Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

@atw: daca iti merge jucaria... te apuci de productie in serie? (pentru v-stromerii romani)

Daca merge bine si reusesc sa le produc suficient de ieftin (deocamdata n-am facut calcule), da.

 

nici nu stiam ca exista asa ceva (Posi-tap). de unde le cumperi?

 

merci

adrian

Am luat de pe Louis, desi sunt cam scumpe - 8.95€ 6 bucati.

Cod 10032068 si 10032069 pe Louis, eu am luat din alea mai mici (10032069).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ atw nu mi-o lua in nume de rau da nu e mai bine o lipitura cu cositor bine izolata decat un sistem furacurent care poate da probleme in timp??

Teoretic da, dar din experienta mea de pana acum nu prea exista lipitura BINE izolata. :crack:

Oricat de bine ai decapa, ai lipi si ai izola, in timp tot se mananca, mai ales daca e intr-un loc expus.

La unele V-Stromuri mai vechi apareau in timp probleme cu aprinderea la unul dintre cilindri, si era tocmai de la o lipitura prost facuta si prost izolata din fabrica (am vazut pe stromtrooper.com niste discutii pe tema asta).

Eu am folosit Posi-tap ca sa conectez o lampa de frana suplimentara, si pana acum n-am avut nici un fel de problema. E drept ca n-a trecut decat jumatate de an de atunci, sa vedem ce se mai intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie de un mi-as putea lua aparatoare pentru manere. Cele negre din plastic.

Da' cum ai ramas fara ele?

Vezi la B&S sau la Elf Workshop, aduc la comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' cum ai ramas fara ele?

Vezi la B&S sau la Elf Workshop, aduc la comanda.

A mai cazut motorul si s-au spart. La B&S sint foarte scumpe. O sa incerc si la ceilalti. Eu cind le-am luat cumparat au fost de la Suzuki Anglia la jumatate de pret fata B&S. Dar acum nu mai are cine sa-mi aduca din Anglia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai cazut motorul si s-au spart. La B&S sint foarte scumpe. O sa incerc si la ceilalti. Eu cind le-am luat cumparat au fost de la Suzuki Anglia la jumatate de pret fata B&S. Dar acum nu mai are cine sa-mi aduca din Anglia.

Mda, la noi sunt scumpe rau, erau cam 60€ anul trecut.

Intreaba-l pe userul dealer, el mai aducea piese de V-Strom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mai merge... sunt 80€, dar macar au ranforsare de aluminiu.

Uite si link-ul in engleza: http://www.touratech.com/shops/001/product...roducts_id=4959

Singurul dezavantaj e ca sunt mai mici decat alea Suzuki, iar ca sa protejeze bine la vant trebuie sa cumperi si spoilerul ala de 20€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mai merge... sunt 80€, dar macar au ranforsare de aluminiu.

Uite si link-ul in engleza: http://www.touratech.com/shops/001/product...roducts_id=4959

Singurul dezavantaj e ca sunt mai mici decat alea Suzuki, iar ca sa protejeze bine la vant trebuie sa cumperi si spoilerul ala de 20€.

 

Cu metal le-as vrea si eu. De cele de plastic m-am convins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La protectiile de maini m-am uitat lung si eu. Problema cu spartul lor si a manetelor, la cazaturi relativ usoare, nu se rezolva numai cu unele ramforsate cu aluminiu. Foarte slab si lung este si surubul din capatul ghidonului care se stramba imediat. Am stat mult in dubiu sa le modific sau nu, prin adaugarea unei ranforsari metalice si a unui sistem de prindere mai solid, dar ma gandesc ca astfel salvez manetele si protectiile, dar indoi ghidonul, ceeace m-ar deranza mai mult. Deocamdata le-am lasat asa, dar sant curios si la ce au facut alte firme in domeniul asta.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca astazi am auzit si eu *ZGOMOTUL*, in sfarsit!!! :crack:

Am trecut peste o sina de tramvai mai inalta, si am auzit un "CLONC" metalic infundat din furca. A fost ceva cu totul nou pt mine.

E drept ca erau 0 grade, fulguia usor, eu abia plecasem de acasa si probabil uleiul din furca era marmelada. Pe vreme mai calda (chiar si 3-4 grade) n-am auzit niciodata sunetul asta, deci probabil are legatura cu vascozitatea uleiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stromule 75, cum gasesc furtunul cu vacum pt cuplarea ungatorului de lant? Am mai gasit un robinet vacumatic si vreau sa-l probez in conditii reale de exploatare. Legat de cloncanit, la mine a facut urat din prima zi si indiferent de temperatura, incarcare sau reglaje. Orice incercam, diferentele erau minore. Acum am scapat. Mai distrativa si voi. :crack:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fiecare galerie de admisie in practica intre cilindri sunt doua tevi mici de cupru acoperite cu dopuri de cauciuc. Scoate un dop si pune acolo furtunul.Ala e vacumul!!! Daca gasesc pun poza!

 

 

PR: daca ai manualul de service se vad bine acolo!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu metal le-as vrea si eu. De cele de plastic m-am convins

 

Am avut protectii ramforsate cu aluminiu pe un dr350 si la o cazatura cand am lovit pamantul protectia a vrut sa faca o miscare de rotatie dar nu a putut de mana mea :crack: , rezultatul a fost mana nefunctionala 1 sapt,asa ca nici pe mine nu m-au convins cele ramforsate.

Editat de spd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Strom. Merci azi am primit husa. E super materialul din care e facuta, dar e un pic mai mica decit cea pe care o aveam.

Am vazut si hainele de la varul tau. Sint super OK iar preturile sint bune. Mai vorbim pe mess ca as mai fi interesat de ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa fii multumit de ea, da chiar iti intra motocicleta in husa? mie imi intra!!! si doar e aceeasi!

 

Da intra perfect, dar e un pic mai mica ca cealalta. Oricum materilele din care e facuta sint f. bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia: nu vreau dopuri in urechi dar vreau liniste (nici nu sunt pretentios, nu?)

 

Timpul le va rezolva pe toate, daca nu porti dopuri acum o sa ai parte de liniste mai incolo. Lasa fudulia si baga dopuri in urechi, ca e mai sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul le va rezolva pe toate, daca nu porti dopuri acum o sa ai parte de liniste mai incolo. Lasa fudulia si baga dopuri in urechi, ca e mai sanatos.

Apai nu mi-am luat casca de aproape 400 EUR ca sa imi pun dopuri in urechi. Asa imi luam o casca de pana in 100 EUR si imi puneam dopuri.

Revin si zic ca casca e super silentioasa. Daca aveam motor naked nu aveam probleme.

Acum am lasat parbrizul la maxim sus (e prins de motor in ultimele 2 gauri de jos) si l-am inclinat cu 4 saibe puse la surubul de jos). Nu am avut tim sa testez inventia asta pentru ca de a doua zi a inceput sa ninga pe la noi (si asta face si acum). Dar cand o testez o sa va spun ce a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai nu mi-am luat casca de aproape 400 EUR ca sa imi pun dopuri in urechi. Asa imi luam o casca de pana in 100 EUR si imi puneam dopuri.

Revin si zic ca casca e super silentioasa. Daca aveam motor naked nu aveam probleme.

Acum am lasat parbrizul la maxim sus (e prins de motor in ultimele 2 gauri de jos) si l-am inclinat cu 4 saibe puse la surubul de jos). Nu am avut tim sa testez inventia asta pentru ca de a doua zi a inceput sa ninga pe la noi (si asta face si acum). Dar cand o testez o sa va spun ce a iesit.

Sa stii ca e irelevant cat ai dat pe casca - oricum se recomanda dopurile pentru confort maxim. Mai mult, majoritatea site-urilor unde eu am vazut review-uri subliniaza faptul ca nivelul zgomotului se apreciaza atunci cand casca e purtata cu cagula + dopuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...