Sari la conținut

accident pe Dorobanti


zncristian
 Share

Postări Recomandate

Pai... din cate stiu (si din cate se vede si in poze), o avea Dorobantiu 2 benzi pe sens, da una e ocupata cu masini parcate sau lasate pe avarii de cocalari sau pitzipoance care savurareaza o cafia la vreo tarasa din zona... Deci, daca esti cu masina, nu-ti ramane decat sa mergi pe banda a 2-a.

Ce sa zic... culpa comuna... Tu, ca ai depasit pe dreapta si pe juma de banda intai... vita, ca nu s-a asigurat.

Oricum, important e ca esti sanatos si n-ai patit nimic :rose: si sa speram ca avem ce invata din povestirea ta.

 

Numai bine.

Pe sensurile de mers unde sunt doua benzi de circulatie depasirea pe prima banda nu se considera ca fiind depasire prin partea dreapta , insa este interzisa in cazul in care exista doar o banda de mers pe sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au pomenit "depasirea" : aveati oare pretentia ca ati invatat codul ala rutier ? :rose:

Pentru cel ce atrage atentia asupra vitezei de 30/h in dreptul trecerii : prietene daca avea 100 la ora eu sunt de parere ca troscanea rau de tot si motorul, si "gipanul" de pe margine......

Pentru restul :blink: : omul a facut greseala de a DEVANSA pe banda 1 un TAXI al carui sofer ce conducea cu un deget in c00r. ATAT. Partea nasoala e ca ala cu taxi ia o amendutza mica si cateva punctisoare. Peste mine a dat unul la fel, numai ca el vira dreapta peste toti de pe mijlocul drumului... Fara semnalizare. De atunci am oroare de banda 1, MAI ALES in intersectii. Si sunt satul, si eu, de astia ce merg agale pe banda 2 si se sterg la fund daca le dai un blitz macar (desi nici nu ar fi nevoie de blitz, teoretic ar trebui sa intre pe banda 1 daca e libera si vine altul mai grabit din spate. Daca s-ar respecta chestia asta nu s-ar mai croseta atat benzile - desi nu sunt fan si nici nu practic, tocmai pt ca romanii nu stiu de banda lor si oricand poti sa ti-o furi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun pariu ca din toata povestea ,taximetristul va scapa doar cu sanctiunile care se aplica la 'schimbarea directiei de mers,fara asigurare'.Daca n-ai nici o buba o sa te alegi cu o copie dupa asigurarea lui si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.42. - Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

Art.45-(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

Asta a facut motociclistul!

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

Asta nu a facut in totalitate taximetristul si nu a respectat Art.42.

Bineinteles cu conditia ca faptele sa fie reale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma tot gandesc de ieri daca am dat f-odata flashuri in oras?! :rose: Adica cu motoru, gen da-te ba la o parte ca ma grabesc si am draci? Ca asa am dat cu masina = baga-te ca te las

 

 

Oare am dat? Poate nu imi mai aduc aminte. Si totusi? Voi dati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ma doare mansarda de atata legislatie; ce conteaza cine avea dreptate din p.v. legal? indiferent de lege, noi singuri trebuie sa ne ferim si sa ajungem intregi acasa; daca ajungi la spital si legal nu esti vinovat te incalzeste cu ceva? in cazuri din astea singurul subiect de discutie e cum putea motociclistul sa evite accidentul; mai exact, e ok sa depasesti cu motorul pe banda din dreapta? se pare ca nu; asta e singura concluzie utila care se poate trage din acest accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu părere de rău, deÂşi legal taximetristu' o va lua copios, RIDER-u' se înscrie la categoria "dacă gândeam, profesor eram"....

...păi chiar dacă musca are clearence suficient la trecere prin ..uru' calului, asta nu înseamnă neapărat că nu va lua o băÂşină copioasă în pofă, căci calu' habar n-are de ea....

 

Să traduc: vedeți în ce scurt s-a băgat în dreapta, taxiul venea pe banda II Âşi tocmai defilase pe lângă maÂşini de pe banda I ...nu îl scuz, dar clar că a furat-o, nu se aÂştepta să apară ceva pe dreapta...onor rider-ul putea să Âştie că se băgă într-o posibilă situație critică, mai ales că nu a atenționat Âşoferul în prealabil. (GOARNE frăție, că sonoru' se duce de jur împrejur, nu flash-uri ziua) :rose: Life sucks!

PS: rog eventualii Gigi contra să nu riposteze după bunul obicei al forumului, sunt un supraviețuitor profi al circulației bucureÂştene Âşi asta este părerea mea... :blink:

 

Apropo, unde e Dorobanți-u'n poză?

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu părere de rău, deÂşi legal taximetristu' o va lua copios, RIDER-u' se înscrie la categoria "dacă gândeam, profesor eram"....

...păi chiar dacă musca are clearence suficient la trecere prin ..uru' calului, asta nu înseamnă neapărat că nu va lua o băÂşină copioasă în pofă, căci calu' habar n-are de ea....

 

Să traduc: vedeți în ce scurt s-a băgat în dreapta, taxiul venea pe banda II Âşi tocmai defilase pe lângă maÂşini de pe banda I ...nu îl scuz, dar clar că a furat-o, nu se aÂştepta să apară ceva pe dreapta...onor rider-ul putea să Âştie că se băgă într-o posibilă situație critică, mai ales că nu a atenționat Âşoferul în prealabil. (GOARNE frăție, că sonoru' se duce de jur împrejur, nu flash-uri ziua) :rose: Life sucks!

PS: rog eventualii Gigi contra să nu riposteze după bunul obicei al forumului, sunt un supraviețuitor profi al circulației bucureÂştene Âşi asta este părerea mea... :blink:

MAGISTRAL, subscriu fara retineri, iar povata cu musca e memorabila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ma doare mansarda de atata legislatie; ce conteaza cine avea dreptate din p.v. legal? indiferent de lege, noi singuri trebuie sa ne ferim si sa ajungem intregi acasa; daca ajungi la spital si legal nu esti vinovat te incalzeste cu ceva? in cazuri din astea singurul subiect de discutie e cum putea motociclistul sa evite accidentul; mai exact, e ok sa depasesti cu motorul pe banda din dreapta? se pare ca nu; asta e singura concluzie utila care se poate trage din acest accident.

Pai aici e o mare confuzie intre ce zice legea si intre conduita preventiva. Legal vorbind chiar daca pe banda I-a e parcat un vapor daca ai loc sa treci pe banda aia ai dreptul sa il devansezi pe cel de pe banda a II-a. Din punct de vedere practic eu am constatat ca in special cei care conduc masini galbene in multe cazuri pe langa ca au craniul mic le mai sta si creierul lejer innauntru, asa ca daca daca ei nu incap pe banda I-a considera automat ca nimic nu incape acolo, si in plus ei sunt profesionisti si un fel de regi ai strazii, asa ca pentru ei nu se aplica mai nimic din legislatia rutiera, si desigur semnalizatul e ceva inutil. In cazul asta un claxon ar fi prins bine, la fel ca si mersul cu maximum 20km/h mai tare decat el si degetul pregatit pe frana. In plus de asta, nu va mai bazati pe semnalizatoare (ca aproape nimeni nu le foloseste in Bucuresti decat cel mult cand deja trag de volan), ci pozitionati-va in laterala masinii si uitati-va cat de dreapta sta roata fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daia cand iti da amenda politistul sta cu cartea in mana si citeste de acolo.

voi care ati citit o data cartea aia acu tispe ani voi spuneti ca stiti legislatie?

 

raportul pulitiei il ai? recita din el ceva ca sa nu mai stam in ceata....

Am luat si eu amenzi la viata mea dar nu am vz vre-un politist sa stea cu cartea in mana.

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca am citit cartea de legislatie O DATA, si acum nu stiu cati ani(se pare ca ma cunosti mai bine decat ma cunosc eu).

Eu nu am calitatea sa fac raporturi insa am crezut ca aici se poate exprima o parere proprie.

Eu nu sunt poet sau scriitor ca sa recit, poate te pricepi mai bine.

Tu cand ai INTENTIA sa schimbi banda de mers ce faci dai semnal si te bagi nu,sau nici macar nu semnalizezi?

Oricum ambele cazuri ar fi gresite(asta ca sa te scot din ceata in care esti).

Abordarea ta ma face sa ma gandesc daca mai are rost sa tastez pe genu asta de subiecte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati mai bine, pe portiunea aia, e linie continua intre benzi. Deci, nici unul nu avea voie sa schimbe banda. Da` regulile se aplica numai cand ne convin sau sunt in favoarea noastra.

 

trecusem pe prima banda cu vreo 50 de m inainte! :) stiu cand se face preselectarea benzilor, am permis de 15 ani... bine, asta nu ma impiedica sa gresesc! culpa mea nu este legata de cadrul legal! acolo politia m'a gasit bazma curata! sincer! povestea e ca eu as dori sa va indemn sa nu faceti devansari/depasiri... spuneti'le cum vreti voi, pe partea dreapta!!! nu se uita cretinii in oglinzi nici sa'i pici! :rose: dar... poate fi doar o frustrare de'a mea!

 

sa fiti iubiti... intregi!

Mesaj completat

Pun pariu ca din toata povestea ,taximetristul va scapa doar cu sanctiunile care se aplica la 'schimbarea directiei de mers,fara asigurare'.Daca n-ai nici o buba o sa te alegi cu o copie dupa asigurarea lui si cam atat.

 

 

:blink: :D :P bv bv bv!!! exact asta s'a'ntamplat!

Mesaj completat

bai ma doare mansarda de atata legislatie; ce conteaza cine avea dreptate din p.v. legal? indiferent de lege, noi singuri trebuie sa ne ferim si sa ajungem intregi acasa; daca ajungi la spital si legal nu esti vinovat te incalzeste cu ceva? in cazuri din astea singurul subiect de discutie e cum putea motociclistul sa evite accidentul; mai exact, e ok sa depasesti cu motorul pe banda din dreapta? se pare ca nu; asta e singura concluzie utila care se poate trage din acest accident.

 

 

in sfarsit!!! iti multumesc din suflet! asta a fost rostul deschiderii topicului! esti mare!

Mesaj completat

Cu părere de rău, deÂşi legal taximetristu' o va lua copios, RIDER-u' se înscrie la categoria "dacă gândeam, profesor eram"....

...păi chiar dacă musca are clearence suficient la trecere prin ..uru' calului, asta nu înseamnă neapărat că nu va lua o băÂşină copioasă în pofă, căci calu' habar n-are de ea....

 

Să traduc: vedeți în ce scurt s-a băgat în dreapta, taxiul venea pe banda II Âşi tocmai defilase pe lângă maÂşini de pe banda I ...nu îl scuz, dar clar că a furat-o, nu se aÂştepta să apară ceva pe dreapta...onor rider-ul putea să Âştie că se băgă într-o posibilă situație critică, mai ales că nu a atenționat Âşoferul în prealabil. (GOARNE frăție, că sonoru' se duce de jur împrejur, nu flash-uri ziua) :blink: Life sucks!

PS: rog eventualii Gigi contra să nu riposteze după bunul obicei al forumului, sunt un supraviețuitor profi al circulației bucureÂştene Âşi asta este părerea mea... ;)

 

Apropo, unde e Dorobanți-u'n poză?

 

Pe langa "British Council"... intre ASE si Stefan cel Mare... Calea Dorobantilor se cheama, crede'ma! Nu Piata Dorobantilor, nici rondul sau High Hills, cum poate esti tu obisnuit, supravietuitorule! Un mic amendament... mi'a scapat amanuntul... stateam in spatele lui inca de la semaforul de la fostul Hotel Dorobanti (nu mai stiu cum se cheama acum) si am intrat pe prima banda inca de la Mon Cher (cred ca stii terasa), inainte de blocul cu zodii (alt obiectiv cunoscut) sau, altfel spus, cu vreo 100 de m inainte de trecerea de pietoni! Nu'mi disculp cretinismul sau inocenta, insa, scuza'ma, dar chiar nu am prevazut ca fix pe trecerea de pietoni se trezeste Gogu' sa vireze! Legal, am fost gasit nevinovat! Nu ma incalzeste cu nimic! Vroiam doar sa arat tuturor ce pot pati si, cine stie, in felul asta mai invatam... unii de la altii! Uite, de exemplu, de la tine am invatat ceva foarte util si aplicabil: "GOARNE frăție, că sonoru' se duce de jur împrejur!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si totusi? Voi dati?

Da, ca un neam prost. Nu sa se dea la o parte ci sa nu-mi sara in fata. Cand depasesc coloanele, cand merg pe linia de tramvai... etc. Prefer sa arat ca un pom de craciun decat ca un ornament de capota.

 

O chestie mai fac, atunci cand vad bot de masina iesit de pe straduta dau claxon, flash-uri si daca il vad deja pe sofer nu mai dau flashuri ci tin faza lunga aprinsa. De ce? Pentru ca flashurile mai inseamna si ca-i dai voie sa treaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ca un neam prost. Nu sa se dea la o parte ci sa nu-mi sara in fata. Cand depasesc coloanele, cand merg pe linia de tramvai... etc. Prefer sa arat ca un pom de craciun decat ca un ornament de capota.

 

O chestie mai fac, atunci cand vad bot de masina iesit de pe straduta dau claxon, flash-uri si daca il vad deja pe sofer nu mai dau flashuri ci tin faza lunga aprinsa. De ce? Pentru ca flashurile mai inseamna si ca-i dai voie sa treaca.

 

 

foarte corect, era s-o fur odata asa, soferul crezand ca ii fac loc sa iasa...

 

ontopic: bafta cu reparatiile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aici e o mare confuzie intre ce zice legea si intre conduita preventiva. Legal vorbind chiar daca pe banda I-a e parcat un vapor daca ai loc sa treci pe banda aia ai dreptul sa il devansezi pe cel de pe banda a II-a. Din punct de vedere practic eu am constatat ca in special cei care conduc masini galbene in multe cazuri pe langa ca au craniul mic le mai sta si creierul lejer innauntru, asa ca daca daca ei nu incap pe banda I-a considera automat ca nimic nu incape acolo, si in plus ei sunt profesionisti si un fel de regi ai strazii, asa ca pentru ei nu se aplica mai nimic din legislatia rutiera, si desigur semnalizatul e ceva inutil. In cazul asta un claxon ar fi prins bine, la fel ca si mersul cu maximum 20km/h mai tare decat el si degetul pregatit pe frana. In plus de asta, nu va mai bazati pe semnalizatoare (ca aproape nimeni nu le foloseste in Bucuresti decat cel mult cand deja trag de volan), ci pozitionati-va in laterala masinii si uitati-va cat de dreapta sta roata fata.

 

 

Pai asta spuneam si eu, si chiar initiatorul topicului scrie la inceput: "insa pot spera sa ca macar 1-2 sa invete din patania mea" Dupa care devine ironic; Pai ce sa invatam dragule din patania ta decat faptul ca nu trebuia sa-l depasesti pe ala prin dreapta; sau vrei sa spui ca la prima ocazie ai sa faci la fel? Carti de legislatie avem fiecare acasa; de conduita preventiva, cum zice pmoldovan, nu prea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ca un neam prost. Nu sa se dea la o parte ci sa nu-mi sara in fata. Cand depasesc coloanele, cand merg pe linia de tramvai... etc. Prefer sa arat ca un pom de craciun decat ca un ornament de capota.

 

O chestie mai fac, atunci cand vad bot de masina iesit de pe straduta dau claxon, flash-uri si daca il vad deja pe sofer nu mai dau flashuri ci tin faza lunga aprinsa. De ce? Pentru ca flashurile mai inseamna si ca-i dai voie sa treaca.

 

 

Cat sa fie amenda daca merg non-stop cu faza lunga aprinsa ziua(ceea ce am si facut odata, 80 de km Bucuresti-Alexandria si chiar a avut efect) fata de amenzile date de "situatie": motor praf, oase rupte sau.. mai rau. Cat timp ma fac vizibil, ma doare in c.ur pe cine deranjez si ce amenzi pot sa-mi iau (gen claxonat interzis in zona X, faza lunga, etc)

 

 

Ride safe! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar trebuie sa dau ca si raspuns legea ad literam?

Cum sa nu existe?

Sau mai bine spus ce nu exista din ce am scris eu?

Am ingrosat "ce nu exista"...adica ...notiunea de prioritate asociata cu regulile referitoare la circulatia pe benzi.

Desigur, ma poti contrazice, dar de data asta cu un citat din lege, te rog. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat sa fie amenda daca merg non-stop cu faza lunga aprinsa ziua(ceea ce am si facut odata, 80 de km Bucuresti-Alexandria si chiar a avut efect) fata de amenzile date de "situatie": motor praf, oase rupte sau.. mai rau. Cat timp ma fac vizibil, ma doare in c.ur pe cine deranjez si ce amenzi pot sa-mi iau (gen claxonat interzis in zona X, faza lunga, etc)

 

 

Ride safe! :blink:

Atât farurile Âşi claxonul se folosesc cu scop precis Âşi acolo unde ai nevoie sau îți aduce vreun folos :blink:

Dacă vrei, poți lipi contactele pe fază lungă ziua Âşi pe claxon permanent noaptea :D ... vei obține muuulte urări de bine sau întrebări de genul "Mergi departe?" :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...