Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

pana la urma am ajuns la Motorex 10w40 ca de asta avea mecanicul meu pe stoc si mi-a fost lene sa umblu dupa Motul

Eu bag doar Motorex si e exact ca orice alt ulei.Merge la fel,suna la fel!Ce crezi ca face Motulul in plus?Daca schimbi uleiul,asa,mai des decat specifica manualul e OK orice marca mai cu reputatie...Vara mai bag si 15-50 ca umblu mai mult prin oras si motorul nu are nici pe dracu,deocamdata.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu bag doar Motorex si e exact ca orice alt ulei.Merge la fel,suna la fel!Ce crezi ca face Motulul in plus?Daca schimbi uleiul,asa,mai des decat specifica manualul e OK orice marca mai cu reputatie...Vara mai bag si 15-50 ca umblu mai mult prin oras si motorul nu are nici pe dracu,deocamdata.....

nu e chiar la fel. la motor sigur e greu sa sesizezi vreo diferenta, in schimb la cutie diferenta e imensa. cu motorex trosneste si pocneste ca turbata cand bagi in viteza. la fel cu majoritatea uleiurilor din comert, de asta e recomandat motul pentru ca intra cel mai lin in viteza. treaba si-o fac toate, tine doar de feeling.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar la fel. la motor sigur e greu sa sesizezi vreo diferenta, in schimb la cutie diferenta e imensa. cu motorex trosneste si pocneste ca turbata cand bagi in viteza. la fel cu majoritatea uleiurilor din comert, de asta e recomandat motul pentru ca intra cel mai lin in viteza. treaba si-o fac toate, tine doar de feeling.

 

N-as zice ca face urat cand bagi in viteza.. e drept ca nici nu am fost atent inainte de schimb ca sa pot face o comparatie, dar nu mi se pare ca ar fi aparut o problema - motorul in schimb parca se tureaza mai frumos, da' aia o fi din cauza ca e proaspat uleiul. De ieri numai prin oras m-am invartit da' o sa ies in afara azi-maine la o tura mai lunga si o sa vad daca mai observ ceva diferit. Asta e uleiul, poate conteaza si tipul http://motorex-moto.ro/prod.php?id=18

 

 

De Tourance-urile astea ce ziceti, cati km mai pot trage de ele?

Spatele mai are cam 2-3mm pe centru, fata ceva mai mult, DOT 2010 si 2011

post-9248-0-24631000-1365677401_thumb.jpg

post-9248-0-40435900-1365677413_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asule, pt ce tip de atv vrei manual de reparatie, incerc sa iti fac eu rost. ;)

:hug: PM

 

N-as zice ca face urat cand bagi in viteza.. e drept ca nici nu am fost atent inainte de schimb ca sa pot face o comparatie, dar nu mi se pare ca ar fi aparut o problema - motorul in schimb parca se tureaza mai frumos, da' aia o fi din cauza ca e proaspat uleiul. De ieri numai prin oras m-am invartit da' o sa ies in afara azi-maine la o tura mai lunga si o sa vad daca mai observ ceva diferit. Asta e uleiul, poate conteaza si tipul http://motorex-moto.ro/prod.php?id=18

 

 

De Tourance-urile astea ce ziceti, cati km mai pot trage de ele?

Spatele mai are cam 2-3mm pe centru, fata ceva mai mult, DOT 2010 si 2011

Eu am patit o cu Castrol. A inceput ambreiajul sa patineze, Dupa care am schimbat cu Motul si totul era ca inainte. Precizez Castrol de la Louis din Germania, luat personal.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOT-ul sigur e ala, ca doar nu or fi manarite :crack:

Crapaturile oare nu au legatura si cu presiunea la care se circula? La Tourance care e recomandarea? (aprox. 85kg fara bagaje)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg cu 2.2 fata 2.4 spate. e presiunea personala si reusesc sa duc cauciucurila la 25-30000 km. crapaturile de obicei imi apar dupa prima tura pe amkart sau pe curbe. folosesc numai torance.

 

VAND husa rezervor BAGSTER cu geanta aferenta 150 euro.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOT-ul sigur e ala, ca doar nu or fi manarite :crack:

Crapaturile oare nu au legatura si cu presiunea la care se circula? La Tourance care e recomandarea? (aprox. 85kg fara bagaje)

parerea mea este sa le schimbi mai ales daca ai de gand sa mergi in perioada asta...cand asfaltul este rece/murdar si dureaza pana sa incalzesc anvelopele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, am o pereche de Bridgestone TrailWing, alea cu care a venit din fabrica. Sunt merse vro 3000 km, dar sunt din 2009.

Daca te ajuta cu ceva pana iti iei ceva nou, le dau moca.

Vad ca esti din CJ, so daca nu sunt bune pt tine, ramane valabil pt oricine vrea sa le ia din Buc, Drumul Taberii.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, am o pereche de Bridgestone TrailWing, alea cu care a venit din fabrica. Sunt merse vro 3000 km, dar sunt din 2009.

Daca te ajuta cu ceva pana iti iei ceva nou, le dau moca.

Vad ca esti din CJ, so daca nu sunt bune pt tine, ramane valabil pt oricine vrea sa le ia din Buc, Drumul Taberii.

 

Bafta!

Multumesc de oferta, mare domn :cheers: da' nu vreau sa iti fac bataie de cap cu umblat la curier si alte chestii.. Daca eram din bucuresti era alta treaba sa trec eu dupa ele. Eu oricum aveam planificat un schimb de cauciucuri in primavara asta, dar a aparut si un schimb de placute in peisaj, asa ca mai trebuie sa stau cateva saptamani/poate sf lui mai cu opincile vechi, da' de nu ma dau de terra pana atunci :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de oferta, mare domn :cheers: da' nu vreau sa iti fac bataie de cap cu umblat la curier si alte chestii.. Daca eram din bucuresti era alta treaba sa trec eu dupa ele. Eu oricum aveam planificat un schimb de cauciucuri in primavara asta, dar a aparut si un schimb de placute in peisaj, asa ca mai trebuie sa stau cateva saptamani/poate sf lui mai cu opincile vechi, da' de nu ma dau de terra pana atunci :))

Nu ai pt ce :)

 

Bafta cu stabilizatul bugetului ca sa te poti bucura cat mai curand de moto in conditiile pe care ti le doresti

 

actualizare: o sa vina cineva sa ridice anvelopele. Nu ma asteptam sa fie aceeasi masura si pe varianta de 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Exista vreo reprezentanta Suzuki care sa ofere spre test-drive V-strom ?

Sunt tare indecis daca sa imi achizitionez ceva touring de genul asta.

Eu am gasit aici: http://www.motorteam.ro/contact

dar prin 2011 da-le un telefon si vezi daca mai au modelul la drivetest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Are cineva pe VStrom parbrizul inalt de la Puig ?

Daca da, sunteti multimiti de ele ? Merita o astfel de cheltuiala ?

 

Multumesc!

Am eu, il folosesc iarna. Este mai bun ca protectie la vant fata de parbrizul original, si fata de altele pe care am mai mers, tot creaza turbulente la anumite viteze pentru inaltimea mea 1,90 dar in orice caz mult mai putine decat cel original cel putin cu el am scapat de "pumnii aia in casca" la peste 80km/h. Oricum orice termopan pui trebuie sa-l montezi inclinat. Daca ai drum prin Ploiesti il poti monta pe al meu sa dai o tura cel putin sti daca iti place sau nu.

Eu cand nu mai ingheata afara folosesc un parbriz sport imi place mai mult.

Incearca si un MRA Vario touring (cel inalt) am auzit lucruri bune si despre acela. Sau varianta "mers la sigur" unul marca bogdan_harea

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii si pentru propunere.

Coincidenta sau nu, eu lucrez in Ploiesti asa ca sunt pe aici in fiecare zi. Daca ma eliberez putin poate chiar am sa-ti fac o vizita.

Am intors pe toate partile subiectul parbrizului, am citit tot ce s-a scris si ma atrage PUIG-ul pentru ca e singurul care nu-i strica infatisarea (pentru mine conteaza si asta, imi place sa ma uit cu drag la ea :))

La Transalp am gasit o solutie combinata dintr-un parbriz Givi cu un deflector MRA si probabil ca am s-o incer si la Strom, cu Puig-ul.

La domnul Harea oricum trebuie sa ajung pentru un cric central si sper sa vad si un parbriz ... Oricum ar fi vreau sa rezolv treaba asta pentru ca nu ma pot bucura deloc cand nu aud motorul ...

 

Multumesc inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...