Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

:P Here we go

Ontopic, ce parere aveti de seriile descrescatoare? Prima evident incalzire apoi maxim, treptat mai scotand din greutate (asta pe parcursul a 4 serii). Vorbesc in cazul meu pentru masa musculara nu slabit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, am vazut ca in mare discutiile de aici se rezuma la slabit. dat jos din greutate / definit, etc. iata un produs de la plafar care stiu ca face minuni. nu l-am incercat personal, dar am auzit numai lucruri bune despre el. am si citit cateva chestii si toate erau incurajatoare. L-carnitine se numeste si am inteles ca stimuleaza arderile din organism in cazul in care faci miscare / sala. ( un baiat de la 110 kile, in 3 luni a ajuns la 75 ... cu l-carninite + nutritie corespunzatoare)

 

(@ 6spid - poate tie iti stimuleaza si putin din materia cenusie - daca mai ai vrunpic ramas in bibilica :) ) - si da ai ghicit, nu stiam ce sa fac, cum sa fac un post sa ma iau de tine. ca esti un cocalar care se pozeaza cu ochelarii de soare.

 

Produs care face minuni, de la plafar? :P

 

Baiatul tau care a slabit 35 de kg in 3 luni de la 110 la 75 cred ca e caz de spital acum...desi nu cred ca e adevarat. Iar carnitina am luat si eu destula, daca te ajuta acolo 10-15% din treaba, restul regim si cardio.

 

Despre seriile descrescatoare lumea spune ca trebuie facute doar la ultima serie, ca sa storci tot ce mai poate muschiul respectiv. Adica nu te apuci imediat dupa incalzire sa faci serii superset descrescatoare ca nu o sa mai poti sa mai ridici greutatea dorita la seriile urmatoare.

Dar la ultima serie faci numarul de repetari propus, apoi mai scoti din greutate, mai faci cateva repetari, iar ma scoti, pana nu mai poate muschiul deloc.

Personal nu am facut d-astea, dar cred ca sunt bune.

 

Mesaj completat

:P Here we go

Ontopic, ce parere aveti de seriile descrescatoare? Prima evident incalzire apoi maxim, treptat mai scotand din greutate (asta pe parcursul a 4 serii). Vorbesc in cazul meu pentru masa musculara nu slabit.

Se pare ca nu am inteles exact ce ai vrut sa zici in postul precedent. Da, poti sa faci serii descrescatoare fara probleme. Parerile sunt foarte impartite, intre a face serii cu aceeasi greutate (poate niste repetari trisate cand nu mai poti), sistemul piramidal in care la seria din mijloc ai maxim si sistemul descrescator in care faci cu maxim si apoi scoti in functie de cat mai poti sa ridici.

Cred ca toate sistemele functioneaza, eu folosesc mai mult pe cel piramidal si pe cel cu greutate fixa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@niko:ceva noutati in legatura cu produsul de slabit?.

 

@alexdedimineata:unii e prosti,si au mintea odihnita,sa nu uiti.

Daca nu ai 7 "ani de-acasa",sa nu crezi ca cineva de aici o sa isi ocupe vremea sa te educe pe tine.

badabim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Produs minune de slabit - CLASIC! :P

 

Exista produse care ajuta in programele de slabit, nu exista minuni in acest "sport". Exista in schimb variante hardcore care vin cu bune si cu rele, la preturi pe care nu vrei sa le stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noutatea e ca am bagat niste shaworme si niste galetzele de inghetata zilele astea incat am intrerupt produsul ca imi bateam joc de el...m-am multumit ca nu am mai pus kg peste....acum o sa-l iau din nou cand sunt in stare sa tin o dieta normala! :P

 

 

e clar :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o intrebare. Pt crestere masa musculara + definire + ardere grasimi nedorite e nevoie de suplimente nutritive si exercitii corespunzatoare (cardio si cu greutati).

 

Ma gandesc sa iau Optimum Whey Gold pt crestere masa musculara (continut ridicat de proteina si scazut de carbo). De asemenea...am observat ca suplimentele pre-workout sunt sfinte. Altfel merge antrenamentul daca ai surplusul de energie. Chiar daca nu ai chef de antrenament...dupa un supliment pre-workout iti totul merge muuult mai ok. Pt asta m-am hotarat sa iau NO-Xplode.

 

Pt slabit Lipo 6 (am inteles ca e foarte bun si arde grasimile foarte eficient -> vreau sa dau jos cam 4-5 kg...mai ales din zona taliei).

 

Daca iau toate chestiile astea 3....oare nu au reactii adverse (sa se anuleze cumva)? E mai indicat sa aiu doar proteinele + No-Xplode si sa incerc sa slabesc naturel...si daca nu merge, dupa ce termin cu proteina sa iau Lipo 6?

 

Deci..are ceva daca iau si de slabit/ardere si proteine in acelasi timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noutatea e ca am bagat niste shaworme si niste galetzele de inghetata zilele astea incat am intrerupt produsul ca imi bateam joc de el...m-am multumit ca nu am mai pus kg peste....acum o sa-l iau din nou cand sunt in stare sa tin o dieta normala! :P

 

OMG! Dupa ce scapi de blestemul shaormelor si vrei sa intri la program de slabit, adu-ti aminte ca produsele gen hydroxycut nu se iau o saptamana da 10 nu; programul e program, iar borcanelul ala tre sa`l iei cap coada conform indicatiilor.

 

 

Vin si eu cu o intrebare. Pt crestere masa musculara + definire + ardere grasimi nedorite e nevoie de suplimente nutritive si exercitii corespunzatoare (cardio si cu greutati).

 

Ma gandesc sa iau Optimum Whey Gold pt crestere masa musculara (continut ridicat de proteina si scazut de carbo). De asemenea...am observat ca suplimentele pre-workout sunt sfinte. Altfel merge antrenamentul daca ai surplusul de energie. Chiar daca nu ai chef de antrenament...dupa un supliment pre-workout iti totul merge muuult mai ok. Pt asta m-am hotarat sa iau NO-Xplode.

 

Pt slabit Lipo 6 (am inteles ca e foarte bun si arde grasimile foarte eficient -> vreau sa dau jos cam 4-5 kg...mai ales din zona taliei).

 

Daca iau toate chestiile astea 3....oare nu au reactii adverse (sa se anuleze cumva)? E mai indicat sa aiu doar proteinele + No-Xplode si sa incerc sa slabesc naturel...si daca nu merge, dupa ce termin cu proteina sa iau Lipo 6?

 

Deci..are ceva daca iau si de slabit/ardere si proteine in acelasi timp?

 

Vezi ca din cate stiu eu NO-Xplode are ceva interactiuni cu alte produse (nu stiu exact care, scrie in prospectul produsului). Pe de alta parte un prieten care ia asa ceva m-a asigurat ca antrenamentele ii merg f bine cand ia No-X inainte cu 45-60 min de antrenament. De altfel si eu voi lua asa ceva.

Proteinele poti sa le iei linistit impreuna cu Lipo 6; toata chestia e ca nu vei vedea rezultate spectaculoase de la un singur borcan de proteina...(apropo, Optimum Nutrition e un producator excelent, parerea mea, chiar daca e mai scump ca altii....).

 

ps: mi-am adus aminte ca parca No-Xplode nu se ia cu produse pt slabit...check that out.

Editat de Dannys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o intrebare. Pt crestere masa musculara + definire + ardere grasimi nedorite e nevoie de suplimente nutritive si exercitii corespunzatoare (cardio si cu greutati).

 

Ma gandesc sa iau Optimum Whey Gold pt crestere masa musculara (continut ridicat de proteina si scazut de carbo). De asemenea...am observat ca suplimentele pre-workout sunt sfinte. Altfel merge antrenamentul daca ai surplusul de energie. Chiar daca nu ai chef de antrenament...dupa un supliment pre-workout iti totul merge muuult mai ok. Pt asta m-am hotarat sa iau NO-Xplode.

 

Pt slabit Lipo 6 (am inteles ca e foarte bun si arde grasimile foarte eficient -> vreau sa dau jos cam 4-5 kg...mai ales din zona taliei).

 

Daca iau toate chestiile astea 3....oare nu au reactii adverse (sa se anuleze cumva)? E mai indicat sa aiu doar proteinele + No-Xplode si sa incerc sa slabesc naturel...si daca nu merge, dupa ce termin cu proteina sa iau Lipo 6?

 

Deci..are ceva daca iau si de slabit/ardere si proteine in acelasi timp?

 

interesant. o sa incerc si eu produsele alea, ma pun pe cautat pe gugle. ti ai gasit cel mai prost moment sa incepi sa slabesti :P vine usor usor iarna, si corpul incepe sa inmagazineze. adica e indicat sa incerci sa te definesti vara / iarna sa faci masa.

dar lasand povestile la o parte, nu cred ca se anuleaza unul pe altu sau ceva. fiecare isi face treaba lui, mai ales daca le iei cand trebuie, nu o data pe toate. pre-workout inainte, proteinele dupe, si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gixer -> nu o sa ajung sa fiu prea slabit. Nu tin regim special. Sunt doar atent la ce mananc (nr total de kcalm, fara multe grasimi, prajeli..etc)

 

@Dannys -> Mersi de ajutor. Cred ca o sa iau doar proteine si NO-Xplode deocamdata. Cat despre rezultate spectaculoase...am luat inainte ceva proteine de la MusleTech (Cell-tech) (doar 900 de g) si sincer se vede vine diferenta.

Editat de DariusB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci e bine.. tu te cunosti cel mai bine.sigur o sa aibe rezultate bune cu atat mai mult daca iti lucrezi corespunzator fiecare grupa.

spor si bafta.

baga si ceva poze daca nu te deranjeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imi spui si mie cum e produsul NO-Xplode. m-am uitat pe net si am vaz. ca e destul de laudat. m-ar tenta si pe mine sa il iau dar astept pareri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am vazut un reportaj care confirma parerea mea despre pregatirea fizica. ;)

 

zicea ca cei mai puternici muschi din corpul uman sunt muschii...masticatori.

din cauza ca ii folosim cel mai des si cel mai mult: si cand vorbim si cand mancam...si cand roadem guma.

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite unul care nu s-a multumit sa aiba doar o pereche de muchi foarte puternica

 

 

Prea tare tipul; nu sunt foarte convins ca poti sa ajungi la masa aia musculara cu genul asta de exercitii insa un lucru e cert, antrenamentul facut cu greutatea propriului corp este ideal pentru mare parte din grupele musculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca din nou a-ti dat-o pe slabit, ce sa zic, am dat jos in 5 luni de la 98 la 70 kg... cum? simplu. mancare buna, am incercat sa merg pe dieta echilibrata, alimente sanatoase, miscare, alergare in fiecare zi 5km in 15-20min, ca altfel e facuta degeaba, sala de 4 ori pe saptamana si lucrat la sala nu vb la telefon si alte chestii cum se obijnuiesc, poate ca si la sala unde mergeam eu erau oameni seriosi fiecare cu treaba lui, te ajutau, iti dadeau indicatii daca ceva era gresit, deci nu mergeti la o sala de fitze...

 

Detalii pe link-ul din semnatura.

 

Si ca suplimente, vreau sa va spun ca am inceput cu carnitina lichida, rezultate cat de cat vizibile la cantar, dupa ce am intrerupt si am urmat 2 luni de mancat sanatos, s-a vazut diferenta. Acum toata vara nu am mai facut nimic, sala nu, miscare mai rar, macare aiurea, gratare si alte aiureli, s-au pus 3km la loc care nu se vad de altii, doar de mine.

Acum cu inceperea facultatii puteti urmarii zilnic pe blogul meu, zilele de antrenament, alimentatie, suplimente.

 

Un sfat care vi-l pot da si sigur o sa vedeti diferenta, cardio, dar alergare nu bicicleta sau alte aparate care te misca ele nu tu pe ele. 30-50 minute tineti pulsul cat mai sus posibil. Luati mai un prieten si faceti concurs, care poate alerga mai repede o periada de timp, cine ajunge primul la 5km si o sa vedeti ca asa nu va mai plictisiti la alergat. Atentie, dupa 30-50 minute pe banda, oprirea sa mai dureze cel putin 10 minute, alergare usoara 5minute dupa care 5 minute de mers. Asa evitati accidentarile si ametelile de la opririle bruste din alergat. De asemenea nu uitati de incalzire!! cel putin 10 minute inainte de alrgare si inainte de a incepe exercitiile la sala!! La alergat incalziti bine, gambele si zona inghinalilor.

 

--------

Si in legatura cu: TU CAT RIDICI, CAT IMPINGI LA PIEPT? Astea is abureli, daca impingi cu 5k maxim nu are nimic, important e ca executia miscarii sa fie cat mai corect executata, in timp cresti in forta, masa. Iar cei care au pus xx kg pe ei de la un anumit produs, cat este masa musculara? nu prea este, rezultatele se vad peste ani de sala, nu peste cateva luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30-50 minute tineti pulsul cat mai sus posibil.

 

Da-mi voie sa cred ca pulsul aproape de maxim, la alergare, timp de 30-50 min e pt atletii cu experienta. Am alergat destul ca sa stiu ca in 25 min de alergare medie cu ruperi de ritm in care cresteam viteza, iti iese pe nas.

--------

Si in legatura cu: TU CAT RIDICI, CAT IMPINGI LA PIEPT? Astea is abureli, daca impingi cu 5k maxim nu are nimic, important e ca executia miscarii sa fie cat mai corect executata, in timp cresti in forta, masa. Iar cei care au pus xx kg pe ei de la un anumit produs, cat este masa musculara? nu prea este, rezultatele se vad peste ani de sala, nu peste cateva luni...

 

Sunt convins ca daca ai curiozitatea sa vezi mecanismul refacerii musculare ai intelege de ce cresterile in masa musculara SUNT VIZIBILE in cateva luni. Exercitiul cu greutati implica micro leziuni la nivel de fibra musculara, cresterea survenind ca urmare a procesului de refacere, proces care este mult mai rapid in cazul unei alimentatii corespunzatoare si evident, in cazul suplimentelor alimentare (un shake proteic in timpul antrenamentului si / sau imediat dupa este sfant). Ca sa nu mai zic ca si tipurile somatice joaca un rol f important in ecuatia asta, endomorfii spre ex luand in masa musculara mai rapid decat ectomorfii (care in schimb nu prea au depuneri de tesut adipos).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@guiutu -> Interesant progresul ...dar sunt curios cum merge de aici inainte. E normal ca in primele cateva luni sa vezi/sa ai rezultate mai spectaculoase. Problema apare cand organismul deja se obisnuieste cu stilul de viata mai activ. Suplimentele sau substantele pentru slabit se folosesc in special sa treci de bariera asta. Organismului ii ia putin timp sa ajusteze metabolismul in functie de cantitatea de efort. Dupa efectul initial (scaderea drastica in greutate (dat jos grasime)/ cresterea de masa musculara) metabolismul se modifica si nu o sa mai fie asa de facil sa vezi rezultate.

 

Practic rezultate notabile se vad intre evolutie-part1 si part2...apoi cam stagnezi

Editat de DariusB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic rezultate notabile se vad intre evolutie-part1 si part2...apoi cam stagnezi

 

Stagnez din cauza ca nu mai m-am axat pe slabire, iar substante miraculoase pt slabit nu am mai luat de fel, doar mancare buna. Abia astept sa vina 1 octombrie sa intru in sala :moron: de la 1 puteti vedea in fiecare zi pe blog, programul, antrenamente, mancare.

Sunt convins ca daca ai curiozitatea sa vezi mecanismul refacerii musculare ai intelege de ce cresterile in masa musculara SUNT VIZIBILE in cateva luni. Exercitiul cu greutati implica micro leziuni la nivel de fibra musculara, cresterea survenind ca urmare a procesului de refacere, proces care este mult mai rapid in cazul unei alimentatii corespunzatoare si evident, in cazul suplimentelor alimentare (un shake proteic in timpul antrenamentului si / sau imediat dupa este sfant). Ca sa nu mai zic ca si tipurile somatice joaca un rol f important in ecuatia asta, endomorfii spre ex luand in masa musculara mai rapid decat ectomorfii (care in schimb nu prea au depuneri de tesut adipos).

 

 

Stiu si eu ca muschii nu se fac in sala, acolo se stimuleaza cresterea lor, ei cresc "stand in pat", adica in perioada de refacere, ceea ce este elementul de baza pentru un culturist. Sa nu uitam insa si de stretching. Este abordat de culturistii profesionisti, pentru fiecare grupa musculara, dupa executarea fiecarui element.

Editat de guiutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"as dori" ca tu sa fi citit ce s-a postat pana acum, ai fi vazut ca s-a vb despre cateva produse de slabit care au avut rezultate mai mult sau mai putin satisfacatoare.

 

bai dannys dar ce ai frate de te iei de toata lumea care pune intrebari? am intrebat si eu la un moment dat o chestie si la fel ai sarit, ca de ce nu am citit, etc

nu are sens sa ne lansam intr-o polemica, dar e ok ca lumea sa puna intrebari, de aia e un forum. daca nu ai chef sa ii raspunzi (sau nu stii) nu o face.

 

(iti consuma mai putina energie decat sa incerci sa pari cul)

Mesaj completat

Stiu si eu ca muschii nu se fac in sala, acolo se stimuleaza cresterea lor, ei cresc "stand in pat", adica in perioada de refacere, ceea ce este elementul de baza pentru un culturist. Sa nu uitam insa si de stretching. Este abordat de culturistii profesionisti, pentru fiecare grupa musculara, dupa executarea fiecarui element.

 

perfect adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...