Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

daca e sa curga pompa se serviseaza relativ usor. doi rulmenti un o-ring si un semerig. presetupa ar fi tot organul mecanic complet. dar se poate si cumpara totul de la magazine de rulmenti si semeringuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat!

Ce ulei de motor folositi, si ce filtru? Cam la cati km faceti schimbul? Multumesc anticipat! La dl650

 

PS: unde pot sa gasesc semnalizari spate(din acelea mai mici), daca nu sunt din buc? Site sau ceva?

Editat de k4r4m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat a Inviat!

Baga motul 5100 sau ipone 10.4 . normal se schimba la 6000 dar eu il schimb la 5000 ca o chinui mult in oras. filtru poti sa pui ce vrei.

acu 3 zile eram la seini, daca ziceai mai devreme iti aduceam eu si semnal si ulei. asa pot sa ti le trimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat!

Ce ulei de motor folositi, si ce filtru? Cam la cati km faceti schimbul? Multumesc anticipat! La dl650

 

PS: unde pot sa gasesc semnalizari spate(din acelea mai mici), daca nu sunt din buc? Site sau ceva?

eu sunt fan mobil

mobil extra 4t maxim 30 de lei 10w40 schimba foarte bine treptele l-am dat jos la 5000km

mobil 1 racing 4t 15w50 cand temperaturile sunt pozitive. Este ceva mai scump dar merge brici cu el

Bafta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am mesterit la stroama (ca un mare mester care sunt) - pregatire de tura prin tara.

Schimbat bujii (pus cr8eix), filtru de aer (k&n), lichid racice (g12 romanesc - roz :D).

Maine dimineata urmeaza schimb ulei (motul 5100 10w40) + filtru (k&n).

 

In urma operatiunilor de azi am reusit sa rup un clips de plastic (sau cum melcii lui se numeste) de la plasticul din fata (cel de sub far care uneste cele 2 carene laterale). Sunt 2 clipsuri mai mari si mai multe mai micute - unu' d'ala mare s-a dus la mine. Sincer, ma asteptam sa stric mai multe insa se pare ca am scapat ieftin. ^^

Unde gasesc de cumparat un clipsulete d'ala mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabio, super.. pastreaza un clipsulete, lipste-l de gumele alea pe care le depozitezi - multumesc! :)

Vin saptamana viitoare. Sper ca merge o tura de tara si cu un d'ala lipsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca santeti 10 in toata europa care folositi mobil1 la mobre :laugh: :laugh:

 

bai sa sti :D da eu de motul am oroare de cand m-au obligat sa-l folosesc la garantie. Ultimul schimb de mobil 1 extra 4t 10w40 l-am facut cu 22 lei litrul ... ma rog chestie de preferinte ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 ...tot Mobil1

 

pe malul Bistritei :

 

misto rau mobra, nu am vazut-o prin Buc

observ o deosebita atentie la detalii ;) ce sunt chestiile alea inferior de faruri? (ma referer si la ce este in loc de sita de aerisire, si la "chestia" aia mai lunguiatza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto rau mobra, nu am vazut-o prin Buc

observ o deosebita atentie la detalii ;) ce sunt chestiile alea inferior de faruri? (ma referer si la ce este in loc de sita de aerisire, si la "chestia" aia mai lunguiatza)

semnalizatoare si DRL (led-uri), dar cel mai tare e parbriz reglabil electric !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Sunt posesor de DR 650, dar ma tenteaza un DL650. Daca nu va deranjez, as pune si eu vreo doua intrebari, care poate ca s-au mai ridicat pe aici, dar nu am gasit eu raspunsurile.

Inca nu am urcat pe niciunul din ele, astept sa se organizeze vreun teste drive la dealeri. Credeti ca DL650 este un pas mic de la DR650 ? Eu am aproape 1,90 si 100kg. As vrea sa pun si sotia in spate, cu bagaje. Sa ma gandesc mai bine la DL1000 ?

Ati urcat pe modelul nou, cel din 2012 ? Este diferenta mare ? Exista pe undeva pe net vreo comparatie obiectiva intre cel nou si cel vechi ?

Eu nu m-as grabi cu DL-ul, inca mai vreau sa merg cu DR-ul si anul asta, sa mai capat experienta si poate sa mai strang si ceva bani. Asa ca as mai astepta sa se ieftineasca modelul nou la revanzare. Asta daca intr-adevar merita cumparat cel nou, altfel ma orientez catre unul de prin 2008-2009.

Care ar fi sursele principale de procurare a unui DL650 sh ? Vad ca nemtii au preturi mai mari, dar probabil sunt mai ingrijite. Ce probleme ar putea avea si ce ar trebui inspectat inainte de cumparare ? Ce operatiuni de intretinere se fac des, in afara de ulei si filtre? Cat de usor este accesul la diverse componente, gen buji, filtrul de aer, etc ? Filtrul de ulei vad ca este jos, la indemana.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semnalizatoare si DRL (led-uri), dar cel mai tare e parbriz reglabil electric !!

e de Pimp my Strom

 

@ Dogaru Florin George:

 

Am avut ceva asemanator cu DR 650, un Honda Dominator 650.

Din primele minute de mers pe Strom mi-am dat seama ca diferenta este URIASA. Ca de la Dacia 1310 (una "buna") la Mercedes ML. Merita fiecare ron, si pt mine chiar a fost un sacrificiu sa mi-o permit.

Daca esti fan off asta e singurul capitol la care pierde in fata DR, insa astia cu cracu lung am vazut ca se descurca bine si pe teren nasol cu Stroamele.

Daca vrei sa iti iei mai repede mergi la Fabio (la garajul VStromistilor),suie-te pe una, si nu o sa mai poti sa dormi noaptea pana iti iei, la mine cam asa ceva a fost :D

 

In alta ordine de idei, am nevoie de aceste 3 suruburi:

 

Cel de la carena fata dreapta a fugit, cele de la etrieri sunt ruginite si de Opel.

 

Spune Fabio te rog cand pot trece (vreau si semnalele spate, am vazut puse pe una pe ADVrider si odata ce te obisnuiesti cu ideea nu mai par asa nasoale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...