Sari la conținut

Accident mortal Oradea


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Nu mai dati cu RIP degeaba, din cate am inteles eu din articol nu au murit. Inca. Mai bine dati cu "multa sanatate", in cazul de fata e mai eficient!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Naspa. Din pacate , chiar daca dobitocul ala a intors pe linie continua , tinea tot de motociclist sa nu-i dea gaz in halul ala. Tine de comportamentul de zi cu zi in trafic, de protectiile mentale pe care le dezvolti in timp...

Dar cine naiba sunt eu sa judec?...

 

RIP. :cheers:

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ma, cum vreti voi... victime, morti, raniti, descarcerati, cu caderi de calciu...

 

Intelegeti ce vreti. Astora care mai sunteti intregi va doresc un singur lucru. Sa nu fiti vreodata nevoiti sa dati prioritate vreunui rege din asta . Pe orice ati fi. Pentru ca o sa ... va taiati cu foarfeca. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jinxule, nu ai dreptate.

 

Daca e sa te bazezi pe "Cedeaza trecerea" sau pe "linia continua"... mult succes, o sa ai nevoie.

 

Regulile de circulatie sunt bune pentru luat examenul. Dupa aia, ele devin strict facultative, le respecti sau nu. Sau le respecta... sau nu. Pentru ca exista "sau nu", eu nu imi pun baza pe ele si merg cu ochii cat cepele, chiar daca pute a ceapa in casca dup-aia.

 

Pe scurt: inainte de examen, chinuie-te sa inveti regulile de circulatie. Dupa examen, chinuie-te sa le uiti.

 

 

man, ai inteles total gresit!! eu am spus doar ca nenea cu dacia e principalul vinovat! daca citesti din posturile mele chiar o sa vezi ca am scris ca si motocilistul si-a asumat riscuri cand a decis sa ii dea 100 si ceva...dar vina pentru accidentul asta este a conservarului! eu chiar acum doua sapt am avut un accident pe faza asta, dar "norocul' meu a fost ca mergeam incet si ca ma asteptam sa vina un bou exact din directia din care trebuia sa imi cedeze trecerea...asa ca dupa 5 ani si ceva de mers pe drumurile tarii cam stiu la ce sa ma astept in trafic...nu te vad unii cu masina d'apoi cu moto, dar asta in niciun caz nu te face pe tine vinovat..ca un bou nu s-a uitat atent cand a iesit din nus ce curte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ma, cum vreti voi... victime, morti, raniti, descarcerati, cu caderi de calciu...

 

Intelegeti ce vreti. Astora care mai sunteti intregi va doresc un singur lucru. Sa nu fiti vreodata nevoiti sa dati prioritate vreunui rege din asta . Pe orice ati fi. Pentru ca o sa ... va taiati cu foarfeca. :cheers:

 

din pacate sunt foarte multe sanse in ziua de azi pe soselele noastre sa trebuiasca sa dai prioritate unor vehicule care circula cu viteze foarte mari,neadaptate traficului,totusi asta nu inseamna ca trebuie sa iesi in fata lor si sa ii omori,poate chiar sa mori si tu,mergand pe premiza ca tu nu esti vinovat ca nu l-ai vazut din cauza vitezei cu care venea...trebuie doar foarte multa atentie,daca el a gresit ca merge atat de tare,nu trebuie sa gresesti si tu,in fond un accident este rezultatul mai multor greseli cumulate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt o autoritate in domeniu, sunt un simplu incepator, nu am fost acolo si nu am radar ca sa-l masor, dar:

- la 100 la ora, in localitate, nu dai nicio sansa unuia care iese din lateral sa te vada. Calculele sunt asa: 100 km/h = 100.000 m / 3600 s = 27.7 m/s. Sa presupunem ca avea ceva viteza in plus: 30 m/s. In 2 secunde, ai parcurs 60 m. Speculez (nu sunt sigur), cam asta e vizibilitatea unui sofer care iese, se uita in stanga, se uita in dreapta, apoi iar in stanga si pleaca. In 2 secunde asta NU ARE TIMP sa te vada. E un motiv pentru care se pun limite de viteza!

- orasul (si orice intersectie) e imprevizibil, oricand, oriunde, iti poate intoarce o masina in fata, iesi o masina din lateral, se poate pune un vehicul parcat in miscare. Pe sosele lungi, fara strazi laterale, da-i! Cand intri in oras... chill the fuck down.

 

Sunt lucruri simple. Eu, unul, m-am cam saturat de vesnicul "vina e a conservarului", care e doar un paravan, o scuza, un tap ispasitor.

 

Cand ai casa de sticla, nu dai cu pietre. Cand poti sa fii spulberat oricand, nu mergi ca nebunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi Airoh bune, dar trebuie sa te si duca mintea. Puteau sa aiba 30 de airohuri, daca nu esti in stare sa-ti adaptezi viteza la drum casca nu mai e decat un accesoriu.

 

Pacat de ala cu Dacia. A murit pe barba unor "regi" mucosi.

 

Sa-i odihneasca Dumnezeu.

 

fiecare a murit pe barba lui ,poate singurul care a murit pe barba altcuiva este cu siguranta pasagerul moto care a murit pe barba celui care conducea moto.

concluzie :

motociclistul a murit pe barba lui (viteza foarte mare in oras)

soferul a murit pe barba lui (neacordare de prioritate)

pasagerul moto pe barba morociclistului

 

oricum ar fi comentariile sunt de prisos , important este sa intelegem cu totii ca trebuie sa ne limitam viteza la orice intersectie,trecere pe langa un caine sau in apropierea orcarui obstacol cat de mic

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa concluzi de cacao trageti si comentati ampwlea.. VOI NU VA DATI SEAMA CA A MURIT UN OM ?? SUNTETI PROSTI CUMVA? a murit doar soferul motocicletei(azi noapte la spital), pasageru este ok a scapat ca prin urechile acului iar despre soferului masini nu se stie decat ca e in stare grava! ce plm trageti toti concluzii ampwlea ?

 

R.I.P Cipri :cheers:((

Editat de ge0rge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare a murit pe barba lui ,poate singurul care a murit pe barba altcuiva este cu siguranta pasagerul moto care a murit pe barba celui care conducea moto.

concluzie :

motociclistul a murit pe barba lui (viteza foarte mare in oras)

soferul a murit pe barba lui (neacordare de prioritate)

pasagerul moto pe barba morociclistului

 

oricum ar fi comentariile sunt de prisos , important este sa intelegem cu totii ca trebuie sa ne limitam viteza la orice intersectie,trecere pe langa un caine sau in apropierea orcarui obstacol cat de mic

RIP

 

 

...deci pana acum a murit doar motociclistul...sa speram ca o sa ramana asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le spun tuturor : vezi un far, las-o mai usor, asteapta. Vine unul fulger si te ia cu el... Posibil sa fi fost si asa... Alta recomandare este, ca atunci cand ajungi in apropierea portilor de fabrici, santiere, sa reduci viteza pentru a evita astfel de surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu tre sa ne dam cu presupusul cati au murit...aici tre sa constientizam

 

toti am mers la-nceputuri tare, prin oras, pe sosele cu risc de iesit in fata...degeaba o ard unii p'aici ca putea sa vina cu 300 ca ala tre'ia sa acorde prioritate. imosibil ca motoristul sa nu fi franat inainte de impact. ca stii sa franezi, ca nu stii, reflexul isi face treaba. e drept ca si aia e (era) o dacie, dar sa se deformeze asa...tre sa fi fost un impcat destul de puternic. am umblat cu ciocanul si autogenul prin tinichigerii o perioada, o perioada in care erau mai mult 1310-uri pe strazi. sa se deformeze in halul ala stalpii, cand motoristul sigur era infipt in frane, cu siguranta nu avea 140. poate-n franare. pe langa autogen si ciocan am umblat si cu volanu-n mana prin tara asta incat sa vad suficiente accid live. so...toti am mers (sau unii) la un moment dat c-o vitezana si cu 200+ prin oras. ca de, prosti. nu toti vad un far si stau 3-4 min sa fie siguri ca nu vine cu viteza faru'. majoritatea (mai ales posesori de 1310-uri) nu realizeaza si "au timp, logic". nu-l mai blamati atata pe sofer, are si el partea lui de vina, dar principalul vinovat e motoristul. faptul e consumat, ideea e sa se sesizeze si utilizatorii de ghidoane ca se poate intampla oricand la 150+ combinati cu stradute laterale sau institutii cu iesire direct in strada si utilizatorii de volan ca ae uite de 3 ori si mai bine s-astepte un minut decat sa se riste aiure ca vine un copil teribilist inconstient tare. noi cand suntem la volan ne pazim, ca stim ce si cum, dar altii, nu. si-o comit aiurea

 

pacat, bafta

 

le: soferul avea vizibilitate din cate se vede in poze, so cert e ca nu se astepta sa vina asa tare. pana sa-si dea seama motoristul de dacie, presupun ca avea linistit 200+, poate chiar blana. sosea larga, pasager de adrenalinat...cand te-nfigi in frane ajungi usor de la 300 la 150, impactul presupun ca a fost undeva e la 100 linistit

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic:

- tati, ce inseamna "ulei fiert madular" ?

- ? asa ceva nu exista.

- ba da, scrie aici " condamnatii erau scufundati in ulei fiert madular cu madular ".

 

bilutza mica, depinde de context ce semnificatie are, intelegi tu?

 

Mica, mare oricum nu ai idee despre ce vorbesti.... Definitia unei victime este aceeasi in orice context, doar ca la noi ziaristi nu prea fac scoala... si se pare ca la fel si cei care citesc si se apuca sa scrie fara sa aiba cunostiinte in cauza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soaseaua borsului e ceva similar DN1 bucuresti - ploiesti, drum cu 2 benzi pe sens, limitare de 70 km/h, zeci de intersectii cu locatiile industriale gen CET-Oradea, Fabrica de zahar, Alumina, etc, cateva treceri prin localitatile limitrofe oradiei si + ca e drumul spre vama deci e un drum aglomerat, plin de camioane, buldozere, autobuze cu muncitori, dacii cu muncitori, cretini forjatori cu motociclete.

eu muncesc la 350 m de locul accidentului si din cate accidente am vazut acolo peste 80 % au fost urate!

cauza este generata de autoritati dar este si una de mentalitate tipic de roman prost neumblat si negandit! ca sa intelegeti ganditiva ca sunteti in jermania pe autobahn si aveti in fata la 500 m o iesire de pe autobanda precedata imediat si o intrare pe autobanda. ce faceti cand vedeti intersectia? intrati pe banda 2 ptr ca cei ce vor sa intre pe autobahn sa toata accelera si intra in siguranta pe autobahn

din pacate un nr ingrijorator de conducatori de vehicule vin cu viteza pe borsului ( tocmai scapa din calvarul de trafic din oradea), un numar ingrijorator de alti participanti la trafic vin pe ocolirea centura - intersectia poarta 2 zaharul ( din cauza ca idiotii de constructori lucreaza la reabilitarea partii carosabile a unei benzi de circulatie pe un pod respectiv la alveola care te scoate de pe podul cu centura in soseaua borsului de aprox 18 luni si inca nu e gata!!!! ) cei veniti de pe ocolire facand cei aprox 2km in min 30 min cu nervii intisi la maxim forteaza intrarea ( practic li se rupe ) si uite asa se bubuie oamenii de parca e razboi!

 

de cand scriu in acest topik au trecut in forja 3 motoare ( e limita de 70 ) si nu am apucat sa vad motorul cuiva! sunt la etaj cu fereastra spre sosea si sunt la 1,5 m de fereastra si nu apuc sa-i vad pe baieti! ( si-o cauta! )

in schimb admir bucuros cete de huni si nemti veniti la plimbare (prin tara asta locuita de cocalari si tampiti) care interesant merg regulamentar ,incolonati, echipati, si la care orice conducator chiar si de dacie se opreste in intersectia respectiva si se minuneaza!

 

pacat de copii astia care-si iau motoare (sau le imprumuta) si nu se stiu bucura de ele ... in timp!

sa-l odihneasca Dumnezeu in pace pe pilot ( ca el e mort) si celor 2 pasagerul si soferul sa Le ajute sa se faca bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala cu dacia sa se uite bine, nu sa sparga seminte si intre timp sa mai arunce si un ochi pe sosea asta daca mai are el chef...unu d'ala te omoara si La 140 si la 50 km pe ora...pentru ca sincer nu cred ca era ala cu moto la ani lumina distanta...sa iti iasa un d'ala in fata si pe urma sa vorbesti! ...asa ca nu mai face voi pe sfintUL pentru ca nu cred ca ai fost tu exceptia aia care sa nu fi depasit limita macar o data...indiferent de situatie!!!

 

 

Tati ...scuza ma ca iti explic eu cume treaba...nu sunt sfant si am avut cartonu suspendat ...

Toti depasim viteza si cu 2 si cu 4 roti ...dar iti zic eu ca daca avea 100....sau sub 100 nu cred ca mureau sau ajungea in imposibilitatea de a frana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in schimb admir bucuros cete de huni si nemti veniti la plimbare (prin tara asta locuita de cocalari si tampiti) care interesant merg regulamentar ,incolonati, echipati, si la care orice conducator chiar si de dacie se opreste in intersectia respectiva si se minuneaza!

mai e mult pana sa se ajunga si in romania la disciplina asta.

e usor sa dai vina din tastatura pe ala cu dacia, dar fac pariu ca daca era un motociclist in dacia aia tot asa iesea. cand e o limita de viteza te asteptzi sa se pastreze, nu o pastrezi o faci pe barba ta, si nu dai vina pe ala si pe altul ca nu te-au vazut!

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-o fi uitat ala cu Dacia cum trebuie, dar ala cu motorul nu s-o fi gandit nici o clipa ca e pe drum public si ii poate iesi ABSOLUT orice in fata si ca nu are timp sa franeze? Pacat... Imi pare insa bine pentru pasager, ca de obicei aia nevinovati mor primii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala cu dacia nu a respectat o regula, motociclistul nu a respectat o alta regula, s-au contopit neresepectarile lor si a iesit cu muci saritzi. pacat ca se intampla din astea, dar atat timp cat se da talpa tare la motoare in oras, nenorocirea e in termenii de "cand" si "cat de nasol" si nu de "daca". Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza acum ca motociclistul avea prioritate? A murit cu dreptatea in mana. Sunt o gramada de nemernici care intra in intersectii fara sa se asigura sau merg pe contrasens si tot ei sunt cu gura mare. Dar asta nu inseamna sa merg ca nebunul ca am legea de partea mea. Nu cred ca ar trebui sa cautam vina cuiva. La ce mai foloseste acum cand probabil o viata s-a stins, ca nu a stiut sa se fereasca de ametiti.

Se circula ca la nebuni, dar in mana noastra ne sta viata. Am 15 ani de conservar si doar 2000 de km de motor, dar am invatat ca daca nu te feresti tu, ajungi subiect de stire cu dreptatea la sub-brat. :cheers:

Numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa zic eu cu ce a murit in mana (si urma sa-mi sara juma' de forum in cap). El era in aceeasi stare de nerespectare a legii ca si inteleptul ala cu dacia :cheers: Numai ca se pare ca unii nu realizeaza ca pe 2 rotine nu ai fierul injur care sa te apere cat de cat. Si tocmai pentru ca pe 2 roti ne putem betegi foarte usor "cu dreptatea in mana", ar trebui un pic de atentie. Oricum, cand ii dai talpa in zone urbane iti ceri osanda.. parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca poti spune ca-s egali in vina....eventual un 65 spre 70 motorist si-un 30 spre 35 conservar... nu s-a asigurat cum trebe...dar de ce? sa fi fost soferu' un tampit d'ala cum vad pe la noi scuteristii sau carutasii care ies pe cedeaza fara cea mai mica intentie de-a se uita st. dr.? sau sa fi fost motoristu' un tampit d'ala care mere blana unde riscu e prea mare?

tampitilor, cand duceti acul ala sus si-i dati a 3-a...aduceti-va aminte de topicul asta si de multe altele de gen

 

fiti soferi in primul rand, chiar de sunteti pe moto priviti din prisma conservarului. blana afara.

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiti soferi in primul rand, chiar de sunteti pe moto priviti din prisma conservarului. blana afara.

 

foarte bun sfatul tau,din pacate multi motociclisti nu au si b'ul sa stie cum stau lucrurile din prisma unui sofer,zic asta facand abstractie de cazul de fatza,pentru ca aici a fost mai mult vina soferului,daca nu se baga la modul "poate am timp" nu se intampla nimic...pe motor sau cu masina trebuie sa iei decizii la sigur,nu "la ghici"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-o fi uitat ala cu Dacia cum trebuie, dar ala cu motorul nu s-o fi gandit nici o clipa ca e pe drum public si ii poate iesi ABSOLUT orice in fata si ca nu are timp sa franeze? Pacat... Imi pare insa bine pentru pasager, ca de obicei aia nevinovati mor primii...

Au si pasagerii vina lor, se incanta prea usor, merg cu prieteni fara permis sau cunosc ca tipul are ceva probleme cu viteza, etc. Si cu conserva si cu motorul unii vor sa demonstreze calitatile lor, pasagerului si uite unde se poate ajunge...la cimitir. Astia micii de bagati un ochi pe aici, nu va mai puneti viata in mana unora care nu au experienta sau vor sa demonstreze cat de buni sunt ei. Luati-o tata pe jos, ca e mult mai sanatos. Motociclismul e o mancare ,grea' si cade greu la stomac.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia micii de bagati un ochi pe aici, nu va mai puneti viata in mana unora care nu au experienta sau vor sa demonstreze cat de buni sunt ei. Luati-o tata pe jos, ca e mult mai sanatos. Motociclismul e o mancare ,grea' si cade greu la stomac.

 

Neeehhh....mersul pe jos face piciorul "dureros"...ii dor picioarele mah, daca merg pe jos. :cheers:

 

 

Cat despre accident..ce putem sa mai zicem? Parerea mea e ca la cum arata masina si motorul, impactul a fost la o viteza cel putin dubla fata de cat era limita...si pe franare, cum zicea cineva mai sus. Nu as pune vina pe soferul daciei in cazul asta. Am avut si eu dacie, si stiu cum e sa te aiguri si apoi sa demarezi...iti ia minim 5 secunde sa iesi cu "cotetzu' " in intersectie, si sa te si incadrezi pe banda ta de mers la un drum cu 2 benzi pe sens. Ori...la viteza cu care circula motocicleta, 5 secunde este EXTREM DE MULT (minim 150m). Ce naiba cauta in oras cu asa viteze? Si eu o ard tare, chiar foarte tare, dar pe DN-uri si pe E-uri, nu in oras, unde pericolul te pandeste la tot pasul.

A cautat-o, a gasit-o...ulciorul nu merge de multe ori la apa, si fac pariu ca nu era prima data cand o ardea asa pe acolo.

 

D-zeu sa-l odihneasca in pace! ;) ;)

 

Insanatosire grabnica celorlalte 2 victime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...