Sari la conținut

Accident Baba Novac


gabriel2009
 Share

Postări Recomandate

Deci numai academicienii scriu corect intro limba anume? Restul de ce nu o fac, sunt handicapati, ignoranti, analfabeti, miserupisti, ce-s?

Vreau sa spun doar un lucru: La un moment dat am avut nevoie de niste informatii si am vrut sa-i intreb pe niste baieti pe un forum francez. Am vrut sa intreb in engleza, insa nu m-au lasat. Apoi am tradus in franceza pe un site, insa surpriza, nici asa nu s'a permis postarea, fiindca traducatorul automat facuse destul de multe greseli de vocabular si de gramatica.

Deci treaba era ca pe forumul ala ori te conformai la postare si scriai CORECT (posturile erau verificate automat), fie doar te uitai, fara a putea posta pur si simplu. Ideea e foarte simpla si salutara: Informatia, de orice natura, e lovita de nulitate sau de derizoriu daca este exprimata "la misto" (indiferent din ce motiv).

De ce sar atat de multi la jugulara cand sunt corectati? Nu ar putea pur si simplu sa se conformeze din respect pentru ceilalti si mai ales pentru ei insisi?

Faptul ca in societatea asta se tolereaza atata mizerie (in limbaj, in politica, in divertisment, in ORICE) nu poate duce decat la o sufocare viitoare. E ca in bancul ala in care ghiolbanii scuipa seminte in fata blocului si a doua zi cand ies iar pe banca sunt intrigati ca nu a facut nimeni curatenie. Pai cretinilor, ghiolbanilor, nu mai bine nu ati fi scuipat ieri seminte si azi ar fi fost curat in locul in care va faceti veacul?

 

Si cu asta am terminat cu morala, am spus ce am considerat ca trebuia spus. Fiecare trage ce concluzii vrea, din accident, din morala, din tot. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci numai academicienii scriu corect intro limba anume? Restul de ce nu o fac, sunt handicapati, ignoranti, analfabeti, miserupisti, ce-s?

Vreau sa spun doar un lucru: La un moment dat am avut nevoie de niste informatii si am vrut sa-i intreb pe niste baieti pe un forum francez. Am vrut sa intreb in engleza, insa nu m-au lasat. Apoi am tradus in franceza pe un site, insa surpriza, nici asa nu s'a permis postarea, fiindca traducatorul automat facuse destul de multe greseli de vocabular si de gramatica.

Deci treaba era ca pe forumul ala ori te conformai la postare si scriai CORECT (posturile erau verificate automat), fie doar te uitai, fara a putea posta pur si simplu. Ideea e foarte simpla si salutara: Informatia, de orice natura, e lovita de nulitate sau de derizoriu daca este exprimata "la misto" (indiferent din ce motiv).

De ce sar atat de multi la jugulara cand sunt corectati? Nu ar putea pur si simplu sa se conformeze din respect pentru ceilalti si mai ales pentru ei insisi?

Faptul ca in societatea asta se tolereaza atata mizerie (in limbaj, in politica, in divertisment, in ORICE) nu poate duce decat la o sufocare viitoare. E ca in bancul ala in care ghiolbanii scuipa seminte in fata blocului si a doua zi cand ies iar pe banca sunt intrigati ca nu a facut nimeni curatenie. Pai cretinilor, ghiolbanilor, nu mai bine nu ati fi scuipat ieri seminte si azi ar fi fost curat in locul in care va faceti veacul?

 

Si cu asta am terminat cu morala, am spus ce am considerat ca trebuia spus. Fiecare trage ce concluzii vrea, din accident, din morala, din tot. :laugh:

 

 

am inteles cand intrebi ceva pe forum, preferi sa ti se raspunda corect gramatical un "nu stiu" foarte dezvoltat, de cat o explicatie la obiect, de la un om cu experienta dar cu greseli gramaticale ca na a reparat motorete nu prea a stat pe bancile scolii

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci numai academicienii scriu corect intro limba anume? Restul de ce nu o fac, sunt handicapati, ignoranti, analfabeti, miserupisti, ce-s?

Vreau sa spun doar un lucru: La un moment dat am avut nevoie de niste informatii si am vrut sa-i intreb pe niste baieti pe un forum francez. Am vrut sa intreb in engleza, insa nu m-au lasat. Apoi am tradus in franceza pe un site, insa surpriza, nici asa nu s'a permis postarea, fiindca traducatorul automat facuse destul de multe greseli de vocabular si de gramatica.

Deci treaba era ca pe forumul ala ori te conformai la postare si scriai CORECT (posturile erau verificate automat), fie doar te uitai, fara a putea posta pur si simplu. Ideea e foarte simpla si salutara: Informatia, de orice natura, e lovita de nulitate sau de derizoriu daca este exprimata "la misto" (indiferent din ce motiv).

De ce sar atat de multi la jugulara cand sunt corectati? Nu ar putea pur si simplu sa se conformeze din respect pentru ceilalti si mai ales pentru ei insisi?

Faptul ca in societatea asta se tolereaza atata mizerie (in limbaj, in politica, in divertisment, in ORICE) nu poate duce decat la o sufocare viitoare. E ca in bancul ala in care ghiolbanii scuipa seminte in fata blocului si a doua zi cand ies iar pe banca sunt intrigati ca nu a facut nimeni curatenie. Pai cretinilor, ghiolbanilor, nu mai bine nu ati fi scuipat ieri seminte si azi ar fi fost curat in locul in care va faceti veacul?

 

Si cu asta am terminat cu morala, am spus ce am considerat ca trebuia spus. Fiecare trage ce concluzii vrea, din accident, din morala, din tot. :laugh:

 

:D

 

Na ca ma uit doar la ultimul post al retardului sa vedem ce a scapat domnu' moderator:

 

 

 

Din pacate multi dintre voi faceti off-topic.Eu am deschis un topic pe un subiect si voi ati trecut la gramatica.Nu cred ca este treaba voastra cum scriu eu daca sunt analfabet sau orice altceva.Daca nu vrei sa postezi despre accest subiect numai posta si uita-te la altceva.Si nu numai in topic-ul meu , multi dintre voi vorbiti despre gramatica am vazut si in alte post-uri,de ce nu va faceti profesori de romana ?Sau macar sa schimbati numele forumului ceva de genu : http://www.GramaticaMotociclista.ro ? Destramati bunatate de forum.Bafta!!!!
Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

 

Na ca ma uit doar la ultimul post al retardului sa vedem ce a scapat domnu' moderator:

 

prietene poate sunt prea beat dar poti sa imi explici si mie inafara de "accest" restul de cuvinte rosii cu ce sunt gresite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene poate sunt prea beat dar poti sa imi explici si mie inafara de "accest" restul de cuvinte rosii cu ce sunt gresite?

Pai iti zic da sa stii ca si eu sunt beat :laugh: numai trebuia scris nu mai acolo. Topic-ul la fal ca motociclist-ul . Post-uri. ...un post doua posturi. Get it?

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata,mi-am recitit posturile si m-am convins singur cate greseli gramaticale am putut avea .Imi cer mii de scuze si voi incerca ca fiecare posting care il fac sa il citesc de doua ori.Asfalt uscat!!!

 

OMG there is hope! Felicitari pt. primul post complet corect gramatical :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai iti zic da sa stii ca si eu sunt beat :D numai trebuia scris nu mai acolo. Topic-ul la fal ca motociclist-ul . Post-uri. ...un post doua posturi. Get it?

 

 

mama chiar ca sunt beat ca "numai" nu l-am vazut dar cu topic-ul si post-ul nu sunt de acord avand in vedere ca sunt cuvinte inglizesti

 

Gata,mi-am recitit posturile si m-am convins singur cate greseli gramaticale am putut avea .Imi cer mii de scuze si voi incerca ca fiecare posting care il fac sa il citesc de doua ori.Asfalt uscat!!!

 

 

daca esti tu in poza de la avatar ai fost iertat din prima de mine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OMG there is hope! Felicitari pt. primul post complet corect gramatical :laugh:

Imi pare rãu sã te contrazic dar nu este primul :D .

 

OMG there is hope! Felicitari pt. primul post complet corect gramatical :D

Imi pare rau sa te contrazic dar nu este primul :) .

Editat de gabriel2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama chiar ca sunt beat ca "numai" nu l-am vazut dar cu topic-ul si post-ul nu sunt de acord avand in vedere ca sunt cuvinte inglizesti

 

Mda numai ca sunt preluate in limba romana de ani buni .. topicul este...iti pare ceva gresit la exprimare? Intradevar astea sunt fineturi dar nu de asta ne-am luat noi de el sa fim seriosi :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as vrea sa...accentuez atacurile, dar mi se pare penibil in primul rand, cum naiba au putut sa aiba acest accident ? (incredibil de stupid de altfel) In sensul ca de obicei, acorzi destul de multa atentie trecerilor de pietoni. Mereu se gaseste cate un zerzec(zerzeaca) sa sara in mijlocul drumului si sa mearga de parca i-a luat ma-sa strada, ca de' domle, el are prioritate ca-i pe trecere. ASTA INSEAMNA SA SPORESTI ATENTIA !!! (in caz ca ati avut curiozitatea nebuna de a deschide si (eventual) de a citii legislatia rutiera :laugh: ) A, parca spuneai de "amic-ul" tau ca are experienta de 1 an si jumatate de "legislatie rutiera" si 12-15 mii de km facuti. Asta unde? Noaptea-n vis ? M-am saturat de laudarosi de genul asta, pe care cand ii auzi ce debiteaza, iti vine sa iei o mare ranga si sa le-o faci guler. Daca esti prost sau incapabil sa mergi pe scuter, motor, fa-ti frate abonament la RATB si gata. :D Asta 1 la mana. 2 la mana, nu pot sa imi dau seama cum dracu' e posibil ca un adolescent de ..18-19-20 de ani?! , sa nu fie in stare sa SCRIE corect o fraza. Cum Dumnezeii mamii ei de limba romana, e posibil sa nu ai idee de articolul (ne)hotarat al unui substantiv? Iar virgulele, punctele de suspensie, punctele, ghilimelele si asa mai departe, fac si ele parte din limbajul scris, asa ca e imperativ sa inveti sa le folosesti! Ca tot ai tu media la BAC sau whatever, 8 si nu stiu cat! Imi cer scuze de off-topic, dar sunt prea indignata de pustimea din ziua de azi, de ce e capabila. Nici eu nu-s vreo batrana, dar macar scriu corect cat de cat si pastrez respectul fata de ceilalti membrii. Si da, daca eram profesoara de Limba si Literatura Romana, erai corigent pe vara pana invatai ce inseamna sa scrii CORECT.

 

 

A, inca ceva. Sugestia mea, e sa va duceti frumos si sa faceti scoala de soferi (ca mine :) )chiar daca "va dati" pe scuterul vostru mega cool. Poate va ajuta sa si pricepeti regulile cand iesiti pe strada cu "vrum vrum-ul" si sa acordati acelasi respect tuturor celorlalti participanti la trafic. Parerea mea!

Sarna ca m-ati lasat sa ma descarc, all better now :D :D

 

Inca ceva : NU vorbesc din postura de posesoare a carnetului moto (inca), vorbesc in calitate de sofer, pieton si OM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as vrea sa...accentuez atacurile, dar mi se pare penibil in primul rand, cum naiba au putut sa aiba acest accident ? (incredibil de stupid de altfel) In sensul ca de obicei, acorzi destul de multa atentie trecerilor de pietoni. Mereu se gaseste cate un zerzec(zerzeaca) sa sara in mijlocul drumului si sa mearga de parca i-a luat ma-sa strada, ca de' domle, el are prioritate ca-i pe trecere. ASTA INSEAMNA SA SPORESTI ATENTIA !!! (in caz ca ati avut curiozitatea nebuna de a deschide si (eventual) de a citii legislatia rutiera :laugh: ) A, parca spuneai de "amic-ul" tau ca are experienta de 1 an si jumatate de "legislatie rutiera" si 12-15 mii de km facuti. Asta unde? Noaptea-n vis ? M-am saturat de laudarosi de genul asta, pe care cand ii auzi ce debiteaza, iti vine sa iei o mare ranga si sa le-o faci guler. Daca esti prost sau incapabil sa mergi pe scuter, motor, fa-ti frate abonament la RATB si gata. :D Asta 1 la mana. 2 la mana, nu pot sa imi dau seama cum dracu' e posibil ca un adolescent de ..18-19-20 de ani?! , sa nu fie in stare sa SCRIE corect o fraza. Cum Dumnezeii mamii ei de limba romana, e posibil sa nu ai idee de articolul (ne)hotarat al unui substantiv? Iar virgulele, punctele de suspensie, punctele, ghilimelele si asa mai departe, fac si ele parte din limbajul scris, asa ca e imperativ sa inveti sa le folosesti! Ca tot ai tu media la BAC sau whatever, 8 si nu stiu cat! Imi cer scuze de off-topic, dar sunt prea indignata de pustimea din ziua de azi, de ce e capabila. Nici eu nu-s vreo batrana, dar macar scriu corect cat de cat si pastrez respectul fata de ceilalti membrii. Si da, daca eram profesoara de Limba si Literatura Romana, erai corigent pe vara pana invatai ce inseamna sa scrii CORECT.

 

 

A, inca ceva. Sugestia mea, e sa va duceti frumos si sa faceti scoala de soferi (ca mine :) )chiar daca "va dati" pe scuterul vostru mega cool. Poate va ajuta sa si pricepeti regulile cand iesiti pe strada cu "vrum vrum-ul" si sa acordati acelasi respect tuturor celorlalti participanti la trafic. Parerea mea!

Sarna ca m-ati lasat sa ma descarc, all better now :D :D

 

Inca ceva : NU vorbesc din postura de posesoare a carnetului moto (inca), vorbesc in calitate de sofer, pieton si OM.

 

cum naiba? din neatentie, acum cum dracu sa scrie asa? stai sa mai beu o bere sa vezi cum

dracu mai scriu eu

 

pfoa ai scris prea mult pt ora asta, ma duc la culcare somn usor!

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama chiar ca sunt beat ca "numai" nu l-am vazut dar cu topic-ul si post-ul nu sunt de acord avand in vedere ca sunt cuvinte inglizesti

 

1. de exemplu:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=topic

http://dexonline.ro/search.php?cuv=post

 

2. topic si post exista in limba romana cu semnificatii aproximativ similare.

 

3. articolul hotarat nu exista dezlipit de substantiv, oricate cuvinte ai inventa din orice limba, daca pretinzi ca vorbesti sau scrii in limba romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. de exemplu:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=topic

http://dexonline.ro/search.php?cuv=post

 

2. topic si post exista in limba romana cu semnificatii aproximativ similare.

 

3. articolul hotarat nu exista dezlipit de substantiv, oricate cuvinte ai inventa din orice limba, daca pretinzi ca vorbesti sau scrii in limba romana.

 

am folosit si eu googleul :laugh: si mai similare mi se par explicatiile din inglish

de exemplu:

http://www.w1.ro/dictionar~englez-roman~cuvant-topic.html

http://www.w1.ro/dictionar~englez-roman~cuvant-post.html

Tie iti place cum arata cuvantul ala de sus? mie nu, deci avand in vedere ca este clar cuvant inglizesc, pentru ca tot menu-ul :D forumului este in inglish (de lene probabil la ce dracu sa il mai traducem in romana) mi se pare corect topic-ul

 

mama deci nici aici nu scap de gramatica? cred ca o sa incep sa chiulesc si de pe forum :D puneti absente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as vrea sa...accentuez atacurile......... Si da, daca eram profesoara de Limba si Literatura Romana, erai corigent pe vara pana invatai ce inseamna sa scrii CORECT.

 

 

A, inca ceva. .....

Sarna ca m-ati lasat sa ma descarc, all better now :D :laugh:

 

Inca ceva : NU vorbesc din postura de posesoare a carnetului moto (inca), vorbesc in calitate de sofer, pieton si OM.

Foarte frumos spus...eu sunt satul de poti pokemonii care scriu cu K cu 3 cu tot felul de kakanarii (asta ca sa fiu in moda cu ei)

 

Ar fi frumos ca pe acest forum numit "Comunitatea Motociclistilor Din Romania" sa nu mai existe toate porcariile legate de scutere. Sa faca altcineva un forum pentru scuteristi, sau macar sa scrie in sectiunea lor de "scooter mania" si sa posteze si in celalate parti ale forumului dupa ce isi achizitioneaza un motor sau macar un permis de conducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos spus...eu sunt satul de poti pokemonii care scriu cu K cu 3 cu tot felul de kakanarii (asta ca sa fiu in moda cu ei)

 

Ar fi frumos ca pe acest forum numit "Comunitatea Motociclistilor Din Romania" sa nu mai existe toate porcariile legate de scutere. Sa faca altcineva un forum pentru scuteristi, sau macar sa scrie in sectiunea lor de "scooter mania" si sa posteze si in celalate parti ale forumului dupa ce isi achizitioneaza un motor sau macar un permis de conducere.

 

 

Bati vreun apropo motoci-tristule frustrat care esti tu frustrat si nu mai poti sa dormi de grija scuteristilor.

Baaa e forum public de motociclism imi zici si mie de ce sa nu postez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarna ca m-ati lasat sa ma descarc, all better now :D :laugh:

 

Inca ceva : NU vorbesc din postura de posesoare a carnetului moto (inca), vorbesc in calitate de sofer, pieton si OM.

 

dar respect pentru romana de ce nu ai? "Sarna" probabil ca este un cuvant intraductibil in limba rumena

"all better now" daca vorbesti in spaniola crezi ca esti mai interesanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar respect pentru romana de ce nu ai? "Sarna" probabil ca este un cuvant intraductibil in limba rumena

"all better now" daca vorbesti in spaniola crezi ca esti mai interesanta?

 

OMG LOL! STFU! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar respect pentru romana de ce nu ai? "Sarna" probabil ca este un cuvant intraductibil in limba rumena

"all better now" daca vorbesti in spaniola crezi ca esti mai interesanta?

 

 

Nu ai ce face si vrei sa sari la lume in cap? Cred ca stii si tu ca si mine, ca "sarna" este prescurtarea sintagmei "sarut mana". Nu cred ca e o lipsa de respect adusa limbii romane scriind asa, dar daca tu asa o consideri, te rog sa ma scuzi.

 

Cat despre limba spaniola, nu vreau sa par interesanta, era doar o forma de exprimare. Nu cred ca-s singura persoana de pe site care foloseste "englezismele". Daca vroiam sa par interesanta, crede-ma ca puteam sa o fac mult mai bine si nu scriind neaparat in alta limba. Am mai multi neuroni decat probabil crezi tu. Si sunt si poliglota pentru cultura ta generala (ca tot vorbim de "a parea interesant")

 

Hai sa o lasam asa pana nu se agita apele pe aici, e cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu ai ce face si vrei sa sari la lume in cap? Cred ca stii si tu ca si mine, ca "sarna" este prescurtarea sintagmei "sarut mana". Nu cred ca e o lipsa de respect adusa limbii romane scriind asa, dar daca tu asa o consideri, te rog sa ma scuzi.

 

2. Cat despre limba spaniola, nu vreau sa par interesanta, era doar o forma de exprimare. Nu cred ca-s singura persoana de pe site care foloseste "englezismele". Daca vroiam sa par interesanta, crede-ma ca puteam sa o fac mult mai bine si nu scriind neaparat in alta limba.

 

3.Am mai multi neuroni decat probabil crezi tu. Si sunt si poliglota pentru cultura ta generala (ca tot vorbim de "a parea interesant")

 

4. Hai sa o lasam asa pana nu se agita apele pe aici, e cel mai bine.

 

1. pai da dar eu un scuterist analfabet care sunt cu greu fac eforturi sa inteleg limba romana iar tu dupa ce ca folosesti sintagme (asta ce mai e? boala?) le mai si prescurtezi :laugh:

 

2. la fel ca mai sus doar ca se refera la iengleza

 

3. nu te-am suspectat de lipsa neuronilor si cum as putea de fapt cand ai scris intr-un post mai mult de cat am scris eu in scoala generala

 

4. deci nu iti place cand cineva e rautacios cu tine :D

 

Ai sa ai o zi cat mai frumoasa! :D

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. pai da dar eu un scuterist analfabet care sunt cu greu fac eforturi sa inteleg limba romana iar tu dupa ce ca folosesti sintagme (asta ce mai e? boala?) le mai si prescurtezi :laugh:

 

2. la fel ca mai sus doar ca se refera la iengleza

 

3. nu te-am suspectat de lipsa neuronilor si cum as putea de fapt cand ai scris intr-un post mai mult de cat am scris eu in scoala generala

 

4. deci nu iti place cand cineva e rautacios cu tine :D

 

Ai sa ai o zi cat mai frumoasa!

 

 

1. Nu cred ca te-am jignit in vreun fel pe tine cum ca ai fii un scuterist analfabet. Sau postezi de pe 2 conturi ? :D

2. Sintagma? eh...ma dadeam interesanta ma, nici eu nu stiu ce e de fapt :)

3. Imi place cand cineva e rautacios cu mine, imi testeaza putin limitele!

 

Si tu de asemenea, mon cher! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bati vreun apropo motoci-tristule frustrat care esti tu frustrat si nu mai poti sa dormi de grija scuteristilor.

Baaa e forum public de motociclism imi zici si mie de ce sa nu postez?

Stai linistit ca ai voie sa postezi, atata timp cat ai si KTM trecut in profil. :D

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. pai da dar eu un scuterist analfabet care sunt cu greu fac eforturi sa inteleg limba romana iar tu dupa ce ca folosesti sintagme (asta ce mai e? boala?) le mai si prescurtezi :laugh:

 

2. la fel ca mai sus doar ca se refera la iengleza

 

3. nu te-am suspectat de lipsa neuronilor si cum as putea de fapt cand ai scris intr-un post mai mult de cat am scris eu in scoala generala

 

4. deci nu iti place cand cineva e rautacios cu tine :D

 

Ai sa ai o zi cat mai frumoasa! :D

 

Eu nu sunt de pe aici, dar corect nu era "decat"? Oricum sa lasam lb romana deoparte. Atata timp cat mesajul este transmis fara dificultate si nu sunt exprimari de genu : niki 1, niki 2 mi se pare de bun simt.

Editat de Dimitris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...