Sari la conținut

Va Mai Amintiti De R1 Ce S-a Facut Praf Anu' Trecut De 1 Mai


faneman
 Share

Postări Recomandate

Am dat din intamplator de urmatoarea discutie

http://forum.softpedia.com/index.php?act=ST&f=197&t=66614

 

pe la jumatatea paginilor cineva spune.....

 

Va zic un caz concret. Uite ce stire a ramas de pe urma unuia:

-----

Cand: 01/05/05

Cine: Mircea Niculescu Mizil

Unde: DN1

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: cca 200 km/h, derapaj

Urmari: Decedat

-----

Acum hai sa va zic ce cred eu ca s-a intamplat, petru ca eram acolo, pe bancheta din spate, in masina pe care a incercat sa o depaseasca (plecasem cu niste prieteni (de 1 mai) la munte). Era noapte. Mortul a incercat sa ne depaseasca si a venit un Mercedes urias, de lux, care i-a taiat fata. Eram toti la intrarea intr-o curba usoara spre stanga, la Saftica. Masina in care eram eu era pe banda unu si mergea cu 90-100 km/h. Asta mortu' a incercat sa faca stanga sa ne depaseasca. Dar a venit Mercedesul care cu siguranta avea si ala vreo doua sute si motociclistul a reintrat, a fost FORTAT sa reintre pe banda unu. Nimeni nu l-a atins. Din pacate pentru mort, drumul nu mai era drept si manevra lui de a vira la dreapta sa reintre pe banda unu l-a dus in parapet. Cand s-a lovit in parapet cu zgomot, am intors capul (v-am zis, eram in masina din fata lui). L-am mai vazut zburand prin aer, cazand pe sosea si lovindu-se tarash de parapet. Am vazut si Mercedesul incetinind (ala a ramas in urma, noi am mers mai departe). Cei cu care eram nici macar nu au oprit masina: "Vrei sa dam explicatii toata noaptea la Politie?! Suntem prea obositi."

Ce v-am descris eu aici nu am vazut cu ochii mei dar NUMAI asta putea sa se intample, vazand pozitia tututor cand am intors capul cand am auzit bufnitura groaznica de parapet.

Concluzia finala a Politiei: nu a fost incomodat in trafic, avea viteza prea mare, a murit singur. Va zic eu: A FOST incomodat si nu a murit ca prostul, dintr-un simplu derapaj. Dar ISTORIA asa va consemna. Va dati seama cate cazuri ca asta mai pot exista? Saracii se feresc de masini, nu se busesc de ele... dar nu mai au de ales si intra ei in copaci, parapeti etc.

Edit: asa ca, in loc ca pe mormantul astuia sa scrie "aici a murit un prost" (cum e acum) ar trebui sa scrie "aici a murit un semi-nevinovat incomodat de un vitezoman cu Mercedes" ("semi" pentru ca si el avea viteza).

 

 

 

NU s-au oprit sa vada daca mai traieste.... cat de retardat trebuie sa fii sa vezi asa ceva si sa nu te opresti?

eu am ramas complet ....

:yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... shi totushi, daca motociclistul nu rula cu 200 km/h.... poate ca altfel ar fi stat lucrurile acum... :yikes: :yikes:

 

Avetzi grija cu gazu...

Editat de skullz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yikes: :yikes: Sa-i fie tarana usoara, motociclistului!!!

Celorlalti implicati in eveniment... sa le dea Dzeu fiecaruia dupa sufletul lor!!

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu mi s-a parut in regula cu informatiile pe care le-am citit pana acum. Il cunosteam personal desi nu eram prieteni, am fost la liceul Caragiale impreuna. Baiatul asta era pe motor de cand se stia, daca nici el nu avea experienta pe motoare si mai ales pe motoare de viteza atunci nu stiu cine poate sa zica are!

Conducea de la 16 ani cel putin si nu stiu cate motoare a schimbat.

O greseala de pilotaj se poate intampla oricand dar inclin sa cred ca a fost mai degraba ceva de genul prezentat mai sus!

Doamne fereste si Dumnezeu sa-l odihneasca!

:yikes: :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica masina in care erai nu a oprit!!

sincer, daca eram in locul tau, dupa ce s-a intamplat, saream din masina si tot ma duceam sa vad daca pot sa-l ajut cu ceva pe motociclist!

 

"Era noapte. Masina in care eram eu era pe banda unu si mergea cu 90-100 km/h."

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut taria sa citesc doar cateva posturi... Ti se face scarba...

 

citat din userul Takeshy...

 

Asa e soferii sunt de vina

Uite ce a patit ala din cauza unui sofer care mergea cu 280km/h :death:

 

Astia se cred invincibili pe maturile alea cu motor si cand intra in tine tot vina ta e ca nu-i respecti :death:

 

PS: capul e tot in casca? :yikes:

 

:yikes: Ete acolo e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu mi s-a parut in regula cu informatiile pe care le-am citit pana acum. Il cunosteam personal desi nu eram prieteni, am fost la liceul Caragiale impreuna. Baiatul asta era pe motor de cand se stia, daca nici el nu avea experienta pe motoare si mai ales pe motoare de viteza atunci nu stiu cine poate sa zica are!

Conducea de la 16 ani cel putin si nu stiu cate motoare a schimbat.

O greseala de pilotaj se poate intampla oricand dar inclin sa cred ca a fost mai degraba ceva de genul prezentat mai sus!

Doamne fereste si Dumnezeu sa-l odihneasca!

:yikes: :yikes: :yikes:

 

Cred ca s-ar putea sa ne cunoastem.Eu am terminat Caragiale in 94.

Intr-adevar Razvan mergea pe doua roti de cand avea 16 ani (fara sa fie o lauda ca avea un 250 de viteza pe care megea fara permis la adapostu lu taticu), deci avea ceva cunostinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica masina in care erai nu a oprit!!

sincer, daca eram in locul tau, dupa ce s-a intamplat, saream din masina si tot ma duceam sa vad daca pot sa-l ajut cu ceva pe motociclist!

masina in care eram eu? ai citit aiurea daca as fi fost eu acolo m-as fi oprit imediat; eu doar am gasit discutia asta pe forumul acela

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia despre care se vorbeste sunt ROMANI.eu unul nu mai sunt.de cand p... mea e mai important pierderea timpului decat viata unui om?va spun eu:in ROMANIA din totdeauna.tara de cacao cu oameni si mai de cacao. :yikes: ma f.. pe tot ce este romanesc si pe manelele lor.

ptr biker-ul pierdut: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce scursuri umane... sincer nici nu merita efortul de a ma inregistra pe softpedia sa le raspund si sa le dau cifrele statistice de la IGP referitoare la accidente in care au fost implicate moto si cauzatorii acestora... :disappointed.

 

Mi-au stricat seara cele citite acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar Razvan mergea pe doua roti de cand avea 16 ani (fara sa fie o lauda ca avea un 250 de viteza pe care megea fara permis la adapostu lu taticu), deci avea ceva cunostinte.

"ceva cunostinte"? mergea saracul pe o roata pana i se termina benzina. haideti sa inchidem subiectul asta, ca imi aduceti aminte ca nu mai este printre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ghinion iti trebuie sa mori si cat noroc sa traiesti (pe doua roti)?

 

Am si eu un prieten care mergea pe doua roti de mic si ,in urma unui accident ,nu mai e om ci planta.De 6 ani.Nu ii placeau viteza exagerata si nici vitezomanii.

Liviu ,din Dr.Taberei.

Nefericite destine...

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul respectiv se lauda ca a vazut ce s-a intamplat si ca... au plecat mai departe sa doarma linistiti. De altfel, a dat toata vina pe Mercedes (catalogat ca mergea cu 200) si pe motociclist (la care, foarte urat facea referire ca fiind "mortul"). Ei "saracii" (cei din masina) nu au avut nici o vina, nici ca mergea noaptea cu 100 pe banda I (desi intra in curba), nici ca, vazandu-se depasiti si mai ales, vazand masina care venea din fata, nu au redus viteza (ca sa nu mai zic de mersul cat mai pe dreapta drumului pana se efectua depasirea), nici ca... auzind ce s-a intamplat in spate au plecat, sa doarma linistiti...

Mi s-a facut scarba cand am citit postul acela! Pacat ca nu a spus si in ce masina se afla, si ce numar avea, eventual cum il cheama pe el si pe prietenii lui. Eu cred ca nu au oprit pt ca.. erau morti de beti! De fapt, cred ca au oprit mi in fata si s-au intors sa faca poze, cu care sa se laude acasa - la cinismul cu care vorbea totul e posibil.

 

:yikes: , :eek: & :yikes: - pentru cei din masina, pt cei din Mercedes si pt toti cei care ranesc un biker, indiferent de cine poarta vina

 

 

:yikes: :eek: :eek: - pt. Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yikes: :yikes:

Pentru cei implicati in accident, si nu numai, amintiti-va o clipa ca aveti obligatia morala si LEGALA de a da ajutor in caz de accident (nefacand asta suntet pasibili de pedepse) , si mai amintiti-va ca oricine poate fi intr-o asemenea postura.

 

:yikes:

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul respectiv se lauda ca a vazut ce s-a intamplat si ca... au plecat mai departe sa doarma linistiti. De altfel, a dat toata vina pe Mercedes (catalogat ca mergea cu 200) si pe motociclist (la care, foarte urat facea referire ca fiind "mortul"). Ei "saracii" (cei din masina) nu au avut nici o vina, nici ca mergea noaptea cu 100 pe banda I (desi intra in curba), nici ca, vazandu-se depasiti si mai ales, vazand masina care venea din fata, nu au redus viteza (ca sa nu mai zic de mersul cat mai pe dreapta drumului pana se efectua depasirea), nici ca... auzind ce s-a intamplat in spate au plecat, sa doarma linistiti...

Mi s-a facut scarba cand am citit postul acela! Pacat ca nu a spus si in ce masina se afla, si ce numar avea, eventual cum il cheama pe el si pe prietenii lui. Eu cred ca nu au oprit pt ca.. erau morti de beti! De fapt, cred ca au oprit mi in fata si s-au intors sa faca poze, cu care sa se laude acasa - la cinismul cu care vorbea totul e posibil.

 

:yikes: , :eek: & :yikes: - pentru cei din masina, pt cei din Mercedes si pt toti cei care ranesc un biker, indiferent de cine poarta vina

:yikes: :eek: :eek: - pt. Razvan

 

Prietene te otzarasti degeaba...o tot dai de gard ca de ce avea masina 100...ia ia-o usurel matale prin metoda deductiei si ai sa vezi ca motorul avea viteza mai mare decat cea a autoturismului. Si mie imi pare rau pentru motociclist, dar asta este....cand te urci pe motor stii ca sunt sanse sa ajungi la spital sau acasa in patura adus de altii :moto:

P.S.- Ce ma amuza primadonele moraliste de pe forumul asta care o ard pe DN1, autostrada, trec pe rosu prin intersectii si dupa fac pe ingerasii...in acest context campania anti accidente esteo pierdere de vreme pentru ca in umila mea opinie respectul se castiga in trafic si nu prin bannere, tricouri si stikere. :moto:

 

Muuuuuuulta Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...