Sari la conținut

Cata Viata Are Un Kit Lant?


solo
 Share

regina sau did  

47 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

cata viata are un kit lant...???al meu a ajuns la 27000km ...si poate ducea mai mult dar nu a fost uns cum trebuie :D (vina mea)....am sa pun si 2 poze sa vedeti cum arata acuma...dupa ce l-am scurtat de 2 ori(lantul vechi era regina)...

Acum am altul nou :cheers: dar mai mergea si asta 1000km dar cam periculos

post-6919-1141599501_thumb.jpg

post-6919-1141599518_thumb.jpg

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca se poate spune exact cit tine un lant, poti sa-l faci praf in 5000 km sau poti sa-l intretii ca la carte si sa reziste 50.000. Depinde si de puterea motocicletei. Oricum, eu as miza pe 20.000 km in medie, la o intretinere cit de cit...

PS Arata GROAZNIC ala al tau. Al meu arata super bione dar l-am schimbat deja.

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult prea putin ! Si la conditiile din Ro tre' sa stai toata ziua cu spray-urile pe el ca dupa 200 km zici ca e tras prin tzarana... Cam asa zice lumea, 20000 km. Normal ca daca nu e intretinut sau daca il intinzi prea tare si se face tzambal cand se comprima suspensia (mai ales la enduro) il dai gata mult mai repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Lantul ala nu cred c-a fost uns vreodata la cum arata.

 

Cumpara un kit nou si intretine-l cum trebuie. Nu trebuie doar uns, trebuie si curatat inainte de a-l unge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal este o piesa de uzura.asa ca periodic ar trebui schimbat pt a evita pericolele.eu il schimb undeva la 15000 km cand vad ca ii intins.tiganii cu scurtarea lantului nu e o solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe enduro cam 10-12000 km ... sau 3-4000 daca nu il cureti si il ungi ...

 

recomand D.I.D ... Xring sau Zring sunt mult mai fiabile decat cele cu Oring [din cate stiu, nu permit mizeriei sa intre asa adanc intre zale si pastreaza mai mult timp unsoarea => rezista mai mult in exploatare]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul lant (cel original) a tinut cca. 18000Km. Era Regina. Il dadeam jos de fiecare data cand veneam dintr-un weekend pe munti sau pe plaje si il curata apoi il gresam Pe traseu offroad il gresez din 200 in 200 km. Prima data m-a lasat foaia si din cauza asta am schimbat lantul. Lantul ar fi tinut cam 20000Km daca aveam si foaia din metal si nu din aluminiu. Am pus pinion, foaie si lant noi. Acum am cumparat un kit tot de la KTM si este tot Regina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe enduro cam 10-12000 km ... sau 3-4000 daca nu il cureti si il ungi ...

 

recomand D.I.D ... Xring sau Zring sunt mult mai fiabile decat cele cu Oring [din cate stiu, nu permit mizeriei sa intre asa adanc intre zale si pastreaza mai mult timp unsoarea => rezista mai mult in exploatare]

 

 

:D Aleluia! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut si pinionul fatza :cheers: :D va las pe voi sa comentati eu zic ca seamana cu o steluta de ninja dar pinion nu.

eu spun ca a fost cat de cat ingrijit daca a ajuns la 27de mii...mai ales ca 19mii au fost facuti in romania(si m-am si ridicat pe 1 roata cu el....cu asta nou promit ca nu ma mai ridic

post-6919-1141757776_thumb.jpg

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mare un lant cu O-X-XW ringuri are o durata 15-30 mii Km depinzand de conditiile de exploatare si intretinere.

Pinionul vazut mai sus denota neglijenta din partea proprietarului(ilor) sau celor ce s-au ocupat cu intretinerea motocicletei respective

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut si pinionul fatza :D :baldy: va las pe voi sa comentati eu zic ca seamana cu o steluta de ninja dar pinion nu....

pinionul tau mi se pare dintzos rau..ia uite-l p'asta :cheers:

25.000 km...post-143-1141762241_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pinionul tau mi se pare dintzos rau..ia uite-l p'asta :cheers:

25.000 km...post-143-1141762241_thumb.jpg

nu mai am cuvinte....sigur nu l-ai folosit drept piatra la polizor...????? :baldy: al meu caraia rau...tu chiar mai mergeai cu asta..???? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ala nu se mai numeste pinion. Nici nu stiu cum de nu sarea lantul de pe el.

Si eu ma intrebam cum de nu sare. Am fost nevoit sa merg pana mi-a venit comanda cu kitul nou. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pinionul tau mi se pare dintzos rau..ia uite-l p'asta :cheers:

25.000 km...post-143-1141762241_thumb.jpg

 

kamikaze frate nu alta

nu sunteti sanatosi

si cand ma gandesc ca eu am schimbat lantul la nici 2.000 km

la atv ce-i drept.

si tot asa fusese super ingrijit. ce-i drept nu arata rau

auzi. 25.000 km!!!

 

guiness book nu alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto verticala, pe rotile ei si pe o suprafata plana. In manual trebuie sa spuna cita "burta" trebuie sa-i lasi. Si evident, cind nu mai sint suficiente distantierele e timpul de o schimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vertical, fara pilot, eventual bagata in vit. I si intinsa partea de sus a lantului.

Bataia trebuie sa fie de 3-4 cm in cazul asta, sau cum recomanda cartea tehnica. La enduro e putin mai mare.

Uzura lantului se verifica pe coroana, tragi de lant radial si nu trebuie sa depaseasca 5mm jocul (in mod normal). Practic, poti sa mai mergi pina se vede deja uzura la dintii pinioanelor, dar sa nu ajunga ca la pozele de groaza de mai sus....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...