Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

scuze scuze scuze a fost o problema cu netul si am dat Add Reply de mai multe ori :)

de unde le pot cumpara ...? te intreb pentru ca am cautat si la noi nu am gasit pe nimeni care sa comercializeze asa ceva pentru vitezomane

iar ce am gasit eu ar fi ceva ceva prin america dar nu trimit in afara iar pe ebay=0

am inteles ca singura varianta ar fi cineva care face asa ceva pe la noi dar asi prefera sa cumpar din comert cred ca sunt mai SAVE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

scuze scuze scuze a fost o problema cu netul si am dat Add Reply de mai multe ori :)

de unde le pot cumpara ...? te intreb pentru ca am cautat si la noi nu am gasit pe nimeni care sa comercializeze asa ceva pentru vitezomane

iar ce am gasit eu ar fi ceva ceva prin america dar nu trimit in afara iar pe ebay=0

am inteles ca singura varianta ar fi cineva care face asa ceva pe la noi dar asi prefera sa cumpar din comert cred ca sunt mai SAVE

Nu trebuie sa fie special pentru r6, doar sa se potriveasca surubul. Sunt in bucuresti mai multi baieti care confectioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eo asa cred , dar tot mai multi spun ca r6 le are 130 de cai thundercatul 100 si ca r6 este mult mai nebun ca thundercatul , si la consum difera !

Mai mult asta mar interesa consumul este acelasi si la r6 si la thundercat ?

 

 

Pai R6-le are 88 kw (~120 CP) iar Thundercat-ul are 73 kw (~100 CP)

 

Calutii nu conteaza decat la viteza. Cuplul este cam acelasi. Avand mai putin cai, e normal ca va consuma mai putin.

 

Sa-ti dau un exemplu. Un R6 afara mers lejer ia cam 7, 8 % (in unele situatii) In oras 10, 11 % (in unele situatii) si banuiesc ca Thundercat-ul ia mai putin cu ~2% maxim. :)

 

 

Thundercat Specs

 

Yamaha R6 Specs

Editat de Alynush
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti-a spus tie ca puterea motorului este legata strict de viteza maxima te-a informat gresit.

Ecuatia matematica a puterii si cuplului este : P(HP) = C(Nm) x RPM(rot/min) / 5252,1

 

Din ecuatia asta se deduce ca , cu cat cuplul este mai mare, la aceeasi rotatie a motorului si puterea va fi mai mare. Nu are nicio legatura puterea cu viteza maxima variabila cea mai mare de la o motocicleta la alta este viteza de rotatie a motorului. Newtonul metru, poate fi compensat printr-o viteza de rotatie mare si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti-a spus tie ca puterea motorului este legata strict de viteza maxima te-a informat gresit.

Ecuatia matematica a puterii si cuplului este : P(HP) = C(Nm) x RPM(rot/min) / 5252,1

 

Din ecuatia asta se deduce ca , cu cat cuplul este mai mare, la aceeasi rotatie a motorului si puterea va fi mai mare. Nu are nicio legatura puterea cu viteza maxima variabila cea mai mare de la o motocicleta la alta este viteza de rotatie a motorului. Newtonul metru, poate fi compensat printr-o viteza de rotatie mare si invers.

 

Aflasem de la cineva urmatoarele: Caii putere (HP) ajuta la viteza maxima, in schimb Cuplul (Nm) ajuta la acceleratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alynush, tu ori mergi cu motocicleta ori stai cu gindul la consum? Daca te gindesti numai la asta uita de indeletnicirea mersului pe supersport. In primul rind compari mere cu pere, cele 2 motociclete sint complet diferite. Daca vrei totusi un motiv sa nu-ti iei R6 2006 in sus, modelul ia foc foarte repede, la un accident usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai R6-le are 88 kw (~120 CP) iar Thundercat-ul are 73 kw (~100 CP)

 

Calutii nu conteaza decat la viteza. Cuplul este cam acelasi. Avand mai putin cai, e normal ca va consuma mai putin.

 

Sa-ti dau un exemplu. Un R6 afara mers lejer ia cam 7, 8 % (in unele situatii) In oras 10, 11 % (in unele situatii) si banuiesc ca Thundercat-ul ia mai putin cu ~2% maxim. :)

 

 

Thundercat Specs

 

Yamaha R6 Specs

Eu akum 1 saptamana am facut un drum de 100 km sa vad cam cat consuma R6 le si viteza constanta cu care am mers a fost 50 , 60kmh si mia luat 5.5 , 6 litri la 100 km si cred ca am mers cam incet ca viteza cu care un R6 se simte bine e cam 80-90 kmh deci mie nu imi manca 7-8 l afara caci cam 5-6 l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alynush, tu ori mergi cu motocicleta ori stai cu gindul la consum? Daca te gindesti numai la asta uita de indeletnicirea mersului pe supersport. In primul rind compari mere cu pere, cele 2 motociclete sint complet diferite. Daca vrei totusi un motiv sa nu-ti iei R6 2006 in sus, modelul ia foc foarte repede, la un accident usor.

 

Nu, nu imi fac griji pentru consum, uitate la posturile mele anterioare in privinta consumului. Oricum nu era vorba despre consum aici :). Si da, au rezervorul amplasat foarte prost si din cauza asta ia foc :)

Mesaj completat

Eu akum 1 saptamana am facut un drum de 100 km sa vad cam cat consuma R6 le si viteza constanta cu care am mers a fost 50 , 60kmh si mia luat 5.5 , 6 litri la 100 km si cred ca am mers cam incet ca viteza cu care un R6 se simte bine e cam 80-90 kmh deci mie nu imi manca 7-8 l afara caci cam 5-6 l

 

Pai bine, la ora 50 - 60 km/h inseamna ca ai tinut-o subturata. Daca te vei duce la un drum lung, cu o viteza constanta de 110 - 120 km/h vei observa ca si consumul va creste :). Iti dai seama ca nu te poti duce pana la marea neagra cu 50 - 60 km/h. Incearca si vei vedea :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa mergi 100km cu 60km/h? Esti bun pt filmele cu masochisti!!!!!!!!!

Cred ca 99% din noi mergem cu motocicleta de placere. poate omului asa i-a facut placere sa mearga, asa se simte in siguranta. Bravo lui ca a mers cu 50-60 , a admirat jegul patriei si a ajuns fara incidente la destinatie. Pana la urma bun este ala care ajunge din punctul a in punctul b fara incidente, nu mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa mergi 100km cu 60km/h? Esti bun pt filmele cu masochisti!!!!!!!!!

mai JAGI u crezi ca toata lumea e mare smecher ca tine si peste 1 an te vedem la cazurile cu accidente , si cei daka am mers cu 60 kmh akum miam facut carnetul cu cat vrei sa ma duc cu 300 ?? cred ca ai grsit forumul aici se discuta despre placerile datului p 2 roti nu sa te bagi in stalp cu 300 ca oamenii ca tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai JAGI u crezi ca toata lumea e mare smecher ca tine si peste 1 an te vedem la cazurile cu accidente , si cei daka am mers cu 60 kmh akum miam facut carnetul cu cat vrei sa ma duc cu 300 ?? cred ca ai grsit forumul aici se discuta despre placerile datului p 2 roti nu sa te bagi in stalp cu 300 ca oamenii ca tine!

 

 

EEeei, nu va luati la cearta. Nu m-am facut R6-ist ca sa va certati. Unii merg mai incet, altii mai tare. Nu conteaza :bounce: Fiecare cum il duce capul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma bate gandul sa imi iau un R6, 2003-2005 probabil, stiu ca modelul din 2006 este superb de-a dreptul dar asta e, ma multumesc si cu unul mai vechi. Merita sa iti iei asa ceva? Stiti vreun mecanic mai priceput care sa poata vedea motorul si emite o parere privind reparatii necesare si altele de genul, contra cost desigur, inainte sa il cumpar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva de vanzare un amortizor de ghidon pe R6 2004 ? :bounce: si daca da, un pret se poate, iar daca nu, stiti unde pot gasi la un pret acceptabil nu cu cat am gasit pe ebay cu 600$ sau pe louis cu vreo 300 - 400 euro? :laugh: Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai JAGI u crezi ca toata lumea e mare smecher ca tine si peste 1 an te vedem la cazurile cu accidente , si cei daka am mers cu 60 kmh akum miam facut carnetul cu cat vrei sa ma duc cu 300 ?? cred ca ai grsit forumul aici se discuta despre placerile datului p 2 roti nu sa te bagi in stalp cu 300 ca oamenii ca tine!

 

De la 60 la 300 e cale lunga. Nu cred ca am indemnat pe cineva pe vreun forum sa depaseasca viteza legala. Cred ca esti cu capsa pusa din nastere. Ai ceva impotriva mea? A merge cu 60 pe un tronson unde toata lumea merge cu 100 e destul de periculos, te poate lua cineva din spate, un adormit care vorbeste la telefon, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Himura - Da, foarte probabil., tu erai...;)

 

 

Pt posesorii de Yamaha R6 2003 - 2005 daca doreste cineva un parbriz stock, nu foarte zgariat sau rupt in 2 ...puteti sa-mi faceti o oferta :D ieftin oricum :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...