Sari la conținut

Motociclete Mai Rare La Noi!


Andi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
Felicitari!Ai fost luata la misto si ai, cum s-ar zice "in cartier" pus botu'.

Bimota e o motocicleta 100% italieneasca, right? :blbl: :banana:

Da si nu. Din cate stiu eu Bimota nu a produs niciodata motoare. Au folosit motoare de la Yamaha.Suzuki,Ducati,BMW......restul componentelor fiind Bimota.

 

 

Hai sa va dau si eu 3 motoare mai deosebite dintre care si o Bimota ...

 

 

 

 

BIMOTA....cu motor Suzuki GSXR1100...152 de cai declarati.

 

Ba au facut un 500 v2 in doi timpi despre care unii de la Superbike spuneau ca e un esec total.

 

 

sal!

 

na ca ma bag si eu!

bimota este o facatura din piese ieftine vinduta la bani multi! am avut ocazia sa lucrez la una si va pot spune ca mai bine o lasi (cred ca avea sefu boala pe mine!)

ca sa-i reglezi carburatoarele (amestecul) tb sa-i dai motorul jos si tb sa ai imaginatie ca sa stii cum va merge daca vrei s-o ghicesti din prima (nu ai ai carcasa filtrului de aer si posibilitatea sa ajungi la suruburile de amestec cu nici o scula ai 5-10 mm intre o traversa a cadrului si carb.!).

amortizorul din spate e fixat cu uniball-uri care tb schimbate la doi ani daca iei originale (de 2 ori mai scumpe decit de la o firma cu accesorii de motosport si unde mai pui ca le iei si etanse)

este o motocicleta pt oameni cu multi bani care isi permit sa plateasca in jur de 500-1000 de ⏠pt o inspectie (la 6000 km si asta fara sa mai punem la socoteala si necesitatea de-a schimba din cind in cind si un cauciuc care la dimensiunile astea te-ar costa in jur de 300-350 âŹ!) si vor sa se sparga in fite!

ca "bicicleta" nu-i cu nimic mai buna decit o yamaha fzr 1000 as zice ca-i chiar mai proasta !

confort ...... stati si voi pe 10-15 mm de burete lipit pe fibra de sticla si o sa te doare b..... dupa juma de ora de nu mai poti umbla drept.

asta este parerea mea despre bimota aia cu motor de fzr 1000 (am incercat sa uit cum o cheama deoarece ma mai doare si acum c... cind imi aduc aminte!)

daca va place luati-va baieti o poza si cumparati-va "o motocicleta" ca altfel o sa plingeti dupa bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Honda NR750 (asta-i rara in general,nu numai la noi!)

 

Vorbim aici de o motocicleta din 1990.Motor v4 cu pistoane ovale,injectie,carene de fibra de carbon pe ea,fiecare piston (oval pt a putea pune cit mai multe supape/cil) are doua bolturi,respectiv biele,doua bujii/cil.,8supape/cil.,evacuare 8 in 4 in 2 in 1in2(din nou) sub sa,furca inversata,monobrat pe spate,semnale in oglinzi....si mai sint citeva pe care nu stiu sa le traduc (titanium-coated screen,head up display,silver/carbon fibre key)

118cp/14000rpm,223kg,257km/h

nr750.jpg

bai cum suna,nuti vine sa crezi am vazut citeva aici in barcelona pe la intilniri are un sunet bestial si o linie superba cu toate ca numi plac speederele asta ma omorit cind lam auzit si dupa ce lam vazut este o bestie imi imaginam motorul pus pe un chopper:))))))))) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistoane ovale si opt supape pe cilindru...nu ti se pare ca ar fi o bataie de joc pentru motorul ala sa-l pui pe un chopper? :yikes:

e ca un fel de rossi pe yamaha...o bataie de joc :baldy: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O bataie de joc pt Biaggi .. NU ?  :D

 

BTW : D c ai jeanta Portocalie ?  :baldy:

e una portocalie si una verde.

cistig 15 cai. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
prea multe nu stiu dar exista :friends:

Da,chiar a existat.

 

"Rapid, sometimes wild, four that becomes dubious in the wet, especially on worn tyres â many skated down the road, breaking the plastic and bending the frame - heavy power kick and loose transmission. Some top end problems at 35k, others made it past 50k when the bores were often shot. A cheap way of getting an excess of performance."

post-6-1110209012_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

:crack: Cea mai nebuna si avansata tehnologic pentru vremea sa este HONDA 750 NR. Aparuta in 1992, scotea 130cp din 750cmc. Motor V4 cu 8 (opt) supape pe cilindru!!! Pistoanele erau ovale!!! Prima motocicleta care s-a apropiat de 300 km/h

Pretul: peste 50000E. E ca un fel de McLaren F1 al lumii moto. Si cu asta punem punct rubricii de motoare nebune.

post-5485-1125660472_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moron: Cea mai nebuna si avansata tehnologic pentru vremea sa este HONDA 750 NR. Aparuta in 1992, scotea 130cp din 750cmc. Motor V4 cu 8 (opt) supape pe cilindru!!! Pistoanele erau ovale!!! Prima motocicleta care s-a apropiat de 300 km/h

Pretul: peste 50000E. E ca un fel de McLaren F1 al lumii moto. Si cu asta punem punct rubricii de motoare nebune.

post-5485-1125660472_thumb.jpg

235954[/snapback]

wow!!!!

tu chiar ai citit tot thread-ul ?? :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Pai daca va place bimota, poftiti tesi..... furca :cheers: ce e aia?

 

post-5135-1128251029_thumb.jpg

 

si daca mai vreti rar... aprilia futura.. am vazu doar 1 pana acum...

post-5135-1128251094_thumb.jpg

 

iar daca e vorba de viteza... viitoarea VFR (V Five Racing)

post-5135-1128251180_thumb.jpg

 

motor v5, 1200 cm cubi - se vrea a fi prima moto de serie cu peste 200 cp iar cei de la honda vor sa o manance pe doamna hayabusa.... oare vor reusi? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Apropo de design italienesc, ia uitati-va un pic la Ghezzi-Brian Supertwin.

 

Mi se pare ca e una dintre cele mai frumoase motorete din lume.

 

1064 cmc, 94.00 HP @ 8000 RPM, 100.00 Nm @ 6000 RPM, 220 de kile la plin.

post-5785-1146559874_thumb.jpg

post-5785-1146559884_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...