Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Iar s-a stricat vremea si iar ne plictisim. Maine o iesire scurta pa la 11, daca nu ploua? :burnout: Legat de aspect, desi V_Stromul privit din fata seamana cu un maxiscuter mie-mi place si nu mi se pare demodata. Despre parbrize tocmai am cumparat plexiglas pt 8 buc, dar nu ma apuc de lucru decat dupa ce reusesc sa controlez perfect temperatura deasupra matritei. Nu prea ma pricep la electricitate si cam bajbai. Care se simte in stare de un ajutor pe tema asta are un parbriz asigurat.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine se anunta a fi rece,la fel si duminica cu putin soare,mi-ar face placere sa vin si eu sa va cunosc,dar sincer nu stiu.Deocamdata am motoru linga bucuresti si deobicei cand prind un weekend mai cald si asfalt uscat dau o fuga si-o scot pe zuzy a mea la plimbare.Abia astept zilele frumoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sunt interesat de acest accesoriu daca zici ca se face relativ usor. Daca poti sa mi explici mai detaliat cumse face dar sa iei in considerare ca explici unuia care este pasta la electronica. Pana una alta nu am inteles de ce trebuie desfacut bordul. Cum poti proteja display-ul de ploaie?

Display-ul vreau sa il montez pe bord, in partea de jos a turometrului, sub geam, tocmai ca sa fie protejat de ploaie. De asta trebuie sa desfac bordul. Nici nu e foarte complicat din cate am vazut, doar ca n-am apucat pana acum sa-l desfac.

De facut e "relativ usor" daca stii ce faci... :burnout: Daca zici ca nu te pricepi deloc la electronica, nu e chiar usor. Trebuie sa stii sa faci un PCB, sa montezi niste componente si sa programezi un microcontroller. Dupa ce il montez pe al meu pe motor si vad ca merge, o sa ma apuc sa fac si pentru altii in caz ca exista cerere.

 

Legat de aspect, desi V_Stromul privit din fata seamana cu un maxiscuter mie-mi place si nu mi se pare demodata. Despre parbrize tocmai am cumparat plexiglas pt 8 buc, dar nu ma apuc de lucru decat dupa ce reusesc sa controlez perfect temperatura deasupra matritei. Nu prea ma pricep la electricitate si cam bajbai. Care se simte in stare de un ajutor pe tema asta are un parbriz asigurat.

Mie din spate mi se pare ca seamana a maxi-scuter! ;) Probabil de la chestia aia lunga de plastic pe care se prinde numarul. In rest, mie chiar imi place cum arata motorul.

 

Bogdan, as putea sa incerc eu sa-ti dau o mana de ajutor cu reglajul de temperatura, daca am timp. In principiu iti trebuie o sonda de temperatura si un mod de a varia puterea rezistentelor. Daca sunt alimentate direct la priza, se poate monta un fel de dimmer controlat de sonda de temperatura printr-un circuit simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am facut o modificare pe care am visat-o noaptea. Am departat sursa de caldura de matrita treptat pana am obtinut un spatiu de ventilare intre ele si in interior exact temperatura necesara. Simplu, dar mi-a trebuit mult pana sa gasesc nimicul asta esential. Am facut astazi doua buc. perfecte fara nici un defect optic, unul pt AS25 pe care-l anunt sa vina sa-l ia ca la telefon nu vrea sa raspunda. Celalalt, culmea pleaca in SUA la fratele unui prieten care are tot V-Strom si care vrea neaparat unul. ;) Multumesc ATW pt intentie. Primul accesoriu pe care vroiam sa-l cumpar pt V-Strom a fost indicatorul de treapta de viteza, ca la inceput ma rataceam printre ele. Acum m-am obisnuit, dar parca tot as pune unul. :burnout:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo dom-le felicitari!!!! Daca tot te-ai apucat de productie in masa aproape ca mai convins si pe mine sa adopt unul :burnout: . Cand vin in romania iti fac o vizita sa le vad.

Si pe mine ma bate gandul sa cumpar asa ceva contamarce mai ales ca are si G.Pack inclus. Da sa vad cat costa!!

 

Noaptea e un sfetnic bun!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru atw

cautam un site pe care vazusem de vanzare un senzor pentru viteze pe la 100 si ceva de euro.

si am dat de asta:

e o harta cu tensiunile scoase de senzorul din cutie de la V-Strom

http://www.v-stromforum.de/viewtopic.php?p=97970#97970

 

pentru bogdan:

zi cat vrei pentru un parbriz din ala. sau trebuie sa ne taram in genunchi pentru el. sa imploram. sa iti spunem ca esti cel mai bun (nu ca nu ar fi adevarat, da' asa ca chestie)....

aaaaaaaa..... sper ca gusti glumele nu? daca nu ... am bulit-o

 

si ca sa raspund la o intrebare pusa pe aici: eu mi-am luat motocicleta pentru ca mi-a placut cum arata. nu am stiu nimic despre ea. am luat-o in 2 zile de cand am vazut anuntul. deci... fara documentare. si imi place cum arata. din toate partile si toate directiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Display-ul vreau sa il montez pe bord, in partea de jos a turometrului, sub geam, tocmai ca sa fie protejat de ploaie. De asta trebuie sa desfac bordul. Nici nu e foarte complicat din cate am vazut, doar ca n-am apucat pana acum sa-l desfac.

De facut e "relativ usor" daca stii ce faci... :burnout: Daca zici ca nu te pricepi deloc la electronica, nu e chiar usor. Trebuie sa stii sa faci un PCB, sa montezi niste componente si sa programezi un microcontroller. Dupa ce il montez pe al meu pe motor si vad ca merge, o sa ma apuc sa fac si pentru altii in caz ca exista cerere.

 

Cerere nu, poate rugaminte. Vad ca in ultimul timp se intimpla minuni pe acest topic, toata lumea creaza sau inventeaza lucruri f. folositoare tututror posesorilor de DL.

Deci de la mine ai deja o ce.... rugaminte pt un indicator de treapa. Daca vrei sa iei display pt. acesta incearca la Conex in Tei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru bogdan:

zi cat vrei pentru un parbriz din ala. sau trebuie sa ne taram in genunchi pentru el. sa imploram. sa iti spunem ca esti cel mai bun (nu ca nu ar fi adevarat, da' asa ca chestie)....

aaaaaaaa..... sper ca gusti glumele nu? daca nu ... am bulit-o

Nu trebuie sa te tarasti, ci doar sa vii sa ma ajuti sa-l fac si asta cat mai repede ca daca se incalzeste nu mai stau in garaj nici o secunda, pana la iarna. Partea proasta este ca nu mai am ce face la V-Strom si la iarna ori ma apuc de tricotat ciorapi, ori ceva goblenuri, ca altfel mor de plictiseala. :burnout:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru atw

cautam un site pe care vazusem de vanzare un senzor pentru viteze pe la 100 si ceva de euro.

si am dat de asta:

e o harta cu tensiunile scoase de senzorul din cutie de la V-Strom

http://www.v-stromforum.de/viewtopic.php?p=97970#97970

Vrajitoru, mersi pt link. Am mai gasit si pe alte forumuri diverse masuratori, si sunt si in manualul de service.

Am masurat si eu la al meu (e drept, doar la ralanti) si am gasit 1.38V, 1.82V, 2.54V, 3.27V, 4.15V, 4.60V (in treptele 1-6).

Vad ca valorile difera usor de la un motor la altul, dar nu suficient de mult incat sa se suprapuna intervalele, asa ca device-ul meu ar trebui sa functioneze corect. Teoretic. :burnout:

 

Cine a limitat puterea si in ce treapta? La DL650 sau la cel de 1000? Si de ce sa fi facut asta la 650? La 1000 da, ca erau cam multi cai si toti naravasi.

Am auzit mai multe versiuni, puterea cica ar fi limitata in treptele 1, 2, 3 si 6, sau doar in 2, 3 si 6. Inclusiv la DL650.

Nu stiu exact de ce e limitata. Unii zic ca pt o functionare mai "rafinata" in treptele inferioare (ca sa nu aiba zmucituri, etc). Altii zic ca ar fi din cauza normelor de poluare chimica/fonica.

In treapta a 6-a cred ca e evident de ce e limitata, asta nu e motor de mers cu peste 200km/h! ;)

Iar in treapta 1, nu stiu daca e limitata sau nu, dar eu daca bag mana mai tare in gaz ori ma ridic pe o roata, ori las dare de cauciuc pe asfalt. In orice caz, nu-mi trebuie mai multa putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te tarasti, ci doar sa vii sa ma ajuti sa-l fac si asta cat mai repede ca daca se incalzeste nu mai stau in garaj nici o secunda, pana la iarna. Partea proasta este ca nu mai am ce face la V-Strom si la iarna ori ma apuc de tricotat ciorapi, ori ceva goblenuri, ca altfel mor de plictiseala. ;)

 

pe frigul asta? pana la Buc? 300 si ceva de km? daca ajung atunci o sa fiu dat jos de pe DL cu ranga. sau cu foenul.

lasa ca vii tu la vara la Sibiu... mergem pe munti... si cand pleci ... pleci cu notorul naked :burnout:

 

ai grija la degete sa nu te frigi...

 

daca o sa gasesc site-ul cu senzori... il pun aici...

daca nu ... ma inscriu si eu cu o cerere la atw.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 67 CP nu prinde nimeni 200. Cu 98 ,da. Sincer nu cred ca DL 650 este limitat, cel putin asta am inteles eu cu putina mea engleza pe vstrom.info. Scuze Vrajitorule nu am observat ca esti din Sb.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cerere nu, poate rugaminte. Vad ca in ultimul timp se intimpla minuni pe acest topic, toata lumea creaza sau inventeaza lucruri f. folositoare tututror posesorilor de DL.

Deci de la mine ai deja o ce.... rugaminte pt un indicator de treapa. Daca vrei sa iei display pt. acesta incearca la Conex in Tei.

Am notat. :burnout:

Display-ul chiar de la Conex l-am luat, desi n-am gasit chiar ce vroiam eu. Si mai sunt o gramada de magazine de componente electronice in zona aia.

Totul e sa gasesc eu timp sa ma ocup de chestia asta. Acum ca sunt oarecum somer ar trebui sa gasesc, dar am un baietel de 8 luni si asta imi mananca tot timpul! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Bogdane ca sa nu te plictisesti prea mult iarna asta vin si eu cu rugamintea pentru un parbriz.As putea veni sa dau o mana de ajutor in cursul saptamanii dupa ora 18 sau in weekend oricand,...o sa mai gasesti tu cate ceva de facut si in iarna urmatoare ca nu te lasa inima...iti garantez ca o sa ai cereri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 67 CP nu prinde nimeni 200. Cu 98 ,da. Sincer nu cred ca DL 650 este limitat, cel putin asta am inteles eu cu putina mea engleza pe vstrom.info.

Mie mi-a aratat un pic peste 200 vitezometrul, dar se stie ca exagereaza cu 7-8%. Deci viteza reala probabil ca era in jur de 185. Oricum, nu e de mers la viteza asta cu V-Stromul. Poate doar cu un amortizor de ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropoz de indicatoare de viteza...

 

PZRacing GT300 - 65€ - http://www.pzracing.it/webUK/index.php?pag...rt&Itemid=1

 

GPT GI3001 - 80€ - http://www.gpt.it/gear%203000%20series%20english.htm

 

astea doo la userul gigiberlogea acia pe motociclism.ro

/index.php?...t&p=1705228

 

g-meterul de pe louis costa 140e cod 10034673

 

si sa vedem cat zice strom75 ca costa produsul gasit de el

http://www.elesi.it/motori/G-METER-G-E.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Bogdane ca sa nu te plictisesti prea mult iarna asta vin si eu cu rugamintea pentru un parbriz.As putea veni sa dau o mana de ajutor in cursul saptamanii dupa ora 18 sau in weekend oricand,...o sa mai gasesti tu cate ceva de facut si in iarna urmatoare ca nu te lasa inima...iti garantez ca o sa ai cereri .

faceti-mi si mie unu si io dau berile la vara. fara alcool ca nu vreau sa va juliti motoarele daca picati. :burnout:.

la mine cea mai adevarata bautaura e Coca-Cola (sa nu ma amendeze CNA ca am facut reclama pe forum public)

 

bai... sunteti niste adevarati... va admir.

pana acum nu am avut timp de nici un hobby. Munca, familie, copii, munca iar...

o sa incerc sa ma dau pe brazda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropoz de indicatoare de viteza...

 

PZRacing GT300 - 65€ - http://www.pzracing.it/webUK/index.php?pag...rt&Itemid=1

 

GPT GI3001 - 80€ - http://www.gpt.it/gear%203000%20series%20english.htm

 

astea doo la userul gigiberlogea acia pe motociclism.ro

/index.php?...t&p=1705228

 

g-meterul de pe louis costa 140e cod 10034673

 

si sa vedem cat zice strom75 ca costa produsul gasit de el

http://www.elesi.it/motori/G-METER-G-E.html

Device-urile alea "universale", daca nu sunt facute special pt Suzuki, nu folosesc senzorul din cutia de viteze. Se conecteaza la vitezometru si la turometru, si in functie de ce indica alea calculeaza treapta de viteza (dupa ce le "inveti" care e combinatia). Functioneaza si alea destul de ok, dar daca tragi ambreiajul nu iti mai arata treapta corecta, sau nu iti mai arata nimic. De exemplu, daca esti cu ambreiajul tras si mesteci in cutia de viteze incercand sa bagi dintr-a 6-a intr-a 2-a, device-urile alea nu te ajuta cu nimic.

Unul din asta conectat direct la cutia de viteze iti indica permanent treapta cuplata, chiar si cu ambreiajul tras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Bogdane ca sa nu te plictisesti prea mult iarna asta vin si eu cu rugamintea pentru un parbriz.As putea veni sa dau o mana de ajutor in cursul saptamanii dupa ora 18 sau in weekend oricand,...o sa mai gasesti tu cate ceva de facut si in iarna urmatoare ca nu te lasa inima...iti garantez ca o sa ai cereri .

Daca sambata si duminica este frig sau ploaie, veniti, care vreti care puteti la mine. Am plastic pt inca 5 parbrize din care unul este al meu, deci 4 disponibile. Cu ajutoare, intr-o zi si jumatate cred ca se pot face toate 5. Scule si ce mai trebuie am eu. Astept mesaje pt inscriere la cursul de policalificare. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DL 650 este limitat in 1,2,3,5,6 doar in a 4 are toata puterea.

Unde ai gasit informatia? Ca eu am gasit pe net tot felul de chestii contradictorii, nu stiu ce sa mai cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...