Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Acum 10-15 ani era la moda culturismul. Atunci , datorita numarului mare de practicanti , al Leului , mai potent decit acum , isi permiteau multi sa dea bani pe prafuri. Poate era jmecherie un magazin de profil si chiar erau destule. Moda culturismului s-a cam dus ( nici revista parca nu am mai vazut-o ) ,asa ca la cerere tinzind spre zero , nu stiu daca se mai merita. Plus ca in multe sali au deja prafuri , deci aia care trag acolo cheltuie banii tot acolo.

"Nu e bani " , aia e problema. Cred eu. Da' poate bat cimpii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Treaba cu de ce nu merge lumea la sala este o chestie trista. Si mai ales ca nu e vorba numai de noi astia care ne legam de o sala, lumea nu mai face sport in general.

Ne urcam in masina dimineata, stam pe scaune prin birouri si ne intoarcem seara, tot cu masina. Odata cu cresterea in varsta timpul acordat sportului se reduce tot mai mult.

 

La noi totul a fost ca o moda. Pe timpul comunismului era o refulare, oricum nu aveai ce vedea la televizor, mai bine alergai sau faceai arte martiale zicand ca faci gimnastica. Probabil era un pic si gustul fructului interzis si numarul de adepti a crescut.

Apoi a venit revolutia, a fost boom-ul de informatie, filmele cu Van Damme,Rocky,Arnold, multi copii au fost entuziasmati si au calcat pragul unei sali chiar si numai din cauza asa.

 

Apoi a venit emanciparea societatii, modelele feminine au devenit 90-60-90 iar barbatii care sunt la moda si se poarta nu mai sunt cei care transpira prin sali, ci metrosexualii care se duc la "mani-pedi".

 

Vazand ca daca calca printr-o sala de fiare, atat barbatii cat si femeile incep sa le spuna ca astia care trag de fiare nu au forta, ca au nistre frustrari si ceva de demontrat, ca au putza mica si sigur nu sunt buni la pat, majoritatea abandoneaza, mai ales daca nu au apucat sa prinda pasiune pentru sportul in sine, pentru miscare in general.

 

Despre suplimente, unii ne-au aratat ca se poate. Dupa revolutie Dulgheru a inceput cu revista Culturism, bazata in principal pe experienta si articolele lui Uceanu, a adus si suplimente, era cam singur pe piata.

De atunci avem toate suplimentele din lume, dar nu stim de care sa luam pentru ca,sincer, nimeni nu a studiat proteina X de la o anumita firma si sa o compare cu celelalte disponibile pe piata si sa aiba si curajul sa dea niste verdicte.

 

Asa ca putem doar studia tipul de supliment, ingredientul principal (carnitina, creatina, proteina din zer, s.a.m.d) si probabil firma sa fie totusi recunoscuta international.

Firma lui Dulgheru, Redis Nutritie, a fost dezvoltata studiind pe altii bineinteles. Acum ca are reclama TV si sponsorizeaza show-uri si sportivi sau ca Uceanu o recomanda, mie imi spune ca merge bine.

 

Eu am avut mereu probleme cu greutatea, asa ca suplimentele care le-am luat au fost L-carnitina, Fat Buners si Creatina (ca am citit eu pe undeva ca daca o combini cu L-carnitina se ajuta reciproc).

 

Deobicei cand am luat L-carnitina am si slabit pentru ca am tinut regim si am mers la sala. Daca am luat fara sa tin regim si fara sala, nu s-a intamplat nimic.

Majoritatea articolelor pe care le-am citit pe tema asta spun ca te ajuta cu 10-15% maxim.

 

Daca se poate trai din suplimente? Eu stiu 2 magazine care rezista demult pe piata si care vand tot felul de suplimente. Unul este in incinta magazinului Bucur Obor la parter pe la mijlocul magazinului si unul in IDM, pe langa Carrfours Orhideea. Amandoua vand diverse firme de suplimente si au o gama foarte variata.

 

Se pare ca rezista pe piata de mult timp.

 

P.S. Nu cred in chestia cu luatul suplimentelor de la sala la care tragi de fiare. Nu cunosc pe nimeni care face asa. Poate doar astia cu fitze care au antrenor personal si le spuna ala ce si de unde sa ia, ca probabil are un procent si daca vinde suplimente.

Toti ceilalti citesc si se informeaza cat mai mult, inainte de a-si baga toate prafurile in corp. Sau macar cauta unele mai ieftine, nu dau banii pe cele disponibile de la sala, ca sunt cele aduse din "America".

 

Hai, la treaba! :)

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Niko,pentru o "altfel" de parere.

Si la noi,in TM,sunt citeva magazine de suplimente,asta pe linga magazinele ce le are fiecare sala,la intrarea/iesirea din sala.

De asemenea,cum ai spus si tu,sunt citeva ce rezista de ceva vreme.Ba mai mult,unii au mai deschis o locatie.Intr-un fel incepi sa iti pui intrebari.

Cum in perioada asta,pentru unii gasirea unui job,e o problema,te mai si gindesti la o mica investitite in ceva ce ,macar pe hirtie,"merge".

Tin minte,prima oara cind am calcat intr-o sala,in clasa a x-a,era in sala lui Teodorescu,in cladirea Casei Tineretului ,din TM,si omul servea suplimente.Lumea se uita cu neincredere la galetile cu fel de fel de prafuri,desene cu muschiolosi.

15 ani mai tirziu,omul tot in acest business activeaza,si se pare cu succes.

La sala la care ma duc eu,lumea vorbeste despre suplimente si in sala si in vestiar.Se spun pareri,se recomanda cantitati.E un subiect.Lumea pare,sau imi pare, sa fie interesata.

Produsele sunt "bune " si "rele", "ieftine" si "scumpe" ,"doar reclama e de ele",astea sunt pareri ce le aud la sala sau vestiar.Cert e ca,cele bune sau ,sa zicem,cele cu renume sunt scumpe,iar cele ami ieftine,indoielnice ca si continut.

Intrebarea vine,cind poti avea un produs bun,la un pret de bun simt,de la unii ce fac asta de peste 25 de ani.

E greu,intr-o asemenea perioada,sa incepi sa promovezi,sa vinzi,ceva nou,pe o piata sau doar una aparenta,mai ales cind nu sti prea multe despre existenta acelei piete(real vorbind) sau de puterea de cumparare.

Probabil,cel mai indicat e ,sa astepti vremuri mai bune.

Sunt constient,ca nu e cel mai bun sau cel mai indicat loc,sa dezbati o asemena tema,totusi am gindit ca ,noi,astia o mina de oameni ce mai scriem ceva pe aici,putem schimba ceva pareri pe subiectul asta.

Multam,si probabil mai bine "dorm".

 

 

PS:la chestia cu suplimentele de la sala,achiesez.Toti cei care au si personal trainer,cumpara de la sala,si cei veniti noi,pustii.Restul,marea parte de pe net.E mult mai ieftin,si produsul e identic.Sa nu mai vorbim,ca probabil si in alte locuri din tara,la fel ca si in TM,produsele din sali,sunt mai scumpe decit produsele unui site local.Niciodata nu am inteles de ce,daca ai o sala si un site cu suplimente,diferenta dintre preturi e uneori si de 35 de lei,la acelasi produs.Dar,poate sunt eu mai batut in cap.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ma bag aiurea pe aici dar nu mi se par asa scumpe suplimentele si concentratele .......................................sau poate astea sunt de proasta calitate ( fabricat in Romania ) http://www.redis.ro/Web/ListProducts.php?CategoryId=74

 

 

oricum am sa iau de proba ( sper sa supravietuiesc sa va zic )sa vad cum e treaba cu ele si ma mai incanta pt. ca au magazinul relativ aproape de mine ( in spate la Sincai )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa ma repet ca un disc stricat dar e bine de dragul argumentului sa existe si opozitie ca in orice democratie. Eu cred ca cel mai bun supliment e mancarea. Accept totusi faptul ca este un supliment mult mai scump decat prafurile. Ca sa bagi vitamine si minerale la stomac iti dai salariul in piata. Un vitamax e vreo 35 ron. Sa cumperi lapte zuzu cat sa bagi mia aia de grame de caseina din zer ar insemna sa-ti dai si bonurile de masa si sa te mai si imprumuti la prieteni. Problema este ca in ultima vreme apar tot felul de studii care minimalizeaza efectul suplimentelor in alimentatie. E un studiu de 20mil euro al uniunii europene aparut recent care indica faptul ca suplimentele de minerale s-ar putea sa aiba efect 0 in organism.

Ca sa sintetizez se tot ridica un mare semn de intrebare apropos de absorbtia suplimentelor astora . Nici datele nu sunt prea conclusive si e ditamai campania de marketing in spatele putinelor lucruri care se cunosc in legatura cu efectele reale ale diferitelor prafuri in organism.

Eu personal nu cred ca-ti fac rau. (nu ma refer la anabolizante , fluturasi si mai stiu eu ce nebunii care se joaca cu hipofiza si alte glande), Ma refer la creatina , proteine , derivate , vitamine , minerale etc.

Ca sa sintetizez, o alimentatie bogata si diversificata va bate intotdeauna o alimentatie proasta cu adaos de suplimente.

Pe partea de sport , sunt de parere ca exercitiul fizic modeleaza corpul si nu suplimentele. O arzi aerobic gen maraton cu antrenamente de 5 ore o sa arati ca un maratonist. O arzi cu explozie scurta pe suta de metri ( high interval intensity training) o sa arati ca baietii aia din kenya de iau aurul la olimpiada. Chiar daca maratonistul si ala de fuge o suta de metrii la garduri au exact aceeasi dieta , exact aceleasi grupe de macronutrienti.

Stilul de sport te modeleaza. Mai putin suplimentele.

 

Anabolizantele sunt o prostie si cred ca tre sa fii un pic nebun sa le iei. Indiferent ca la unele efectele nocive nu sunt demonstrate conclusiv. Eu nu as vrea sa fiu cel din pricina caruia se va interzice o substanta. Pe scurt nu vreau sa fiu primul caruia ii cade parul din cap sau primul care face cancer de prostata. Sa testeze altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrajitorule eu iti urmaresc logica , doar ca nu inteleg ce legatura poate sa fie intre ceafa lata si culturism. de asemenea nu inteleg de ce vezi un raport de echivalenta intre culturism si sala de forta. majoritatea sportivilor suplimenteaza antrenamentele specifice cu exercitii anaerobe. unii pentru forta , altii pentru ridicarea pragului de rezistenta la efort.

la unele boli degenerative sau la recuperari dupa diferite accidente doctorii recomanda exercitii la sala de forta. ala e culturism ?

cand o freci toata ziua la birou si pui 40 de kile pe tine de nu-ti mai vezi sula la baie o fi bine sau rau sa mergi la sala ? ala tot culturism este ?

cand ai dureri lombare din cauza burtii de la bere si te duci sa faci niste ridicari sau niste abdomene cu greutati tot culturism este ?

cand copilul are 90 de kile ca i-ai dat mac si kfc de dimineata pana seara ca asa ai vazut la tembelizor si il trimiti si pe el la un club de rugby (unde eventual ajungi si la sala) e tot culturism ?

 

in concluzie sala de forta nu are nici in clin nici in maneca cu culturismu asta.(este doar locul unde se antreneaza culturistii. exact cum sprinterii , maratonistii , fotbalistii , biciclistii se antreneaza pe circuit). sa nu extrapolam de la umflatii aia de bodyguarzi care nu-s in stare sa-ti faca o flotare sau o ridicare la bara.ca aia nu-s nici sportivi nici culturisti. sunt niste umflati.atata tot.

sa spui ca a merge la sala inseamna ca faci culturism e ca si cand spui ca daca respiri aer esti gaina. mai sunt si cai , si catei , si lei , si oameni etc.

cum poti sa crezi ca e mai bine sa o arzi gay la shopping decat sa faci niste exercitii fizice ? ma refer la sanatatea omului nu la lifestyle . adica baiatu lui cocos , bombonel si eba sunt mai sanatosi decat mine ? pe pariu ca nu ? :)

 

edit. m-am gandit mai bine si s-ar putea ca eba sa fie un pic mai sanatoasa. ca eu am bagat niste cisterne de vin la viata asta. :)

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne invirtim in jurul cozii aici. Copiii NU au ce cauta la sala si culturismul NU e sanatos ci, in cel mai bun caz, neutru. Metrosexualii aia sint mai sanatosi in general decit baietii care trag la sala. Ca standarde de frumusete nu mai zic, ceafa lata nu e apreciata si pe buna dreptate.

Nu prea inteleg unde bati , dar hai sa analizam textul , sa vedem ce a vrut sa spuna poetul cu vorbele astea .

Culturismul nu e sanatos. Ok , poate ai dreptate , dar nu mai tin minte , citi ani de culturism zici ca ai ??? Gixxxeru , doamne fereste , cred ca e in coma deja , de aia nu mai apare , multi altii sint pe duca si nici eu nu ma simt prea bine. Acu' sa ducem analiza mai departe. La ce nu e sanatos culturismul , ce afectiuni provoaca ? Mareste prostata , provoaca carii si acnee sau ajungi sa chelesti asteptind sa-ti creasca bicepsul ? Aha , te referi la articulatii , inteleg. E treaba fiecaruia cum trage , ca nici motociclistii nu ajung toti la morga. Sau ziceai de cardio ? De aia s-au inventat analizele medicale , sa stii cum stai. Ai sa rizi , da pe bune , poate dauna si vederii ( presiune mare pe nervul optic ) , dar nu sintem toti la fel.

Metrosexualii nu stiu ce sint , dar cred ca sint niste schilo cu toale de fite care o ard la harfe in Mall. Cred ca daca ii dau lu' unu' o torpila in piept ii rup tambalu'. La 41 ai mei si 25 ai lor.

Frumusetea. Interesant concept si discutabil. Iti arat ca oricine isi gaseste cite chizde vrea , daca are o vrajeala finuta , se spala des si nu poarta un tricou de 2 ori. Eu cind eram mai dulap ca acum cum se face ca ... Hai , ca ma laud singur si nu-i bine. Inteligenta face diferenta , zimbetul de pe buze si caracterul ok. Cred ca o fata ramine masca cind descopera un om bun sub o ceafa lata. Eu vorbesc din experienta .

La final , concluzionez ca faci o confuzie uriasa intre culturism si dopaj , dar asta e , multi fac la fel , adica cei care nu practica. Antisportivii. Oricum , noi sa fim sanatosi , sa vina caldura , ca mor dreacu' in casa. Ma duc sa bag geno. O fi sanatos , sau ma risc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

later edit. acu eu inteleg ce vrei sa spui tu si sunt un pic carcotas. ca la noi daca te duci de doua ori la sala si tragi o genuflexiune automat te interesezi de creatina supllimente proteice si mai stiu eu ce dracu. adica tu nu esti in stare sa impingi la piept cu 40 de kile dar vrei sa-ti cresti rezistenta la efort in prima saptamana. asta e probabil din pricina antrenamentului asta ultra recomandat de toata lumea. ma refer la separarea grupelor de muschi si 4-5 zile de mers la sala. cand cel mai potrivit ar fi un antrenament full body tip circuit de 2-3 zile pe saptamana. banuiesc ca depinde si ce vrei. eu de exemplu la 60 de kile ridic cu gantera pentru biceps 25 de kile vreme de 8 repetitii. si n-am pic de grasime. altul are brandul cat casa de la suplimentele alea si abia misca greutatea. dar ce am scris acum sta sa demonstreze tocmai faptul ca nu poti fi incadrat automat la culturism daca mergi la sala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta a devenit mai interesant decat cititul presei la prima ora ...nice job :)

 

Tocmai vorbeam cu niste prieteni ca cel putin eu am devenit dependent de sala... de senzatia aia care ti-o ofera cand iti pompeaza sangele prin tine mai repede ca un tgv sau cand iti vine sa dai la boboci dupa cateva serii de presa sau de impins.....

 

pentru restul exista totusi tastatura :)

 

hai dracu cu vara aia

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Niko,pentru o "altfel" de parere.

Si la noi,in TM,sunt citeva magazine de suplimente,asta pe linga magazinele ce le are fiecare sala,la intrarea/iesirea din sala.

De asemenea,cum ai spus si tu,sunt citeva ce rezista de ceva vreme.Ba mai mult,unii au mai deschis o locatie.Intr-un fel incepi sa iti pui intrebari.

Cum in perioada asta,pentru unii gasirea unui job,e o problema,te mai si gindesti la o mica investitite in ceva ce ,macar pe hirtie,"merge".

Tin minte,prima oara cind am calcat intr-o sala,in clasa a x-a,era in sala lui Teodorescu,in cladirea Casei Tineretului ,din TM,si omul servea suplimente.Lumea se uita cu neincredere la galetile cu fel de fel de prafuri,desene cu muschiolosi.

15 ani mai tirziu,omul tot in acest business activeaza,si se pare cu succes.

La sala la care ma duc eu,lumea vorbeste despre suplimente si in sala si in vestiar.Se spun pareri,se recomanda cantitati.E un subiect.Lumea pare,sau imi pare, sa fie interesata.

Produsele sunt "bune " si "rele", "ieftine" si "scumpe" ,"doar reclama e de ele",astea sunt pareri ce le aud la sala sau vestiar.Cert e ca,cele bune sau ,sa zicem,cele cu renume sunt scumpe,iar cele ami ieftine,indoielnice ca si continut.

Intrebarea vine,cind poti avea un produs bun,la un pret de bun simt,de la unii ce fac asta de peste 25 de ani.

E greu,intr-o asemenea perioada,sa incepi sa promovezi,sa vinzi,ceva nou,pe o piata sau doar una aparenta,mai ales cind nu sti prea multe despre existenta acelei piete(real vorbind) sau de puterea de cumparare.

Probabil,cel mai indicat e ,sa astepti vremuri mai bune.

Sunt constient,ca nu e cel mai bun sau cel mai indicat loc,sa dezbati o asemena tema,totusi am gindit ca ,noi,astia o mina de oameni ce mai scriem ceva pe aici,putem schimba ceva pareri pe subiectul asta.

Multam,si probabil mai bine "dorm".

 

 

PS:la chestia cu suplimentele de la sala,achiesez.Toti cei care au si personal trainer,cumpara de la sala,si cei veniti noi,pustii.Restul,marea parte de pe net.E mult mai ieftin,si produsul e identic.Sa nu mai vorbim,ca probabil si in alte locuri din tara,la fel ca si in TM,produsele din sali,sunt mai scumpe decit produsele unui site local.Niciodata nu am inteles de ce,daca ai o sala si un site cu suplimente,diferenta dintre preturi e uneori si de 35 de lei,la acelasi produs.Dar,poate sunt eu mai batut in cap.

 

Se pare ca simtim cam la fel fenomenul. Sala asta la care sunt acum e mai soft asa pe partea de ridicat fiare, asa ca nu prea se vorbeste de suplimente. Lumea e mai preocupata de dieta si de exercitiile cardio.

 

Magazinele de care zic eu din Bucuresti au preturi aproape egale cu cele de pe net de la firmele producatoare, probabil au un discount de la ei.

Mai demult ma gandeam si eu cum ar fi sa ai o sala si daca ar merge treaba, inclusiv cu vinderea suplimentelor.

 

Eu cred ca daca oferi ce trebuie lumea vine,respectiv cumpara. Dar investitia initiala e cam mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati inteles gresit, eu ma refeream la mesajul lui Niko ca e trist ca oamenii nu apreciaza ridicatul greutatilor si ca nu aduc copiii la sala. Copiii in sala sint o timpenie! Voi ce dracu, ati crescut in sali? Sportul sanatos e cardio/aerob. Ridicatul de greutati in serii de cite (maxim) 8, excesul de suplimente (ca unele-s ok), si masa nu sint chestii sanatoase. Asta nu insemna ca sint neaparat nesanatoase, dar nu conduc automat la sanatate. Un stil d eviata sanatos se bazeaza in primul rind pe o dieta decenta, fara excese, si in al doilea rind pe sport aerob. De exemplu in cazul lui Gixxxer, nu poate sa-mi demosntreze nimeni ca e mai sanatos acum decit ar fi fost daca cu 10 ani in urma lua alta cale si facea cardio, inot, alergare de maraton etc.

Lil Debul si Deadcow: voi faceti suficient aerob.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de suplimente.

 

Daca nu vorbim de nimic din seria steroizi, anabolizante,etc, atunci raman suplimentele de gen proteina, aminoacizi,creatina,carnitina,minerale,vitamine.

 

Prin culturismul natural niciodata nu veti ajunge ca Dorian Yates...sau care o mai fi acum, Cutler si altii. Dar puteti ajunge sa aratati foarte bine folosind doar culturismul natural. Aici intra si partea de suplimente de mai sus, cele care nu sunt anabolizante.

 

Eu am probat Creatina monohidrat, mai demult. Un lucru e sigur, ceva ceva tot face. Iti da mai multa energie la antrenament, iar greutatile pot fi marite cam cu 10% iar tu simti ca faci cu aceeasi greutate. Adica la piept de la 100 am pus imediat 110kg si a mers f bine. Crescand greutatile, creste forta si muschiul.

Ce se mai intampla este ca retine apa in organism si muschii par mai mari, mai plini. Cam asta am simtit eu de la creatina.

 

Apropo de minerale si sustinatoare de efort iar parerile sunt impartite. Pe vremea cand faceam taekwondo si mergeam la consursuri luam Vitamax, eu consider ca e din cele mai bune, chiar simti ca face ceva.

Mai sunt si alea cu extras de ginseng care iar simteam ca te fac sa ai mai multa energie.

 

In rest, proteina nu am luat niciodata pentru ca eu sunt endomorf si ma lupt cu grasimea, dar daca trag tare la sala muschi se pune si fara proteina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Hai , ca la mine dimineata neuronii pleaca mai greu la treaba. Acu' am inteles , dar , oricum , contrazicerea e misto ( pe un ton civilizeisan ). Untr-un fel , ai zis-o bine. E aiurea sa duci copii la fiare si intradevar , prin culturism nu ajungi neaparat la fel de sanatos ca un inotator sau alergator , dar macar recunoaste-i un merit. Combate osteoporoza. Asa am citit , asa te mint si eu. Da' cica e adevarat. In rest , te ajuta la respectul de sine , cel mai mult , adica psihic. Caile Domnului sint nenumarate. Asa si culturismul , depinde cum il practici. Oricum , nu ma vad profesionist in culturism , mai degraba in atletism sau arte martiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati inteles gresit, eu ma refeream la mesajul lui Niko ca e trist ca oamenii nu apreciaza ridicatul greutatilor si ca nu aduc copiii la sala. Copiii in sala sint o timpenie! Voi ce dracu, ati crescut in sali? Sportul sanatos e cardio/aerob. Ridicatul de greutati in serii de cite (maxim) 8, excesul de suplimente (ca unele-s ok), si masa nu sint chestii sanatoase. Asta nu insemna ca sint neaparat nesanatoase, dar nu conduc automat la sanatate. Un stil d eviata sanatos se bazeaza in primul rind pe o dieta decenta, fara excese, si in al doilea rind pe sport aerob. De exemplu in cazul lui Gixxxer, nu poate sa-mi demosntreze nimeni ca e mai sanatos acum decit ar fi fost daca cu 10 ani in urma lua alta cale si facea cardio, inot, alergare de maraton etc.

Lil Debul si Deadcow: voi faceti suficient aerob.

 

Si tu ai inteles gresit, am zis sport,miscare in general. Nu sa ducem copiii in salile de fiare de la 10 ani.

Eu am facut asa:

- 6-16 ani tenis de performanta;

-16-18 volei in echipa liceului;

-18-25 arte martiale (taekwondo si wushu sanhou)

-25-prezent sala de fitness si cardio, plus arte martiale din cand in cand.

 

Nu recomand sa se faca fiare pana nu se termina cu cresterea, dupa 18 ani. Sau cel putin sa nu se ridice deasupra capului si sa nu se faca geno cu greutati mari pe ceafa.

 

Problema nationala e ca nu se mai face sport in general. Sau cel putin eu o vad ca pe o problema...poate nu e.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod bizar , pe la 6-7 ani taticul meu a avut "geniala" idee sa ma dea la judo (la Microsoft nu ajungeam si eu ). Cine stie cunoaste , la judo te rupe pe picioare , faceam treptele la Dinamo ( nu toate ) cu grasanul de frate-miu in spate , in afara de alte delicii de care aveam parte in sala. Morala ? Sint la fel de pitic ca si daca nu faceam scamatoriile alea , 1.78 in viu. Nu m-am tinut mai mult de 1-2 ani , dar nici nu am patit nimic.

Pt. cine crede ca are/n-are conditie fizica , garantat nu mai faci cardio dupa , noul meu antrenament. Cred ca am mai zis , numarul maxim de repeteri intr-un sfert de ora (eu atita fac , da' merge si mai mult) cu o greutate cu care poti face doar o repetare. Momentan fac cu janta de camion , o sa incerc si picioare , ca aia e pt. smuls. Sa vedem cit mai traiesc dupa aia , ca e solicitant.

Succesuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu recomand folosirea suplimentelor nutritive decat in cazul in care cel in cauza are probleme grave cu absorbtia nutrientilor, ori vrea performanta. Conteaza si cum iti obisnuiesti corpul. Prefer o alimentatie cat mai sanatoasa si cu putin efort nu ai nevoie de nici un supliment pentru a evolua. Daca nu ma credeti uitati-va la proletarii care muncesc din greu, nu folosesc nici un fel de suplimente si da , intradevar multi dintre ei nu au fizic de culturist insa sunt si exceptii. Am fost suprins sa aflu ca un astfel de proletar ( o exceptie ) avea obiceiul de a consuma mult peste , carne de pui , mere, portocale etc si multe legume crude , si unde mai pun ca manca si foarte des si regulat .Mi-am dat seama ca daca el nu avea nevoie de suplimente nici eu nu am . Chestia asta cu suplimentele este ceva psihologic si reprezinta si multi bani aruncati aiurea in ideea de a capata muschi cat mai mari in timp cat mai scurt si cu un efort minim. Daca vrei ca acest fizic sa se mentina ( logic ca nu se va mentine la fel in lipsa efortului depus in sala si a alimentatiei, dar la un nivel mai redus el tot se poate mentine.... decat deloc ) indiferent de ceea ce se intampla in viata voastra obisnuiti-va corpul cu alimentatie naturala si aveti mai mult de castigat. Stiu multi culturisti care cand veneau la sala se indopau cu suplimente la greu iar cand datorita unor intamplari din viata lor nu au mai putut merge la sala, si consuma simultan suplimente nutritive, nu a mai ramas nimic de ei. Nu vorbesc aici de oameni care au folosit steroizi ci de oameni care au pus prea mult accentul pe suplimente nutritive. Motivau ca au un program la munca incarcat ca dorm putin etc. ei bine si eu dorm foarte putin , mananc putin insa inca fac geno cu 120 kg etc si nu am consumat suplimente decat experimental vreo 2 cutii acum 9 ani. Ceea ce ma mai ajuta , zic eu este ca odata pe luna mai trec si fac cate un antrenament foarte scurt dar in care imi testez forta, si nu iau nici un supliment . Poate veti spune , da dar nu arati ca cei ce merg la sala si acum. ok insa nu petrec ore in sir in sala nu arunc bani pe suplimente si ma bucur de un fizis pe care putini care inca practica regulat culturismul il mai au. Ma ajuta si tipul somatic, corect , dar in mare masura si felul in care mi-am obisnuit corpul. Daca vrei muchi doar de vara bagati suplimente la greu , daca vreti ca aceasta stare sa persiste ignorati suplimentele si incercati sa mancati cat mai natural, alimente cat mai putin procesate si aveti mult mai mult de castigat.

 

Un alt exemplu este folosirea creatinei. daca o folosesti in mod regulat o vei folosi degeaba( chiar daca te ajuta sa te refaci ma ibine dupa antrenament ) insa folosita inaintea unui concurs sau inainte de a merge la mare eu stiu , un eveniment la care pentru fiecare este important fizicul , atunci ii vei simti prezenta cel mai mult si te va ajuta cel mai mult . Daca abuzezi de folosirea ei , nu ai nimic de castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce nu e sanatos culturismul , ce afectiuni provoaca ?

 

Prietene, iti explica "upi" de ce nu e bun culturismul si care e deosebirea intre culturism si pregatire fizica:

 

iti pompeaza sangele prin tine mai repede ca un tgv

sau

cand iti vine sa dai la boboci dupa cateva serii de presa sau de impins.....

 

intelegi, daca lui upi ii creste tensiunea, ritmul cardiac si vomita dupa cateva serii

ce conditie fizica are omul de fapt :)

si

care e problema mea cu tipul asta de antrenament?!!

 

problema mea e ca face oameni de 60 secunde... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca UPI e poet , se exprima asa , mai in figuri. Mie nu mi-a venit sa vomit la sala , dar daca imi scade brusc glecemia , ca lu' nea State , par examplu si eu patesc la fel , pt. 1 minut. E posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja e caterinca pe aici.

problema e simpla.

majoritatea de o ard pe aici,in haine de "gica contra",ori nu inteleg,ori,si sper sa fie asa,incurca faptul,ca noi astia de merem la sala,si mai tragem de un fier- doua,NU FACEM CULTURISM DE PERFORMANTA.NU LUAM STEROIZI.NU INTENTIONAM SA CISTIGAM BANI DIN FELUL (urit) IN CARE VOM ARATA !!!NU VOM PRIMI BANI PROMOVIND NU STIU CE RAHAT DE PRAF ,SUB LOZINCA: "ASTA FOLOSESC IO SI DE AIA USA LA CASA, E FACUTA DUPA FORMA UMERILOR MEI (ca altfel nu incap) !!!

Termintai,respectuos va rog,cu aberatiile ,si timpeniile,si nu mai pozati in mironosite neintelegatoare.

Daca nu vedeti diferenta clara ,intre ce fac unii dintre noi,si cei despre care ,indirect,voi vorbiti,atunci,doar cititi si nu mai scrieti pareri.

Orice nutritionist,recomanda suplimentele nutritive intr-o dieta.

Orice antrenor,recomanda suplimentele nutritive,cind doresti sa iti schimbi felul de viata,ce te-a adus in fata lui sub o forma mai mult sau mai putin "porcina" (ma refer ca si greutate).

Orice antrenor,cind recomanda un program de slabire,pe linga muult cardio recomanda,si exercitiile cu greutati.Moderate.Dar vor ramine pe veci greutati.

Ce diferenta e intre a face serii cu o greutate corporala proprie de 80 de kg,intr-un mod corect,sau a impinge de 25 de ori 20-25 de kg?

Cred ca marea majoritate dintre cei ce hulesc ridicatul de greutati,bodybuildingul,in felul in care il fac cei de pe acest topic,nu au calcat in viata lor intr-o sala,interesati fiind de propriul corp.Poate au facut-o ,ca au auzit ca poti intilni fete la o sala.

Initial,topicul era super interesant,se schimbau pareri legate de subiect,exercitii,pareri,chestii legate de acest sport,facut ,si imi cer scuze ca ma repet,la un mod mega amator.

Pentru ca acest topic sa nu ajunga "bataie de joc" ca multe altele,va rog sa va respectati colegii,chiar daca trag de fiare,sa le respectati decizia,si sa postati doar la subiect,si nu total aiuristic,chiar daca ,considerati ca aveti o parere.Suntem un popor de antrenori de fotbal si politicieni.Hai sa nu ne transformam si in unul a tot cunoscator.Pentru aia,pe vremuri,erau cozile la gostat.

Ceau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU FACEM CULTURISM DE PERFORMANTA.NU LUAM STEROIZI.NU INTENTIONAM SA CISTIGAM BANI DIN FELUL (urit) IN CARE VOM ARATA !!!NU VOM PRIMI BANI PROMOVIND NU STIU CE RAHAT DE PRAF ,SUB LOZINCA: "ASTA FOLOSESC IO SI DE AIA USA LA CASA, E FACUTA DUPA FORMA UMERILOR MEI (ca altfel nu incap) !!!

 

atata vreme cat scopul antrenamentului tau este cresterea masei musculare si nu imbunatatirea calitatilor motrice ( viteza, agilitate, rezistenta )

cat timp vei lucra pe grupe, serii si repetari

 

se cheama ca faci antrenament de culturism si vei avea o conditie fizica pe masura.

fix ca upi care decarteaza dupa cateva minute de tras tare. si astea intr-un domeniu unde presupunem ca are antrenament, nici nu ma gandesc cum ar reactiona in alt domeniu.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suplimente. Ok , dar ce e suplimentu' ??? Si cui se adreseaza ? Par examplu , gasim un schilod si il bagam in sala. Nu va putea sa creasca aproape deloc , fara un mic brinci proteic. Acu' prindem un grasan si tot in sala cu el. Nu cred ca va avea NEAPARAT nevoie de proteine , poate va tine chiar si un mic regim. Dar amindoi , mai ales vara , daca isi stiu interesul , vor baga saruri minerale. Tot un fel de suplimente.

Alimentatia e baza , problema e ca unii mai vor si rezultate , normal , intr-un timp rezonabil. La o virsta frageda , genul 20-25 de ani , daca nu stai bine la capitolul fizic din nastere , nici nu vei sta , fara o proteina suplimentara , in limitele admise. Eu am inceput cu suplimente , la un moment dat m-am oprit dar muschii au ramas , numai cu mincare. Poate nu tot atit de mari , dar erau acolo. Acum doar maninc , fara prafuri , ca nu ma mai intereseaza , dar cind eram paznic de restaurant , ce asi fi vrut sa mai cresc putin , ca in meseria asta conteaza sa descurajezi fraieru' din start , ca sa nu ajungi la scandal.

Deci , e bine sa iei suplimente ? Depinde , daca le iei ca sa rupi chizdele o vara pe strand , poate ca nu. Daca le iei pt. sustinerea unui efort indelungat , ani , din care poate mai iese si banu' ( bodigard , campion de MMA sau mai stiu eu ce) , cred ca se merita.

Care a mai tras de fiare in ultimul timp ? Ca sa maninci , intii tre' sa obosesti , deci , hai cu flotarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...