Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Mai stiu pe unu' (nu dau nume da' stie el cine e) care a zis ca are examene si i-am vazut poze pe FB la electric castle. Mai nou acolo o fi sala de examen... cine stie :)

Despre cine vorbesti Vraji?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sa-i frec pe italieni.

Arrow nu merge cu cric central si merge cu kit coborare scarite (trece un cot al evacuarii foarte aproape de pintenul motor pe care se prinde cricul si nu este loc pentru cric).

Leovince merge cu cric central dar nu merge cu kitul de coborare scarite (au trecut evacuarea partial pe sub zona cu arcul de la frana de picior).

 

stima.

paul

post-18136-0-62801200-1433419922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fostul meu K9 a mers TAKKONI cu cric central si kit de coborare scarite montat... poate intereseaza pe cineva.

O zi faina :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TAKKONI cu cric central si kit de coborare scarite montat... poate intereseaza pe cineva.

O zi faina :)))

1. takkoni vine cu galerie cap coada?

2. se poate reface vata interioara?

3. suna prea sacadat pentru gusturile mele (imi place sa fie legate ta-ta-urile alea) :D

 

stima,

paul

» Post actualizat in 04 Jun 2015 17:13

PS1 - modificarea de axe cu came nu creste consumul. am apucat sa fac in weekend 1000km cu pasager si bagaje cu mers atat pe serpentine, DN cu localitati dar si autostrada (140-160) - consum la alimentari pe toate segmentele 4.6 l%.

 

PS2 - daca aveti drum in zona Rosia Montana vizitati locurile cat mai exista. Nu ratati galeriile asa-zise romane (existau la venirea lor in acele locuri).

Cazare modesta dar cu multe povestiri - Sorin Jurca 0745516520 - este printre ultimii opozanti ai proiectului (http://www.formula-as.ro/2009/874/spectator-38/sorin-jurca-dragostea-mea-pentru-rosia-montana-nu-se-masoara-in-bani-11255). Tot la el se poate servi si masa.

Un alt contact in zona pentru informatii - Tica Darie - https://www.facebook.com/tica.darie - 0721771354 - tipul proaspat absolvent de facultate in Danemarca s-a stabilit in Rosia Montana sa ajute cat poate pe localnicii care au ales sa ramana.

Alba Iulia- Abrud este foarte frumos desi cu multe denivelari nu este o problema pentru dl-uri.

Tebea-Ilia prin Vorta (alternativa la aglomeratul multisemaforizat brad-deva) este iarasi foarte pitoresc - asfalt proaspat cu foarte multe curbe un pic cam ingust pentru preventivul din mine.

 

numai bine,

paul

» Post actualizat in 04 Jun 2015 19:27

http://www.madeinrosiamontana.ro/despre-noi/

» Post actualizat in 04 Jun 2015 19:30

(vad ca nu pot sa editez - Tica Darie este in spatele "brandului" - made in rosia montana)

http://www.madeinrosiamontana.ro/despre-noi/

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivanp :

 

1. Nu mai tin minte dar nu cred ca vine cu galerie cap-coada deci e evident de ce n-are treaba cu cricul si scaritele :)

2. Nu a fost cazul (habar nu am)

3. De gustibus non discutandum : a venit cu 2 dB killere si i-am mai facut eu unul custom din Aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cine imi da si mie o lista cu ce contine trusa de scule originala de la Wee 2004 ? Vreau sa imi pun la punct un mic service moto in topcase, just in case, si am nevoie de o lista de la care sa incep. Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lista cu ce contine trusa de scule originala de la Wee 2004 ...

 

salut,

 

chei fixe - 8, 10, 12, 14, 17

chei inelare cu prelungitor - 22, 24

patent, maner surubelnita cu 2 tipuri de surubelnite, inbusuri

cheie bujii

in principiu de unele ai nevoie dar mai degraba iti faci tu o trusa a ta

vezi o poza mai jos cu ele

 

post-18136-0-51980800-1433489211_thumb.jpg

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Paul, asta e ideea, sa imi fac un set propriu si personalizat, dar trebuia sa aflu care sunt cele de baza.

Alte recomandari in ceea ce priveste continutul unui set de servisare de urgenta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte recomandari in ceea ce priveste continutul unui set de servisare de urgenta ?

ma, nu te stresa prea tare cu asta. stiu cum e :D dar in cei 50k km cu vstrom nu am avut nevoie de scule niciodata. nici macar de o surubelnita.

cred ca inca mai am sub sha - kit de pana cu snur si co2, pompa bicicla mica (pana la drum lung este stresul meu), manometru verificat :D, ceva powertape infasurat pe pompa, poxipol bicomponent pt plastic ( :D), o limba si 2 tzamburushi din aia de la GIVI in caz ca ai cutiile cu tine, pici si se rup alea si nu mai poti cara cutia, o chinga pe care intindeam echipamentul la uscat cand stateam la soare si cam atat ...

LE - si in ultimul timp mi-a fluturat prin cap sa montez sub sa la indemana un intrerupator cu care pot intra super simplu in dealer mode si un print cu erorile de FI ... dar m-a cam apucat lenea ...

 

bafta,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Paul, asta e ideea, sa imi fac un set propriu si personalizat, dar trebuia sa aflu care sunt cele de baza.

Alte recomandari in ceea ce priveste continutul unui set de servisare de urgenta ?

:funny:

Servisare de urgenta la DL????? Nu exista!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Paul, asta e ideea, sa imi fac un set propriu si personalizat, dar trebuia sa aflu care sunt cele de baza.

Alte recomandari in ceea ce priveste continutul unui set de servisare de urgenta ?

 

Urmeaza acesti pasi obligatorii:

Inscrie-te pe Vstromania, salveaza in telefon niste contacte de pe forum de la cei cu experienta in mecanica si electrica (Fabio si Paul de exemplu) pentru folosinta in locurile in care n-ai acces la internet si bucura-te de drum, nu cara fierotanii dupa tine.

Daca faci din motociclism un hobby mecanic si nu adventure, cauta o remorcuta sa te lauzi cu ce ai la tine si n-ai folosit niciodata.

 

Urmeaza partea de pamflet !!!!

Vad ca esti din Iasi....are Dexterr oricum chei la el, ca de' cu bmw-ul... :)

 

PS: Sa vezi ce de beri dau cand ne intalnim, sa ma ierte ca l-am dat exemplu!

 

Hai cu Vstromania!!!!!

Editat de Edutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cine imi da si mie o lista cu ce contine trusa de scule originala de la Wee 2004 ? Vreau sa imi pun la punct un mic service moto in topcase, just in case, si am nevoie de o lista de la care sa incep. Multumesc !

 

Ce-ti trebuie la V-strom:

*Imbusuri 3, 4, 5, 6 si 12 (roata fata)

*inelara de 8 + furtun (aerisire frane)

*Inelare 22 si 24 pentru roata spate - astea sunt voluminoase si grele ca si chei normale, exista unele din aluminiu care fac treaba

*fixe 10-12 si 14-17

*surubelnita dreapta si JIS (un fel de cruce dar cu profil putin diferit)

*cheie bujii 16mm

*Patent

» Post actualizat in 05 Jun 2015 11:28

Am uitat sa precizez, nu le ve folosi decat la intretinere preventiva sau pene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am ajutat un prieten bun sa-si ia un V Strom 650 din 2011. A dat 1600 e pe el. Motorul e OK in mare, a fost cazut.

 

Vroiam sa va intreb daca aveti ramase piese pentru reconstructia mobrei.

 

Avem nevoie de aripa fata, carena stanga care acopera rezervorul, ghidon, parbriz, semnal fata stanga si scarita din stanga.

 

In rest mai peticim, incerc sa-i mai printez eu cate ceva maruntisuri.

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor fie si numai cu o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am ajutat un prieten bun sa-si ia un V Strom 650 din 2011. A dat 1600 e pe el. Motorul e OK in mare, a fost cazut.

 

Vroiam sa va intreb daca aveti ramase piese pentru reconstructia mobrei.

 

Avem nevoie de aripa fata, carena stanga care acopera rezervorul, ghidon, parbriz, semnal fata stanga si scarita din stanga.

 

In rest mai peticim, incerc sa-i mai printez eu cate ceva maruntisuri.

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor fie si numai cu o idee.

cred ca mai am pe acasa aripa veche care e ok - e taiata 3cm din fata si slefuita apoi cu noua forma. merge pana cand isi cumpara una noua daca tine sa fie perfecta.

mai am si carena fata argintie dar nu mai stiu de pe care parte, parbriz este, scarite parca este mai multe bucati.

ghidon - poate daca doreste de transalp 650 :D.

facem sa fie bine sa scoatem ceva bani de benzina.

fac niste poze si revin candva pe miercuri - eventual daca poti sa lasi o adresa de mail.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Cum fac sa nu mai vibreze o oglinda AM? Dupa 80 km/h nu prea se mai vede in ea.

 

Multumesc anticipat!

Presupun ca vibreaza de la vant. Ceea ce inseamna ca nu e ceea ce trebuie. Nu vad cum ai putea sa o faci sa nu vibreze. Daca nuca e slabita poti doar sa ii dai un punct de lipici cand e reglata. Dar nu prea mare ca sa il poti rupe daca pui inaltatoare si iti schimbi pozitia in sa. Cand mergi pe drum de tara vibreaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e o chinezarie, arata bine si se vede bine in ea, doar ca vibreaza prea tare, cred ca-i pun un lipici dupa inaltatoare.

Alea de Tuono nu-s prea scurte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea de Tuono nu-s prea scurte?

mie nu imi par sa fie scurte. doua minusuri as comenta la ele - mi-ar fi placut sa fie mai late in partea interioara (sa vad bine unghiul mort cand sunt reglate asa cum imi place mie) si al doilea ar fi ca isi modifica pozitia la gropi.

altfel se vede foarte fain in ele si pozitie.

pe cutiile alor mele scria vicma.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare vstromisti,

 

Pentru a schimba simeringurile de la supape trebuie dat jos motorul la un DL650 sau se poate si cu el pe mobra?

 

Multumesc,

Mihai

salut Mihai,

Eu din cate imi amintesc spatiul de la reglatul de supape parca nu este loc de scos chiulasa din fata (cu demontat radiator). Cea din spate cred ca iese cu motorul in cadru.

Oricum - un mecanic va prefera sa dea jos motorul din cadru pentru ca este mult mai usor de lucrat si de dat jos/pus motorul nu este asa complicat.

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...