate reusesc sa ma achit de datorii. :bow:

Mare domn mare caracter :alcy:

 

Eu nu-mi fac program pentru sambata. Nici nu ma gandeam ca o sa avem parte de "after-party" atat de repede. Pentru mine a fost important ca mi-ai dus visele atat de departe si le-ai dat drumul sa zboare, ca pe zmee.

Multumesc, Mihai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea va fi doar cu cei care au cumparat kilometri. Pentru ceilalti mi-am anuntat disponibilitatea oricand. Sa nu credeti ca pierdeti ceva. Nu va fi nicio prezentare sau ceva asemanator. Inafara de ce am zis pana acum nu prea mai am altceva de zis. Va fi doar o bere pe care o pot bea cu oricine oriunde si in principiu oricand. Sper sa ma intelegeti. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In urma cu ceva zile cautam niste postere de-ale lui Ansel Adams sa le cumpar pentru a-mi mobila casa. N-am gasit unde cautam dar am gasit in alta parte, in calatoria ta. De fapt ideea mi-a venit cand spunea cineva intr-un comment pe site despre un "de-ce-nu?" album foto. So, daca crezi ca se poate face ceva in genul asta, imagini printate de tine in format poster, imagini digitale in marime sufiecienta pentru poster vandute brute sau alta varianta, te rog da-mi de veste. Merci fain.

Ride safe.

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bizoane... zi ceva ca uite ce vreme e afara. Ai bagat fitilul in kilometrici toata vara, i-ai dat foc cand te-ai intors si acum ies ca ghiulelele din oras la prima raza de soare.

 

:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am terminat si eu de citit ieri povestea lui Mihai. Parca imi venea sa plang, asa de frumos a fost. Parca am inteles si simtit tot. Parca incolteste si in mine dorul de duca, parca e totul bine si parca am fost acolo....

 

Bravo Mihai! :bow:

mi-ar placea intr-adevar sa te cunosc vrodata la o bere. Ma bucur sa aud ca esti si disponibil. poate cand s-or strange mai multi (in afara de kilometricii tai personali), vin si eu sa sed cu gura cascata la povesti de departe :D :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bizoo_n , multumesc si pe aceasta cale pentru cadoul inedit de ieri da' nu te iert ca nu ai pus bancnota de 100 E la mine ;) Imi pare rau ca nu am mai stat mai mult, asteptam materialul video cand il termina de montat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As spune bravo,felicitari Mihai!cu toate ca stiu ca e prea putin spus in doua cuvinte.Vorba aia, acum dupa razboi se arata vitejii...Eu sunt omul cu spirit de indian pasnic caruia daca nu-i covine situatia,o ignora,daca nu am o parere pozitiva decat sa comentez rautacios mai bine "next". Cum am ajuns sa-ti citesc topicul?Din cauza timpului nefavorabil pentru mobra a-si zice din prima.De ce asa de tarziu?Din cauza titlului total respingator.Analizand titlul "vand km. de povesti" te-am comparat cu filmele americane.Americanii dintr-un subiect de rahat fac un film foarte bun .Rusii dintr-un subiect foarte bun fac un rahat cu "c".Da exact asta a fost cauza pentru care te-am citit asa de tarziu.Am vazut demult acest titlu indraznet, as zice eu,darn-am fost curios sa-l deschid.Mi-am zis :uite ma un alt tupeist, care in plina criza vrea sa fraiereasca vreo revista,o publicatie sa-i dea bani pentru niste povesti.Asta am gandit eu asa din voleu la citirea titlului, bazandu-ma pe ce prostii am mai citit pe acest site,ce nu merita timpul si efortul de a fi citite.Ma gandeam ca ar fi penibil ca si eu sa imi povestesc pentru bani cei peste 1600000 km din viata mea de tirist,batand drumurile Europei.Eu imi aloc putin din timpul meu belind ochii pe monitor, de aceea rasfoiesc repede paginile ,citesc titlurile,ma uit la aniversati si daca imi convine ceva clic pe el.Cum am mai scris pe undeva, cand e timp frumos si nu sunt in cursa atunci sunt pe mobra, cand e timp urat atunci ma ocup de intretinerea motorului in garaj, nu-mi stric ochii de soim citind prostii pe net.Acum cand toate astea sunt rezolvate si ma plictisesc ,ca nu mai am nimic interesant la indemana de facut,mi-am zis ia sa deschid si eu topicul ala cu vanzari de km, sa ma distrez un pic.Vazand destul de multe accesari,mi-am zis ia sa vad unde a deviat subiectul cu fraieri care au timp in plin sezon estival sa stea in fata calculatoarelor,stricandu-si ochii citind prostii, cand eu in acest timp savurez spiritul liber pe doua roti.Nu mica mi-a fost mirarea citind tot topicul.Asta dupa ce anul trecut i-am citit aventura lui Semaca, un alt barbat adevarat.Norocul lui sa-l citesc a fost ,alegand un titlu mai inspirat acela de Hai hui prin Europa.Acum imi pare tare rau ca n-am avut curiozitatea sa deschid topicul tau in timp util pentru a urmari calatoria in direct.Sa fi sanatos si bafta. Sa ne mai incanti cu aventuri de-ale tale ca tare bine le sti reda.Promit ca urmatorul topic inceput de tine sa-l deschid imediat.P.S.Daca scoti cartea as propune-o pentru lectura obligatorie la liceu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.Daca scoti cartea as propune-o pentru lectura obligatorie la liceu.

 

clar!

daca as mai fi fost si eu la liceu acuma...! ce mai, modelele astea lipsesc cu desavarsire acum in Romania. iar copiii astia abia de mai stiu cum se tine o carte in mana.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am vaut ultimele "bucatzici". L-a inregistrat cineva sa-l vedem si noi? :crack:

Mesaj completat

si eu am vaut ultimele "bucatzici". L-a inregistrat cineva sa-l vedem si noi? :(

 

L.E. @Mihai: daca poti, cred ca ar fi fain sa pui pe site niste linkuri cu toate interviurile astea "de dupa"... pentru noi, cei care te-au urmarit zi-de-zi sunt "F5-urile" alea care ne lipsesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...