Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

si daca vine nea vasile la sala si te tot intreaba de toate prostiile, te tine de vorba de zici ca nu se mai termina.Desigur este si tipu flegmatic, care vine si se baga la aparatul tau si face si el, doar ca el vrea sa te irite si isi uita prosopul pe aparat dupa fiecare serie,nu shimba greutatile etc.

eu personal ma duc sa fac sala.din partea mea poate fi cutremur ca tot fac antrenament.Nu ma intereseaza nimic altceva.Incerc sa imi intru intr-o stare de antrenament unde dau 100%

NU stau la povesti,Nu incurc pe nimeni la modul nesimtit,Nu ma duc nespalat,Nu urlu ca o gorila,Nu ma holbez in fata oglinzi dupa fiecare serie..

aici tine de respect.daca e un taran in sala problema lui.daca pute ii spun frumos, frate vezi ca te vorbeste lumea ca mirosi urat,eu ti-o zic ca prieten.

Am avut experienta in sala cand concentrarea mea a fost distrusa de o domnisoara care nu purta lenjerie intima si avea echipamentul crapat in ***** si facea exercitii la spalier, privind siret la mine.asta e alta poveste :wacko:

Dar ca sa fiu ontopic, mergi la sala si incearca sa ramai concentrat 100% la ceea ce faci.

Sala ideala nu exista... si daca ar fi la prietenu X acasa super aranjata si utilata.si vin prietenii dar e meci intr-o jumate de ora si asa mai departe.

cand vrei sa te antrenezi nu cauti scuze, cauti remedi.Faci si pe tren daca ai chef antrenament

eu am facut tractiuni,flotari si abdomene.ca ma plictiseam... asa ca parerea celorlalti sa nu conteze deloc.

 

Gixere,cred ca nu m-ai inteles....

eu fac (cuvint urit) pe Mr Scream,si si sunt convins,Lildebul ca Mr Scream e un pussy wanna be a chick fucking cool guy got no brain,problema e ca pina si tipul pe post de antrenor de la sala ridea.

personal ma duc la sala,sa imi simt pulsul in retina cind plec de acolo,nu sa ma incord (oricum daca ar fi sa incord, ar fi burta "cel mai mare muschi" ce il posed) sa urlu si sa umblu,intre serii nervos prin toata sala,sa ma asigur ca toti simt duhoarea mea.

Sunt fan Gym Jones si ma gindeam cum as putea sa am si io asa o "jucarie".Asta ar fi o problema.

si a doua ar fi ,mai sunt nebuni ca mine?

mai sunt oameni,care vor doar,sa faca sport,nu dispun de sume mari de bani,au putina vointa,indeajuns incit sa isi miste poponeata la sala si odata ajunsi acolo sa incerce sa faca tot ce pot pentru a nu isi bate joc de timpul,bani si corpul lor?

atit legat de acest off topic (intr-un fel).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sala asta ideala nu exista, asta-i clar, plus ca ceea ce ti se pare tie "ideal" este departe de ceea ce imi trebuie mie, apoi un grup din asta care sa vrea aceleasi chestii cu tine iar e greu de gasit.

 

Eu zic ca fiecare isi alege sala dupa ceea ce crede ca-i trebuie la un anumit moment, mie imi place sa fie cat mai aproape de casa, bine utilata, curata, atmosfera placuta si sa nu coste foarte mult.

 

Pentru cei din sectorul 2 recomand sala lui Ciprian Sora, http://blog.absoluto.ro/?p=656, aveti aici niste imagini cu dotarile salii.

 

Eu am un abonament pe 3 luni, cu 24 de sedinte incluse (ma pacalesc singur daca cred ca merg mai mult de 2 ori pe saptamana) si care costa 250Ron, mi se pare mai mult decat decent. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am facut prima tura de alergare. a fost foarte bine desi mi-am demonstrat cat de ofilit sunt.

 

m-am oprit de 3 ori pe parcursul turei ca sa ma odihnesc, nu oprit efectiv ci am continuar mersul.

 

am reusit sa pacalesc un coleg de munca sa mi se alature.

 

sper sa dureze minunea asta cat mai mult.

 

tare mult imi doresc sa imi reintru in puteri.

 

Sa combin alergatul si cu o pereche de gantere de 0,5 - 1 kg? sa le tin in mana in timp ce alerg 9ajuta la ceva?

 

ma va ajuta sa slabesc si daca nu mai consum carne seara? in afara de pui la gratar de exemplu? sa imi fac seara o masa lacto-vegetariana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cavalere. Si eu m am apucat de sala de curand. La vara vreau sa si alerg in paralel. Cand se mai incalzeste o sa ma alatur si eu turelor tale dar nu in IOR pentru ca ma dor gleznele de la alergat pe ciment. Vara trecuta alergam pe pista de atletism din Stadionul Lia Manoliu. Era deschisa free. Sper sa fie si vara asta. Felicitari pentru initiativa.

 

In legatura cu intrebarea cu ganterele , nu cred ca strica sa mai adaugi si alte greutati corpului tau, gen gantere sau saculeti pentru glezne. Eu ma infasuram cu folie abdomenul cand alergam si transpiram in prostie.

 

Incearca sa renunti la paine, sa nu mai mananci dupa ora 20 si sa nu exagerezi cu dulciurile. Daca o ti asa in o luna, doua, sigur o sa vezi diferenta.

Editat de Razorbladed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi bine sa te concentrezi pe alergare , este scopul principal , nu ? Daca mai cari si fiarele alea dupa tine 1. se uita toti ca (cuvant jignitor) , 2. iti cad bratele in 100 de metri si pleci acasa. Cu saculetii aia la picioare e la fel , te epuizezi intr-un fel aiurea. Dar , mai bine incearca singur. Cu mincatu' seara e nasol , dar daca te ia foamea , ia un mar , ceva , desi am auzit ca o cana de apa calda taie foamea pt. juma' de ora. Fara ragim alimentar , iti dai seama ca slabesti mai greu , depinde si de organismul tau , eu , de exemplu , am arderi rapide , mi se rupe ce si cit maninc si la ce ora.

Daca vrei sa fii rupt de tot de la alergare , alterneaza alergare normala cu reprize de sprint , genu' , pina la stilpu ala , strada aia , copacu' ala , sprint , dupa aia iar normal.

Poate ar fi bine daca am arunca si noi cu niste poze pe aici , mai vedem cu cine stam de vorba. Eu stiu cum arati tu ? Gras , slab , cit de gras sau slab ? Daca vezi persoana , iti dai altfel seama de antrenamente , etc.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cavalere. Si eu m am apucat de sala de curand. La vara vreau sa si alerg in paralel. Cand se mai incalzeste o sa ma alatur si eu turelor tale dar nu in IOR pentru ca ma dor gleznele de la alergat pe ciment. Vara trecuta alergam pe pista de atletism din Stadionul Lia Manoliu. Era deschisa free. Sper sa fie si vara asta. Felicitari pentru initiativa.

 

In legatura cu intrebarea cu ganterele , nu cred ca strica sa mai adaugi si alte greutati corpului tau, gen gantere sau saculeti pentru glezne. Eu ma infasuram cu folie abdomenul cand alergam si transpiram in prostie.

 

Incearca sa renunti la paine, sa nu mai mananci dupa ora 20 si sa nu exagerezi cu dulciurile. Daca o ti asa in o luna, doua, sigur o sa vezi diferenta.

 

 

daca va fi deschisa si anu asta o sa alerg si eu acolo, dar pt mine e comod si ior-ul pt ca de la munca ma duc direct, bag alergarea si apoi acasa la dus.

Mesaj completat

Poate ar fi bine sa te concentrezi pe alergare , este scopul principal , nu ? Daca mai cari si fiarele alea dupa tine 1. se uita toti ca (cuvant jignitor) , 2. iti cad bratele in 100 de metri si pleci acasa. Cu saculetii aia la picioare e la fel , te epuizezi intr-un fel aiurea. Dar , mai bine incearca singur. Cu mincatu' seara e nasol , dar daca te ia foamea , ia un mar , ceva , desi am auzit ca o cana de apa calda taie foamea pt. juma' de ora. Fara ragim alimentar , iti dai seama ca slabesti mai greu , depinde si de organismul tau , eu , de exemplu , am arderi rapide , mi se rupe ce si cit maninc si la ce ora.

Daca vrei sa fii rupt de tot de la alergare , alterneaza alergare normala cu reprize de sprint , genu' , pina la stilpu ala , strada aia , copacu' ala , sprint , dupa aia iar normal.

 

nu ma intereseaza ce gandesc altii. mi se rupe daca se uita aiurea la mine.

 

saculetii la picioare nu mi se pare o idee buna, dar ganterele o sa le incerc si vedem ce iese, o sa folosesc ceva de greutate mica.

 

am reusit sa fac si 13 flotari :wacko:

 

regim alimentar nu pot sa tin. dar macar masa de seara as vrea sa o transform in ceva mai putin consistent

 

problema este si orarul meu de munca care se termina la ora 18.00.

 

o sa fac un efort si o sa incerc sa ma duc si maine dimineata sa bag o tura ca asta din seara asta.

Mesaj completat

o sala ieftina si echipata decent pe unde gasesc. fara limita de sedinta :lol:

 

merge combinat alergatul cu innotul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu saculetii de nisip ....... am si eu asa ceva , se gasesc in carrefour si sunt intre 35 si 100 lei perechea in functie de greutate ( ai mei au 900 gr. bucata )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu de saptamana trecuta sala, dupa ce mai facusem 1 luna inainte de sarbatori...Am 1.83, 93kg, 26 de anisori :D...Si sunt cam grasutz. Scopul....90-95 de kg cu grasime cat mai putina...pana la vara.

O sa fac doar antrenament de forta in urmatoarele 2 luni...si dupa sa vedem ce program am daca o sa introduc si ceva aerobic.

Din pacate pentru aspectul meu de plaja :crack: grupele cele mai slabe sunt pieptul si abdomenul...la piept chiar am probleme legate de forta, dar incerc sa mai pun cate 2 kg pe bara la fiecare antrenament. Am mai facut sala cand eram la liceu, deci cam stiu despre ce e vorba.

Programul

Luni: geno(ex favorit), ridicari pe varfuri, extensii si flexii pt picioare

Marti: impins de la umeri, fluturari, ridicari de umeri(ex "nu stiu" :lol: ), crunch si ridicari de picioare

Joi: tractiuni si ramat la aparat, flexii pt biceps

Vineri: impins inclinat si impins culcat pt piept, impins cu priza mica pt triceps

Cam 5 serii pe exercitiu la grupele mari, 3-4 la grupele mici, 2minute pauza intre ele(strict), 15-12-10-8-6 repetari. Cateodata mai arunc o serie cu un exercitiu de izolare (fluturari pt piept, flexii siextensi la scripeti pt brate, etc.)la sfarsit la care incep cu greutate mare(6-8repetari) si descresc pana simt ca imi ia muschiul respectiv foc.

In ziua de spate sau de picioare mai adaug 3 serii de hiperextensii sau indreptari dar cu greutate mica deocamdata.

Ce sa mai zic...am probleme cu forta la inaltimea si greutatea mea, dar sper sa o recapat incet-incet. Rezistenta nu am avut niciodata, nici macar in adolescenta, alergam suta in 12-13 sec fara antrenament si fara ghete cu cuie, dar daca ma pui sa alerg 1 km mor :wacko:, o sa incerc sa lucrez si la asta mai spre vara.

 

Sunt la sala cativa tinerei de 16-18 ani, care lucreaza de cativa ani si arata destul de bine...de la buric in sus...cu niste picioruse subtiri. Nu am sa inteleg niciodata de unde ideea asta de a lucra numai trenul superior. Si am vazut ca la mai toate exercitiile fac cu greutati mai mari decat mine, dar doar 4-5 repetari singurei, restul ajutati si cu o forma incorecta. Totusi au masa musculara si forta peste mine...asa ca nu mai stiu ce sa cred despre sfaturile de a pastra forma corecta.

 

O sa continui cu programelul meu si poate o sa incerc si ceva suplimente proteice si vitaminutze si ceva carnitina. Daca ma fac un "monstru" foarte bine, daca doar imi imbunatatesc conditia fizica foarte bine, daca nu progresez deloc...iar foarte bine. Nu am ambitii de a ridica tone de fiare sau de a crapa tricoul pe mine...ci doar ambitia de a obtine cele mai bune rezultate dupa un lucru facut de capul si stiinta mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu faceam acasa zilnic 30-60 de flotari ,100 abdomene,50 de genoflexiuni/zi,la un moment dat.

dupa ce mi-am rupt ligamentele ,ultimele 4 luni nu am facut nimic.

acum merg la sala 5 zile pe saptamina.

luni:biceps+spate

marti:triceps+piept

miercuri:umeri+picioare

joi:luni

vineri:marti

zilnic ori alergare 5 minute ritm alert ori stepar dinala ce imita urcarea de scari,unde il programezi cum sa fie de intensiv trainingu,dupa antrenamentul cu fiare.

zilnic,fac parte din

mai nou fac si

cu 60 de kg pe bara.la a 3-a serie,imi tremura mainile :wacko:

daca ma trezesc si ma simt obosit,nu merg la sala.

nu fortez.

baiul meu cel mai mare e ca maninc multa paine si ,uneori maninc pe la 23-24 .

fac antrenament cel putin 1 ora si 20 de minute.

nu e graba.

calitate si nu cantitate.

am avut ligamentele labei piciorului rupte,am facut 2 luni ,zilnic,recuperare,si nu vreau accidentari aiurea.

vine vara si vreau sa fug cu Hondina in gura prin paduri,nu sa gafai la a 100 tavaleala in cap,si sa ma vait ca nu mai juice sa dau la kickstarter.

nu vrau sa fiu mare.

vreau sa am explozia ,forta,enduranta,puterea,agilitatea unui luptator MMA/UFC.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa am explozia ,forta,enduranta,puterea,agilitatea unui luptator MMA/UFC.

 

Pai daca ai atata vointa sa mergi la sala de 5 ori pe saptamana si vrei sa fii ca un luptator de MMA solutia mi se pare super-simpla, fa-ti un program de fiare de doar 3 zile pe saptamana si mergi de 2 ori pe sapt la un cluib de MMA. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu de saptamana trecuta sala, dupa ce mai facusem 1 luna inainte de sarbatori...Am 1.83, 93kg, 26 de anisori :D ...Si sunt cam grasutz. Scopul....90-95 de kg cu grasime cat mai putina...pana la vara.

O sa fac doar antrenament de forta in urmatoarele 2 luni...si dupa sa vedem ce program am daca o sa introduc si ceva aerobic.

Din pacate pentru aspectul meu de plaja :crack: grupele cele mai slabe sunt pieptul si abdomenul...la piept chiar am probleme legate de forta, dar incerc sa mai pun cate 2 kg pe bara la fiecare antrenament. Am mai facut sala cand eram la liceu, deci cam stiu despre ce e vorba.

Programul

Luni: geno(ex favorit), ridicari pe varfuri, extensii si flexii pt picioare

Marti: impins de la umeri, fluturari, ridicari de umeri(ex "nu stiu" :lol: ), crunch si ridicari de picioare

Joi: tractiuni si ramat la aparat, flexii pt biceps

Vineri: impins inclinat si impins culcat pt piept, impins cu priza mica pt triceps

Cam 5 serii pe exercitiu la grupele mari, 3-4 la grupele mici, 2minute pauza intre ele(strict), 15-12-10-8-6 repetari. Cateodata mai arunc o serie cu un exercitiu de izolare (fluturari pt piept, flexii siextensi la scripeti pt brate, etc.)la sfarsit la care incep cu greutate mare(6-8repetari) si descresc pana simt ca imi ia muschiul respectiv foc.

In ziua de spate sau de picioare mai adaug 3 serii de hiperextensii sau indreptari dar cu greutate mica deocamdata.

Ce sa mai zic...am probleme cu forta la inaltimea si greutatea mea, dar sper sa o recapat incet-incet. Rezistenta nu am avut niciodata, nici macar in adolescenta, alergam suta in 12-13 sec fara antrenament si fara ghete cu cuie, dar daca ma pui sa alerg 1 km mor :wacko: , o sa incerc sa lucrez si la asta mai spre vara.

 

Sunt la sala cativa tinerei de 16-18 ani, care lucreaza de cativa ani si arata destul de bine...de la buric in sus...cu niste picioruse subtiri. Nu am sa inteleg niciodata de unde ideea asta de a lucra numai trenul superior. Si am vazut ca la mai toate exercitiile fac cu greutati mai mari decat mine, dar doar 4-5 repetari singurei, restul ajutati si cu o forma incorecta. Totusi au masa musculara si forta peste mine...asa ca nu mai stiu ce sa cred despre sfaturile de a pastra forma corecta.

 

O sa continui cu programelul meu si poate o sa incerc si ceva suplimente proteice si vitaminutze si ceva carnitina. Daca ma fac un "monstru" foarte bine, daca doar imi imbunatatesc conditia fizica foarte bine, daca nu progresez deloc...iar foarte bine. Nu am ambitii de a ridica tone de fiare sau de a crapa tricoul pe mine...ci doar ambitia de a obtine cele mai bune rezultate dupa un lucru facut de capul si stiinta mea.

pai hai cu mine la sala daca tot ramai prin Oradea, doar ca sala unde ma duc eu e departe de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ai atata vointa sa mergi la sala de 5 ori pe saptamana si vrei sa fii ca un luptator de MMA solutia mi se pare super-simpla, fa-ti un program de fiare de doar 3 zile pe saptamana si mergi de 2 ori pe sapt la un cluib de MMA. :lol:

 

nu am spus asta.

am spus ca vreau unele lucruri sa ajung sa le am,tipice unui luptator MMA/UFC.

so :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doctoroo : trebuie sa iti stabilesti niste scopuri mai clare ca altfel boxezi cu umbra ta. daca doresti masa musculara trebuie sa ridici greutati mari pentru serii de 6-10 repetari ca sa accelerezi hipertrofia prin rupturi musculare repetate. avand in vedere ca ridici mult ai nevoie de o saptamana pauza intre grupele de muschi ca sa se poata regenera. dar nu o sa slabesti facand treaba asta.

daca vrei sa dai jos din grasime si sa definesti muschii pe care ii ai trebuie sa-ti faci o dieta si sa tragi de 3-4 ori pe saptamana in sistem circuit cu ceva cardio in zilele libere. de preferat high intensity interval training. (daca nu ai rezistenta la alergat faci intai aerobic vreo saptamana doua si dupa aia incerci HIIT ca sa nu-ti rupi incheieturile. ex : alergat la 80% din capacitatea ta 1 minut , mers linistit 2 minute , alergat la 90% din capacitate timp de 1 minut , mers 2 minute etc. de 6 ori. )

cand vrei sa slabesti nu are nici un sens sa tragi de o grupa de muschi o data pe saptamana.mai ales daca nu ai mai facut sala pana acum. uite , eu de exemplu nu am mai facut. si e ridicol sa trag picioare o data pe saptamana. pentru ca eu nu am rezilienta necesara sa fac suficiente exercitii cat sa le obosesc cu adevarat. asa ca antrenez fiecare grupa de 3 ori pe saptamana. daca voi ajunge la nivelul la care nu ma voi mai putea incadra intr-o ora cu exercitii pentru toate grupele de muschi sau voi simti ca ma supraantrenez folosind greutati mai mari , ei bine , atunci voi intra si eu in genul de program "split". dar daca eu nu fac febra musculara deloc si nici nu obosesc asa de rau , e clar ca n-are sens pentru moment.

tine minte urmatorul lucru : singurele persoane care pot sa dea jos grasime si in acelasi timp sa puna masa musculara semnificativa sunt cei care abia incep sala. daca nu fortezi la inceput , o sa plafonezi posibilitatea pierderii in greutate foarte repede (se adapteaza sistemul nervos central).si atunci o sa ai de ales. ori slabesti , ori pui masa. una din doua. si o sa-ti fie mai greu. asa ca trage de tine ca primele 12 saptamani sunt cruciale.

uite , eu de exemplu mananc cu 500 de calorii mai putin in fiecare zi decat ar trebui. si nu pierd greutate din cauza exercitiilor. pentru ca am inceput sa pun ceva muschi (si aia cantaresc mai mult decat grasimea). dupa calculele mele ar fi trebui sa pierd 2-2,5 kile in ultimele 15 zile. asta este greutatea muschilor pe care i-am pus intre timp. nu stiu daca o sa mai pot multa vreme ca e tare obositor. dar merge cu siguranta.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lildebul:man mai baga ceva poze cu tine

@gixxer:mai fumezi?

 

da mai bag intre 1 pe zi.

ma amagesc... era singurul meu viciu si adevarul e ca im iplace mult.dar realizez ca e o mare minciuna si sunt fraier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa bag niste poze cu sculele mele de antrenament. In rest , bag alergare , ca m-am ramolit si observ , cu placere , ca zilnic maresc lejer distanta. Sper sa ajung din nou la cei 20 de kilometri , iar cel mai optimist scenariu ar fi Letca Noua - Bucuresti (=45 km) , la vara. Dar aici intervine si psihicul , nu numai fizicul , sa vedem daca ma tine sa alerg atit fara sa inebunesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bag alergare Sper sa ajung din nou la cei 20 de kilometri ,

 

pentru eficienta maxima, la alergari recomand:

1. cu o seara inainte bei de rupi pana spre dimineata.

2. dimineata te apuci de alergat aia 15 km.

3. dupa 3 km incepi sa te plictisesti si aprinzi tigara dupa tigara pana termini cursa.

 

ciclul asta se repeta, de mai multe ori pe saptamana.

 

cine stie unde se practica asta, are o bere!

 

 

 

:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am facut un program simplu:

 

dimineata: - 10 abdomene, 10 flotari si 20 de genoflexiuni, fara pauze si 4 repetari

seara: - alergat pe IOR (incet incet creste distanta parcursa fara oprire)

 

am renuntat la gandul de sala si momentat nu o sa investesc in vre-o banca.

 

vreau sa imi reintru in forma sa pot da 2 ture de IOR.

 

citind ce ati scris voi pe aici despre mancare o sa incerc sa adopt si eu.

 

legume si fructe mai multe, carne de pui si peste, paste (fara gluten nu??)

 

falafelul e facut din soia. se aproba ?? :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

falafelul nu este din soia. este din naut si are mai multe proteine decat o friptana de vaca. carnivorilor. habar n-aveti in afara de costita si carnati :wacko:

cel mai bine e sa ti-l faci acasa. daca nu esti bucatar amator ca mine ai grija sa nu aiba maioneza , ketchup si alte balarii. sosurile home made sunt bune ca nu sta nici un arabet sa le asezoneze cu fructoza cum se practica in sosurile de tomate tommy etc. fara chio chips , bake rolls , fornetti , mcdonalds , kfc , placinte , strudele , gogosi si in general fara orice are faina rafinata. nu glutenul e problema. faina integrala se mai numeste si "durum" si se gaseste in pastele barilla. alea de la 8 ron pachetul in sus. iar daca tot faci efortul asta de a nu manca prostii renunta si la sosurile pentru paste barilla. in bucuresti exista o pizzerie care face blaturi numa din faina integrala. de asemenea si un fast food care face paste numai din faina intergrala. (www.frufru.ro). eu zic totusi ca iesi de vreo 20 de ori mai ieftin daca le faci singur acasa. painea alba , pastele rafinate au carbohidrati simplii. cand le mananci iti cresc nivelul de insulina foarte repede si organismul nu mai arde grasimile. trebuie carbohidrati complezi al caror timp de asimilare este mai lung. glicemia nu sare ca nebuna si se ard grasimile ore bune dupa ce ai mancat. d'aia recomanda astia sa bagi proteina in tine ca nebunu. ei cred ca pui masa de la ea. e adevarat ca ajuta la crearea muschiului dar ideea e ca arzi burta repede. de aceea merg dietele gen low-carb , atkins. problema cu ele e ca ai stent in inima la 40 de ani sau colesterolul cat un urs panda.

nu uita ca daca mananci numa legume , fructe , peste , paste integrale (carbohidrati complexi) si o data sau de doua ori pe saptamana pui nu mai este nevoie sa-ti numeri caloriile. de asemenea incearca sa renunti la bere si sa bagi vin rosu sec sau demisec cum ar fi cabernet sauvignon , orice tip de burgundia sau mai la indemana niste vin romanesc de tara.

renunta la ulei de floarea soarelui (si la orice prajeli )cu exceptia celor facute in ulei de masline extra virgin. oua cate vrei numa sa nu exagerezi ca nebunii care baga 12 albusuri de dimineata ca sa-si defineasca tricepsul ca se duce pu.lii de suflet ficatul. mai ales daca iti place beutura.

niciodata margarina. numai unt. cel mai bine (si pe mine ma ajuta mult asta) este sa folosesti ulei de masline ca substitut si sa devi un mic bucatar de bruschette/panini cu paine integrala. baga sardine , ton la greu. multe proteine si grasimi omega3, scad colesterolul si ajuta digestia. branza cata vrei. daca poti , mai usor cu cea concentrata cum ar fi cascavalul (poti sa iei felii d'alea de hochland ca-s usoare). branza de vaci , telemea si cam orice gasesti in piata e super ok. lapte daca poti semidegresat. si mai bine ar fi lapte de tara de la vacile care nu au auzit de pasteurizare.

http://recipes.epicurean.com/asc_results.j...itle=Bruschetta

daca-mi mai vin idei , mai zic :lol:

aa..da.. era sa uit. pentru proteine vegetale care au cei 8 aminoacizi esentiali incerca mancare de mazare , de fasole , de varza. poti sa pui niste slanina pe acolo dar strici toata smecheria.

daca nu poti fara porc/vaca macar nu manca mezeluri. sa fie muschiul muschi , ceafa ceafa si slana slana. fara procesare , fara precursori , fara aditivi. stiu ca suna greu dar nu-i deloc. dupa doua saptamani , o data ce realizezi ce e bun si ce nu-i e floare la ureche.

Mesaj completat

ultimul edit. incearca cel putin o salata MARE pe zi. poti sa o mananci si la ora 3 dimineata ca nu conteaza. dar sa fie mare. 500gr sau pe acolo. baga de toate. mazare , cartofi fierti , porumb , varza , ardei gras , ton , ulei de masline/otet , masline negre/verzi si tot ce-ti mai trece prin cap. baga si doua felii de paine prajita cu ea si adormi ca un bebelus beat :D

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai depinde ce intelegi prin prajeala. eu il folosesc sa calesc ceapa cand fac o ciorba sau sa fac ciuperci umplute la cuptor. normal ca nu prajez caltabosu in el. in plus tu cand spui ca uleiul de masline se foloseste la salate faci o eroare. uleiul demasline extravirgin devine toxic IN UNELE CAZURI la peste 177 grade celsius. uleiul de masline rafinat se poate folosi sa faci si cartofi in el. eu nu vad de ce as manca ceva rafinat , dar asta e doar parerea mea. :wacko:

cat despre ton , ce sa zic.. principala cauza de deces in lumea civilizata si afluenta este boala cardiovasculara nu intoxicatia cu mercur. cum s-a ajuns sa ai voie pui cu antibiotice in el de 3 ori pe zi si peste o data pe saptamana nu-mi dau seama. probabil ca super-miturile astea lansate de nutritionistii in cautare de un publicist pentru ultima carte despre cum sa pierzi greutate si sa castigi muschi, au contribuit mult.

dar de dragul argumentului uite cativa fructe de mare cu continut mic de mercur :

ansoa , hering , somon , scoici ,stridii , creveti , biban, cod , crab + pesti de apa continentala.

si cativa pesti cu continut mai mare :

ton , peste sabie , rechin

eu nu mi-as face probleme referitor la mercurul din pesti cu conditia sa nu fi o femeie insarcinata sau sa alaptezi in periada in care consumi asa ceva. :lol:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...