Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

care e varsta? parca pe la 25-27 de ani am auzit ca scade secretia naturala de terstosteron.

niko ai incercat sa fibrezi si cu ajutorul unui regim alimentar?

 

Iti dai seama ca pe mine alimentatia ma omoara! Nu am incercat sa fibrez, am incercat sa slabesc. Am avut variatii foarte mari, am ajuns in 2002 la 120kg apoi am tinut regim cam un an si jumatate si am ajuns inapoi la 94kg. Poza aia a doua e din 2003 la 98kg. Apoi incet-incet am ajuns in 2008 la 132kg. Am slabit anul trecut pana la 114kg, apoi iar am ajuns acum la 125kg. Yo-yo!

 

Deci la mine alimentatia este problema...nu sunt stare sa imi exercit vointa si sa mananc cat si cum ar trebui. Si asta nu din cauza ca nu stiu ce trebui sa fac...ci de pofticios si de gurmand ce sunt. Asta e...sper sa imi mai revin. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, in jurul varstei de 30 de ani "oo-le" nu prea mai fac treaba buna:))

pai, nu e asa greu sa slabesti. mergi mai mult pe jos, asta e unul din marile secrete..cardio intens,dar nu pana nu mai poti sa respiri..si pe langa asta un fel de regim axat mai mult pe proteine: piept de pui(fiert, la cuptor, la gratar sau in tigaie de tefal<fara ulei> peste(tot asa, fiert, fript, la cuptor..cu lamaie<macroul merge foarte bine fiert>) paine putina sau deloc. oricum painea noastra e foarte proasta dpdv calitativ: plina de E-uri, aditivi, cu un concetrat foarte scazut de proteine si carbohidrati complecsi..fructe si legume de orice fel, salata cat mai des(nu ca "salata slbeste domne" ci pentru ca are un continut mare de antioxidanti..ah da, somnul e foarte important..atat cand vrei sa cresti, cat si cand vrei sa slabesti.

 

informatiile nu sunt din experienta proprie, ci din experienta si cunostiintele unor persoane consacrate in culturismul romanesc.

 

L.A.: aa, da..incercati L-Carnitina..e un aminoacid esential care faciliteaza arderea grasimilor cu pana la 70%. e destul de ieftina.

Editat de adrian9292
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, in jurul varstei de 30 de ani "oo-le" nu prea mai fac treaba buna:))

 

pai eu nu am constatat ca ejaculez mai putin decat in tinerete... :peace:

mai tarziu da :D , dar nici intr-un caz mai putin.

 

 

e valabil la toti sau doar la ?...

 

:P

 

secretia de testosteron si alti hormoni se deregleaja atunci cand abuzezi de prafuri minune care accentueaza cresterea de masa musculara sau forta/rezistenta.

prafuri care contin asa ceva intr-un fel sau altul.

si organismul - constatand ca are hormoni/stimulenti etc., eventual in exces - reduce sau chiar opreste productia proprie de hormoni/stimulenti.

 

aviz amatorilor de rezultate rapide. orice moneda are doua fete.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream la cantitatea spermei, nici macar la calitate..ci la nivelul de testosteron(hormon principal responsabil de cresterea masei musculare, printre multe altele) evident ca influenteaza cantitatea si calitatea spermei, dar, repet, nu asta voiam sa spun.

 

 

asa..Alin

Nu am zis ca e imposibil..am citit si eu de nea Vasile..dar cati oameni in situatia lui vezi in Romania? E genul de om cu o vointa de fier si citind acolo poate ai gasit paragrafe de genul "consuma suplimente nutritive zilnic". Nu a precizat de care. Nici nu poate sa spuna intr`un articol "nea Vasile a bagat si naposim, susta, deca". Si poate ca nici macar nu a folosit..DAR

face sport de cand se stie

-----culturism..aproximativ 20 de ani(e putin??)

pe vremea cand el facea sport..antrenorii le dadeau la fiecare antrenament baietilor cate o "pastila magica(naposim) zicandu`le ca ii ajuta sa fie mai puternici(asa si este). Cestie valabila in multe sporturi...canotaj, rugby, fotbal..etc.

Acum nu mai merge pt ca e declarat steroid si e ilegal.

 

Concluzie: Omul asta este o exceptie:)) si un alt exemlu ar fi nea Uceanu..are aproape 50 de ani..si pot sa zic numai cuvinte de lauda la adresa lui, de la fizic pana la comportament.. nu e cu nasul pe sus, de fiecare data ne zice ce sa facem in sala si astea..nota 20. Dar trage de cand era de varsta mea..16-17 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
pai eu nu am constatat ca ejaculez mai putin decat in tinerete... :peace:

mai tarziu da :D , dar nici intr-un caz mai putin.

 

 

e valabil la toti sau doar la ?...

 

:P

 

secretia de testosteron si alti hormoni se deregleaja atunci cand abuzezi de prafuri minune care accentueaza cresterea de masa musculara sau forta/rezistenta.

prafuri care contin asa ceva intr-un fel sau altul.

si organismul - constatand ca are hormoni/stimulenti etc., eventual in exces - reduce sau chiar opreste productia proprie de hormoni/stimulenti.

 

aviz amatorilor de rezultate rapide. orice moneda are doua fete.

Vorbesti degeaba.eu iau prafuri si imi functioneaza chiar mai bine...confunzi cu steroizii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti degeaba.eu iau prafuri si imi functioneaza chiar mai bine...confunzi cu steroizii...

 

pleaca ma d'aci...

 

suplimentele alimentare e una, prafurile minune e alta.

daca tie iti functioneaza instalatia mai bine din cauza prafurilor pe care le iei si nu din cauza sportului facut... imi pare rau de viitoarea ta nevasta.

si ma bucur pentru vecinii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
pleaca ma d'aci...

 

suplimentele alimentare e una, prafurile minune e alta.

daca tie iti functioneaza instalatia mai bine din cauza prafurilor pe care le iei si nu din cauza sportului facut... imi pare rau de viitoarea ta nevasta.

si ma bucur pentru vecinii tai.

Nu am spus ca neaparat de la prafuri functeoneaza mai bine.Un Gainer care este supliment alimentar si este sub forma de praf nu face nimic rau.

Mesaj completat

Nu ma refeream la cantitatea spermei, nici macar la calitate..ci la nivelul de testosteron(hormon principal responsabil de cresterea masei musculare, printre multe altele) evident ca influenteaza cantitatea si calitatea spermei, dar, repet, nu asta voiam sa spun.

 

 

asa..Alin

Nu am zis ca e imposibil..am citit si eu de nea Vasile..dar cati oameni in situatia lui vezi in Romania? E genul de om cu o vointa de fier si citind acolo poate ai gasit paragrafe de genul "consuma suplimente nutritive zilnic". Nu a precizat de care. Nici nu poate sa spuna intr`un articol "nea Vasile a bagat si naposim, susta, deca". Si poate ca nici macar nu a folosit..DAR

face sport de cand se stie

-----culturism..aproximativ 20 de ani(e putin??)

pe vremea cand el facea sport..antrenorii le dadeau la fiecare antrenament baietilor cate o "pastila magica(naposim) zicandu`le ca ii ajuta sa fie mai puternici(asa si este). Cestie valabila in multe sporturi...canotaj, rugby, fotbal..etc.

Acum nu mai merge pt ca e declarat steroid si e ilegal.

 

Concluzie: Omul asta este o exceptie:)) si un alt exemlu ar fi nea Uceanu..are aproape 50 de ani..si pot sa zic numai cuvinte de lauda la adresa lui, de la fizic pana la comportament.. nu e cu nasul pe sus, de fiecare data ne zice ce sa facem in sala si astea..nota 20. Dar trage de cand era de varsta mea..16-17 ani.

Eu am vrut sa-ti arat ca mai cresc muschii si la varste mari.Face de 20 ani culturism ok?Deci de la 40 ani si totusi i-a mers...Nu sunt multi din cauza timpului , lenei , finante etc...hai sa fim noi :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind s-a deschis aceasta discutie ,m-am bucurat,dar acum ,la ce abureli sunt pe aici,departe de subiect,ma intristez,ca unii isi fac timp sa zica zero.

Dexter,de curiozitate,si nu e vreo gluma,cum ai ajuns tu la concluzia,ca suplimentele nutritive ( si aici sunt incluse si "prafurile") scad potenta,calitatea spermei,ejacularea,timpul actului sexual (probabil),calitatae actului sexual ( probabil) ?

@tinarul care zice ca dupa 30 de ani oole nu mai functioneaza sau ceva de genul asta:asteapta sa imbatrinesti (asta daca crezi ca la si dupa 30 de ani esti mos) sa vezi.Mirat vei ramine ,cum vei dori sa fi avut si sa ai si pe viitor 30 de ani.

Hai , pareri aiuristice ,nedovedibile si nefondate la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexter,de curiozitate,si nu e vreo gluma,cum ai ajuns tu la concluzia,ca suplimentele nutritive ( si aici sunt incluse si "prafurile") scad potenta,calitatea spermei,ejacularea,timpul actului sexual (probabil),calitatae actului sexual ( probabil) ?

Hai , pareri aiuristice ,nedovedibile si nefondate la toti.

 

raspuns 1. de baiat destept.

unde vorbeam eu de suplimente nutritive?! ziceam de prafuri minune...si nu ziceam de loc dar de loc ce zici tu ca ziceam.

dar de, atata intelegi si tu...

 

Dexter,de curiozitate,si nu e vreo gluma,cum ai ajuns tu la concluzia,ca suplimentele nutritive ( si aici sunt incluse si "prafurile") scad potenta,calitatea spermei,ejacularea,timpul actului sexual (probabil),calitatae actului sexual ( probabil) ?

Hai , pareri aiuristice ,nedovedibile si nefondate la toti.

 

raspuns 2. de nivelul tau.

o persoana de sex feminin draga tie mi-a povestit...de tine si am generalizat.

 

la raspunsul asta nu te supara dar daca domnul moderator gixxxer are voie fara sa-si dea warn...

du-te intr-o sala de culturism cu cineva drag tie de sex feminin,si vezi daca fac baietii de acolo fata fetei. :peace:, ca apoi sa iti impartaseasca cu sinceritate experienta ei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind s-a deschis aceasta discutie ,m-am bucurat,dar acum ,la ce abureli sunt pe aici,departe de subiect,ma intristez,ca unii isi fac timp sa zica zero.

Dexter,de curiozitate,si nu e vreo gluma,cum ai ajuns tu la concluzia,ca suplimentele nutritive ( si aici sunt incluse si "prafurile") scad potenta,calitatea spermei,ejacularea,timpul actului sexual (probabil),calitatae actului sexual ( probabil) ?

@tinarul care zice ca dupa 30 de ani oole nu mai functioneaza sau ceva de genul asta:asteapta sa imbatrinesti (asta daca crezi ca la si dupa 30 de ani esti mos) sa vezi.Mirat vei ramine ,cum vei dori sa fi avut si sa ai si pe viitor 30 de ani.

Hai , pareri aiuristice ,nedovedibile si nefondate la toti.

 

Imi cer scuze daca v-am jignit/deranjat cu ceva. Nu inteleg insa de ce va atacati asa..ati inteles gresit..sau poate m-am exprimat eu gresit. Am vrut sa spun ca "oo-le" nu mai produc o cantitate semnificativa de testosteron, dar nu am zis ca asta ar afecta cu ceva potenta, viata sexuala sau cea de zi cu zi. ma refeream strict la crestere.

Concluzie..eu, la 17 ani cresc mai repede si mai sanatos in masa musculara decat o persoana de o varsta mai inaintata.

Nici acum n-am fost destul de explicit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca se vorbeste mult pe aici despre masa musculara.La ce ajuta? Ajuta la forta,la rezistenta?

 

Dupa aia vad ca se vorbeste despre definitie.Asta la ce ajuta in afara de aspect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sportul facut la modul sanatos ajuta la secretia naturala de testosteron.

Eu iau doar proteine momentan, 1 portie pe zi.In rest imi iau din alimente cam ce imi trebuie.

Eu consider o crestere prea mare in masa musculara datorata suplimentelor sau sterozililor o sa rezulte cu un efect invers prin scadere dupa renuntarea la prafuri sau stero.

Asa ca fac cu rabdare...prefer sa fiu in starea mea naturala decat sa cresc si sa scad dupa sezon.

Mesaj completat

Vad ca se vorbeste mult pe aici despre masa musculara.La ce ajuta? Ajuta la forta,la rezistenta?

 

Dupa aia vad ca se vorbeste despre definitie.Asta la ce ajuta in afara de aspect?

 

 

masa musculara => forta mai mare.

de obicei cei cu masa musculara mare nu prea au rezistenta, au doar forta.Cei cu muschii striati si fara grasime au mai multa rezistenta.

Chesti elementare... important e sa fi sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer nici proteine nu iau(asta pentru ca nu am bani si pentru asa ceva, nu ca n-as lua), dar mananc destul de mult si cat pot de sanatos..fara junk,fast-food..doar la scoala..imi iau cateva sandvisuri de acasa..ca n`am ce altceva sa mananc.

Chestia cu "datul inapoi" e partial adevarata. Dupa un ciclu de steroizi, de exemplu daca ai luat 10-15kg masa..e posibil sa nu mai ramai decat cu jumatate sau chiar mai putin dupa o luna-doua.

Dar, daca stai sa te gandesti, nu faptul ca te lasi de prafuri de trage inapoi, ci faptul ca te lasi de sala. Daca iti continui antrenamentul si suplimentezi efortul incat sa-ti ramana ceva..nu stiu daca sunt motive sa te desumflii.

gixxxer, ai incercat vreun pre-workout?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masa musculara => forta mai mare.

de obicei cei cu masa musculara mare nu prea au rezistenta, au doar forta.Cei cu muschii striati si fara grasime au mai multa rezistenta.

Chesti elementare... important e sa fi sanatos.

 

Deci de aia nu am eu nici forta nici rezistenta. :peace:

 

Ceva on-topic pentru cine vrea sa slabeasca. In afara de alergat recomand bicicleta.Eu de exemplu la alergat nu am rezistenta(nici nu m-am antrenat deloc),dar cu bicicleta fac cativa zeci de km si nici nu exista impact mare asupra genunchilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci de aia nu am eu nici forta nici rezistenta. :D

 

Ceva on-topic pentru cine vrea sa slabeasca. In afara de alergat recomand bicicleta.Eu de exemplu la alergat nu am rezistenta(nici nu m-am antrenat deloc),dar cu bicicleta fac cativa zeci de km si nici nu exista impact mare asupra genunchilor.

 

Recunosc ca ar fi frumos pe bicicleta si daca as trai in Elvetia sigur as merge mult cu bicicleta. Din pacate la noi am incercat acum vreo 7-8 ani si nu mai puteam respira ca lumea din cauza poluarii, automobilistii treceau razant pe langa mine si ma mai si claxonau de nu stiam daca chiar dau peste mine sau ma injura, nu e de mine...imi pare rau. In alta tara... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer nici proteine nu iau(asta pentru ca nu am bani si pentru asa ceva, nu ca n-as lua), dar mananc destul de mult si cat pot de sanatos..fara junk,fast-food..doar la scoala..imi iau cateva sandvisuri de acasa..ca n`am ce altceva sa mananc.

Chestia cu "datul inapoi" e partial adevarata. Dupa un ciclu de steroizi, de exemplu daca ai luat 10-15kg masa..e posibil sa nu mai ramai decat cu jumatate sau chiar mai putin dupa o luna-doua.

Dar, daca stai sa te gandesti, nu faptul ca te lasi de prafuri de trage inapoi, ci faptul ca te lasi de sala. Daca iti continui antrenamentul si suplimentezi efortul incat sa-ti ramana ceva..nu stiu daca sunt motive sa te desumflii.

gixxxer, ai incercat vreun pre-workout?

nu prea cunosc termenul... se refera la incarcare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste google. Nu este nevoie sa citesti posturile mele, oricum. Daca te intereseaza ok, daca nu, la fel de bine:-??

surse..cunostiinte. parteneri de sala. maestrii ai sportului. doctori. d-astia.

Daca nu merita citit ce scrii de ce te mai obosesti?

Si ca sa lamurim si enigma testosteronului. Cantitatea de testosteron produsa in individul sanatos scade in medie doar cu ~100ng% pana la 70 de ani. Secretia lui de catre celule Leydig, ca se mai produce si in CSR, nu scade aproape deloc cu varsta, ci mai degraba creste capacitatea de legare a TBG. Din acest motiv pana la acea varsta cantitatea de testoseteron nelegat, adica fractiunea activa, ajunge sa scada la jumatate.

Ce ai spus tu se cheama hipogonadism, e o boala, si se trateaza cu aport extern de testoseteron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea cunosc termenul... se refera la incarcare?

E un fel de energizant cu un aport mare de vitamine, minerale si alte substante benefice..luat cam cu jumatate de ora inainte de antrenament pe stomacul gol, mareste forta, rezistenta, ofera putere de concentrare foarte mare si muult chef de antrenament. As putea sa`ti recomand unul daca vrei, dar iti dau pm, nu cred ca am voie sa scriu aici.

 

 

Nenea, nu ma refeream la boala(care, din cate am inteles, apare mult mai devreme, nu dupa 30 de ani si exista medode de combatere..steroizi, antiestrogeni, etc). Ati luat-o pe aratura. Haideti sa nu ne mai contrazicem pe tema asta, ca oricum nu ne foloseste la nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adriane,produsele de tip pre antrenament se bazeaza in special pe cofeina si alte chestii similare,care sa te trezeasca si sa ai energie sa rupi fiarele.daca il bei seara adio somn

vitaminele si mineralele nu au nici o legatura cu efectul asta,dar ceva se mai simte(zic unii) de la anumiti aminoacizi sau combinatii a acestora,printr o uosara stimulare hormonala

ca paranteza fara legatura cu cele de mai sus: din pacate pentru cei care cauta informatii folositoare topicul asta e atata de plin de balarii,aberatii,dezinformari voite sau mai putin incat e realmente hilar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...