Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai ca am gasit si poza la 98kg, in 2003.

 

P.S. Alinu, chestii d-astea in care unu ridica 320kg nu mi se par deloc un lucru spre care sa aspiram, nu stiu de ce va plac...la fel cum nu imi plac cei care fac haltere si au burtile alea dar ridica O SINGURA DATA nu stiu cate kg...mi se par niste aberatii!

 

Hai,la treaba,eu am plecat la sala! :rolleyes:

post-7144-1272092320_thumb.jpg

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca ai incercat superseturi la abdomen...sau nu-ti plac abdomenele...asa ca le faci rar.

Stii ce sunt alea...abdomene pana la epuizare, 2 exercitii legate( unul de parte superioara, celalalt de parte inferioara). Poti baga in superset si talie. 4 seturi cu pauza 1 min jumate.

Rezultate garantate...in timp si cu perseverenta.

 

Pe site-urile de specialitate, faptul ca abdomenul se lucreaza in bucatarie, deja a devenit cliseu.

Nu este nevoie sa faci repetari la infinit ca sa dai burta jos sau sa dezvolti muschii abdominali. Se lucreaza ca orice alte grupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am gasit si poza la 98kg, in 2003.

 

P.S. Alinu, chestii d-astea in care unu ridica 320kg nu mi se par deloc un lucru spre care sa aspiram, nu stiu de ce va plac...la fel cum nu imi plac cei care fac haltere si au burtile alea dar ridica O SINGURA DATA nu stiu cate kg...mi se par niste aberatii!

 

Hai,la treaba,eu am plecat la sala! :rolleyes:

 

areti a barbat bine, nu inteleg ce cauti intr-o sala de culturism...

exista o gramada de sporturi adevarate unde ai putea profita de trupul pe care il ai...

 

ai fost deficitar la lombari, nu puteai sa pilotezi motorul. era o scuza sa mergi la sala. acum?!!!

 

trezeste-te, romane!

 

:laugh:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe site-urile de specialitate, faptul ca abdomenul se lucreaza in bucatarie, deja a devenit cliseu.

Nu este nevoie sa faci repetari la infinit ca sa dai burta jos sau sa dezvolti muschii abdominali. Se lucreaza ca orice alte grupa.

 

 

 

 

 

:rolleyes: Pe cuvantul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cam sunt de acord cu teoria asta, adica abdomenul il lucrezi cam degeaba daca ai grasime multa peste,cum e si cazul meu. Cu cat slabesc mai mult, cu atat se vede mai bine.

Asa cum zicea si deadcow mai demult pe topic, daca iti tii stratul de grasime sub control abdomenul arata bine fara mult efort, daca nu...

 

Pentru a arata foarte bine, daca ai tinut grasimea sub control, atunci Jijik are si ea dreptate si trebuie actionat mai profesionist si atacat pentru o modelare superioara.

 

Eu de exemplu nu am facut niciodata oblici, se spunea ca ingroasa talia, eu nu am o conformatie prea buna, am talia lata si am zis ca nu imi trebuie sa o mai si latesc. De aia oblicii nu au existat niciodata in programul de antrenament. Doar abdomen inferior cu ridicari de picioare si abdomen superior cu ridicari de trunchi la banca oblica. Cam atat. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am schimbat programul meu de "tot corpul odata" si doar 2 antrenamente pe saptamana si incerc sa ajung de 3 ori pe saptamana.

 

Asa ca l-am spart in 2, clasic. Primul:

 

- tractiuni helcometru pentru dorsali;

- hiperextensii pentru lombari;

- ramat orizontal la cabluri;

- presa pentru picioare;

- biceps (un exercitiu,in functie de chef)

- bicicleta eliptica 40 min;

 

Al doilea:

 

- impins de la piept orizontal;

- abdomen;

- impins la aparat pentru umeri;

- fluturari laterale cu gantere;

- triceps la cabluri;

- bicicleta eliptica 40 min;

 

L-am spart mai mult ca sa pot sa merg chiar daca imi vine cheful in zile consecutive, astfel poate reusesc sa ma mobilizez si sa indesesc antrenamentele. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre ex. Eu am observat ca daca fac abdomenele la sfarsitul antrenamentului...randamentul este mult scazut. Ori incep cu abdomene si apoi fac ce am de facut in ziua respectiva...ori nu le mai fac.Cum e la voi?

 

mai conteaza? arati perfect oricum :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vreme frumoasa afara... de 2 zile doar pe jos ma deplasez.masina sta plina de praf, motorul acoperit in garaj.Muzica in urechi,ochelarii de soare pe ochi si plimbat frumos pe jos cand imi permite timpul.Super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am schimbat programul meu de "tot corpul odata" si doar 2 antrenamente pe saptamana si incerc sa ajung de 3 ori pe saptamana.

 

Asa ca l-am spart in 2, clasic. Primul:

 

- tractiuni helcometru pentru dorsali;

- hiperextensii pentru lombari;

- ramat orizontal la cabluri;

- presa pentru picioare;

- biceps (un exercitiu,in functie de chef)

- bicicleta eliptica 40 min;

 

Al doilea:

 

- impins de la piept orizontal;

- abdomen;

- impins la aparat pentru umeri;

- fluturari laterale cu gantere;

- triceps la cabluri;

- bicicleta eliptica 40 min;

 

L-am spart mai mult ca sa pot sa merg chiar daca imi vine cheful in zile consecutive, astfel poate reusesc sa ma mobilizez si sa indesesc antrenamentele. :peace:

 

va propun sa lucrati mai mult picioarele. faceti 5 serii genoflexiuni alegand o greutate care sa va permita maxim 20-22 repetari. lucrati in superserie cu un exercitiu pentru definire, gen extensii la aparat.o serie geno, imediat dupa o serie extensii. pauza 1-2 minute si continuati.

 

trenul inferior este extrem de important pentru dezvoltarea musculara in partea superioara a corpului. fara picioare dezvoltate, progresele vor fi mici. pe langa asta, geno stimuleaza secretia de testosteron..dezvolta forta in tot corpul etc.

cel mai bine ar fi sa incercati sa mergeti de 4 ori pe saptamana la sala si usor cu carbohidratii:)) spor la tras.

p.s. sper sa nu fi deranjat pe cineva cu postul meu. daca da, imi cer scuze.

 

L.A. da, pentru trenul inferior(cvadricepsi, femurali, fesieri, gambe)se recomanda mai multe repetari decat pentru grupele trenului superior. gen aproximativ 20 de repetari.

Editat de adrian9292
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va propun sa lucrati mai mult picioarele. faceti 5 serii genoflexiuni alegand o greutate care sa va permita maxim 20-22 repetari. lucrati in superserie cu un exercitiu pentru definire, gen extensii la aparat.o serie geno, imediat dupa o serie extensii. pauza 1-2 minute si continuati.

 

trenul inferior este extrem de important pentru dezvoltarea musculara in partea superioara a corpului. fara picioare dezvoltate, progresele vor fi mici. pe langa asta, geno stimuleaza secretia de testosteron..dezvolta forta in tot corpul etc.

cel mai bine ar fi sa incercati sa mergeti de 4 ori pe saptamana la sala si usor cu carbohidratii:)) spor la tras.

p.s. sper sa nu fi deranjat pe cineva cu postul meu. daca da, imi cer scuze.

 

L.A. da, pentru trenul inferior(cvadricepsi, femurali, fesieri, gambe)se recomanda mai multe repetari decat pentru grupele trenului superior. gen aproximativ 20 de repetari.

 

de saptamana asta am inceput si eu un program nou la sala.

referitor la repetarile multe la picioare, azi am facut si eu 3 aparate, 4 serii a cate 15 repetari per serie.Cu greutate cat sa pot face max 15 bucati, deci peste medie.E greu dar fain.. am transpirat ca un caine, ma durea dar imi placea. :peace:

 

am inteles ca e bun pentru masa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de saptamana asta am inceput si eu un program nou la sala.

referitor la repetarile multe la picioare, azi am facut si eu 3 aparate, 4 serii a cate 15 repetari per serie.Cu greutate cat sa pot face max 15 bucati, deci peste medie.E greu dar fain.. am transpirat ca un caine, ma durea dar imi placea. :peace:

 

am inteles ca e bun pentru masa :D

 

ai crescut greutatea la fiecare serie .. sau cu aceeasi greutate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am abordat tactica asta de putin timp, dar e zdrobitor. Incerc sa fac 20 de repetari la geno cu greutatea mea corporala pusa pe bara si fac vreo 20..stoarse:)) Alte variante la fel de bune ar fi sa incerci sa faci geno cu greutatea corporala pe bara timp de 2 minute cronometrat.. sau, tot la fel, cu greutatea corporala pe bara, repetari care sa dureze 20 de secunde fiecare..10 sec pozitiv, 10 negativ.

 

Am inceput sa pun mai repede de cand am reinceput cu sala(vreo 2 sapt).Asta datorita faptului ca mi`am modificat drastic antrenamentul..Un compromis intre forta si masa: daca pana acum faceam geno cu mai mult decat dublul greutatii mele si faceam vreo 6-8 repetari, acum am redus. Cel mai rau imi pare ca am avut o pauza foarte lunga plus ca pun foarte foarte greu masa pe mine.maMai practic inca un sport..si e unu` al dracu` de solicitant.Asta fiind unul dintre motivele pt care nu pun. Al doilea este ca sunt ectomorf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat presa doar pentru ca am zis sa nu ignor picioarele complet, ca poate intradevar ajuta la dezvoltarea musculara totala si pentru ca genunchii mei sunt cam anchilozati deja! :D

 

De aia fac si 40 de repetari pe serie cu greutate mica, mai mult ma intereseaza sa se miste genunchii mai mult, plus ca cvadricepsii mei sunt destul de mari,nu vreau sa ii mai maresc in nici un caz! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat presa doar pentru ca am zis sa nu ignor picioarele complet, ca poate intradevar ajuta la dezvoltarea musculara totala si pentru ca genunchii mei sunt cam anchilozati deja! :D

 

De aia fac si 40 de repetari pe serie cu greutate mica, mai mult ma intereseaza sa se miste genunchii mai mult, plus ca cvadricepsii mei sunt destul de mari,nu vreau sa ii mai maresc in nici un caz! :peace:

 

Nici sa-i definiti?

Cati ani aveti?---De la o anumita varsta nu se mai pune problema de crestere in masa musculara..secretia de testosteron e foarte redusa..fara muuuulte suplimente si chiar steroizi.. se creste foarte..dar foarte greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici sa-i definiti?

Cati ani aveti?---De la o anumita varsta nu se mai pune problema de crestere in masa musculara..secretia de testosteron e foarte redusa..fara muuuulte suplimente si chiar steroizi.. se creste foarte..dar foarte greu.

 

Nu ma vb cu mine cu "dumneavoastra" ca ma deprimi! :D Am 34 de ierni (primaveri sunt cand esti tanar, de acum se numara in ierni), vezi ca sunt mai multe info si chiar poze in topic, citeste si tu ca s-au discutat multe de cand a inceput topicul! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e varsta? parca pe la 25-27 de ani am auzit ca scade secretia naturala de terstosteron.

niko ai incercat sa fibrezi si cu ajutorul unui regim alimentar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...