Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Baieti, aveti idee cine imi poate face 2 suporti pentru genti laterale textile, care sa arate bine si sa fie si simetrice?

Ceva ca in imaginea alaturata as dori. Din pacate pt motorul meu nu face Givi asa ceva.

 

Multam frumos!

 

 

rados sau cristian_ionescu aici pe forum fac orice din metal. vb cu ei :lol:

Mesaj completat

sincer pt drumul care il fac eu adica africa e perfect de zdranganit nu zdrangane nici nu se vede ca are husa din polipren,plus ca la noi nu am gasit imic altceva care sa pot pune

 

 

cat ai vrea pe un set?

 

pt incuietoare poti folosi iala de mobila sau poti pune un lacat imbracat in cauciuc, au in cora, brico, hornbach de la firma Yale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cavaleru nu tare am inteles vrei un set de cutii? daca da poi nu te costa nimic doar materialele si in 3 zile sunt gata vb aia intre motoristi suntem nu?

 

 

da prietene as vrea un astfel de set de cutii ca alea care le am de plastic au fiecare cheie diferita si as vrea sa am unele cu capac plat si la care se pot umbla usor fara sa trebuiasa ca le dau jos.

 

da-mi si mie un pe PM un pret aproximativ pentru materiale.

Mesaj completat

ma gandeam ca la inchizatoare se pot folosi

 

Incuietori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mai devreme am intrebat cum a-ti rezolvat problema imbinarii colturilor la capacele de la cutiile de aluminiu.

 

Am incercat sa evit ideea de coltare si alte nituri. Am facut rost de un numar de tel al unui baiat care sudeaza in aluminiu. El mi-a sudat colturile capacelor. Nu e ieftin (100 Ron, 2 capace, 4 colturila fiecare capac, interior/exterior) dar si-a facut treaba bine.

Atentie, daca alegeti sa sudati si in interior lasati mai mult spatiu cand indoiti marginea capacului.

 

Pt. cine e interesat sa imi dea PM si ii trasmit nr. de tel al baiatului.

 

Numai bine,

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut,

 

Poze cu cutiile mele si sistemul de prindere http://www.transalp.ro/forum/genti-lateral...-30.html#p10724

 

Foarte interesant sistemul de prindere pe motocicleta... cred ca cel mai simplu si eficient pe care l-am vazut.

Le-ai testat si in mers? Ai cumva o poza cu ele montate pe motor? Noroc. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am vazut eu in real life. Sunt relativ bine lucrate insa peretele este foarte subtire,parca 1 mm . Se vand si intaritoare pentru perete,mai degraba le faci singur,sunt niste X-uri de otel ce se prind pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Frat3 eshty praf dak nu styy de tektonik fr@t3 !!!

 

In alta ordine de idei se mai gasesc pe cocalari.com parca vreo 2 insi specializati in dansul asta al maimutei epileptice sau ce naiba o fi

 

Mai ontopic: in general daca postezi ceva la modul public pe internet o sa atragi pareri pro si contra si implicit laude si mistouri. Se cheama liberul arbitru cu care ne-a inzestrat natura si libertatea de exprimare cu care ne-a inzestrat legea

 

Mai mult sau mai putin on topic si in principal adresat celor care nu au inceput inca lucrul sau nu au dat deja comanda:

De aproximativ o saptamana parca m-a luat voodoo. In fiecare noapte abandonez internetul si rezerv macar 30 de minute lecturarii "Adventure Motorcycling Handbook". V-o recomand fara nici cel mai mic dubiu. Este suma experientei de ani de zile a unui foarte cunoscut motociclist de aventura - Chris Scott. Partea buna este ca la carte au contribuit si o serie destul de mare de colaboratori. Dincolo de orice dubiu, informatia este pretioasa si realista. O carte pe care ar trebui sa o parcurga orice motociclist aventurier, mai ales daca este genul autonom cu saptamanile sau, mai ales, daca se hotaraste sa depaseasca hotarele tarii si sa plece fie spre sud fie spre est.

In aceasta carte sunt dedicate si detaliate cateva pagini bune tipurilor de solutii pentru carat bagaje.

Va recomand sa cititi. Va va ajuta foarte mult sa va decideti daca chiar aveti nevoie de cutiile de aluminiu sau daca alegerea ar trebui sa se indrepte in directia altor tipuri de prinderi si bagaje.

De asemenea, pe site-ul Sibirsky Extreme sunt punctate foarte bine avantajele si dezavantajele cutiilor rigide indiferent de materialul de fabricatie.

 

Ceva mai on-topic:

Pe transalp.ro este un user care posteaza despre niste cutii de aluminiu destul de ieftine - undeva in jur de 170 de ron bucata parca (dar rare si putin mai greu de procurat). Poate va intereseaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Popescu_ MihailRaul ... fa si tu un review

 

eu vad situatia asa:

- textil pe enduro, am unele oxford sunt super rezistente mai ales la cazaturile usoare, unde cele de aluminiu probabil ca se indoiau sau poate mai rau

- cutie metalica la drum lung sa poti tine si tu ceva cu lacat

 

 

Cat despre cumparat: "Suntem barbati si ne plac lucrurile bune, facute de noi" ... he he he :) ... daca inainte ne pierdeam timpul reparand la comuniste, acum ca avem si noi mobre mai bune ce nu mai au nevoie de mentenanta zilnica, tot mai simtim nevoia de a mesteri din cand in cand ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

:PSalut.Am reusit si eu in sfarsit sa termin cutiile.Idea pentru cutiile laterale am imprumutat-o de dl Bogdan Herea.Eu am folosit tabla de aluminiu de 2mm.Cutia de sus am gasit-o gata facuta la hornbac.Am facut la ea cateva modificari,am inlocuit partea de jos a cutiei si partea de sus de la capac cu tabla de aluminiu de 2 mm,cea a ei fiind foarte subtire.Toata investitia m-a dus cam 700 ron dar eu zic ca merita.Prinderile de deasupra cutiilor le-am cumparat din Bucuresti de la o firma care comercializeaza accesorii pentru confectionarea benerelor si a prelatelor auto.Firma o gasiti pe soseaua de centura chiar la piciorul podului care tranverseaza calea ferata la Voluntari.Daca aveti nevoie de ajutor lasa-ti mesaj aici.Claudiu.

Editat de Doctor Big
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Mesaj completat

:PSalut.Am reusit si eu in sfarsit sa termin cutiile.Idea pentru cutiile laterale am imprumutat-o de dl Bogdan Herea.Eu am folosit tabla de aluminiu de 2mm.Cutia de sus am gasit-o gata facuta la hornbac.Am facut la ea cateva modificari,am inlocuit partea de jos a cutiei si partea de sus de la capac cu tabla de aluminiu de 2 mm,cea a ei fiind foarte subtire.Toata investitia m-a dus cam 700 ron dar eu zic ca merita.Prinderile de deasupra cutiilor le-am cumparat din Bucuresti de la o firma care comercializeaza accesorii pentru confectionarea benerelor si a prelatelor auto.Firma o gasiti pe soseaua de centura chiar la piciorul podului care tranverseaza calea ferata la Voluntari.Daca aveti nevoie de ajutor lasa-ti mesaj aici.Claudiu.

 

Mesaj completat

:lol:

Mesaj completat

 

Mesaj completat

:)

Mesaj completat

 

 

Mesaj completat

 

Mesaj completat

:)

post-5051-1268247784_thumb.jpg

post-5051-1268247869_thumb.jpg

post-5051-1268247892_thumb.jpg

post-5051-1268247918_thumb.jpg

post-5051-1268247956_thumb.jpg

post-5051-1268247963_thumb.jpg

Editat de Doctor Big
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-au iesit bine cutiile. Cred ca esti primul care a incercat aceeasi experienta ca mine. Din ce vad in poze eu as mai prinde cateva popnituri intre placa de prindere si cutia propriuzisa. Nu am inteles cum le asiguri pe motor dupa ce le agati in suport. Tabla de luminiu daca este in contact cu hainele le murdareste aproape irecuperabil. Ori le bagi in pungi ,ori incearca sa dai pe interior cu un spray de lac incolor. Spor la lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cineva care a folosit trollere in loc de cutii/ side-case? Mie imi venise ideea asta, dar nu mai gasesc topicul de "idei pe bani putini"... Ca intre gentile de textil pt moto si trollere(usor ranforsate si modificate) nu e prea mare diferenta. Abia astept sa iau salarul sa ma apuc de treaba. :wacko: Sper sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutiile le asigur de suporti cu un subub.In partea de sus a profilului de la supoti am incastrat un cilindru filetat.Am ales o varianta mai simplu de realizat.Placa dumneavoastra de prinde e arta,sunt curios cum a-ti realizat-o.V-am studiat lucrarea in amanunt..La faza cu murdaritu dupa cutii nu m-am gandit,multumesc de idee.

Editat de Doctor Big
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sorin_ush topicul pe care il cautai e aici: /index.php?showtopic=474016

pentru ca nu sunt prea indemanatic (si chiar daca as fi nu am garaj/atelierunde sa lucrez m-am gandit si eu la trollere, dar nu am gasit pana acum ceva satisfacator, ma gandeam la ceva mai rezistent, in genul valizelor de plastic pt avion, nu din material textil.

mai gasisem pe net, la o firma (din cluj cred) niste cutii ermetice de plastic 153 Euro+TVA. din pacate nu aveau dimensiunile pe care le voiam adica 480x370x205 eu ci doar 380x270x180

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu m-am gandit la trollere , am si gasit in Auchan erau la reducere , vreo 20 ron , troller de "plastic" ( nu erau textile ) Lamonza , le-am studiat vreo juma de ora si atat m-am gandit sa le iau ca dupa 2 zile cand m-am dus cu bani la mine nu mai erau.

dinastea erau doar ca pe verde http://www.lamonza.ro/Hard-Shell-ULTRA.htm...rticles_details

Este cineva care a folosit trollere in loc de cutii/ side-case? Mie imi venise ideea asta, dar nu mai gasesc topicul de "idei pe bani putini"... Ca intre gentile de textil pt moto si trollere(usor ranforsate si modificate) nu e prea mare diferenta. Abia astept sa iau salarul sa ma apuc de treaba. :wacko: Sper sa iasa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit e gata si al 3-lea set de cutii. Ne-am hotarat, ne bagam in afaceri.

 

pret 1200 ron/set cu tot cu suporti, 1000 ron fara suporti. suporti deocamdata pot face doar pt BMW F650 clasic, F650 GS, Dakar, Honda Transalp, Kawasaki KLE.post-39685-1246955673_thumb.jpg

 

post-39685-1246955705_thumb.jpg post-39685-1246955722_thumb.jpgpost-39685-1246955743_thumb.jpg post-39685-1246955766_thumb.jpg

post-39685-1246955784_thumb.jpg

 

 

Durata de livrare maxim 2 sapt. de la comanda ferma.

 

sa traiti si sa infloriti.

 

NU TE SUPARA PE MINE ITI PUN SI EU O INTREBARE....*TU AI CUMPARA ASEMENEA CUTII CU 300 E ???

ESTI FOARTE DEPARTE DE CEVA ESTETIC CAT DE CAT....

SPOR LA VANZARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...