Sari la conținut

BMW SUPERMOTO


Dade
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum spune si titlul, am nevoie de un posesor de motor BMW de viteza pentru un articol in coltul motociclistului in revista bmwclub. :cheers:

Este cineva pe forum?

 

Stimata domnisoara

 

Supermoto-urile si motoarele de viteza nu prea sunt acelasi lucru

 

BMW supermoto

BMW_G650_XMoto.jpg

 

BMW de viteza

1176828675.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimata domnisoara

 

Supermoto-urile si motoarele de viteza nu prea sunt acelasi lucru

 

BMW supermoto

BMW_G650_XMoto.jpg

 

BMW de viteza

1176828675.jpg

 

 

Gresesti!Poate pentru tine este diferenta intre supermoto si speed, dar pentru donshoara "supermoto" vine de la super motocicleta, aia care "baga" cel mai mult ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica viteza preferata?

Nu am nevoie de un model anume. Sa fie doar de viteza.

Am scris un articol despre un R 1200 GF Adventure, dar am nevoie si de touring si vitezana. :cheers:

 

Dar care este de fapt ideea articolului? Prezentarea motocicletei sau ce? O testeaza cineva?

Iar ADV-ul este si touring 50%. Ala la ce categorie a intrat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar care este de fapt ideea articolului? Prezentarea motocicletei sau ce? O testeaza cineva?

Iar ADV-ul este si touring 50%. Ala la ce categorie a intrat?

 

Enduro & touring :(

 

Scopul articolului este de a prezenta motociclistul si motocicleta BMW. Ar fi simplu sa dau un search pe Google sau sa sun la AB pentru detalii si descriere. Dar nu vrem asta. Revista este pentru pasionati! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro & touring :(

 

Scopul articolului este de a prezenta motociclistul si motocicleta BMW. Ar fi simplu sa dau un search pe Google sau sa sun la AB pentru detalii si descriere. Dar nu vrem asta. Revista este pentru pasionati! :cheers:

Din cate am tot citit eu pe forumul asta, nu am vazut niciun posesor de sportiva BMW model actual. (K1300S, HP2 Sport sau S1000RR)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supermoto de viteza, GF Adventure, (si s si f nu sunt una langa cealalta....

 

:cheers: De ce scrii tu articolul? Ma gandesc doar sa nu scrii prostioare.

 

 

De ce as scrie prostioare?

Ma intereseaza intr-o mica masura detaliile tehnice.

Se pune accent pe relatia dintre moto si posesor. Traseele, problemele aparute (suntem in legatura si cu AB), punctele forte ale motorului sunt lucrurile care ne/ ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am tot citit eu pe forumul asta, nu am vazut niciun posesor de sportiva BMW model actual. (K1300S, HP2 Sport sau S1000RR)

 

au vandut cateva. Dar de obicei sunt oameni destul de seriosi care sa-si permita banet asa serios si nu prea se dau in stamba pe net.

 

De ce as scrie prostioare?

Ma intereseaza intr-o mica masura detaliile tehnice.

Se pune accent pe relatia dintre moto si posesor. Traseele, problemele aparute (suntem in legatura si cu AB), punctele forte ale motorului sunt lucrurile care ne/ ma intereseaza.

 

Pai tomnai asta era bubilina ca nu sunt detalii tehnice, sunt chestiuni generale.

 

Bavaria ar trebui sa aiba mai multe detalii despre cine a cumparat mobrele astea. Din pacate daca vrei sa vorbesti si despre relatia cu AB atunci s-ar putea sa nu-i mai ai atat de aproape. Mai stim oameni care au bagat surubelnita in ele cu riscul de a pierde garantia dar la Bavaria nu s-au mai intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu problema AB. :cheers:

Ma refeream la faptul ca mi-ar fi usor sa sun la AB sa cer detalii.

Dar vreau sa scriu despre pasionatii de moto BMW.

Cred ca e in avantajul ambelor parti. Eu scriu articolul (benevol, nu sunt platita pentru asta), iar motociclistul se regaseste in paginile revistei alaturi de moto :(

Stiu ca nu prea sunt posesori de vitezane BMW, intrucat sunt destul de scumpe. Dar ma gandeam ca am o sansa pe forum.

 

P.S.: Daca esti interesat, imi poti da un pm. :D

Editat de Dade
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu problema AB. :(

Ma refeream la faptul ca mi-ar fi usor sa sun la AB sa cer detalii.

Dar vreau sa scriu despre pasionatii de moto BMW.

Cred ca e in avantajul ambelor parti. Eu scriu articolul (benevol, nu sunt platita pentru asta), iar motociclistul se regaseste in paginile revistei alaturi de moto :D

Stiu ca nu prea sunt posesori de vitezane BMW, intrucat sunt destul de scumpe. Dar ma gandeam ca am o sansa pe forum.

 

P.S.: Daca esti interesat, imi poti da un pm. :)

 

Little old me in paginile revistei? :cheers: Adevarul este ca sunt pasionat, ca trebuie sa fii un pic sa ii suporti toate hachitele de fata mare unui BMW modelul asta mai vechiut. Dar are farmecul ei si cum zice americanu, "this one's a keeper".

 

Pasionati ai acestei marci vei gasi multi. Dupa ce treci de vitezana sa ne spui ce alte modele mai cauti.

 

P.S. daca totusi cauti si supermoto Dani Otil are un SM primit de la Bavaria. Daca vrei sport.... nu mai stiu cum il cheama dar iti spun cand ajung acasa.

 

Mai este userul Aleko care are un RT80 din 91 editia pentru Politia Romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Little old me in paginile revistei? :cheers: Adevarul este ca sunt pasionat, ca trebuie sa fii un pic sa ii suporti toate hachitele de fata mare unui BMW modelul asta mai vechiut. Dar are farmecul ei si cum zice americanu, "this one's a keeper".

 

Pasionati ai acestei marci vei gasi multi. Dupa ce treci de vitezana sa ne spui ce alte modele mai cauti.

 

P.S. daca totusi cauti si supermoto Dani Otil are un SM primit de la Bavaria. Daca vrei sport.... nu mai stiu cum il cheama dar iti spun cand ajung acasa.

 

Mai este userul Aleko care are un RT80 din 91 editia pentru Politia Romana.

 

Yeeey!

 

Eu am zis sa o iau pe modele. Acum enduro (s-a nimerit sa fie si touring- este un user de pe forum :D ), apoi vitezana, apoi touring si un politist. Dar mai umbla la aprobari pt ca nu are voie.

 

Dar nu e batuta in cuie ordinea. Asadar, daca tu ai o moto mai veche, ar fi interesant :(

Daca esti interesat vorbim pe pm mai bine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tomnai asta era bubilina ca nu sunt detalii tehnice, sunt chestiuni generale.

poate e frumoasa ........sau poate gateste minunat ........

bine ca scrie despre BMW si nu despre HONDA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu pe cineva care are un BMW 950 INTRUDER- Karl Zeiss replika (cross de viteza care arata ca un cruiser). e foarte pasionat stie tot despre motor insa nu intra pe forum.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ Dade :

Incerc sa creionez un portret al tau si al celui care ti-a dat mana libera sa scrii benevol si gratuit articole despre ceva ce e la nivel de societate secreta pentru tine.

Oricum, felicitari! Observ ca ai deja peste 50 de posturi pe acest forum. Nu stiu despre ce ar putea fi, dar na...

Cred ca bunele tale intentii sunt ingropate instant de o lipsa totala de cunostiinte. Cel putin in privinta produselor moto ale acestei marci.

De motociclism nu mai spun, fiindca scapam in ridicol.

Esti la locul nepotrivit, in momentul nepotrivit.

Lasa-i pe altii sa scrie. Genul acela de pasionati care si cand au cosmare sunt tot cu BMW si care ar putea scrie, intr-o saptamana, din memorie, enciclopedii despre marca asta.

Tu ia-ti un Mini si fugi pe Eva.ro.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dade :

Incerc sa creionez un portret al tau si al celui care ti-a dat mana libera sa scrii benevol si gratuit articole despre ceva ce e la nivel de societate secreta pentru tine.

Oricum, felicitari! Observ ca ai deja peste 50 de posturi pe acest forum. Nu stiu despre ce ar putea fi, dar na...

Cred ca bunele tale intentii sunt ingropate instant de o lipsa totala de cunostiinte. Cel putin in privinta produselor moto ale acestei marci.

De motociclism nu mai spun, fiindca scapam in ridicol.

Esti la locul nepotrivit, in momentul nepotrivit.

Lasa-i pe altii sa scrie. Genul acela de pasionati care si cand au cosmare sunt tot cu BMW si care ar putea scrie, intr-o saptamana, din memorie, enciclopedii despre marca asta.

Tu ia-ti un Mini si fugi pe Eva.ro.

 

 

Ironiile sunt la ele acasa pe motociclism.ro, dar cu asta deja m-am obisnuit.

Ca sa te lamuresc putin: eu scriu strict ceea ce imi spune posesorul, cu unele "slefuiri". Primul articol a fost vazut mai intai de motociclistul in cauza si apoi dat spre tipar, intrucat apare numele lui in revista.

Referitor la "cunostiIntele" mele, nu ma cunosti si nu cred ca esti in stare sa-mi evaluezi capacitatile intelectuale.

Daca toti care scriu un articol ar trebui sa aiba pregatire in domeniul respectiv, am ramane cu mult mai putine materiale ziaristice.

Repet si insist: nu ma/ne intereseaza atat de mult detaliile tehnice, cat suntem deschisi la experienta pe un motor al marcii BMW. Iar pasiuni avem cu totii si crede-ma ca pot intelege cand un pasionat imi povesteste despre calatoriile facute, spre exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti care scriu un articol ar trebui sa aiba pregatire in domeniul respectiv, am ramane cu mult mai putine materiale ziaristice.

 

Nu vad care e problema in asta. Sunt mult prea multi ziaristi "de specialitate", analisti, etc, mai toti cu "pregatire in domeniu" la Hyperion, eventuad la id. Si bineintels cu capacitati intelectuale mult subestimate de ceilalti.

Sunt sigur ca un cunoscator in domeniu ar scrie un articol mult mai bun decat un "ziarist de specialitate" care nu are nici in clin nici in maneca cu subiectul, mai ales daca articolul se adreseaza tot pasionatilor si nu publicului larg.

 

Si da, textul meu contine doua cacofonii. Totusi, nu-mi subestima capacitatile intelectuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol- interviu nu necesita cunostinte majore in domeniul respectiv.

Ziaristii care iau interviuri si scriu articole despre si cu artisti/ actori/ muzicieni, nu trebuie sa fie actori/muzicieni etc. Nu? :laugh:

In general nu punctez greselile gramaticale sau ortografice, decat atunci cand este cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol- interviu nu necesita cunostinte majore in domeniul respectiv.

Ziaristii care iau interviuri si scriu articole despre si cu artisti/ actori/ muzicieni, nu trebuie sa fie actori/muzicieni etc. Nu? :laugh:

Depinde de subiect, de publicatia/canalul media in care apare respectivul articol-interviu si de publicul caruia i se adreseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dade :

Incerc sa creionez un portret al tau si al celui care ti-a dat mana libera sa scrii benevol si gratuit articole despre ceva ce e la nivel de societate secreta pentru tine.

Oricum, felicitari! Observ ca ai deja peste 50 de posturi pe acest forum. Nu stiu despre ce ar putea fi, dar na...

Cred ca bunele tale intentii sunt ingropate instant de o lipsa totala de cunostiinte. Cel putin in privinta produselor moto ale acestei marci.

De motociclism nu mai spun, fiindca scapam in ridicol.

Esti la locul nepotrivit, in momentul nepotrivit.

Lasa-i pe altii sa scrie. Genul acela de pasionati care si cand au cosmare sunt tot cu BMW si care ar putea scrie, intr-o saptamana, din memorie, enciclopedii despre marca asta.

Tu ia-ti un Mini si fugi pe Eva.ro.

 

Inca o data, se justifica de ce am motive sa stau de-o parte... in special de "rubrica" BMW...

Jos palaria, baieti !

Felicitari, in special Mihail-Raul, THC, IraScibil, Mihaio07.

Mesaj completat

Inca o data, se justifica de ce am motive sa stau de-o parte... in special de "rubrica" BMW...

Jos palaria, baieti !

Felicitari, in special Mihail-Raul, THC, IraScibil, Mihaio07.

 

...dublati meserias "pe viraje" de OLY, adiy & Co...

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se trece peste un amanunt: sunt implicata benevol si voluntar in aceasta actiune. Imi iau din timp doar pentru pasiunea pentru marca BMW si sunt tinta ironiilor. Intr-adevar, ma pricep mai bine la masini. Dar am specificat ca articolul este facut in mare parte de posesor!

Consider ca articolul, practic facut de un motociclist care isi cunoaste motorul nu poate fi unul indoielnic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am cumva de-a face cu un topic facut la misto si sunt printre putinii care am muscat momeala?

 

Se trece peste un amanunt: sunt implicata benevol si voluntar in aceasta actiune. Imi iau din timp doar pentru pasiunea pentru marca BMW si sunt tinta ironiilor. Intr-adevar, ma pricep mai bine la masini. Dar am specificat ca articolul este facut in mare parte de posesor!

Consider ca articolul, practic facut de un motociclist care isi cunoaste motorul nu poate fi unul indoielnic!

 

Cred ca lumea este tare prost crescuta pe la tine prin cartier daca crezi ca am fost doar ironici cu tine.

Nu cred ca ai intalnit pana acum oameni pasionati daca folosesti atat de usor acest termen.

Imi permiti sa ma indoiesc de cei 21 de ani ai tai? Sau macar de calitatea lor.

Daca tu esti un produs al politicii de marketing Bmw, chiar daca angajat fara beneficii, nu imi ramane decat sa ma ingrozesc.

Poate ar trebui sa citesti cateva reviste/buletine de informatie facute strict pentru posesorii unor marci. Eu am citit una pentru posesorii de Triumph acum ceva timp si iti garantez ca nu era scrisa de profesionisti de talia ta. Nu ca ceea ce faci tu s-ar putea numi macar act jurnalistic in forma minimalista. Sa iei motociclisti de pe strada/forum ca sa scrie articole :laugh: . Cam care ar fi etalonul tau pentru cunostiintele respectivului? De unde stii ca nu e la fel de priceput ca si tine? Si atatea intrebari imi vin acum in minte...

Sau poate esti un produs cat se poate de normal al existentei celuilalt segment de posesori BMW, aflat de mult timp in crestere constanta - snobul care cumpara aceasta marca doar "pentru ca este Bmw".

Cativa si pe acest forum, asa ca poate vei avea noroc in cele din urma incat sa iti iasa un "articol facut in mare parte de posesor".

Contrar aparentelor si parerilor multora de pe acest forum, iti scrie o persoana care, cel putin, respecta aceasta marca.

Fa un bine si retrage-te discret. Nu mai incerca sa ma convingi de nimic, te rog, fiindca te vei adanci si mai mult.

Mesaj completat

P.S. - Roaga-te sa nu citeasca acest topic si vreun posesor de autoturism Bmw. S-ar putea sa trebuiasca sa gasesti explicatii si pentru "pasiunea" ta fata de masinile acestei marci.

Oricum, iti dau un pont : - daca o dai in bara si la auto, sa spui ca esti de fapt mare admiratoare C1.

Ce o fi C1 poate o sa ne spui tu, marea pasionata Bmw.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...