Sari la conținut

Accident DN1, sensul Ploiesti - Bucuresti


TheRadar
 Share

Postări Recomandate

Ma intorceam aseara de la Bucuresti si aproape de intrarea in Ploiesti, intr-o comuna, nu-i mai retin numele, am vazut un accident care se intamplase cu cel mult 2-3 minute inainte, in care erau implicati motociclisti. Am vazut un tanar cu casca pe cap pe marginea carosabilului intins pe jos si avand capul pe genunchii altuia, o tanara intinsa pe asfalt care cred ca era intr-o situatie mai grava si doua sau trei motoare pe jos, o duba albastra ford pe banda 2 care probabil a fost implicata si ea in accident si alte autoturisme.

Politia si salvarea inca nu sosisera la fata locului.

Daca aveti ceva detalii...sau stiti mai multe. :lol:

Editat de TheRadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ TheRadar , cum vrei sa spuna altcineva mai multe detalii din moment ce tu ai fost acolo imediat dupa accident si nu poti spune mai multe???

 

Din curiozitate te intreb , ai oprit macar pt a incerca sa ii ajuti intr-un fel, sau i-ai salutat ca un adevarat motorist si te-ai dus mai departe?

Editat de adya76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai facut si niste poze? Sau un film? Sa-l vinzi la protv.

Ce vrei tu aici de fapt?

Educatia si bunul simt iti cereau sa opresti cind ai vazut acel accident si sa ajuti. Tu nu ai oprit. Deci inseamna ca nu posezi niciuna din aceste calitati?

Vrei sa vezi ceva singe si muci in poze?

Sa-ti fie rusine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt motorist, va impartasesc pasiunea dar v-as ruga sa lasati off-topicul la o parte.

Ce plm vroiai sa fac ? Sa opresc unde ? Ca era linie continua si pe marginea drumului 100 de gura casca. Eram pe celalalt sens si mergeam in coloana in "conserva" mea cum va place voua sa spuneti. Sa opresc ca sa ce ? Sa creez alt accident eventual.

Vroiam sa stiu daca au supravietuit si ce s-a intamplat mai exact. N-am nevoie de mustrarile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce va face sa credeti ca e motociclist ? :)

Crezi ca s-a gandit vreunul? Nu conteaza, singurul interes e sa deschizi topic, sa arati ca te intereseaza, chiar daca pentru asta trebuie sa-ti faci cont pe forum..

 

Ma copii, nu poti opri intotdeauna, nu atat pentru ca te grabesti, ca nu cred ca ti-ar lua shefu' glanda daca i-ai spune ca ai oprit sa-i salvezi viata f'unui tanar, ci pentru ca exista si alte circumstante.. in cazul de fata, opresti doar in situatie de urgenta pe marginea autostradei.. de vreme ce era lume ca.calau acolo, ce rost avea sa mai opreasca?.. (nu a mentionat in primul post ca era pe sens opus, altfel nu ar mai fi aparut INTREBAREA)..

 

Carcotasi sunteti, mah, si sunt absolut sigur ca ati trecut macar o data pe langa vreun motorist oprit fara a va gandi macar ca poate are probleme, chiar daca nu era cu juma' de motor imprastiat pe carosabil.. :lol:

 

On-topic: Insanatosire grabnica accidentatilor, sa speram ca nu e grav!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VAI DE MINE N-A OPRIT!!! HAI SA-L SPANZURAM!!

 

Omul n-a oprit ca poate n-a vrut, poate ii nastea sotia, poate nu a avut cum ca nu voia sa incurce circulatia etc.

 

Nici eu nu opream daca eram pe celalalt sens si vedeam ca s-a oprit lume deja. Ce sa fac? Sa ma holbez pe acolo si sa le iau tot oxigenul, daca se mai poate numi oxigen pe lumea asta? Sunteti la fel ca toti romanii...cum sa intampla ceva, hop-top toata lumea sa vada. Vai de mine...ce a facut. Sunteti mai rau ca babele alea care isi baga nasul pe oriunde numai sa aiba ce vorbi la piata. Mi-e scarba de Romania...pardon, de locuitorii ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu poate sa nasca nevasta-sa fara sa stie daca mai traiesc motociclistii ?

Daca era curios oprea , ajuta sau isi baga nasul ca toti ceilalti si acum nu mai era nevoie sa intrebe pe forum.

Dar ce plt , TheRadar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va pot spune mai multe eu,este vorba de prietenii mei din Hog (Harley Owners Group),in timp ce se intorceau de la Predeal ,la intrare in Puchenii Mari la 30 m dupa camerele fixe, mergeau in coloana 2 cate 2 pe banda 2 ,un dobitoc cu un Mercedes Sprinter de pe o strada laterala a facut stanga catre Bucuresti moment in care ia dat jos pe primi 2 din grup un baiat si o fata,al 3-lea motor a apucat sa faca o eschiva sa evite impactul dar a cazut totusi pe marginea drumului dar doar cu cateva probleme la moto ,baiatul acuza dureri la mana dar dupa investigati medicale nu este vorba de fractura,iar fata dureri la picior dar spre fericirea tuturor nu are nimic grav,motocicletele Harley ambele destul de sifonate sunt la politie la Ploiesti pt expertiza.

Asfalt uscat ,si sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule, tu intelegi ca mergeam in coloana ? Eram pe banda II si nu aveam cum sa opresc fara sa dau nastere unui alt accident. Am redus viteza cat am putut de mult, am aprins avariile si am trecut usor pe langa. N-aveam ce sa fac. Pe celalalt sens se oprisera deja toate masinile, nu se mai circula si erau deja destul de multi in jurul lor care puteau sa-i ajute. Erau si ei mai multi motociclisti, dintre care doar primii doi sau trei cred ca au avut probleme, restul motoarelor erau oprite pe marginea drumului.

Am intrat pe acest forum pentru ca m-a interesat soarta celor implicati, adica mi-am facut cont aici special pentru asta. Va rog sa nu poluati topicul cu posturi gen: "wtf" "si tu de ce n-ai oprit" samd. N-am postat aici pentru ca ma mustra constiinta. Nu aveam cum si nu aveam de ce sa opresc. Vreau doar sa stiu daca cei implicati sunt ok si ce s-a intamplat mai exact. Repet inca odata: Nu am nevoie de mustrarile voastre, eu nu am ce sa-mi reprosez.

 

LE. Multumesc honda_fireblade. Ma bucur ca n-au patit nimic grav cei implicati. Drumuri bune tuturor.

Editat de TheRadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu poate sa nasca nevasta-sa fara sa stie daca mai traiesc motociclistii ?

Daca era curios oprea , ajuta sau isi baga nasul ca toti ceilalti si acum nu mai era nevoie sa intrebe pe forum.

Dar ce plt , TheRadar.

Primo: ti-a explicat mai sus de ce n-a putut opri..

Secundo: Topicele de la aceasta sectiune nu folosesc doar la satisfacerea curiozitatii celui ce a trecut din intamplare prin zona, pot folosi si la anuntarea prietenilor/cunostintelor, poate chiar vreunui membru al familiei forumist despre accident..

Terzo: "Imi place" faptul ca va doare atat de tare de faptul ca omu' a deschis topic fara sa fi oprit.. Da' nu s-a gasit unu' care sa indrepte un gand catre cei ce zaceau pe marginea drumului.. :lol:

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule, tu intelegi ca mergeam in coloana ? Eram pe banda II si nu aveam cum sa opresc fara sa dau nastere unui alt accident. Am redus viteza cat am putut de mult, am aprins avariile si am trecut usor pe langa. N-aveam ce sa fac. Pe celalalt sens se oprisera deja toate masinile, nu se mai circula si erau deja destul de multi in jurul lor care puteau sa-i ajute. Erau si ei mai multi motociclisti, dintre care doar primii doi sau trei cred ca au avut probleme, restul motoarelor erau oprite pe marginea drumului.

Am intrat pe acest forum pentru ca m-a interesat soarta celor implicati, adica mi-am facut cont aici special pentru asta. Va rog sa nu poluati topicul cu posturi gen: "wtf" "si tu de ce n-ai oprit" samd. N-am postat aici pentru ca ma mustra constiinta. Nu aveam cum si nu aveam de ce sa opresc. Vreau doar sa stiu daca cei implicati sunt ok si ce s-a intamplat mai exact. Repet inca odata: Nu am nevoie de mustrarile voastre, eu nu am ce sa-mi reprosez.

 

LE. Multumesc honda_fireblade. Ma bucur ca n-au patit nimic grav cei implicati. Drumuri bune tuturor.

 

Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo la ceva timp dupa ce s-a intamplat. Deja plecase odata cu mine cativa motociclisti din ploiesti si am ajuns in acelasi timp. La locul accidentului erau masinile politiei, salvare, pompieri si cred smurd. Doua motoare pe jos destul de rau. Un chopper si un naked(sper sa nu ma insel). Vremea era ingrozitoare, ploua de rupea. Nu am vazut nici o victima pe jos, deja cred eu erau in salvari. S-a petrecut fix sub radarul de la intrarea in potigrafu (parca asa ii zice laprima localitate dupa romanesti dinspre Ploiesti). Asa ca zic eu sunt si inregistrarile video ale accidentului.

 

OT: nu stiu cum isi permit unii sa se dea cocosi pe-aici pe forum si in realitate cred ca sunt vai-de-mama lor. Unii nu au altceva de facut decat sa comenteze, nimic constructiv, numai acuze, desi sunt sigur ca multi dintre ei habar nu au cum sa acorde primul ajutor. Stiu ca se umfla taratza in voi la gandul ca sunteti motociclisti dar stati pe p... voastra si incercati sa spuneti ceva constructiv pe-aici daca nu mai bine va abtineti!

 

LE: localitatea e Puchenii Mari asa cum s-a scris mai sus!

Editat de MadDoC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar Ion , am citit cat am putut de atent , el nu a spus nimic concret din moment ce si el dorea info (ce puteam spune despre persoanele in cauza daca nici nu stiam ce au , acum s-a lamurit situatia , multumim honda_fireblade)

A , /index.php?...40&start=40 motivul pt care si-a facut user?

 

P.S. MadDoc

 

Moto: Inca nu am!

 

Sunteti tovarasi ? sau doar va leaga limbajul (vezi 'p' word) si chestia pt care e facut cica forumul asta.(adica lipsa)

Editat de spn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am aflat de accident de la o cunostinta care a trecut pe acolo si a vazut.Nu garantez pentru corectitudinea detaliilor,ce am aflat va spun si voua. Accidentul a avut loc in com.Barcanesti, si ar fi avut loc din cauza ca un motociclist ar fi fortat o depasire si s-a lovit de un alt motociclist. Unul dintre motociclistii implicati avea si pasagera. Sper sa nu fie ceva grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, ori sunt eu tampit ,ori multi altii abereaza rau de tot...

Cum sa nu opresti cand vezi mai multi motoristi sunt pe asfalt???? ( ma f_team in el de trafic, trageam cumva pe dreapta )

 

@theRadar prietene, in primul rand aveai obligatia legala sa opresti si sa le acorzi primul ajutor ( asta scrie in carte), dar fiind multa lume stransa acolo, hai sa zicem ca nu mai era nevoie de interventia ta.

Dar chiar si asa, desi nu esti motorist, impartasind aceeasi pasiune, fiind participant la trafic, puteai totusi sa ii ajuti foarte mult...( spre ex. puteai sa suni pe cineva sa aduca o platforma, o duba ceva daca aveai cunostinte, sau efectiv stateai langa motoare pana venea cineva din familie sau din prietenii lor, etc etc etc...)

 

PS: Tipic romanesc...nu e problema mea , de ce sa ma complic, sa pierd timpul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, ori sunt eu tampit ,ori multi altii abereaza rau de tot...

Cum sa nu opresti cand vezi mai multi motoristi sunt pe asfalt???? ( ma f_team in el de trafic, trageam cumva pe dreapta )

 

@theRadar prietene, in primul rand aveai obligatia legala sa opresti si sa le acorzi primul ajutor ( asta scrie in carte), dar fiind multa lume stransa acolo, hai sa zicem ca nu mai era nevoie de interventia ta.

Dar chiar si asa, desi nu esti motorist, impartasind aceeasi pasiune, fiind participant la trafic, puteai totusi sa ii ajuti foarte mult...( spre ex. puteai sa suni pe cineva sa aduca o platforma, o duba ceva daca aveai cunostinte, sau efectiv stateai langa motoare pana venea cineva din familie sau din prietenii lor, etc etc etc...)

 

PS: Tipic romanesc...nu e problema mea , de ce sa ma complic, sa pierd timpul?

 

 

Tu la cate accidente ai oprit in viata ta? Pai daca ar opri toata lumea la cate un accident , la ce s-ar ajunge? Daca era Politia si Salvarea acolo , nu cred ca era nevoie sa opreasca si el...Plus ca sunt sigur ca au mai trecut si altii pe acolo si nu au oprit , dar este primul care a deschis acest topic , cu motorul este mai usor de oprit la un accident , cu masina mai greu....Ghinionul lui ca a deschis acest topic , ca sa aruncati cu pietre in el si norocul lui ca a postat ca sa afle si ceilalti....Sanatate motociclistilor implicati in accident....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, ori sunt eu tampit ,ori multi altii abereaza rau de tot...

Cum sa nu opresti cand vezi mai multi motoristi sunt pe asfalt???? ( ma f_team in el de trafic, trageam cumva pe dreapta )

 

@theRadar prietene, in primul rand aveai obligatia legala sa opresti si sa le acorzi primul ajutor ( asta scrie in carte), dar fiind multa lume stransa acolo, hai sa zicem ca nu mai era nevoie de interventia ta.

Dar chiar si asa, desi nu esti motorist, impartasind aceeasi pasiune, fiind participant la trafic, puteai totusi sa ii ajuti foarte mult...( spre ex. puteai sa suni pe cineva sa aduca o platforma, o duba ceva daca aveai cunostinte, sau efectiv stateai langa motoare pana venea cineva din familie sau din prietenii lor, etc etc etc...)

 

PS: Tipic romanesc...nu e problema mea , de ce sa ma complic, sa pierd timpul?

Tipic romanesc este sa opresti la un accident.in alte tarii nu prea se opreste la accidente,mai ales daca sunt 100 de persoane cacsand gura(tipic romanesc).salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, ori sunt eu tampit ,ori multi altii abereaza rau de tot...

Cum sa nu opresti cand vezi mai multi motoristi sunt pe asfalt???? ( ma f_team in el de trafic, trageam cumva pe dreapta )

 

@theRadar prietene, in primul rand aveai obligatia legala sa opresti si sa le acorzi primul ajutor ( asta scrie in carte), dar fiind multa lume stransa acolo, hai sa zicem ca nu mai era nevoie de interventia ta.

Dar chiar si asa, desi nu esti motorist, impartasind aceeasi pasiune, fiind participant la trafic, puteai totusi sa ii ajuti foarte mult...( spre ex. puteai sa suni pe cineva sa aduca o platforma, o duba ceva daca aveai cunostinte, sau efectiv stateai langa motoare pana venea cineva din familie sau din prietenii lor, etc etc etc...)

 

PS: Tipic romanesc...nu e problema mea , de ce sa ma complic, sa pierd timpul?

 

 

Auzi tu citesti printre randuri or what? :)a explicat omul de ce nu a oprit...daca nu ai vazut postul respectiv iti dau quote :lol:

 

 

Mai omule, tu intelegi ca mergeam in coloana ? Eram pe banda II si nu aveam cum sa opresc fara sa dau nastere unui alt accident. Am redus viteza cat am putut de mult, am aprins avariile si am trecut usor pe langa. N-aveam ce sa fac. Pe celalalt sens se oprisera deja toate masinile, nu se mai circula si erau deja destul de multi in jurul lor care puteau sa-i ajute. Erau si ei mai multi motociclisti, dintre care doar primii doi sau trei cred ca au avut probleme, restul motoarelor erau oprite pe marginea drumului.

Am intrat pe acest forum pentru ca m-a interesat soarta celor implicati, adica mi-am facut cont aici special pentru asta. Va rog sa nu poluati topicul cu posturi gen: "wtf" "si tu de ce n-ai oprit" samd. N-am postat aici pentru ca ma mustra constiinta. Nu aveam cum si nu aveam de ce sa opresc. Vreau doar sa stiu daca cei implicati sunt ok si ce s-a intamplat mai exact. Repet inca odata: Nu am nevoie de mustrarile voastre, eu nu am ce sa-mi reprosez.

 

LE. Multumesc honda_fireblade. Ma bucur ca n-au patit nimic grav cei implicati. Drumuri bune tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc este sa opresti la un accident.in alte tarii nu prea se opreste la accidente,mai ales daca sunt 100 de persoane cacsand gura(tipic romanesc).salutare

:) :lol:

 

Daca esti pe DN si la fata locului deja sunt oprite persoane este cea mai mare prostie sa opresti. In cel mai bun caz intrebi daca s-a sunat la 112 si daca nu s-a sunat sa suni tu. Dar daca sunt deja 10-100 de persoane oprite nu are niciun rost. Sa faci ce? Sa-ti dai cu parerea? Sa dai primul ajutor?? 99% dintre voi toti de pe acest forum habar nu aveti sa acordati primul ajutor. Aveti doar impresia ca stiti. Va opriti sa vedeti ce? Cum face politia o cercetare care include niste masuratori de strazi, trotuare si urme? Ce intelegeti voi din asta?? Aaa dar hai sa oprim DN-ul ca asa e in tenis a fost accident moto sa vedem ce se intampla, sa vociferam si sa ascultam ce zice lumea. Fff bine a spus puravida mai sus... TIPIC ROMANESC. Si stiti care e partea cea mai misto? Ca prin cascatul gurii nu faceti decat sa incurcati.

 

Aseara ... de fapt azi-noapte la ora 0130 la pod la Magura pe sensul spre Bucuresti (pentru necunoscatori intrarea in Otopeni la podul de cale ferata) s-a petrecut un accident destul de nasol, vreo 4-5 masini implicate. Am ajuns cam la 45-60 sec dupa echipajul de Terapie Intensiva de la SMURD (am prins un semafor in plus la DN1/Aerogarii). Cand colo... ce sa vezi?? In bezna noptii si a DN1-ului, luminati intermitent de girofarurile rosii ale autospecialei de pompieri, pe partea opusa, cred ca erau 100 de gura casca. Si ce daca daca venea un TIR-ist beat mort si matura juma` din ei?? Ei se uitau cum politia rutiera (si saracii de la IF nu`s asa multi ca in Bucuresti, erau vreo 4 p`acolo da` degeaba) urlau la ei sa se puna in miscare deoarece creeaza PERICOL DE ACCIDENT. Raspunsurile?? "Da` ce baaaa... e strada ta?".

 

Concluzie: continuati sa va opriti pe DN ... oricare din ele ... de preferat imediat dupa curba ... de preferat lasati moto sau auto oblic fata de axul drumului (a se citi in spic). Veti trai apoi o senzatie majora de adrenalina... si noua mai multa treaba!!

 

EOF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...