Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari tuturor!!!

 

Cred ca a venit timpul sa postez si eu aici.

Am un R6 din '99 care nu are nimic special pe el, totul stoc, mai putin o toba Mivv si furtunele racing.Sunt multumit de ea merge foarte bine exceptand problema cu treapta a doua care scapa sus in ture...am vazut ca majoritatea cu '99-2002 au aceasta problema, intrebarea mea este: care e cauza? oricum daca schimbi treptele decent la 4000-5000 rot nu face nimic, doar ca nu mai pari "cocos" in fata pitzipoancelor de liceu. :(

se poate face ceva pentru a remedia problema?

sa mi ziceti si mie daca aveti o locatie unde va vedeti. decat in fata la parlament mai bine la parcul Carol, parerea mea. Mai sunt si intalnirile de miercuri de la ARC de la ora 18.

Pun si o poza cu Bondarul ...

 

 

 

Asfalt uscat si atentie la prosti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!!!

 

Cred ca a venit timpul sa postez si eu aici.

Am un R6 din '99 care nu are nimic special pe el, totul stoc, mai putin o toba Mivv si furtunele racing.Sunt multumit de ea merge foarte bine exceptand problema cu treapta a doua care scapa sus in ture...am vazut ca majoritatea cu '99-2002 au aceasta problema, intrebarea mea este: care e cauza? oricum daca schimbi treptele decent la 4000-5000 rot nu face nimic, doar ca nu mai pari "cocos" in fata pitzipoancelor de liceu. :(

se poate face ceva pentru a remedia problema?

sa mi ziceti si mie daca aveti o locatie unde va vedeti. decat in fata la parlament mai bine la parcul Carol, parerea mea. Mai sunt si intalnirile de miercuri de la ARC de la ora 18.

Pun si o poza cu Bondarul ...

 

 

 

Asfalt uscat si atentie la prosti...

Nu toate au, majoritate sunt anul 2001, dupa acest an problema la pinionul treptei a 2-a a fost remediata. O poti remedia schimband fie pinionul fie cutia de viteze.

 

Mesaj completat

Vand la preturi de criza urmatoarele piese :

Amortizor 250 Ron

Etrieri frana fata 200 Ron

Ansamblu frana spate 300 Ron

Bascula 300 Ron

Bord 250 Ron

Capac Ambreiaj 150 Ron

Carburatoare 400 Ron

Carena inferioara Dreapta 150 Ron

Carena inferioara Stanga 150 Ron

Cdi 250 Ron

Chiuloasa 300 Ron

Comenzi Dreapta 150 Ron

Cric 150 Ron

Cutie Filtru aer 150 Ron

Cuzineti 70 Ron

Discuri Frana fata 200 Ron

Disc frana soate 100 Ron

Janta Spate 200 Ron

Pompa Apa 150 Ron

Pompa Ulei 150 Ron

Radiator 250 Ron

Scarita pasager stanga 100 Ron

Semighidon stanga 100 Ron

Vibrochen 250 Ron

Instalatie electrica 150 ron

Electromotor 200ron

 

Furca completa, de asemenea la pret de criza.

 

Sunt pentru modelul 99-02.

 

Detalii la id mess: gfee5653d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- la ulei eu as baga Yamalube ce zice si manualul pretul e cam la fel ca la motul si stai si tu linistit - motorul a fost fabricat si testat cu uleiul acesta !

multi au distrus motorul bagand alt ulei deci aveti grija :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- la ulei eu as baga Yamalube ce zice si manualul pretul e cam la fel ca la motul si stai si tu linistit - motorul a fost fabricat si testat cu uleiul acesta !

multi au distrus motorul bagand alt ulei deci aveti grija :(

 

Vrei za zici ca de fapt multi au distrus motorul ca au bagat 15w55, 20w40 sau ulei de ricin cu aroma de forja in loc de ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dedicatie speciala pentru baietii carora le-a cazut treapta a doua :

 

The notorious second gear problem in the transmission is something Yamaha did wrong. There's a spacer in the wrong place. This puts the second gear wheel too far from the fifth gear wheel that engages it to make second gear shift. In normal driving there's never a problem, however when drag racing and snap shifting with this big power plant making nearly 100 horsepower at 66 ft pounds of torque, second gear needs to lock in as far as possible. Unfortunately with the factory spacer it can't.. If the spacer is put on the shaft first, then the gear afterwards, it will allow second to fully seat and the transmission problem will cease to exist. Since all the books and microfiche show it wrong, everyone has always put it back on wrong. If you're a regular rider, this presents no real problem, but for power racing/riders it will cause second gear to wear out. I have the original in mine.

 

Cred ca merita incercat, nu este prima oara cand aud varianta asta.

Mesaj completat

Mai exista o varianta, pinioane de 2003-2004 . se potrivesc perfect si se schimba destul de usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpar releu de incarcare pt r6 2003, urgent !

 

Încearcă la băieții de la motovip.ro, eu de la ei l-am luat relativ recent și la preț bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

Cu toate ca e cam tarziu, va prezint si eu mobra (o am din ian. 2009, insa nu m-am obosit sa ii fac poze,iar acum fiind inca in lucru,am prins momentul):

An 2000, 31mii km,monopost si evacuare modificata.Am vopsit-o pt ca vreau sa ii schimb desenele cu unele de SBK.

post-45510-1279977770_thumb.jpg

post-45510-1279978086_thumb.jpg

Ce vreau sa ii mai fac, in afara de ceva colante ne-originale ar fi : crashpad-uri,scarite racing,plus frane si furtune racing pt fata.Mai are si monopostul,insa nu apare in poza...Tobele au fost opera mea, caci mi-a placut ideea. :)

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut

Sa incep cu inceputul,

ieri ora 20:00 sa furat o casca Lazer vertigo albastra cu dragon negru pe ea si o perechie de manusi VANUCCI COMPETIZIONE rosu cu alb si negru din zona militari cora mai exact str. Timonierului de catre doi pusti de 17-18 ani cei care ma pot ajuta sa le gasesc rog contact tel. 0722.35.68.73

 

Pentru doritorii de intilniri pe data de 14.08.2010 se va face un traseu:

 

- bucuresti - balea lac - sibiu - valea oltului - bucuresti

 

Va astept

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva monopost ptr model 2001-2002 de vanzare ? ? Mersi

este unul chiar acum pe bikeshop, nu stiu daca e chiar exact, caci e de R1, poate ti se potriveste...Pretul insa , mi se pare cam exagerat, sincer...

http://www.bikeshop.ro/accesorii/anunturi-...nou-106476.html

 

bafta la cautari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce te-ar interesa mai exact?

pai in primul rand m-ar interesa daca e ok pt inaltimea mea , eu am 1,90 m si nu stiu cat de comfortabila e. in al 2lea rand as vrea sa stiu cam de la ce rpm incepe puterea? e ok pt plimbari prin oras? sau trebuie sa o turezi tare? consumul cum este? ( stiu ca ar fi mai ok o moto de strada si nu sport, dar sincer nu imi plac ) . e vorba de o investitie in viitor si n-as vrea sa regret. cineva mi-a recomandat r1 dar ma gandesc ca e mai grea si prea puternica ....... :crack: merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primul rand m-ar interesa daca e ok pt inaltimea mea , eu am 1,90 m si nu stiu cat de comfortabila e. in al 2lea rand as vrea sa stiu cam de la ce rpm incepe puterea? e ok pt plimbari prin oras? sau trebuie sa o turezi tare? consumul cum este? ( stiu ca ar fi mai ok o moto de strada si nu sport, dar sincer nu imi plac ) . e vorba de o investitie in viitor si n-as vrea sa regret. cineva mi-a recomandat r1 dar ma gandesc ca e mai grea si prea puternica ....... :) merci

 

NU!

nu e ok pentru inaltimea ta(cu cat esti mai scund cu atat e mai bine)

nu e confortabila(mai ales cu si pentru pasager)

nu e ok pt plimbari in oras(nu a fost proiectata pentru asa ceva, te rupe la inchieturi, la spate si mai mori si de cald pe ea)

consumul(sa nu mai vb de intretinere) nu este mic

nu ti-as recomanda r1(toate motivele de mai sus la patrat)

 

 

ps: faza cu "sa o turezi tare" in ideea ca vrei sa decolezi sau ce? :crack:

 

nicusor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU!

nu e ok pentru inaltimea ta(cu cat esti mai scund cu atat e mai bine)

nu e confortabila(mai ales cu si pentru pasager)

nu e ok pt plimbari in oras(nu a fost proiectata pentru asa ceva, te rupe la inchieturi, la spate si mai mori si de cald pe ea)

consumul(sa nu mai vb de intretinere) nu este mic

nu ti-as recomanda r1(toate motivele de mai sus la patrat)

 

 

ps: faza cu "sa o turezi tare" in ideea ca vrei sa decolezi sau ce? :crack:

 

nicusor

ms pt informatii jinx. dar ce supersport as putea sa aleg sa fie mai confortabil pt inaltimea mea? :)

 

re ps: vroiam doar sa stiu cam de la ce rpm incepe sa decoleze :lol: :lol:

Editat de dope_starz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1.90m+ niciun SS nu te va multumii. Probabil vei ajunge pe Supermoto :crack: Asta daca tot cauti adrenalina. Revenind la super sport, probabil si la R6 se simte puterea pe la 8000+

Bafta multa in alegerea ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt informatii jinx. dar ce supersport as putea sa aleg sa fie mai confortabil pt inaltimea mea? :)

 

re ps: vroiam doar sa stiu cam de la ce rpm incepe sa decoleze :lol: :lol:

 

 

R6! :crack:

 

de ce?are saua cea mai inalta(e de asemenea si mai lata)comparativ cu cele din clasa si anul ei(de exemplu tu la inaltimea de 190 daca te urci pe un 600 rr o sa te simti ca pe un poket bike) si mai pot sa punctez ca ai si un rezervor ceva mai lat pe care sa il tii intre picioare(aici si zx6-le are un mic plus), are sasiul destul de rigid ceea ce o face mai stabila la viteze mici, de asemenea si greutatea e ceva mai redusa, puterea o dezvolta in ture mari si o sa iti fie mai usor sa te obisnuiesti cu ea(mentionez ca nu am luat in calcul gixer-ul).

 

ps: tot ce am zis mai sus e doar parerea mea si m-am referit strict din punctul de vedere al "confortului" la mersul prin oras.

 

nicusor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...