Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

atw modifica si tu poza din avantar pentru ca nu te reprezinta, parca esti nou posesor de vreo 9 luni de Vstrom sau nu?

 

pentru cine e interesat cu asta se poate delimita:post-44799-1234723022_thumb.jpg

 

Ce caracteristici are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu limitarea la DL650 este ceva nou pt mine. Din ce an s-a introdus sau asa a fost de la inceput. Pana in 2006 erau euro 2, iar dupa euro 3, parca. Poate numai cele mai noi au limitarea asta. Oricum poate se intrezaresc cativa cai in plus, care mi-ar fi de folos. Trebuie studiata problema si cat mai repede ca vine caldura. Care stie ceva concret si documentat sa bage detalii. Cred ca este o rezistenta si un electronist din codul de culori poate afla valoarea. Si unde se pune?

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atw modifica si tu poza din avantar pentru ca nu te reprezinta, parca esti nou posesor de vreo 9 luni de Vstrom sau nu?

Da, il am de aproape 9 luni (si 8200km... hmm, cam putin, trebuie sa recuperez anul asta), dar inca n-am vandut Savage-ul. Cred ca pastrez poza pana il dau. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se ia una bucata rezistenta 2,7 KOhm

post-44799-1234725215_thumb.jpg

se demonteaza carena stanga(optional) se poate face si fara sa demontati carena da e mai incomod

post-44799-1234725304_thumb.jpg

se gaseste cablul care pleaca de la schimbator(aici e conectat pe afara ca sa vedeti despre ce este vorba)

post-44799-1234725330_thumb.jpg

se scot din mufa MAMA firele de culoare roz/alb si negru/ alb la care se va interpune rezistenta.

post-44799-1234725346_thumb.jpg

 

mufa se va remonta..izolati totul si asta e tot.

 

PS:nu am rabdare pt a explica si stiintific!!! ;)

 

PS2: in biblia v-strommers.it zice ca da!! si eu am incredere in ea. pana acum nu a gresit

 

PS3:pt cine vrea aici e explicat pe larg

 

http://www.v-strommers.it/forum/index.php?topic=10078.0

 

PS4: @bogdan vezi ca nu te-ai uitat bine in biblia ta:http://vstrom.info/faq/index.php?action=artikel&cat=5&id=61&artlang=en&highlight=restrictor

 

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai umblati cu cioara vopsita! M-am uitat in Biblia V-Strom, respectiv vstrom.info, la motor si chiar unul dintre administratori afirma ca DL650 nu este limitat in nici o treapta de viteza. Doar DL 1000 este si numai in 5 si 6.

Foarte posibil, dar asta nu-i impiedica pe unii sa vanda device-uri de de-restrictionare si pt DL650! :huh:

Si daca iti cumperi si montezi unul, s-ar putea chiar sa "simti" o diferenta. Se cheama efectul placebo! ;)

Probabil ca sunt unele diferente de mapare a injectiei si avansului intre trepte, altfel n-ar avea rost senzorul ala conectat la unitatea de control, dar nu cred ca se castiga mare lucru daca umbli la el.

 

PS4: @bogdan vezi ca nu te-ai uitat bine in biblia ta:http://vstrom.info/faq/index.php?action=artikel&cat=5&id=61&artlang=en&highlight=restrictor

 

:burnout:

Daca te uiti bine, articolul ala se refera doar la DL1000. :agree:

 

Oricum, in manualul de service pt DL650 scrie ca modul "fail-safe" pt senzorul de treapta de viteza este "gear position signal fixed to 4th gear", deci teoretic poti sa tai pur si simplu firul roz sau sa-l legi la masa, si gata. Nu trebuie sa "simulezi" semnalul corespunzator treptei a 4-a folosind rezistenta aia, computerul aplica automat setarile pt viteza a 4-a daca n-are semnal de la senzor.

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci asa cum zici tu se aprinde beculetul rosu FI !!!!!! si asa tot se poate aprinde. ca sa fii sigur ca nu se aprinde trebuiesc puse un tranzistor si doua rezistente. da nu ma intreba care ca nu stiu. nu sunt electronic, sunt mecanic ;) .!!

intre timp mergi mai repede :burnout:

Editat de strom75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci asa cum zici tu se aprinde beculetul rosu FI !!!!!!

Aha, corect. Deci tot cu rezistenta e mai bine.

Totusi, a constatat cineva vreo schimbare notabila (*in bine* :burnout: ) dupa chestia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ,schimbarea se simte. mai ales in 1-a si a 2-a!!o sa vezi cum pleci de la semafor :burnout: !

 

e clar ca la 1000 diferenta se simte mai bine pt ca sunt mai multi cai blocati pe cand la 650 e vorba doar de vreo 4-7 cai. da dupa parerea mea se simte. si nu e vorba de nenea placebo ;) !!

 

nici eu nu ma bag la electronica da il cumpar:http://www.elesi.it/motori/index.html. ar trebui sa coste in jur de 40 euro.

displayul pentru viteze cu delimitator incorporat!!

Editat de strom75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pina la urma ce face rezistenta asta, scoate limitarea electronica sau si schimba putin procesul de injectie. E ca si remaparea softului la o masina sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ,schimbarea se simte. mai ales in 1-a si a 2-a!!o sa vezi cum pleci de la semafor :burnout: !

Pai eu tocmai ziceam ca in viteza 1, daca dau mai tare in gaz, ori ma ridic pe o roata, ori imi las cauciucul pe asfalt! Asta chiar si cu pasager. Ce sa fac cu mai multa putere? ;)

Nu apar si efecte negative dupa asta, cum ar fi consum crescut, sau zmucituri la viteza mica, cand incerci sa te joci fin cu acceleratia?

 

Deci pina la urma ce face rezistenta asta, scoate limitarea electronica sau si schimba putin procesul de injectie. E ca si remaparea softului la o masina sau nu?

Nu e o remapare, ci convinge computerul a foloseasca maparea pt treapta a 4-a, care cica e nerestrictionata, in toate treptele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ,schimbarea se simte. mai ales in 1-a si a 2-a!!o sa vezi cum pleci de la semafor :burnout: !

 

e clar ca la 1000 diferenta se simte mai bine pt ca sunt mai multi cai blocati pe cand la 650 e vorba doar de vreo 4-7 cai. da dupa parerea mea se simte. si nu e vorba de nenea placebo :agree: !!

 

nici eu nu ma bag la electronica da il cumpar:http://www.elesi.it/motori/index.html. ar trebui sa coste in jur de 40 euro.

displayul pentru viteze cu delimitator incorporat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1: din greseala am pus alt emoticon!!!

2: din greseala e bine asa pt ca mi-au raspuns aia de la ELESI si m-au linistit vor acum 80 EURO pt rahatul ala!!!!!!

3: mai bine o las balta.....:burnout:

 

@ sorin_das

PS:12-13-14 iunie adunarea v-strom italia. sunt deja 467 participanti si peste 300 moto!!!!

Editat de strom75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1: din greseala am pus alt emoticon!!!

2: din greseala e bine asa pt ca mi-au raspuns aia de la ELESI si m-au linistit vor acum 80 EURO pt rahatul ala!!!!!!

3: mai bine o las balta.....:burnout:

 

@ sorin_das

PS:12-13-14 iunie adunarea v-strom italia. sunt deja 467 participanti si peste 300 moto!!!!

merge cineva ?eu as merge......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2: din greseala e bine asa pt ca mi-au raspuns aia de la ELESI si m-au linistit vor acum 80 EURO pt rahatul ala!!!!!!

 

Pretul e bun. de pe un site nemtesc (nu l-am mai gasit) pretul era de 120 - 130 EURO. 80 e OK.

O sa in minte site-ul. Poate la vara imi iau unu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul e bun. de pe un site nemtesc (nu l-am mai gasit) pretul era de 120 - 130 EURO. 80 e OK.

O sa in minte site-ul. Poate la vara imi iau unu'.

 

 

nemtii astia mereu exagerati :burnout: !!! daca ne adunam mai multi poate ne mai fac putina reducere!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...