Sari la conținut

Lumea e prea nebuna pt zilele noastre


nchivu
 Share

Postări Recomandate

"In sfarsit" ajung sa deschid si eu aici un topic. primul meu accident(cazatura mai degraba) a avut loc chiar la coltul strazii unde locuiesc. venind spre casa un pustan la vreo 20 de ani intorcea dubita. a dat in spate (nu am avut pe unde sa trec pt ca ocupa toata straduta) a dat in fata(l-am vazut cand s-a uitat in oglinda si m-a vazut) si dau sa trec prin spatele lui(sa fac la dreapta) el da in spate si de odata POC. am sarit un pic dupa motor ca altfel cred ca imi prindeam piciorul intro piatra ca oricum nu aveam mai mult de 10 la ora. Las motoreta jos, ma duc la o plin de nervi eu stiind ca m-a vazut in oglinda pustiul deschide geamul, "are ceva motorul" eu incep il mascaresc un pic si ma duc la motor il ridic il pun pe cric ma uit la el o zgarietura mica. Pustiul cu capu pe geam nici vorba sa opreasca motorul sau sa se dea jos. am vazut ca e nesimtit i-am deschis usa iam zis sa coboare sa vada ce are timp in care vazandu-l ca merge in arfe si basini "i-am tras un pic de nana la fundulet" nimic grav decat un pic nasul spart. Culmea ca omu era destul de maricel dar nu a incercat sa riposteze s-a suit in duba si eu calare si am plecat.

Bine ca a fost usor dar unii chiar daca sunt de vina tot sunt "jmecheri" am zis ca imi fac un suport pt sprey-ul lacrimogen undeva pe ghidon sa le bag la "jmekeri" pe geam cand sunt tari dar ... din lipsa de timp nu am facut dar nu mai tine deja prea mult tarani care au venit in bucuresti si sufera cu tricouri cu versace si strasuri si etc.

Bafta all si asfalt uscat k vine iarna.

Sper ca nu v-am plictisit cu acest roman dar mi s-a parut prea mare tupeul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da adica asa cred parea la vreo 20 d ani eu vreo 19 tot pe acolo da nu mai conteaza conteaza gestu mai ales cand stii ca tu esti de vina macar te dai jos sa vezi ma ce a patit ala nu stai si te uiti pe geam k femeia virgina la ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai conteaza conteaza gestu mai ales cand stii ca tu esti de vina

 

am citit eu pe aici: "daca stai - stai, daca mergi - mergi , dar fa ceva!"

 

daca te-ai apucat sa-l lasi pe ala sa intoarca, atunci lasa-l pana la capat! nu-l mai incurca cu "te las pana am loc sa trec apoi ma lasi tu..."

ca nu sunteti telepatici amandoi...

 

daca face ala plangere la politie pt vatamare corporala, o sa te distrezi?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit eu pe aici: "daca stai - stai, daca mergi - mergi , dar fa ceva!"

 

daca te-ai apucat sa-l lasi pe ala sa intoarca, atunci lasa-l pana la capat! nu-l mai incurca cu "te las pana am loc sa trec apoi ma lasi tu..."

ca nu sunteti telepatici amandoi...

 

daca face ala plangere la politie pt vatamare corporala, o sa te distrezi?!

asta cam asa e. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politicos ar fi fost sa lasi omul sa-si faca manevra. Cat timp ai castigat daca te-ai bagat in fundul lui, fara sa-i dai de inteles ca faci asta? Oricine s-ar fi asteptat sa fie lasat sa faca manevra inceputa, e de bun simt. Bine ca l-ai pocnit (desi NU CRED ca cineva ia un pumn in nas fara sa riposteze), pe viitor o sa aiba grija sa sicaneze un motociclist nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit eu pe aici: "daca stai - stai, daca mergi - mergi , dar fa ceva!"

 

daca te-ai apucat sa-l lasi pe ala sa intoarca, atunci lasa-l pana la capat! nu-l mai incurca cu "te las pana am loc sa trec apoi ma lasi tu..."

ca nu sunteti telepatici amandoi...

:rose: :blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU esti deloc de apreciat la ce ai facut, si pacat ca vorbesti cu mandrie de izbanda ta. Un pumn nu rezolva nimic; in toata treaba asta tu ai fost propriul tau dusman. Tie ti-ar placea sa provoci din neatentie un accident ( sa zicem ca zgarii un q7) si sa se dea cocalarul jos si te ia la pumni ? Inteleg ca vina a fost a aluia si ca tipul mai era si nesimtit, ori prost de-a dreptul, cine stie, dar asta nu ti-a conferit tie nici un drept sa il lovesti. Si ca sa mergem si pe partea cealalta, ii dau dreptate lui @AH-1488, in sensul ca un sofer care a avut o experienta neplacuta in trafic cu un motociclist, va avea grija pe viitor sa isi descarce resentimentele pe motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate omul a luat prea in serios instigarile la revolutie care se mai perinda prin topicul cu Accidente. Ma refer la frazele de genul: l-as fi luat pe conservar la pumni, suturi, cutite, iatagane etc. :rose:

 

Si eu a trebuit sa franez violent odata cand o masina a iesit fara sa se asigure din randul unde era parcata si am tot dat cu mobra de pamant. Ala a aruncat o privire de la volan si s-a carat. Nici vorba de deschis geamul sau ajutat sa ridic motorul.

Cu toate acestea, un Mae Geri catre piramida nazala a soferului ar fi inmultit cu zero toate eforturile motociclistilor din Romania de a cere respect in trafic din partea cutiilor pe patru roti. Just saying...

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las motoreta jos, ma duc la o plin de nervi eu stiind ca m-a vazut in oglinda pustiul deschide geamul

Tu cautai bataie, daca iti pasa de motoreta incercai intai sa o ridici. Tipul cu duba mi se pare ca mai degraba a avut mai mult bun simt decat tine. Pana la urma, daca tot l-ai vazut ca intoarce si n-are loc, ti-era greu sa pui un pic frana si sa-l lasi sa treaca? La cum ai actionat, ai castigat timp, nu? Pentru ca am inteles ca te grabeai :rose:

Subrscriu total la ce au scris cei de dinaintea mea referitor la cauzele producerii "accidentului" (pe care eu l-as numi dovada de cocalarism) si cred ca tu ai avea ceva de invatat de acolo. Asta in cazul in care nu esti un troll.

 

 

 

 

vazandu-l ca merge in arfe si basini "i-am tras un pic de nana la fundulet" nimic grav decat un pic nasul spart. Culmea ca omu era destul de maricel dar nu a incercat sa riposteze s-a suit in duba si eu calare si am plecat.

Eu cred ca de fapt ai cazut singurel punand frana pe nisip, duba nici nu exista (sau poate ca ai vazut-o undeva parcata spre capatul strazii) si ti-ai imaginat povestea. Sau tu ai luat-o pe cocoasa si nu vrei sa recunosti.

 

 

 

PS:

ĂRFĂ s.f. V. harpă.

Ce inseamna "Arfe si basini"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
"In sfarsit" ajung sa deschid si eu aici un topic. primul meu accident(cazatura mai degraba) a avut loc chiar la coltul strazii unde locuiesc. venind spre casa un pustan la vreo 20 de ani intorcea dubita. a dat in spate (nu am avut pe unde sa trec pt ca ocupa toata straduta) a dat in fata(l-am vazut cand s-a uitat in oglinda si m-a vazut) si dau sa trec prin spatele lui(sa fac la dreapta) el da in spate si de odata POC. am sarit un pic dupa motor ca altfel cred ca imi prindeam piciorul intro piatra ca oricum nu aveam mai mult de 10 la ora. Las motoreta jos, ma duc la o plin de nervi eu stiind ca m-a vazut in oglinda pustiul deschide geamul, "are ceva motorul" eu incep il mascaresc un pic si ma duc la motor il ridic il pun pe cric ma uit la el o zgarietura mica. Pustiul cu capu pe geam nici vorba sa opreasca motorul sau sa se dea jos. am vazut ca e nesimtit i-am deschis usa iam zis sa coboare sa vada ce are timp in care vazandu-l ca merge in arfe si basini "i-am tras un pic de nana la fundulet" nimic grav decat un pic nasul spart. Culmea ca omu era destul de maricel dar nu a incercat sa riposteze s-a suit in duba si eu calare si am plecat.

Bine ca a fost usor dar unii chiar daca sunt de vina tot sunt "jmecheri" am zis ca imi fac un suport pt sprey-ul lacrimogen undeva pe ghidon sa le bag la "jmekeri" pe geam cand sunt tari dar ... din lipsa de timp nu am facut dar nu mai tine deja prea mult tarani care au venit in bucuresti si sufera cu tricouri cu versace si strasuri si etc.

Bafta all si asfalt uscat k vine iarna.

Sper ca nu v-am plictisit cu acest roman dar mi s-a parut prea mare tupeul!

ON: cum ziceau si ceilalalti puteai sa il lasi sa-si faca manevra(dadeai dovada de respect) de multe ori eram si eu claxonat din spate pt chestii din astea la trecerile de pietoni sau chiar si pe drumul cu prioritate mai faceam asta( ma simteam mai bine dupa ce omul ma saluta dandusi seama ca motociclistii nu sant SATANISTI sau VIOLATORI DE BABE)

OFF: cum reusiti voi sa ziceti DUPA in loc de DE PE am vazut la foarte multi ca folositi modul asta de comunicare, sincer ultima data aveam doar 8clase din cate tin minte.

 

ua asta, din profilul tau bag de seama ca esti mai pustan decat ala cu masina.

:rose: hai ca asta e tare :blink:

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vina ta. daca ai 19 ani probabil nu ai experienta in trafic.asa ti-o faci.imi pare rau de zgarietura de pe moto.bine ca l-ai pleznit.dar tot vina ta e.

cand da cineva cu spatele si esti in masina te bagi si ii rupi portiera.cand esti pe mobra opresti si ii lasi pe aia din spate sa claxoneze. asta e regula.

da' tot e fun ca l-ai altoit pe om :rose:))

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca m-ati inteles gresit! dupa ce m-am linistit am constientizat ca poate am reactionat prea agresiv. dar pe moment mi sa parut ca omul a facuto cu intentie din moment ce am vazut ca m-a vazut. el era pe mijlocul strazii vorbind la telefon cand am aparut eu. am incetinit timp in care el s-a dat in fata apoi cand a baga marsalier...

Poate ca este si vina mea daca stateam cuminte si il lasam pe om sa intoarca era altceva dar si eu ca sofer cand fac o manevra ma asigur pe parcursul acesteia chiar daca vorbesc la tel chiar daca ma mananca urechea sa nasul.

Asa este la inceput fiind obisnuit cu conserva cu care ma bagam tot acelasi instinct l-am avut si acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sofer care a avut o experienta neplacuta in trafic cu un motociclist, va avea grija pe viitor sa isi descarce resentimentele pe motociclisti.

 

asta am mai zis-o si eu dar vad ca degeaba :rose:

 

 

trist .

rip

 

 

tu ai gresit topicul?sau te-ai obisnuit sa dai cu rip-uri in ultimul timp? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipologia personajului care atunci când o persoană îi spune "du-te naibii" răspunde printr-un pumn aplicat în fața celui care a rostit mârÂşavele cuvinte, pentru ca mai apoi să îÂşi dea seama că respectivul "neisprăvit" vorbea de fapt la telefon, sau blestema vreo groapă din asfalt...

E posibil să nu fi reuÂşit să descifrez hieroglifele din primul post al acestui topic, m-am născut în alte vremuri.

 

da, sunt foarte off-topic, m-am autoflagelat deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la faza cu zgariatul cu oglinda un q7 in trafic o poate face oricine doar din neatentie plus ca daca as fi pus in aceasta ipostaza as oprii si as vorbii cu omu nu as face ceva de genu nici macar sa imi dau casca jos. In inconstientul meu era ceva de genul "uite asa te omoara nevinovat" plus ca eu sunt foarte pus pe conservarii nesimtiti dinainte sa imi iau moto orice om greseste dar macar sa faca ceva sa indrepte cat de cat greseala nu sa mearga mai departe trecand peste ea. Asta este parerea mea ca poate daca ridicam motorul si plecam mai departe la colt dadea peste altul si tot asa...

Mesaj completat

OFF: cum reusiti voi sa ziceti DUPA in loc de DE PE am vazut la foarte multi ca folositi modul asta de comunicare, sincer ultima data aveam doar 8clase din cate tin minte.

 

Se pare ca mai departe de clasa a 8-a nu ai avansat imi pare rau dar limba romana este printre cele mai grele limbi din lume.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=dupa baga un ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nchivu

 

1.Atunci cand conduci o duba(ma refer la majoritatea lor) si efectuezi o manevra de mers cu spatele,in primul rand nu ai aceeasi vizibilitate ca la o masina obisnuita,singurul tau mijloc de orientare sunt oglinzile(exceptie este cazul in care te dirijeaza cineva din afara autovehicului)

2.Si daca erai cu masina,si nu aveai loc sa treci,nu-l lasai pe om sa faca manevra respectiva?Este o regula nescrisa,insa se aplica intodeauna intre soferii cu bun simt.Nu se spune degeaba ca e bine sa ai ceva experienta in trafic pe conserva inainte sa te sui pe motor.

3.Poti muri si circuland regulamentar/cu drept de prioritate,so beware :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"In sfarsit" ajung sa deschid si eu aici un topic. primul meu accident(cazatura mai degraba) a avut loc chiar la coltul strazii unde locuiesc. venind spre casa un pustan la vreo 20 de ani intorcea dubita. a dat in spate (nu am avut pe unde sa trec pt ca ocupa toata straduta) a dat in fata(l-am vazut cand s-a uitat in oglinda si m-a vazut) si dau sa trec prin spatele lui(sa fac la dreapta) el da in spate si de odata POC. am sarit un pic dupa motor ca altfel cred ca imi prindeam piciorul intro piatra ca oricum nu aveam mai mult de 10 la ora. Las motoreta jos, ma duc la o plin de nervi eu stiind ca m-a vazut in oglinda pustiul deschide geamul, "are ceva motorul" eu incep il mascaresc un pic si ma duc la motor il ridic il pun pe cric ma uit la el o zgarietura mica. Pustiul cu capu pe geam nici vorba sa opreasca motorul sau sa se dea jos. am vazut ca e nesimtit i-am deschis usa iam zis sa coboare sa vada ce are timp in care vazandu-l ca merge in arfe si basini "i-am tras un pic de nana la fundulet" nimic grav decat un pic nasul spart. Culmea ca omu era destul de maricel dar nu a incercat sa riposteze s-a suit in duba si eu calare si am plecat.

Bine ca a fost usor dar unii chiar daca sunt de vina tot sunt "jmecheri" am zis ca imi fac un suport pt sprey-ul lacrimogen undeva pe ghidon sa le bag la "jmekeri" pe geam cand sunt tari dar ... din lipsa de timp nu am facut dar nu mai tine deja prea mult tarani care au venit in bucuresti si sufera cu tricouri cu versace si strasuri si etc.

Bafta all si asfalt uscat k vine iarna.

Sper ca nu v-am plictisit cu acest roman dar mi s-a parut prea mare tupeul!

 

Cred ca trebuia sa-l lsai sa-si termine de efectuat manevra , nu sa treci prin spatele lui avand impresia ca el te-a vazut.

Felul in care tu ai procedat suna a ghicitoare (cred ca ti-ai probat intuitia , ai vrut sa te convingi daca te-a vazut sau nu) iar in momentul in care te-a lovit ti-ai dat seama repede ca nu te-a vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
name='moshnegutzu' date='Sep 30 2009, 07:48 PM' post='2125951']

OFF: cum reusiti voi sa ziceti DUPA in loc de DE PE am vazut la foarte multi ca folositi modul asta de comunicare, sincer ultima data aveam doar 8clase din cate tin minte.

 

si apropo daca zici tu asa. dc ai sarit dupa motor daca erai asa viteaz cum ziceai? nu de alta da is mai greu de cap pt ca nam scoala. nu teai temut ca sarind dupa motor puteai sa te lovesti la pumn? nu mai aveai cu ce sai tragi nana lu pustanu ala de 20ani care mergea in ARFE

 

cum mai ziceam GIXXXER mai sus RIP si moartea conservarilor! sa inceapa revolutia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...