Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

ati incercat careva sa faceti cutii laterale din cutii frigorifice?

 

 

e o idee dar sunt prea late si incomodeaza plus ca e un plastic cam nerezistent si daca agati de laterale cu 4-5 kg nu stiu daca rezista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ma gandesc ca se pot intari muchiile, iar la dimensiuni... cred ca ai de unde alege in supermarketuri :lol:

oi vedea cand iau enduro touring :)

PS: unde e facuta poza de la semnatura? nu pare a fii in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca se pot intari muchiile, iar la dimensiuni... cred ca ai de unde alege in supermarketuri :lol:

oi vedea cand iau enduro touring :)

PS: unde e facuta poza de la semnatura? nu pare a fii in tara

 

 

poza e facuta undeva intre sibiu si fagaras intr-un rompetrol. muntii din spate sunt undeva la 25 km de cartisoara spre fagaras.

 

pe 2 mai a fost facuta poza dupa 2 zile in care a plouat intr-una

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recent am fost pacol si nu prea semana, dar probabil ca din cauza norilor :lol:

noah ajunge cu offtopicuri :)

 

BTW: suporti pt bagaje fac si eu, detalii la semnatura!

deocamdata doar pt sv650, penntru alte mobre trebe un model sau mobra la fata locului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat in sfarsit lucrarea. Va las pe voi sa va dati cu parerea daca a iesit sau nu cum trebuie. Pozele...

 

 

una mai mica una mai mare ?!?! :D nu e bine deloc, oricum nu e bine cu d-astea de al, in caz ca se intampla sa lovesti ceva cu ele, zbori de pe moto, pe cand cele de plastic zboara ele si mai ai o sansa, am patzit-o eu, m-a "presat" unu cu o conserva pe valea jiului si am "agatzat" un bulon din ala de piatra de pe marginea soselei, daca le aveam din al eu eram in prapastie in locul sacului de dormit :lol:

Editat de stifferu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una mai mica una mai mare ?!?! :D nu e bine deloc, oricum nu e bine cu d-astea de al, in caz ca se intampla sa lovesti ceva cu ele, zbori de pe moto, pe cand cele de plastic zboara ele si mai ai o sansa, am patzit-o eu, m-a "presat" unu cu o conserva pe valea jiului si am "agatzat" un bulon din ala de piatra de pe marginea soselei, daca le aveam din al eu eram in prapastie in locul sacului de dormit :lol:

Problema este ca eu asa am luat motocicleta cu suportul de la H&B si daca le faceam egale motocicleta nu era simetrica in spate. Am studiat situatia de la inceput si asa ii cel mai bine. Masurat de la centrul motocicletei la exteriorul cutiei distantele sunt egale acum. Repet, daca aveam alt suport le faceam egale. Si nu m-am gandit la cazaturi cand le-am facut. :)

Mesaj completat

Problema este ca eu asa am luat motocicleta cu suportul de la H&B si daca le faceam egale motocicleta nu era simetrica in spate. Am studiat situatia de la inceput si asa ii cel mai bine. Masurat de la centrul motocicletei la exteriorul cutiei distantele sunt egale acum. Repet, daca aveam alt suport le faceam egale. Si nu m-am gandit la cazaturi cand le-am facut. ;)

Si daca te uiti pe siteurile in care gasesti cutii de aluminiu pentru BMW F 650 o sa vezi ca sunt asimetrice http://www.touratech-usa.com/shop/show.las...0A566uuJ3267E35

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire in zona in care stau eu nu exista nici un magazin Practiker .... nu e nici unul in judetul Suceava

Pacat ca si eu aceeasi incuietoare am folosit ca altundeva nu am gasit nimic.

Mesaj completat

Pacat, ca si eu aceeasi incuietoare am folosit ca altundeva nu am gasit nimic.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca eu asa am luat motocicleta cu suportul de la H&B si daca le faceam egale motocicleta nu era simetrica in spate. Am studiat situatia de la inceput si asa ii cel mai bine. Masurat de la centrul motocicletei la exteriorul cutiei distantele sunt egale acum. Repet, daca aveam alt suport le faceam egale. Si nu m-am gandit la cazaturi cand le-am facut. :lol:

Mesaj completat

 

Si daca te uiti pe siteurile in care gasesti cutii de aluminiu pentru BMW F 650 o sa vezi ca sunt asimetrice http://www.touratech-usa.com/shop/show.las...0A566uuJ3267E35

cine stie cunoaste,

la a mea de ex pe stanga trebuie sa fie cu 5 cm mai scurta in latime decat pe dreapta din cauza tobei - dar nui problema pentru ca eu asa mi-am comandat suporti de la touratech (asimetrici) - mai era varianta in care cutia era scobita de la jumate in jos (in cazul asta erau simetrice)

 

 

@robertkiran pe 14 august o sa ajung la radauti trimite-mi un pm pe 8-10 august daca nu gasesti pana atunci si iti cumpar eu din practicar si ti le dau cand ajung prin zona, probabil ca o sa trec si pe la tine prin oras :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie cunoaste,

la a mea de ex pe stanga trebuie sa fie cu 5 cm mai scurta in latime decat pe dreapta din cauza tobei - dar nui problema pentru ca eu asa mi-am comandat suporti de la touratech (asimetrici) - mai era varianta in care cutia era scobita de la jumate in jos (in cazul asta erau simetrice)

 

 

@robertkiran pe 14 august o sa ajung la radauti trimite-mi un pm pe 8-10 august daca nu gasesti pana atunci si iti cumpar eu din practicar si ti le dau cand ajung prin zona, probabil ca o sa trec si pe la tine prin oras :D

 

Pai exact asa ii si la mine: stanga de 20 cm si dreapta 25 cm. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit la hornbach in bucuresti cutie de aluminiu gata facuta :lol:

 

129 ron si e un pic mai mare decat zega sau trax topcase, si mai era una la 250-260 aproape dubla ca latime dar mi s-a parut excelenta pentru cand pleci la drum lung si ai nevoie de bagaje multe. avea cam 50 sau 60 cm latime, deci nu depasea coburile

 

aveau incuietori si puteai pune si inchidere cu cheie la ele. mi s-au parut foarte misto ca topcase-uri, iar pt cutii laterala: trusa de scule stanlei 129 lei buc la care se poate inlocui dabla dintre capaci si marii astfel capacitatea sa devina coburi.

 

si pe mine ma tenteaza sa imi schimb cutiile actuale, nu stiu cat de bine o sa arate TDm-ul cu cutii de aluminiu dar am nevoie de mai mult spatiu :D

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

o sa pun eu maine cu ce am pozat la horbach :rolleyes:

Mesaj completat

/index.php?showtopic=405414

 

si-a mai facut cineva cutii :huh:

Mesaj completat

topcase :huh:

Mesaj completat

269 ron la hornbach.

 

imi place la nebunie si exista si cu inchidere la acelasi pret :lol:

post-21191-1249645511_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani cand cautam cutii pt motor le-am vazut si pe cele de mai sus. Initial mi-au placut, dar analizadu-le mai atent am vazut tabla din care sant facute cam subtire si balamalele si inchiderea cam empirice. In final am luat tot de la Hormbach cutii de scule di care am pastrat unmai capacul cu rama lui si fundul si am schimbat lateralele cu unele mai inalte din tabla de inox satinat de 0,8mm. Se poate folosi tabla de alumuniu de 2-2.5mm. Eu le folosesc la greu de 2 ani si nu am nimic a le reprosa.

post-8769-1249649400_thumb.jpg

post-8769-1249649434_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani cand cautam cutii pt motor le-am vazut si pe cele de mai sus. Initial mi-au placut, dar analizadu-le mai atent am vazut tabla din care sant facute cam subtire si balamalele si inchiderea cam empirice. In final am luat tot de la Hormbach cutii de scule di care am pastrat unmai capacul cu rama lui si fundul si am schimbat lateralele cu unele mai inalte din tabla de inox satinat de 0,8mm. Se poate folosi tabla de alumuniu de 2-2.5mm. Eu le folosesc la greu de 2 ani si nu am nimic a le reprosa.

 

 

da, le-am vazut si pe acestea. ce sa zic. lucrarea dvs e la mare arta.

 

pe mine cutia care am puso m-ar satisface la drum lung pe post de topcase :laugh:

 

mai studiem inca problema. sunt lucruri ma importante in momentul de fata de facut la motor :rock:

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare la toata lumea !!

Am inceput si eu sa-mi fac o pereche de lazi pt motor. Una este gata in proportie de 90% iar de cealalta inca nu m-am apucat.

Dimensiuni lada : 45 x 35 x 20 cm , volum 31,5 L

Am folosit tabla de aluminiu de 1,5 mm striata, pentru coltare am folosit cornier de aluminiu striat de 20 x 20 x 1.5 mm. Pentru suporti am folosit teava metalica rectangulara de 20 x 20 x 2mm. Pretul pentru toate materialele folosite, inclusiv consumabile, este in jurul a 800 lei ( nu punem la socoteala manopera :makeout: )

Timp de executie alocat :doua zile la suporti ( cate unul pe zi ) si o zi la una din lazi. Una peste alta, intr-o saptamana poti sa dai gata o pereche de lazi complet echipate, cu suportii aferenti si cu multa bere la bord :wink:

O sa revin cu poze in detaliu in momentul cand vor fi gata, montate pe motor.

 

Asfalt uscat !!!

post-46483-1251135763_thumb.jpg

post-46483-1251135834_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Hornbach gasesti tot ce-ti trebuie :)

 

Mai putin coltari ....

 

Eu am fost ieri la magazinul din berceni si nu am gasit coltari ... vroiam din aia cu bila si prindere in 3 puncte

Mi-am luat tabla de aluminiu lisa 1000x2000mm de 2mm cu 160Ron + 30 lei profil 30x30x2 - 6m de undeva de langa Podul Fundeni de la Geplast ...

Apoi un cleste de pop-nituri vreo 36 lei - Stanley (oferta Brico - Grozavesti), vreo 14 lei pe 2 pungi cu cate 100 de nituri si cam 30lei pe silicon pt metal ...

Cam asta ar fi ... o sa incerc sa postez fotografii la sfarsit ...

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai putin coltari ....

 

Eu am fost ieri la magazinul din berceni si nu am gasit coltari ... vroiam din aia cu bila si prindere in 3 puncte

Mi-am luat tabla de aluminiu lisa 1000x2000mm de 2mm cu 160Ron + 30 lei profil 30x30x2 - 6m de undeva de langa Podul Fundeni de la Geplast ...

Apoi un cleste de pop-nituri vreo 36 lei - Stanley (oferta Brico - Grozavesti), vreo 14 lei pe 2 pungi cu cate 100 de nituri si cam 30lei pe silicon pt metal ...

Cam asta ar fi ... o sa incerc sa postez fotografii la sfarsit ...

Bafta !

 

http://www.partysound.ro/coltare-boxa-stag...545-p-3214.html

 

vezi la link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai putin coltari ....

 

Eu am fost ieri la magazinul din berceni si nu am gasit coltari ... vroiam din aia cu bila si prindere in 3 puncte

Mi-am luat tabla de aluminiu lisa 1000x2000mm de 2mm cu 160Ron + 30 lei profil 30x30x2 - 6m de undeva de langa Podul Fundeni de la Geplast ...

Apoi un cleste de pop-nituri vreo 36 lei - Stanley (oferta Brico - Grozavesti), vreo 14 lei pe 2 pungi cu cate 100 de nituri si cam 30lei pe silicon pt metal ...

Cam asta ar fi ... o sa incerc sa postez fotografii la sfarsit ...

Bafta !

Eu din pacate nu am gasit un sistem de inchidere care sa ma multumeasca, dar mai caut.

 

Spor la treaba !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din pacate nu am gasit un sistem de inchidere care sa ma multumeasca, dar mai caut.

 

Spor la treaba !!!

 

Tu cum ai "legat" lazile de suporti ? poti pune ceva poze ?

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cum ai "legat" lazile de suporti ? poti pune ceva poze ?

 

Bafta !

Suruburi cu piulita fluture in interiorul lazii.

Din pacate nu am cum sa pun poze acum, dar cu prima ocazie o sa postez niste fotografii.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit e gata si al 3-lea set de cutii. Ne-am hotarat, ne bagam in afaceri.

 

pret 1200 ron/set cu tot cu suporti, 1000 ron fara suporti. suporti deocamdata pot face doar pt BMW F650 clasic, F650 GS, Dakar, Honda Transalp, Kawasaki KLE.

Reduced 76%

Attached Image

800 x 600 (223.83K)

 

 

Reduced 76%

Attached Image

800 x 600 (218.41K)

Reduced 76%

Attached Image

790 x 600 (225.68K)

Reduced 76%

Attached Image

800 x 600 (259.91K)

 

Reduced 76%

Attached Image

800 x 600 (299.81K)

 

Reduced 76%

Attached Image

800 x 600 (213.06K)

 

 

 

Durata de livrare maxim 2 sapt. de la comanda ferma.

 

sa traiti si sa infloriti.

 

 

Am terminat si un set pt transalp:

post-39685-1252480495_thumb.jpg post-39685-1252480469_thumb.jpg

 

post-39685-1252480444_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...