Sari la conținut

Adio plimbare fara permis la scuter de 49 CM3


Fantomas
 Share

Postări Recomandate

MA uitam la tv si tocmai am vazut o noua stire,nu mai ai voie cu atv-urile pe drumurile publice si cu scuterul ( mopedul) fara permis de conducere,deci cine si-a inscris scuterul ca moped nu mai are voie sa circule pe drumurile publice cu el daca nu are permis pentru acea categorie......va las sa comentati aceasta decizie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu permisul pentru scutere sunt total de acord. Am vazut cum se face un curs de legislatie aici in Campulung Moldovenesc: se plateste o taxa, stai in sala 10 ore apoi iti da aceea fituica care atesta ca ai facut un curs de legislatie. ACEASTA E VARIANTA LEGALA. Pur si simplu nimeni nu te intreaba daca ai inteles ceva din ce a predat instructorul ala acolo, daca ai invatat ceva. Deci oricine de la mine din oras care plateste 150 de ron si motaie 10 ore in sala de curs are hartia la mana ca poate circula ... chiar daca in alea 10 ore a dormit. Nu se da nici un examen.

Nelegal (dar se practica si asta) dai ceva peste acei 150 de lei si iei hartia. Fara sa mai dai pe la ore.

De aceea spun ca sunt perfect de acord cu permisul la scutere. Sunt aproape sigur ca ceea ce se intampla la noi in oras se intampla peste tot in tara. Deci nu toti cei care au un curs de legislatie stiu si reguli de circulatie. De aceea trebuia introdus permis ... pentru ca sa dai un examen sa se vada ca ai priceput ceva din ceea ce s-a predat acolo.

Nu sunt de acord cu interzicerea ATV-urilor pe drumurile publice. Eu am platit RCA, am platit o groaza de bani ca sa il inmatriculez ... acum sa vina sa imi spuna ca nu mai am voie sa circul cu el? Stiu, ATV-ul este pentru off-road ... dar pana la off-road eu am de mers 8 km pe asfalt. Ce fac il car in spate? Nu toti avem bani de o remorca. Daca interzic ATV-urile pe sosele, eu ii dau in judecata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA uitam la tv si tocmai am vazut o noua stire,nu mai ai voie cu atv-urile pe drumurile publice si cu scuterul ( mopedul) fara permis de conducere,deci cine si-a inscris scuterul ca moped nu mai are voie sa circule pe drumurile publice cu el daca nu are permis pentru acea categorie......va las sa comentati aceasta decizie

 

 

Niste labagi! mama deja mor pe carnatii astia de iau decizi cu curu.

Paradoxul este ca exact aia care sunt vizati (cocalari de nu stiu reguli de circulatie, care merg cu ele neinmatriculate si furate) nu sufera din cauza asta pentru ca ei oricum sunt in iegalitate cu tot si tot or sa mearga pe ele, daia nu mai poate slinosu ca i se face dosar penal pt conducere fara permis cand el are 10 doasare de viol, furt, talharie etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi sarbatoare mare daca s-ar baga permise pentru scutere

 

 

pai poate da dumnezeu sa ramai fara permis vreo 6 luni dupa ce se da legea si atunci sarbatoarea va fi si mai mare pt mine :lol:

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine spus icv45...

 

Motociclistii astia de-si fac veacu pe sectiunea scutere fara sa posede scutere sunt niste tristi. Am mai spus de 1000 de ori, orice gradina are buruieni. Aici pe forum se poate vorbi despre inconstienta pentru ca oricine poate alege daca merge cu 300 la ora sau cu 50, pe motor, si toti de pe forum se incadreaza in categoriile astea doua. Dar la scuteristi nu cred ca e nicio cioara pe-aici, vreun rrom, sau vreunul care circula fara casca, sau fara scuter inscris la primarie.

 

Hai sa fim seriosi, pe voi va jeneaza scuteristii ca trec pe rosu, dar voi nu ii jenati pe ceilalti cand omorati pasagerii sau oameni de pe strada, fara nicio vina. Si da, zic VOI, cei in viata, pentru si voi ziceti de NOi, cei care nu au nici o treaba cu golaneala pe scuter.

 

Permis o sa bage peste mult timp, stati voi calmi. Si cum se zicea, pot sa bage si facultate sa mergi pe scuter, cat timp se fura usor sau sunt ieftine, le poate conduce oricine, rromi tot vor merge pe ele.

 

Si cu asta am incheiat ca iar o dau in polemici discutate si iar discutate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai poate da dumnezeu sa ramai fara permis vreo 6 luni dupa ce se da legea si atunci sarbatoarea va fi si mai mare pt mine :lol:

 

Sunt sigur ca te-ai gandit mult la raspunsul asta.

 

Cam cat se gandeste si orice coclar cand se suie pe un scuter pt care nu ii trebuie permis. Hmmm....nu stiu sa merg pe chestia asta.....habar nu am ce inseamba tablele alea de pa stalpi.....dar eu tot ma bag. Ca e misto.

 

Am fost la urgenta acu cava timp cu o problema. Era plin de scuterist. Una se suise prima oara pe el....facuse buf in 200 de metri... altul in avea de cateva zile z...buf. De prosti, fara interventii externe. Dai peste un bou din asta cu masina ca el nu stie ce e aia cedeaza trecerea....si sa vezi dosar penal distractii etc.

 

Mergi pe strada, tb sa sti regulile de circulatie. Pentru a verifica cunostintele este nevoie de examen. Dai examen ai carnet, poti sa mergi pe strada. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dobitocii astia care fac astfel de legi(interzis aia ,interzis ailalta,permis pentru moped eventual si pentru bicicleta) cand ies afara si vad cate scutere si motoare circula pe acolo,cu cetateni si cetatene la costum pe ele, sunt socati si scandalizati in prostia lor!

Mopedul este un mijloc de transport util care se adreseaza tinerilor,batranilor,navetistilor,doamnelor si domnisoarelor care doresc sa se deplaseze pe distante relativ scurte fara a merge neaparat cu viteza!

Orice bicicleta mai buna poate prinde lejer 45 la ora(viteza maxima legala a unui moped)!Facand un exercitiu de logica, vor urma permise si pentru biciclete!

Atat timp cat prin orase circula SUV-uri si masini de teren este aberant sa spui ca ATV-urile nu au ce cauta in oras!

Nu mai vorbesc despre faptul ca orice vehicul care a primit dreptul de a circula pe drumurile publice nu-i mai poate fi interzisa circulatia decat daca nu respecta normele de siguranta rutiera(ITP)!

Iar pentru cei care poate inca nu stiu:daca permisul este suspendat asta inseamna ca nu mai ai dreptul sa circuli cu orice categorie pe care o detii indiferent ca ti-a fost luat pe motor sau auto!

Dar in Romania este mai usor sa interzici sau sa restrictionezi decat sa pui in aplicare legile existente si intotdeauna se vor gasi dobitoci care sa aplaude pe margine precum cei care se aflau pe strada cand minerii bateau lumea cu batele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu bucurie momentul in care sa se introduca un tip de permis pentru scuterele de 49cm3 !!!

Nu inteleg ce e asa o mare problema si de ce se incordeaza asa de multi cand aud de chestia asta... Stii regulile, stii sa mergi - simplu - te duci si-ti iei permisul si gata !

AAAAAA.... sau cumva "coca" nu stie nici macar sa citeasca sau are un usor retard (clasic de altfel) si nu e in stare sa obtina acest permis ?!? Bineinteles nu vorbesc aici de restul celor absolut ok, pe care nu ar trebui sa-i deranjeze acest permis, fiind practic o formalitate imi imaginez.

Salutare si hai cu legea aia odata !!! :lol: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ati observat da pe peemisele astea noi asa zise europene pe spate sunt toate categoriile.si la sectiunea doua roti sunt 4 categorii daca nu ma insel.Am,A1,A2 si A.deci unu din ala tot ii pentru mopede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu bucurie momentul in care sa se introduca un tip de permis pentru scuterele de 49cm3 !!!

Nu inteleg ce e asa o mare problema si de ce se incordeaza asa de multi cand aud de chestia asta... Stii regulile, stii sa mergi - simplu - te duci si-ti iei permisul si gata !

AAAAAA.... sau cumva "coca" nu stie nici macar sa citeasca sau are un usor retard (clasic de altfel) si nu e in stare sa obtina acest permis ?!? Bineinteles nu vorbesc aici de restul celor absolut ok, pe care nu ar trebui sa-i deranjeze acest permis, fiind practic o formalitate imi imaginez.

Salutare si hai cu legea aia odata !!! :lol: :)

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu bucurie momentul in care sa se introduca un tip de permis pentru scuterele de 49cm3 !!!

Nu inteleg ce e asa o mare problema si de ce se incordeaza asa de multi cand aud de chestia asta... Stii regulile, stii sa mergi - simplu - te duci si-ti iei permisul si gata !

AAAAAA.... sau cumva "coca" nu stie nici macar sa citeasca sau are un usor retard (clasic de altfel) si nu e in stare sa obtina acest permis ?!? Bineinteles nu vorbesc aici de restul celor absolut ok, pe care nu ar trebui sa-i deranjeze acest permis, fiind practic o formalitate imi imaginez.

Salutare si hai cu legea aia odata !!! :lol: :)

sant de acord....hai cu legea!!!!

zilele astea am fost in trecere prin Bucuresti si am vazut multi sa-u mai bine zis foarte multi scuteristi care nu purtau casca,,,de echipament nici vorba ,,pantaloni scurti camasa incheiata la 2 nasturi si pletele in vant,, plus ca se fatie dupa o banda pe alta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca te-ai gandit mult la raspunsul asta.

 

1. Cam cat se gandeste si orice coclar cand se suie pe un scuter pt care nu ii trebuie permis. Hmmm....nu stiu sa merg pe chestia asta.....habar nu am ce inseamba tablele alea de pa stalpi.....dar eu tot ma bag. Ca e misto.

 

2. Am fost la urgenta acu cava timp cu o problema. Era plin de scuterist. Una se suise prima oara pe el....facuse buf in 200 de metri... altul in avea de cateva zile z...buf. De prosti, fara interventii externe.

3. Dai peste un bou din asta cu masina ca el nu stie ce e aia cedeaza trecerea....si sa vezi dosar penal distractii etc.

 

4. Mergi pe strada, tb sa sti regulile de circulatie. Pentru a verifica cunostintele este nevoie de examen. Dai examen ai carnet, poti sa mergi pe strada. Punct.

 

am gandit de 4 ori mai bine de cat un motoci-trist frustrat :lol:

 

1. este o vorba "cainele moare de drum lung si motoci-tristul de grija cocalarului de pe scuter"............ ma doare in poponeata de cocalarii de pe scutere care nu stiu sa mearga, dupa mine sa se bage ..........asa mai scapam de ei.

 

2. am fost si eu la urgenta si erau o gramada de pietoni cu picioarele rupte, nu vrei sa bagi si permis pt. mersu pe jos? ca mai dai in pizma masii prea se baga si traverseaza pe unde vor

 

 

3. Am inteles, dai peste un bou pe strada care nu avea prioritate, ok si care e treaba? ti-e frica ca nu poti sa il manaci pe tot? un anumit sofer a spulberat soacra lu` colegul meu care se ducea sa ia o sticla de ulei. A venit militia, a masurat, a dar verdict: devina soacra pt ca a travesat prin loc nepermis. Si dupa ce a terminat cu inmormantarea, printre pomeni a trebuit sa plateasca si masina stricata de soacra ( ce vrei una calda una rece)

 

4. pentru asta este cursul de legislatie, nu este deajuns? rezova problema cu scolile de soferi sau sa se dea un examen la politie nu sa se bage carnet pe un (cuvant urat) de scuter

 

Baaaaaa nu mai fiti limitati si ganditi-va ca ramaneti fara plastic! ce pana mea faceti atunci?

 

sant de acord....hai cu legea!!!!

zilele astea am fost in trecere prin Bucuresti si am vazut multi sa-u mai bine zis foarte multi scuteristi care nu purtau casca,,,de echipament nici vorba ,,pantaloni scurti camasa incheiata la 2 nasturi si pletele in vant,, plus ca se fatie dupa o banda pe alta ...

 

 

altu care se uita peste gard si moare de grija altuia

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant de acord....hai cu legea!!!!

zilele astea am fost in trecere prin Bucuresti si am vazut multi sa-u mai bine zis foarte multi scuteristi care nu purtau casca,,,de echipament nici vorba ,,pantaloni scurti camasa incheiata la 2 nasturi si pletele in vant,, plus ca se fatie dupa o banda pe alta ...

 

Argumentele tale sunt subtiri si denota cel putin necunoasterea legislatiei:

1.Purtarea castii este obligatorie si pentru moto si pentru mopede dar daca nu o porti este CONTRAVENTIE si nu infractiune iar

faptul ca esti posesor de permis sau de curs de legislatie este tot aia.Ca politia nu sanctioneaza acest lucru este strict vina ei ca institutie

platita sa sanctioneze acesta abatere.

Noi daca avem permis si mergem fara casca in afara de o amenda ce riscam (din punct de vedere legal)?

2.Nesemnalizarea schimbarii directiei de mers se sanctioneaza cu amenda , indiferent daca esti posesor de permis sau curs!

3.Purtarea echipamentului este optionala si nu are legatura cu permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai eu nu stiu cum e la voi in oras dar eu acu ceva vreme am facut acel curs de legislatia. am stat 10 ore in sala de curs unde s-a facut prezenta si a trebuit sa dau un test pentru categoria mea.

Mi s-a pus chestionarul in fata si trebuia sa raspund corect la 17 intrebari din 26 parca(sau sunt 27) Chestionarul nu avea decat 2-3 intrebari grele dupa absolvirea orelor de curs.

Am raspuns corect la 21 de intrebari si am trecut. Oricum am intrebat la scoala si au zis ca vor baga A1 probabil pentru scutere , si mi s-a promis un discount de 80 de lei din total de 150 pentru a1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dobitocii astia care fac astfel de legi(interzis aia ,interzis ailalta,permis pentru moped eventual si pentru bicicleta) cand ies afara si vad cate scutere si motoare circula pe acolo,cu cetateni si cetatene la costum pe ele, sunt socati si scandalizati in prostia lor!

Mopedul este un mijloc de transport util care se adreseaza tinerilor,batranilor,navetistilor,doamnelor si domnisoarelor care doresc sa se deplaseze pe distante relativ scurte fara a merge neaparat cu viteza!

Orice bicicleta mai buna poate prinde lejer 45 la ora(viteza maxima legala a unui moped)!Facand un exercitiu de logica, vor urma permise si pentru biciclete!

Atat timp cat prin orase circula SUV-uri si masini de teren este aberant sa spui ca ATV-urile nu au ce cauta in oras!

Nu mai vorbesc despre faptul ca orice vehicul care a primit dreptul de a circula pe drumurile publice nu-i mai poate fi interzisa circulatia decat daca nu respecta normele de siguranta rutiera(ITP)!

Iar pentru cei care poate inca nu stiu:daca permisul este suspendat asta inseamna ca nu mai ai dreptul sa circuli cu orice categorie pe care o detii indiferent ca ti-a fost luat pe motor sau auto!

Dar in Romania este mai usor sa interzici sau sa restrictionezi decat sa pui in aplicare legile existente si intotdeauna se vor gasi dobitoci care sa aplaude pe margine precum cei care se aflau pe strada cand minerii bateau lumea cu batele!

Si ce ti se pare asa ciudat sa bage permise la bicle? Ce ala nu poate sa-mi omoare copilul pe trecerea de pietoni? Eu as fi bagat de mult examen si pt biciclete si pentru scutere si pentru carute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

altu care se uita peste gard si moare de grija altuia

....sa stii ca mi se rupe.... asta apropo de grija altuia....

da tare as vrea sa-ti apara tie in fata instant cand ai vre-o 80kmh si esti incadrat corect pe banda de circulatie ,un jmecher dasta fara casca si fara permis si sa-ti faci scuterul de cateva mii de euro praf si sa-ti mai rupi si un picior,,,si sa mai pomenesti de muritul de grija altuia....

 

 

Argumentele tale sunt subtiri si denota cel putin necunoasterea legislatiei:

1.Purtarea castii este obligatorie si pentru moto si pentru mopede dar daca nu o porti este CONTRAVENTIE si nu infractiune iar

faptul ca esti posesor de permis sau de curs de legislatie este tot aia.Ca politia nu sanctioneaza acest lucru este strict vina ei ca institutie

platita sa sanctioneze acesta abatere.

Noi daca avem permis si mergem fara casca in afara de o amenda ce riscam (din punct de vedere legal)?

2.Nesemnalizarea schimbarii directiei de mers se sanctioneaza cu amenda , indiferent daca esti posesor de permis sau curs!

3.Purtarea echipamentului este optionala si nu are legatura cu permisul.

...da bre sa stii ca ai dreptate...

...daca ai teorie la ce-ti mai trebuie si indemanare sau practica cum dreacu i-o mai zice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tot asa mai departe.... eu imi iau permisu in toamna, nici nu ma intereseaza stirile astea:)

 

 

de asta tara asta e asa de cocat ...pt ca majoritatea gandesc ca tine ...adica fiecare gandeste pt el , cea ce pt mine inseamna sa fi al naibi de ogoist ... dar sa vezi tu atunci cand o sa ai permis si o scapi motoru peste 200 si te prinde cum stai24 de ore la parnaie .... ca doar si asta vor so bage ....

 

Si ce ti se pare asa ciudat sa bage permise la bicle? Ce ala nu poate sa-mi omoare copilul pe trecerea de pietoni? Eu as fi bagat de mult examen si pt biciclete si pentru scutere si pentru carute.

si pt mersu pe jos ....

 

eu sincer mi se pare o aberatie cea ce vor sa faca acesti oameni care isi plimba hoiturile numa in A8 ..... nici eu nu sunt de acord cu permis pt mopede ..sa se faca o examinare mai ok si ajunge ..pai astia in loc sa incurajeze lumea sa foloseasca mopede , motoare , chiar descurajeaza prin aberatiile lor .... in mai toate tarile bine dezvoltate se incurajeaza mersul pe scutere .... in spania cu permis cat B ai dreptul sa mergi pe scuter pana in 125 ... si la noi vor sa faca si permise ... vina este a noastra ca nu stim sa raspundem in fata acelor burtosi care se gandesc la legile astea in vacante prin dubai ..... ar trebui sa mergem la greci sa invatam de la ei ce trebuie sa faci cand simti ca guvernu o ia razna .... ei au reusit . noi de ce nu puten ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

altu care se uita peste gard si moare de grija altuia

 

....sa stii ca mi se rupe.... asta apropo de grija altuia....

da tare as vrea sa-ti apara tie in fata instant cand ai vre-o 80kmh si esti incadrat corect pe banda de circulatie ,un jmecher dasta fara casca si fara permis si sa-ti faci scuterul de cateva mii de euro praf si sa-ti mai rupi si un picior,,,si sa mai pomenesti de muritul de grija altuia....

 

nu are cum :) eu pe 2 roti consider ca nu am prioritate niciodata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TheIceMan, sau cum il cheama, este da, foarte egoist. Pe el nu-l pasa. Ar putea sa nu ma pese nici pe mine, tocmai fac scoala si eu, A si B, deci nu ar fi mare problema. Nu, doar ca ma doare capul cand simt, aud sau vad prostia. Cum face colegul scuterist, facem cam toti: motociclistii se gandesc la ei, ca vai scuteristii, vai conservarii, vai aia, vai aia. Scuteristii la fel. Toti gandesc pentru ei.

 

De baiatul cu burgman, sau ce maxi scuter are se poate spune la fel, gandeste pentru el. Moare de oftica pe noi ca nu trebuie sa avem permis, caci doar el si-a sucit creieru o luna sa ia permisu, a cheltuit bani, hartogaraie, si acum vrea sa trecem si noi prin asta - de, asta e romanul.

 

De domnul Burg_man, nu pot sa spun decat ca "a luat permisul la Pitesti" :lol: El nu stie nici sa scrie corect, "sa-u", si am vazut n de astfel de greseli in posturile lui. Cum te poti considera mai presus de cocalari? Practic si tu ai luat cu pile examenul, caci doar prima regula a bunului simt este sa cunosti limba materna.

 

alex are o parere foarte "eco" si sunt total de acord, in loc sa se incurajeze fluidizarea traficului, micsorarea noxelor, se incurajeaza limuzinele si suv-urile.

 

Faza cu permisul am comentat-o mult timp. Dupa cum se vede majoritatea s-au conformat cu acel curs de legislatie, bani se pare dati degeaba. Dute la scoala, fa aia, fa aia, pentru ca la un an si ceva sa se introduca un permis care culmea, aduce bani scolilor de soferi, "burtosilor din a8", etc. Toti cei care comenteaza au permis si vor sa treaca si altii prin ce au trecut ei. Vai, de parca ar fi si grea rau scoala, pentru voi poate o fi fost, dar la unii conteaza si cei 450 lei de A1 cum gasesti cam peste tot, timpul pierdut si nimic nou invatat, alergatura, si alte n probleme care apar cu scoala de soferi. Pun pariu ca pot dovedi multi dintre detinatorii de permis de pe forumul asta, si nu numai eu, ci si majoritatea scuteristilor, desigur de pe forum. Repet, am mare incredere in scuteristii de-aici, ii consider oameni educati, si nu cocalari. Aia sunt alta categorie, cum si la motociclisti sunt acei rideri kamikaze. Asa ca lasati-o moarta, cel putin pe mine nu ma oftica nimeni, ofticati sunt cei care nu au treaba aici, dar totusi isi baga nasul pentru a da o parere care sincer nu ne intereseaza. In Romania totul e relativ, chiar si permisul si examenul.

 

GRESEALA ESTE A POLITIEI ROMANE! POT SANCTIONA LIPSA CUNOASTERII LEGISLATIEI, LIPSA ATESTATULUI SI ALTE LIPSURI. SE PARE CA NU O FAC ATAT INCAT SA OPREASCA ACCIDENTELE PROVOCATE DE NECUNOSCATORI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...