Sari la conținut

accident DEVA


Jane Roe
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

vina 100 % moto urez BAFTA!

 

am vazut si eu la stiri, nu imi dau seama ce a fost in mintea soferului cu papucul de a redus atat de brusc.

 

Insanatosire grabnica!

 

 

sper sa nu il intalnesc pe asfalt... urla maneaua din casca.......

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu la stiri, nu imi dau seama ce a fost in mintea soferului cu papucul de a redus atat de brusc.

 

Insanatosire grabnica!

Obligatia de a pastra distanta optima in mers pentru a putea opri in siguranta . Posibil sa nu fi fost atent la lampile spate ale papucului , sau sa fi fost cu gandul in alta parte , intrucat se vede cum in ultima instanta a incercat sa evite tamponarea . Sanatate si atentie maxima . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede clar,zic eu, ca ala cu Dacia a franat brusc dupa care a luat piciorul de pe frana.

Fac pariu ca era ceva in neregula cu el,s-a speriat de Politie,nu stiu, pentru ca prea a franat brusc pe o perioada atat de scurta fara motiv.

Vina 100% e a motociclistului, nepastrarea distantei trebuie sa recunoastem.

Insanatosire grabnica !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum se vede in filmare, e clar ca cel cu masina a franat cand a vazut radarul .. intr-adevar un gest nu tocmai "ortodox" fata de cei din spate .. dar totusi motociclistul trebuia sa aiba grija(am vizionat inregistrarea de cateva ori si se vede ca era la "crosetat" baiatu :| )

 

atentie la .. neatentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o "barfa" dintr-o discutie cu un amic din Deva - Dacia nu avea nici un bec de frana pe spate, baiatul a venit destul de tare, cand a observat ca masina a franat la vederea radarului Politiei era prea tarziu si a incercat sa evite.

 

Nu am studiat indeaproape partea legala a aspectului vinovatiei in urma unui accident cauzat de lipsa stopurilor, insa acum vreo luna mi-a luat 2 puncte amenda ca l-am atins pe unul din spate-stanga cand acesta nu avea bec pe frana pe partea stanga. Deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prima vedere "legala" motociclistul este de vina ca nu a pastrat dinstanta suficienta pentru evitarea unei coliziuni.

Ma intreb ce-o insemna asta, ca la cat sunt de tembeli sunt unii ar trebui sa stai la 30 de metri in spatele lor.

La a doua vedere tot legala, asa cum scrie treaba cu distanta scrie in Codul Rutier ca nu ai voie sa reduci viteza nejustificat si ca nu ai voie sa faci manevre care sa pericliteze integritatea si bunurile celorlalti.

MAI ALES CU FILMAREA asta proba, daca Doamne fereste, mi s-ar intampla una ca asta, nu as lasa lucrurile asa.

Iar astia cu ProTV-ul...daca mai aveam cea mai mica umbra de indoiala, acum s-a spulberat, sunt cretini de-a dreptul, care instiga la ura si scandal.

De unde plm rezulta ca motociclistul avea viteza ? :)

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar astia cu ProTV-ul...daca mai aveam cea mai mica umbra de indoiala, acum s-a spulberat, sunt cretini de-a dreptul, care instiga la ura si scandal.

De unde plm rezulta ca motociclistul avea viteza ? :)

 

Pai NORMAL ca avea viteza, daca nu avea statea pe loc. N-a zis nimeni ca viteza lui o depasea pe cea legala, ci doar ca avea viteza. Perfect adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai NORMAL ca avea viteza, daca nu avea statea pe loc. N-a zis nimeni ca viteza lui o depasea pe cea legala, ci doar ca avea viteza. Perfect adevarat.

Asa este, daca este sa te iei dupa astia cu televiziunile, poti reinventa vocabularul limbii romane. Viteza..."viteza excesiva" sau obiect in miscare...si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era cineva pe trecere? Sau ala a oprit asa brusc pentru ca a vazut masina de politie pusa la japca?

 

daca te uiti atent o sa vezi ca se vede prin luneta matizului ca apare cineva pe trecere.

se vede si cand fuge pe trotuar dupa impact.

 

a gresit, unu ca era trecere si mergea destul de tare si doi ca a ramas in spatele papucului unde stim cu tontii ca nu vezi absolut nimic din ce se intampla in fata.

 

sper ca isi revina cat mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum as fi scris eu stirea:

 

 

Inca o faza in care se vede "utilitatea" radarelor puse la agatzat...

 

Pe o artera din Deva, un accident rutier a fost filmat de catre aparatul radar al politiei amplasat in acel loc cu scopul clar de a preveni evenimentele nedorite din trafic. Imaginile ne arata o dacie papuc incarcata pana la refuz condusa de un cetatean care a uitat sa-si ia pastila "de calmare la vedearea politiei" si care franeaza puternic si fara motiv. - se vede ca a franat mult mai tare decat masinile din jur observandu-se cum botul papucului se apropie de pamant. Motociclistul vede in ultima clipa pe ala din fata, incearca sa evite dar nu reuseste. Nu poate fi vorba de nepastrarea distantei regulamentare deoarece se vede ca motociclistul avea destul spatiu de manevra, distanta dintre el si masina din fata fiind initial destul de mare. Intrebarea care ramane este, stimati cititori ai site-ului, care este vinovatul moral al accidentului: soferul papucului (care a franat brusc, fara un motiv aparent), motociclistul (care nu a mai putut frana in timp util) sau radarul politiei romane(care aparent statea acolo sa previna tocmai accidentele de tipul acesta).

 

 

Parerea mea...

Editat de faur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Papucul a franat la trecerea de pietoni, motivat probabil si de prezenta masinii de politie din zona. Vreun pieton idiot era pe trotuar in zona trecerii, ca desi papucul a franat nu apare nimeni sa se angajeze in trecere.

Din pacate neatentia motociclistului ocupat sa faca slalom... l-a costat. Sanatate maxima si mare atentie in viitor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de motociclist... nu a vazut de masini probabil ca cineva era in apropierea trecerii de pietoni.se vede ca a franat destul de tare si apoi a incercat sa ocoleasca masina,dar prea tarziu...

oricum motociclistul este vinovat... pacat.

o clipa de neatentie si pac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valbi are dreptate. Pe deasupra capotei matizului se vede clar capul unei persoane angajate in traversare pe trecerea de pietoni. Soferul papucului a facut ceea ce as fi facut si eu si ceea ce este OBLIGATORIU. A oprit sa acorde prioritate pietonului aflat pe trecere. Daca n-ar fi oprit ar fi avut permisul luat la ora asta. Vina este suta la suta a motociclistului. Ati auzit de conduita preventiva? Mai vad motociclisti care merg cu viteza mare in spatele unor automobile la numai 3-4 metri distanta. Pai daca pun aia(soferii) o frana brusca nici cu masina nu poti opri la timp dara-mi-te cu motorul.

Nu inteleg de ce soferul e "labagiu" Lucian? Pentru ca respecta o lege?

Eu zic ca mai multa atentie si un stil de condus preventiv nu strica nimanui.

 

 

Nice-sun-man....."pietonul idiot" era pe trecerea de pietoni. Dreptul lui, ce sa-i faci. Sau ei n-au drepturi?.....

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci papucul a franat justificat. Se pune problema doar daca ii mergeau stopurile sau nu, insa nu cred ca ar trebui sa facem presupuneri doar pentru ca e "papuc" (semnalele se vede ca ii merg bine). Oricum, chestia e ca vazand filmul asta si cum arata un astfel de impact, imi dau seama ca am mers cam tare si neglijent si azi, si ieri... si-n alte zile. Si vad desigur si alti mobristi mergand mai aiurea. E de gandit si mai ales de retinut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu abat de la subiect , ideea este ca soferul daciei ar fi trebuit sa invete cum sa franeze..... atunci cand are in spate un vehicul cu doua roti

Multa Sanatare motociclistului !!!! ,

cred ca ni se poate intampla tuturor sa avem un manelist inainte care trebuie evitat ,asa ca hai sa nu ne mai dam zmei sa zicem ca a gresit motociclistul ca e frate cu noi .....

o campanie in plus nu strica pt a constientiza lumea ca exista si motociclisti pe sosea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu franezi altfel cand ai in spate un biciclist man? sau un maserati?

Frana de urgenta e universala indiferent de ce calaresti sau ce muzica asculti, d`aia a inventat un destept conceptu` de distanta regulamentara intre autovehicule, pt ca shit happens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

se vede clar ca a franat brusc la vederea masinii de politie. a bagat tzaranu pana la fund picioru in pedala de frana. si totusi pentru ce?? pentru al da pe bietul om de pamant. zi de zi vad de astia in trafic care franeaza brusc sau nu semnalizeaza. si PROTEVEU asta scrie MOTOCICLIST TERIBILIST!!! nici de cum tzaran speriat franeaza brusc. dar asta e. daca mergi in 5-6mii de ture zic ca te dadeai tare. daca mergi in 3mii deture zic ca nu teau vazut cand ai aparut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu abat de la subiect , ideea este ca soferul daciei ar fi trebuit sa invete cum sa franeze..... atunci cand are in spate un vehicul cu doua roti

...

 

Frate, tu te crezi în ce ai afirmat chiar acum? Păi ăla cu motorul croÂşeta ce putea Âşi ăla cu papucu era "ochi Âşi urechi" numai în față, la maÂşina de miliție Âşi la trecerea de pie-tonți! Crezi că mai Âştia că are oglinzi? Mă îndoiesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca mai multa atentie si un stil de condus preventiv nu strica nimanui.

Nice-sun-man....."pietonul idiot" era pe trecerea de pietoni. Dreptul lui, ce sa-i faci. Sau ei n-au drepturi?.....

Tot in categoria conducerii preventive se incadreaza si spiritul de observatie intre a diferentia un pieton angajat in traversare si unul care se scobeste in nas cu un picior pe trecerea de pietoni sau asteptand acolo un taxi.

 

Se presupune ca te deplasezi cu o viteza care iti permite sa te poti opri fara sa scoti pedala de frana prin podeaua masinii.

 

Si daca tot stai atat de bine cu spitul de observatie, cum de nu ai observat ca cel putin doua secunde de la oprirea papucului, pana la impactul motorului, nu traverseaza tipul din spatele Matizului ?

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...