Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Azi la sala au fost de 3 ori mai multi decat deobicei, o zumzaiala ceva de groaza, tot felul de elefantzei si elefantzici care tropaiau pe benzile alea de alergat, ce mai, vacarm! Am imbatranit de tot...

 

Nu stiu de ce va plangeti, topicul e la fel ca la inceput, nu e mai "curat" sau mai murdar. Nu ziceati tot voi ca avem nevoie de Dexter? Eu nu stiu la ce aveam nevoie dar mereu a fost tolerat. Eu daca eram in locul lui Gixxer pana acum ii facem zob toate posturile rautacioase si cu insinuari cu tenta sexuala si altele.

 

Dar cand e prea multa democratie normal ca unii ti se urca in cap. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu de ce va plangeti, topicul e la fel ca la inceput, nu e mai "curat" sau mai murdar. Nu ziceati tot voi ca avem nevoie de Dexter? Eu nu stiu la ce aveam nevoie dar mereu a fost tolerat. Eu daca eram in locul lui Gixxer pana acum ii facem zob toate posturile rautacioase si cu insinuari cu tenta sexuala si altele.

 

Dar cand e prea multa democratie normal ca unii ti se urca in cap. :wacko:

 

unii ,nu toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai , eu am zis o parere , am gindit un gind , deci , nu dati cu parul. De unde era sa stiu ce puteri paranormale detin , ca in secunda 2 topicul a fost mutat ? Spor la antrenamente , suplimente , gey , slanina , sex , palinca si alte sporturi de forta. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On-topic: Trecuse mai mult de 1 an de cand m-am lasat de sala sau orice activitate (accidentat la spate si umar) si fiind tipul ectomorf am scazut in greutate. De vreo 2 luni ma straduiesc sa le recapat si usor-usor am reusit sa refac trenul superior dar mai sunt picioarele. Asa ca as vrea de la cei mai experimentati (alde Gixxer) ceva exercitii pentru picioare, dar sa nu forteze spatele pentru ca inca e sub refacere (fara indreptari, geno cu haltera sau mizerii d-astea). Apreciez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind in necunostiinta de cauza (nu stiu ce ai la coloana) si din experienta mea de indreptari , geno si alte mizerii , cu o posibila tasare de vertebra la activ , te sfatuiesc sincer sa vezi un medic. Pt. ca numai el stie ce ai si cit efort poti pune pe coloana. Sincer , nu te juca cu spatele , ca ala duce tot greul , inclusiv greutatea ta proprie. Singurele exercitii pe care le-asi face EU , in situatia ta, sint extensii si hiperextensii la aparat plus ridicari pe virfuri pt. gambe , tot la aparat. Aparatul este un scaun cu spatar inalt si are o bara imbracata in burete jos , la nivelul tibiilor. Discurile se pun pe laterale. Ridici din tibii. Pt. hiperextensii e un "pat" , cu bara la nivelul gambelor , stai pe burta si tragi picioarele spre spate. Pt. gambe , tot la scaunu' ala , se regleaza sa ridici din virfuri stind in fund. Sau poate e alt scaun , separat , depinde de utilitatile salii. Succes si mare grija.

Am uitat sa zic ca la aparatele alea poti sa pui greutati fara numar , macar sa ridici tu toate discurile din sala. La fandari , cu doua gantere in mina , e ca si cum ai merge pe jos pina la piata. Parerea mea , poate gresesc.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexter ,fara suparare incearca sa fi ontopic altfel o sa ajung sa iti sterg posturile prin care provoci la scandal.

E un topic legat de fitness si culturism, nu iti place => nu mai posta.Esti liber sa iti faci topicul tau unde sa povestesti cu cei asemenea tie despre gay,metrosexuali, slanina and stuff.

 

eu inteleg ca nu e frumos sa vorbesti de funie in casa spanzuratului

dar

nu pricep de ce va deranjeaza ca vorbesc despre pregatire fizica intr-un topic despre culturism.

 

deranjeaza afirmatia mea ca culturismul e cea mai nasoala chestie ce i s-a putut intampla pregatirii fizice?! ca produce barbati de 60 secunde ?!

asta e situatia. demonstrati contrariul...daca va tine cureaua.

 

mi-ati bagat in gura ( pe langa multa carne ) o gramada de afirmatii pe care nu le-am facut. nu am atacat direct pe nimeni, doar mentalitati.

spre deosebire de tine - moderator - eu nu mi-am permis s-o trimit pe mamica ta pe un teren de instructie s-o ia la pooola militarii ca apoi tu sa te interesezi daca i-a placut sau nu. da un search si reciteste-mi posturile. si ale voastre.

nu e problema mea ca unii dintre voi va simtiti mai putin barbati. complexat devii, nu te nasti.

 

diferenta intre antrenamentele mele de forta-rezistenta si antrenamentele voastre de culturism se pot demonstra oricand. nu in fata oglinzii - e adevarat. :D

deosebirea intre alimentatia mea ( carne/lapte/branza/oua + slanina/palinca/bere) si prafurile voastre minune se vor vedea in timp.

la 34 ani, 189 si 90kg inca nu am vreo masea cariata. sa va vad pe voi. :P

 

respect pentru cei care au inteles ce am spus. :rolleyes:

pentru ceilalti... ura si la baie. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inteleg ca nu e frumos sa vorbesti de funie in casa spanzuratului

dar

nu pricep de ce va deranjeaza ca vorbesc despre pregatire fizica intr-un topic despre culturism.

 

deranjeaza afirmatia mea ca culturismul e cea mai nasoala chestie ce i s-a putut intampla pregatirii fizice?! ca produce barbati de 60 secunde ?!

asta e situatia. demonstrati contrariul...daca va tine cureaua.

 

mi-ati bagat in gura ( pe langa multa carne ) o gramada de afirmatii pe care nu le-am facut. nu am atacat direct pe nimeni, doar mentalitati.

spre deosebire de tine - moderator - eu nu mi-am permis s-o trimit pe mamica ta pe un teren de instructie s-o ia la pooola militarii ca apoi tu sa te interesezi daca i-a placut sau nu. da un search si reciteste-mi posturile. si ale voastre.

nu e problema mea ca unii dintre voi va simtiti mai putin barbati. complexat devii, nu te nasti.

 

diferenta intre antrenamentele mele de forta-rezistenta si antrenamentele voastre de culturism se pot demonstra oricand. nu in fata oglinzii - e adevarat. :D

deosebirea intre alimentatia mea ( carne/lapte/branza/oua + slanina/palinca/bere) si prafurile voastre minune se vor vedea in timp.

la 34 ani, 189 si 90kg inca nu am vreo masea cariata. sa va vad pe voi. :P

 

respect pentru cei care au inteles ce am spus. :rolleyes:

pentru ceilalti... ura si la baie. :laugh:

 

referitor la ce am zis atunci cinva drag nu m-am referit la familie dar probabil asa esti tu obisnuit sa insinuezi.

ontopic @ dexter : barbati de 60 de secunde? deja te faci de ras.Alimentia ta relativ sanatoasa fara miscare e 0.Faptul ca nu ai nici o carie nu te face pe tine barbat de peste 60 de secunde.Consider ca ar trebui sa faci si miscare,fuga si niste exerciti fizice generale.Nu ti-ar strica, despre asta e topicul asta daca citeai atent, nu despre cei care baga sala ca niste gorile,sau care sunt niste fandositi si metrosexuali, care traiesc jumate din zi in fata oglinzii.

Nu stiu ce antrenamente faci tu,dar sigur nu dau rezultate.De ce? Pentru ca un exercitiu fizic implica muschi.Iar asta implica implicit tonifierea lor.

Eu iti sugerez sa incerci sa faci jogging combinat cu exercitii izometrice.Asa iti tonifici muschii si iti creste si rezistenta.Depinde ce rezultate iti doresti tu.

Iar la varsta ta ar trebui sa arati mai bine daca poti.Nu ai 50 incat sa te lauzi ca nu ai cari.Ai burta,curge carnea pe tine.Ai putea arata altfel.Nu ma refer la pachete de muschi,ce putin mai ingrijit.

Sa demonstram contrariul ca nu suntem de 60 de secunde?Noi nu avem nimic de demonstrat.Practicam acest sport pentru ca ne simtim bine in pielea noastra.O facem pentru noi nu pentru altcineva.

Daca ai impresia ca suntem baloane cu aer, si daca ne pisca un tzantzar ne dezumlfam? :lol: eu daca ma las de sala abia slabesc.Cam tot asa raman, pentru ca cam tot asa sunt de 3 ani incoace.Am crescut natural si asta e starea mea naturala.

Daca tot esti impotriva culturismului si fitnessului atunci nu mai posta.Daca mai vad posturi in bataie de joc le sterg.Nu vreau sa vad inca un topic aruncat la gunoi din cazua unor persoane care sunt pe langa subiect si totusi se dau atotstiutori si apoi incep sa scuipe de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ,unul,am zis tot timpul un singur lucru:e lipsa de respect sa vi in "casa" omului si sa ii spui ca e naspa covorul.nu sunt cei 7 ani "de acasa".

nu iti convine ideea/conceptul/modul de aface miscare,cu greutati,in pozitii specifice,pentru dezvolatrea unor muschi,e perfect.

e o parere,e bine sa fie asa,sa nu fim toti de acord cu tot.

dar nu jigni.

daca cineva zice de tine ca arati ca naiba,te superi pentru simplul motiv ca tu ,despre tine,crezi ca arati ok,sau bine.

asa si aici.

consideri ca suntem o sleahta de "60 seconds man" (am tot zis ca asta vine de la ceva performante sexuale esuate...),perfect.poate asta suntem.

dar,lasa sa decidem noi pentru noi,la fel cum si tu decizi ca slana si palinca " ii ce trebe".

vrei caterinca?

fa un topic "caterinca pe seama celor ce fac culturism" si baga ce poti si cit poti mai bine.e ocazia ta sa stralucesti.

ai ceva de zis legat de subiect:un exercititu,o experienta,ceva ce ai descoperit la tine (ce ar putea ajuta si pe altii),un supliment,un chilot,un maieu,o maslina,spune.

vrei caterinca?

te rugam nu aici.

 

 

 

o parere personala legata de subiect.

la 189 si 90 de kg ,daca faci sport,trebuia sa fi enorm.

e o singura problema.

la fel ca si mine,multa grasime aiurea.

cred ca un 79-80,muschi,ai fi beton,te-ai simti mai usor.ceea ce in endureala conteaza.

nu intra in garda.e doar o parere,nu o jignire.

eu (inca) am 83-84 kg,la 173 cm.burta e baiul.faptul ca sunt gurmand...

o data ce incep sa pun masa mai multa,o sa dau jos si burta.

dupa 3 luni juma de sala,se vad deja rezulatatele.sper ca dupa un an sa fie foarte vizibile,din avion chiar.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
eu inteleg ca nu e frumos sa vorbesti de funie in casa spanzuratului

dar

nu pricep de ce va deranjeaza ca vorbesc despre pregatire fizica intr-un topic despre culturism.

 

deranjeaza afirmatia mea ca culturismul e cea mai nasoala chestie ce i s-a putut intampla pregatirii fizice?! ca produce barbati de 60 secunde ?!

asta e situatia. demonstrati contrariul...daca va tine cureaua.

 

mi-ati bagat in gura ( pe langa multa carne ) o gramada de afirmatii pe care nu le-am facut. nu am atacat direct pe nimeni, doar mentalitati.

spre deosebire de tine - moderator - eu nu mi-am permis s-o trimit pe mamica ta pe un teren de instructie s-o ia la pooola militarii ca apoi tu sa te interesezi daca i-a placut sau nu. da un search si reciteste-mi posturile. si ale voastre.

nu e problema mea ca unii dintre voi va simtiti mai putin barbati. complexat devii, nu te nasti.

 

diferenta intre antrenamentele mele de forta-rezistenta si antrenamentele voastre de culturism se pot demonstra oricand. nu in fata oglinzii - e adevarat. :laugh:

deosebirea intre alimentatia mea ( carne/lapte/branza/oua + slanina/palinca/bere) si prafurile voastre minune se vor vedea in timp.

la 34 ani, 189 si 90kg inca nu am vreo masea cariata. sa va vad pe voi. :P

 

respect pentru cei care au inteles ce am spus.

pentru ceilalti... ura si la baie.

 

1.In alimentatia ta nu prea vad una asa de sanatoasa :rolleyes:

2.Prafurile la noi nu tin locul unei alimentatii variate...eu mananc 6-7 mese pe zi.(Mese sanatoase!)

3.Vrei sa spui ca de la prafuri o sa avem carii? :lol:)

4.Ai impresia ca un culturist nu are forta-rezistenta?Daca da te invit la mine la sala si o sa-ti dau cateva exemple.Cand o sa faci tu cu exercitiile tale de barbat adevarat cu 160 kg la piept 7 repetari sa vii sa ami postezi prostiile astea cu barbat de 60 sec. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Consider ca ar trebui sa faci si miscare,fuga si niste exerciti fizice generale.Nu ti-ar strica,

Nu stiu ce antrenamente faci tu,dar sigur nu dau rezultate..

Iar la varsta ta ar trebui sa arati mai bine daca poti.

Ai burta,curge carnea pe tine.Ai putea arata altfel.Nu ma refer la pachete de muschi,ce putin mai ingrijit.

 

io nu sunt culturist sa am poze cu mine dezbracat, asta e tot ce am gasit." Dexter, cu fizicul sculptat de slanina, palinca si enduro".

 

36714596.jpg

 

io ma uit in oglinda numai cand ma barberesc. de ce crezi ca m-ar interesa cum sta kimonoul sau platosa de enduro pe mine?!

arat corespunzator pregatirii mele fizice si scopului acestei pregatiri.

nu crezi ca functionalitatea e mai importanta ca forma?!!

 

"Cred că hârtia igienică este un termen relativ. Cînd este, doar hârtia igienică e hârtie igienică. Când nu este, și perdeaua de la duș e hârtie igienică. Si șosetele sunt hârtie igenică la urgență."

 

 

si culturismul sport. la urgenta... :rolleyes:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne jucam!Pana acum Dexter vorbeste numai despre notiuni abstracte, dar sa luam exemple clare.

 

Dexter, spune tu un exercitiu la care tu rezisti sau ridici sau faci pe dracu ghem si culturistii nu pot sa faca decat 60 de secunde. Sau nu pot sa faca deoarece practica culturismul.

 

Ia sa auzim! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne jucam!Pana acum Dexter vorbeste numai despre notiuni abstracte, dar sa luam exemple clare.

 

Dexter, spune tu un exercitiu la care tu rezisti sau ridici sau faci pe dracu ghem si culturistii nu pot sa faca decat 60 de secunde. Sau nu pot sa faca deoarece practica culturismul.

 

Ia sa auzim! :rolleyes:

 

 

sa iei in brate un om de 75kg si sa alergi cu el pana la et.8 si inapoi in conditii de oxigen redus. cu masca pe figura, adica.

exercitiu clasic pentru pompieri.

 

 

mai razi?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu rad!Ma tavalesc de ras, de ce avem noi, civilii, cum iti place tie sa spui, nevoie de asa ceva? Noi nu suntem pompieri!

 

Nici nu incarcam camioane, nici nu dam la lopata, nici nu incarcam vapoare in port! Deci, de ce am avea nevoie de asa ceva pentru conditia noastra fizica?

Eu pot sa pun pariu ca asa neantrenat si tot pot sa fac treaba asta, o singura data, ca demonstratie! Dar eu am 125kg si 190m. Unul de 170 si 65 de kg de ce ar trebui sa faca treaba asta?!

 

O sa mai vii cu exemplul tau cu enduro si alte balarii. Iti spun eu care e cheia succesului, sa te antrenezi la ce te intereseaza. Uite la mine un exemplu. Cand mi-am luat ZX9 nu stiam ca lumea sa stau pe el si muschii spatelui imi erau mai slabi, imi lasam toata greutatea pe maini de mi se umflasera incheieturile la drumurile mai lungi.

Ce crezi ca am facut? M-am dus la sala si am antrenat muschii lombari ca sa-mi poata sustine greutatea fara sa o mai las toata pe incheieturi. Si am facut drumuri lungi cu motorul, adica exact ce ma interesa. Anul trecut un drum de o zi si 700km prin Romania si Bulgaria nu mi-a pus nici o problema.

 

Asa este adevarat valabil, te antrenezi la ceea ce te intereseaza. Cu intensitatea pe care o vrei, durata care iti trebuie tie, specific.

 

Dar pentru modelarea fizicului si un aspect mai bun culturismul si fitnessul cu principiile lor sunt singura varianta care functioneaza.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cred că hârtia igienică este un termen relativ. Cînd este, doar hârtia igienică e hârtie igienică. Când nu este, și perdeaua de la duș e hârtie igienică. Si șosetele sunt hârtie igenică la urgență."

 

 

si culturismul sport. la urgenta... :rolleyes:

 

 

:laugh: Explicati-mi...de ce ii mai faceti jocul? Este evident ca el se considera un tip "bun", ca se vede in oglinda si e multumit , ca se considera un tip spiritual si citit capabil sa sustina orice conversatie in orice domeniu. Sa lasam deci geniile cu geniile si sa vorbim noi...

Spre ex. Eu am observat ca daca fac abdomenele la sfarsitul antrenamentului...randamentul este mult scazut. Ori incep cu abdomene si apoi fac ce am de facut in ziua respectiva...ori nu le mai fac.Cum e la voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Dexter , cu respect fac si eu o remarca. Pompierii salveaza oameni , nu-i duc inapoi , in foc. Deci , ii coboara , nu ii urca. Asa ca poate ar trebui sa fug IN JOS , cu unu' de 80 de kile in circa , nu in sus.

 

Mesaj completat

Eu , cind imi aduc aminte de abdomene , le fac separat de alte antrenamente. Dar in cazul meu , de mare lenes , nu prea fac. Genunchii dati in sac (si alte lovituri) , mii tin relativ tonifiiati , pt. virsta si aspiratiile mele. Mentionez ca am fost mereu slab , in copilarie si tinerete si putina burtica chiar nu mai deranjeaza , la anii mei. Nu am burtica , doar ma mai balonez daca maninc mult , nu sint un exemplu de urmat , dar pun accentul pe forta , rezistenta si ruperi de organe interne si externe. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Explicati-mi...de ce ii mai faceti jocul? Este evident ca el se considera un tip "bun", ca se vede in oglinda si e multumit , ca se considera un tip spiritual si citit capabil sa sustina orice conversatie in orice domeniu. Sa lasam deci geniile cu geniile si sa vorbim noi...

Spre ex. Eu am observat ca daca fac abdomenele la sfarsitul antrenamentului...randamentul este mult scazut. Ori incep cu abdomene si apoi fac ce am de facut in ziua respectiva...ori nu le mai fac.Cum e la voi?

 

 

si eu le fac de prefereat inainte grupele mari, la fel si gambele.

Mesaj completat

sa iei in brate un om de 75kg si sa alergi cu el pana la et.8 si inapoi in conditii de oxigen redus. cu masca pe figura, adica.

exercitiu clasic pentru pompieri.

 

 

mai razi?!

 

daca ai face si putina forta la sala te-ar ajuta.aici e principiul, ca doar nu te antrenezi cu oamenii in spate. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine cu abdomenul e simplu, nu se vede din cauza faldurilor de grasime. Asa ca il mai antrenez din cand in cand, dar daca nu voi slabi nu se va vedea nimic niciodata.

Pun o poza de anul trecut, cred ca pe la 120-125kg, nu mai stiu sigur.

 

Cand ajung acasa va pun o poza mai din tinerete, prin 2003, la 98 de kg sa vedeti diferenta. :rolleyes:

post-7144-1272013966_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa iei in brate un om de 75kg si sa alergi cu el pana la et.8 si inapoi in conditii de oxigen redus. cu masca pe figura, adica.

exercitiu clasic pentru pompieri.

La ce au nevoie pompierii de treburile astea :rolleyes: ? Astia nu ar trebui sa se antreneze sa scoata oameni din cladiri in foc, nu sa-i bage ? Ce logica are ? :laugh:

Culturismul meu consta atunci cand nu sunt kek de somnoros, in doua serii de cate 10-15 genoflexiuni urmate abdomene urmate de flotari, nu neaparat in ordinea asta. Functioneza destul de ok si este gratis.

Nu pun poza cu mine ca nu vreau sa va fac sa va simtiti jenati. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine cu abdomenul e simplu, nu se vede din cauza faldurilor de grasime. Asa ca il mai antrenez din cand in cand, dar daca nu voi slabi nu se va vedea nimic niciodata.

Pun o poza de anul trecut, cred ca pe la 120-125kg, nu mai stiu sigur.

 

Cand ajung acasa va pun o poza mai din tinerete, prin 2003, la 98 de kg sa vedeti diferenta. :rolleyes:

 

 

Presupun ca ai incercat superseturi la abdomen...sau nu-ti plac abdomenele...asa ca le faci rar.

Stii ce sunt alea...abdomene pana la epuizare, 2 exercitii legate( unul de parte superioara, celalalt de parte inferioara). Poti baga in superset si talie. 4 seturi cu pauza 1 min jumate.

Rezultate garantate...in timp si cu perseverenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa pun pariu ca asa neantrenat si tot pot sa fac treaba asta, o singura data, ca demonstratie!

 

pai nu despre asta discutam: o singura data = 60 secunde :rolleyes:

 

acuma nu ca sa te umilesc: eu pot sa fac chestia asta de oricate ori este nevoie. si cati ca mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista viata si dupa pompieri.

din pacate nu ma intereseaza pompierii.

chiar deloc.

si sincer:prefer sa ma scol de dimineata cu gindul la chilaritul picioarelor pina la epuizare,decit la carat oameni in sus pe scari.

la fel sunt convins,cum spui,ca poti duce in sus 80 de kg de cite ori e nevoie,ca nu esti in stare sa tragi 80 de kg de cite ori e nevoie,sau sa impingi, dupa tine sau ce/cum vrei tu.

poti sa faci un lucru,sau mai multe,dar doar pe cele pentru care te antrenezi.

nu vei vedea niciodata un munte de muschi incercind sa danseze balet,la fel cum un pompier stinge incendii,nu aresteaza oameni.

pentru ca una e una si alta e alta.

 

 

PS:si daca tot bolduiesti,bolduieste si cuvintule de dinainte :NEANTRENAT,antrenatule :rolleyes:

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...