Sari la conținut

Silicon in loc de garnitura


Postări Recomandate

Salutare.A inceput sa imi picure pe la pompa de apa (mentionez ca motocicleta este kawasaki zzr 6oo `91).Am gasit clingherit si am facut garnitura ,dar degeaba tot continua sa picure.As putea pune silicon in loc de garnitura,sau exista o alta metoda ? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre cauze ar putea fi murdaria de pe suprafetele de contact sau neplaneitatea lor............sau eventuale zgarieturi......

Trebuie in orice caz cautat un clingherit moale ca sa se poate deforma conform suprafetelor .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.A inceput sa imi picure pe la pompa de apa (mentionez ca motocicleta este kawasaki zzr 6oo `91).Am gasit clingherit si am facut garnitura ,dar degeaba tot continua sa picure.As putea pune silicon in loc de garnitura,sau exista o alta metoda ? Multumesc

 

Garnitura noua, originala, nu panarama facuta dupa ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi vorba de altceva..mai are o chestie inauntru care etanseizeaza...nu neaparat garnitura de care spui. Si GPXul avea aceasta problema si nu era de la garnitura, ci de la o presetupa din interiorul pompei. Fiind vorba tot de un Kawasaki tind sa cred ca cele doua pompe se aseamana destul de mult daca nu cumva ori fi identice si la fel :rock: Cauta o pompa second mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand pui silicon este ca si cum ai lega toba cu sarma. Existe silicon care rezista la temperatura ridicata, apa, antigel, ulei... si este specificat pe fiecare la ce poate fi folosit, dar este o solutie de avarie, pana soseste garnutura originala. Sau mai poate fi cum ti s-a mai spus presetupa de la rulmentul pompei, si asta trebuie inlocuita cu tot cu pompa. Se intampla cand se circula doar cu apa fara antige.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand pui silicon este ca si cum ai lega toba cu sarma. Existe silicon care rezista la temperatura ridicata, apa, antigel, ulei... si este specificat pe fiecare la ce poate fi folosit, dar este o solutie de avarie, pana soseste garnutura originala. Sau mai poate fi cum ti s-a mai spus presetupa de la rulmentul pompei, si asta trebuie inlocuita cu tot cu pompa. Se intampla cand se circula doar cu apa fara antige.

Bafta

No, nu e chiar asa, sunt locuri unde siliconul tine mult si bine. Iarasi, garniturile facute din carton sunt cele mai bune.

 

La pompa de apa de obicei am vazut garnitura de cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, nu e chiar asa, sunt locuri unde siliconul tine mult si bine. Iarasi, garniturile facute din carton sunt cele mai bune.

 

La pompa de apa de obicei am vazut garnitura de cauciuc.

Si sarma tine foarte bine la tobe. Depinde ce alege fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Siliconul este foarte bun dar total inestetic, in afara de asta trebuie folosit cu masura. Eu il folosesc cat mai rar cu putinta, prefer sa muncesc sa-mi fac garnituri din carton si sa dau cu "ermetic".

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sarma tine foarte bine la tobe. Depinde ce alege fiecare.

Uite exemplu: La mine capacele chiulaselor au garnituri de cauciuc. Acolo prefer sa pun garnitura veche + silicon rosu si nu am nici o treaba, tinand cont de pretul garniturilor daca le-as comanda la Honda. Daca era vorba de garnituri de chiulasa, da, as cumpara.

Depinde de aplicatie, sunt locuri unde se preteaza silicon, locuri unde nu. La capacul ambreiajului am preferat sa tai frumos din carton si sa fac garnitura "STAS" decat sa pun silicon, acolo da, e tiganie.

Si tobe legate cu sarma eu nu am vazut recent, dar cine stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pui silicon rosu tine bine. numai sa fie curate suprafetele si sa lasi sa se uste siliconul. Pune mai mult si ce nu-i trebuie da el pe afara. Ce-i bun e sigur !

 

 

axact asta am facut ieri cand am ajuns acasa.am curatat totul perfect cu un bisturiu.Apoi am slefuit putin cu un glasspapier fin.Am degresat cu benzina,am lasat sa se usuce,am sters si am facut lipirea.Azi dupa amiaza va spun si rezultatul,poate prinde bine si altcuiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sa-ti mai spun o chestie in legatura cu pompa..are inauntru o presetupa din ceramica si o gaurica de scurgere...Presetupa etanseizeaza ca sa nu curga din lichidul de racire. Daca in loc de lichid mergi cu apa in cantitati mari sau prea mari, presetupa nu se mai unge, se incinge si se sparge/fisureaza. In momentul in care curge lichid pe acolo este semn ca....presetupa e dusa! Pentru asta e gaura aia, ca sa te anunte ca nu mai tine presetupa. Nu are a face cu garnitura, trust me!

Siliconul ala rosu din cate stiu este din ala rezistent la temperaturi inalte, dar cum exista multe firme producatoare si de calitati diferite nu stiu ce anume va face acolo, daca va fi de bine sau de mai putin bine. Iti recomand in continuare...o pompa second sau una noua. Cred ca va face la fel si dupa silicon :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am descoperit adevarata problema.problema nu vine din pompa ci curge prin acel orificiu mic turnat din fabrica(presetupa cred ca se cheama ). trebuie alta pompa ?

Editat de maryan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sailordana8 a dat raspunsul corect. Presetupa (mechanical seal) este piesa vinovata. Nu incerca sa astupi gaura fiindca dupa aceea apa va putea trece de simeringul de ulei si va ajunge in ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Hai ca sa-ti mai spun o chestie in legatura cu pompa..are inauntru o presetupa din ceramica si o gaurica de scurgere...Presetupa etanseizeaza ca sa nu curga din lichidul de racire. Daca in loc de lichid mergi cu apa in cantitati mari sau prea mari, presetupa nu se mai unge, se incinge si se sparge/fisureaza. In momentul in care curge lichid pe acolo este semn ca....presetupa e dusa! Pentru asta e gaura aia, ca sa te anunte ca nu mai tine presetupa. Nu are a face cu garnitura, trust me!

Siliconul ala rosu din cate stiu este din ala rezistent la temperaturi inalte, dar cum exista multe firme producatoare si de calitati diferite nu stiu ce anume va face acolo, daca va fi de bine sau de mai putin bine. Iti recomand in continuare...o pompa second sau una noua. Cred ca va face la fel si dupa silicon :bounce:

EÂşti deÂşteaptă rău de to(n)t.

 

.In concluzie trebuie alta pompa. :D Va multumesc pentru sfaturi

Schimbă numai presetupa!

Nu te mai lua după femei care nici măcar să gătească ouă prăjite sau cartofi prăjiți sau să spele o pereche de chiloți nu Âştiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EÂşti deÂşteaptă rău de to(n)t.

Schimbă numai presetupa!

Nu te mai lua după femei care nici măcar să gătească ouă prăjite sau cartofi prăjiți sau să spele o pereche de chiloți nu Âştiu.

 

:bounce:

 

Alo domnul...cu ce te-am deranjat eu pe tine? Ia tine jicnirile pentru cine iti permite,da?

Eu ii spuneam omului ce anume s-a petrecut cu GPXul si stiu destul de bine de la ce, dar ma rog poate stii tu ceva ce eu nu stiu. Daca da, perfect...dar tine pentru tine. Chiar nu vreau sa aflu!

Cat despre cartofi si chiloti...nu vreau sa ma gandesc pe ai tai cine ii prajeste sau spala :D

 

PS: Eu spusesem sa schimbi pompa cu totul pentur ca nu stiu daca o sa gasesti doar presetupa de vanzare. de obicei pompa e scoasa la vanzare ca ansamblu si nu pe bucatele.

 

PS2 : domnului atotstiutor de mai sus...ia zi-mi si mie cum se poate atunci sparge o presetupa din CERAMICA daca nu de la temperatura prea inalta??? ( fiind vorba de o instalatie de racire in care curge mai mult apa decat antigel...:D )

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iarasi s-a ajuns la tiganie..... :bounce:

care e treaba cu chilotii si cu cartofii????

sailordana a vrut doar sa ajute si i-a diagnosticat corect problema, de ce trebuie sa se ajunga aici???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iarasi s-a ajuns la tiganie..... :D

care e treaba cu chilotii si cu cartofii????

sailordana a vrut doar sa ajute si i-a diagnosticat corect problema, de ce trebuie sa se ajunga aici???

 

pai asta ma intrebam si eu sincer... :bounce:

mai stiu eu pe cativa care pana nu baga o stramba nu se simt bine..

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sa-ti mai spun o chestie in legatura cu pompa..are inauntru o presetupa din ceramica si o gaurica de scurgere...Presetupa etanseizeaza ca sa nu curga din lichidul de racire. Daca in loc de lichid mergi cu apa in cantitati mari sau prea mari, presetupa nu se mai unge, se incinge si se sparge/fisureaza. In momentul in care curge lichid pe acolo este semn ca....presetupa e dusa! Pentru asta e gaura aia, ca sa te anunte ca nu mai tine presetupa. Nu are a face cu garnitura, trust me!

Siliconul ala rosu din cate stiu este din ala rezistent la temperaturi inalte, dar cum exista multe firme producatoare si de calitati diferite nu stiu ce anume va face acolo, daca va fi de bine sau de mai putin bine. Iti recomand in continuare...o pompa second sau una noua. Cred ca va face la fel si dupa silicon :bounce:

E a doua oara cand vad mizeria asta si am senzatia ca ai doua clase ca trenu, spune-mi si mie te rog, esti femeie sau barbat? Ca vad ca la mecanica iti bagi nasu bine de tot, ori inca nu te-ai decis asupra sexului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da comandati fratilor dupa louis carton d-ala de facut garnituri si ati scapat de o treaba - le faceti singuri fara nici o problema

Voi cum credeti ca garniturile astea pe unde nu e mult ulei si sunt mai din carton, sunt facute? Simplu aia au masina care taie cartonu si cu asta basta...asa de unu singur desenezi putin dupa capac...etc....si dupa aia tai. Mare branza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E a doua oara cand vad mizeria asta si am senzatia ca ai doua clase ca trenu, spune-mi si mie te rog, esti femeie sau barbat? Ca vad ca la mecanica iti bagi nasu bine de tot, ori inca nu te-ai decis asupra sexului?

 

Hmm..uite ca sa iti dezleg misterul atasez o poza. Eu sunt cea cu geaca cu rosu si alb. Pentru cei care se mira de unde stiu atatea sa incerce sa il identifice pe domnul din stanga imaginii. Stiu pentru ca am vrut sa aflu si sa invat si nu doar sa merg pe motocicleta si atat. Intreabati-l pe el cum e treaba la GPXul pe care merge el, sa vedem ce iti spune. PS: Daca nu il recunoasteti din poza, este mao-san.

 

Si cu asta am incheiat discutia ca vad ca unii chiar nu au treaba si se leaga de orice.

Scuze daca v-am deranjat "baieti". Promit sa nu mai ajut pe nimeni cu vreo idee, si daca vreunul din voi va fi vreodata oprit pe dreapta promit sa nu opresc! OK asa? :bounce:

 

PS: Am chiar 12 clase plus o facultate...

post-35081-1244794812_thumb.jpg

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...