Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

42 la brat au fetele.

Posibil, dar si in talie cred ca tot ele au 78-80 cm...cu toate ca o astfel de talie este mare pentru un culturist profesionist, ca sa nu mai vorbesc pentru o fata. Arnold n-a prea fost norocos la capitolul "bazin ingust" si datorita acestui lucru nici talia nu era prea mica (78 cm daca nu ma-nsel, in perioada competitionala, cu strat adipos spre minim), motiv pentru care si evita pozitia dublu biceps sau amfora.

Ideal este sa arati ca o clepsidra nu ca un butoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Arnold a fost un nasol. Probabil de aia e inca etalon după 40 de ani.

Arnold a devenit cel mai cunoscut culturist si datorita actoriei. A avut predecesori: Steve Reeves, William Smith (Falconetti din Om bogat, om sarac), Lou Ferigno si poate si altii,niciunul insa neridicandu-se la notorietatea lui. Nimeni n-a spus ca a fost un nasol insa a avut si el punctele lui slabe. "congenitale" daca se poate spune asa, si pe care nu le poti modifica prin antrenament dar le poti pune in umbra , fie prin modalitatea de a poza fie prin dezvoltarea altor zone :coapse, spate, umeri. Asta nu inseamna ca i se pot contesta meritele, ramanand unul din cei mai titrati campioni din istoria acestui sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pune tu bre dacă ești așa pizdos si după aia noi ceilalți amaratii fugim si ne ascundem

 

Pe mine sincer ma doare in (cuvant urat) cum arati tu sau altu

Am inteles.

Eu sunt sigur ca indiferent de raspuns tu esti gica contra.

Amarat esti daca esti un burtos curajos de tastatura,atunci e de inteles atitudinea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand a venit bebe mananc haotic.am sa incerc sa tin un low carb diet ...soon

Mda, un strat adipos bine tinut sub control, probabil si metabolismul si varsta te ajuta mult. Cred ca umerii si spatele sunt mai in urma. Oricum se observa ca este un fizic lucrat. Ca e mai mult spre ..gimnast sau dansator profesionist...e partea-2-a. E evidenta lipsa masivitatii specifice culturistilor dar poate ca nici nu-ti doresti asa ceva, plus ca inclin sa cred ca te duci spre tipul somatic ectomorf si oricum timp mai ai. Intrebarea in ton cu ce s-a discutat pana mai deunazi ar fi: de cand tragi, cu ce constanta si cat de des ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place sa fiu fit.Nu imi place sa fiu "pachet".
Am 77 kg acum la 1.81 si imediat 35 ani. :(
Am avut un accident la ski acum 2 ani si mi-am rupt partial un tendon la umar.nu m-am operat,desi au fost care au zis ca fara operatie nu voi mai putea sa ma antrenez.
6 luni pe tusa, repaus total.
Apoi,incet,exercitii cu banda elastica,greutati mici,rasuciri,izometrie etc.long story..dar de 1 an am inceput sa trag mai tare.
5 antrenamente pe sapt,1 ora antrenamentul max.sunt constant pt ca sunt instructor de fitness.
Tre sa las tigarile,sa mananc mai sanatos.
Bag mult carbo si dulce :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.

Eu sunt sigur ca indiferent de raspuns tu esti gica contra.

Amarat esti daca esti un burtos curajos de tastatura,atunci e de inteles atitudinea asta.

 

Ok instructore.niste poze la repezeală ca acu mi am revenit după beția de aseară.

 

Sunt ieșit din forma,în ultimii 5 ani am făcut câte un antrenament doua pe luna,alimentație si somn haotic datorită ocupației mele.cu toate astea la 38 de ani ii bag pe multi în buzunar

 

 

 

post-90842-0-13952800-1463338144_thumb.jpg

post-90842-0-91899100-1463338204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci au trecut vreo 20 de ani de cand te-ai apucat...oricum se cunoaste, mai ales cutia toracica destul de voluminoasa ...pusa in evidenta si de o talie subtire. Bratul cred ca bate la un 43-44 cm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar nu am.in forma aveam la 1,82 vreo 88 de kile fibrat,la mine asta n a fost o problema datorita geneticii,pe aceasta cale le multumesc bunicilor mei:)

 

in talie undeva la 77-78 ,47 la brat.asta fara steroizi,doar proteine,creatina,aminoacizi si foarte rar produse din gama animal

 

ma rog,nu m a pasionat sa ma implic la modu serios de performanta, pentru ca in paralel am practicat o buna perioada si sport de contact la care se adauga si programul aiurea,alcool si tigari si faptul ca fiind preponderent ectomorf pierd foarte rapid masa musculara in perioadele mai lungi de pauza

 

vreau sa ma reapuc serios de sala si alergare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum 47cm la brat inseamna tras nu gluma...si nu 1 an , nu 3, nu 5 ci inspre 10 si mai bine...asta plecand de la un 36 cm...si pe la 18-20 de ani sa-ncepi...acum c-or fi si Feti Frumosi de cresc intr-o luna cat altii intr-un an...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când m am apucat aveam 33 la brat si vreo 60 de kile.abia făceam 3-4 flotări la paralele si vreo 10 tracțiuni

 

De asta mi se par hilare afirmațiile de genul în 3 luni pui 5 kile de masa pe tine fără steroizi

 

Multi vorbesc ca să se afle în treabă,după 6 luni de sala se cred instructori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mah baiete ori esti greu de cap sau analfabet daca nu stii sa citesti in limba romana.3 kile de muschi pui intr un an,3 kile pe cantar pui lejer intr o luna mai ales la inceputul culturismului.Stiu oameni care au luat 7-8 kile in prima luna de culturism.Ectomorfi,program de viata dezorganizat,cum au dat de putina organizare combinat cu hormonii unui corp tanar au explodat.Numai din hidratare iei minim un kil.Vorbiti unii dar habar nu aveti pe ce lume traiti.Pentru tontii care citesc dar nu proceseaza repet ca e vorba de prima luna,castigurile scad dramatic.o crestere frumoasa poate fi de 10 kile in 3 luni asta evident cu noroc sa nu creasca tare burtica pentru ca de patratele nu poate fi vorba.Cred ca e a patra oara ca repet ce am scris ,poate odata si odata intelege tot tontul.

 

Arnold a schimbat kalimera in culturism.nu stiu daca in bine sau rau,depinde de gust.De la el a inceput nebunia culturismului cu masivitatea in dauna proportiei.Spune multe ultimul titlul de Mr Olimpia pe care l a luat in fata lui Zane,majoritatea spun nemeritat.Nu ca era actor sau notoriu,el a schimbat culturismul,nimeni pana la el nu a fost atat de masiv per total.El a dat directia asta,au mai fost puncte asemanatoare de crestere a tiparului in persoana lui Dorian yates si Ronnie coleman si iata culturismul din ziua de azi.

 

Nu mi a placut niciodata arnold dar arnold nu e arnold pentru ca era notoriu ci pentru ca a pus cea mai mare amprenta asupra sportului asta atat din punct de vedere al popularitatii cat si al schimbarii modului de percepere a performantelor.Exista culturim inainte si dupa arnold,cam asta e chestia cu arnold.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca arnold,zane,serge, erau frumosi si armoniosi fata de ce monstruozitati sunt azi.

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hormonii de crestere fac minuni. Nu e nimic SF. Am la sala un coleg care ia hormoni, are 43 ani, arata mai bine ca unul lucrat de 20ani, dar face maxim 3 antrenamente [e saptamina, si alea la repezeala. Piele subtire, intinsa, vascularizare. Poti sa muncesti dupa cele mai evoluate retete, hormonii fac legea. Whey Gold? E joaca de copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah baiete ori esti greu de cap sau analfabet daca nu stii sa citesti in limba romana.3 kile de muschi pui intr un an,3 kile pe cantar pui lejer intr o luna mai ales la inceputul culturismului.Stiu oameni care au luat 7-8 kile in prima luna de culturism.Ectomorfi,program de viata dezorganizat,cum au dat de putina organizare combinat cu hormonii unui corp tanar au explodat.Numai din hidratare iei minim un kil.Vorbiti unii dar habar nu aveti pe ce lume traiti.Pentru tontii care citesc dar nu proceseaza repet ca e vorba de prima luna,castigurile scad dramatic.o crestere frumoasa poate fi de 10 kile in 3 luni asta evident cu noroc sa nu creasca tare burtica pentru ca de patratele nu poate fi vorba.Cred ca e a patra oara ca repet ce am scris ,poate odata si odata intelege tot tontul.

 

Arnold a schimbat kalimera in culturism.nu stiu daca in bine sau rau,depinde de gust.De la el a inceput nebunia culturismului cu masivitatea in dauna proportiei.Spune multe ultimul titlul de Mr Olimpia pe care l a luat in fata lui Zane,majoritatea spun nemeritat.Nu ca era actor sau notoriu,el a schimbat culturismul,nimeni pana la el nu a fost atat de masiv per total.El a dat directia asta,au mai fost puncte asemanatoare de crestere a tiparului in persoana lui Dorian yates si Ronnie coleman si iata culturismul din ziua de azi.

 

Nu mi a placut niciodata arnold dar arnold nu e arnold pentru ca era notoriu ci pentru ca a pus cea mai mare amprenta asupra sportului asta atat din punct de vedere al popularitatii cat si al schimbarii modului de percepere a performantelor.Exista culturim inainte si dupa arnold,cam asta e chestia cu arnold.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/1980_Mr._Olympia

 

Nu neaparat Zane, ci mai curand Mike Mentzer era mare favorit la titlu in 1980, locul ala 5 l a demoralizat total si interesul lui in a concura la profesionisti a disparut dupa eventul de la Sydney, omul a luat o pe o panta descendenta si in viata personala.

Arnold nici macar nu a anuntat ca se prezinta la concurs, era doar in stafful oficial, s a inscris in ultimul moment, pana la urma el era omul fratilor Weider, era normal sa fie favorizat.

Ai dreptate cu o chestie, intr adevar, Arnold a schimbat perceptia generalka asupra acestui sport, mai bine spus l a scos la lumina pentru marele public, pana la el fiind doar un cerc restrans de "ciudati" ca practicanti si simpatizanti (chiar daca au existat si inainte de Arnold culturisti pe ecran, gen Steve Reeces-Hercule sau Reg Park).

Dar aia cu 7-8 kg intr o luna...nu zic ca nu se poate, dar nu la un tip predominant ectomorf.

Un ecto pune 7-8 kile ij cativa ani, cu efort, cheltuiala si dedicare. Nu e tipul somatic cel mai favorizat pentru atletica grea, dar si cand vreunul reuseste sa se dezvolte, arata extrem de estetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...