Sari la conținut

Accident Calea 13 Septembrie intersectie str. Uranus


mihai_2b3
 Share

Postări Recomandate

Moto si masina circulau pe banda 1 dinspre b-dul Libertatii spre Marriott. Masina a oprit la trecerea de pietoni, moto intrat in masina in partea din spate. Motorul era un Bandit de culoare inchisa B-79-AWY parca si pe motociclist il cheama Paul daca am retinut bine. Am trecut prin zona fix cand venea smurd-ul, politia inca nu venise, mai era oprit un tip cu motor care zicea ca nu-i cu el dar era in spatele lui cand sa intamplat totul. Vorbise deja cu cineva sa-i ia moto de acolo (furca stramba si se scursesera ceva lichide din ea). Motociclistul era aproximativ OK: durere la genunchiun drept desi avea genunchere dar era puse pe deasupra pantalonului si ceva la incheietura mainii stangi. A urcat pe picioarele lui in ambulanta. Nu avea nici o fractura vizibila.

 

Altcineva stie mai multe?

Editat de mihai_2b3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usor offtopic cu tot respectul, dar se emrge pe roate si cand e frig :) numai ca nah, echipament, grija mare, tot tacamul. in rest, sanatate pentru tov. motociclist, ca pe PV oricum "nerespectarea distantei in trafic" o sa scrie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 18.00 aseara erau 6 grade in Bucuresti... unii chiar nu se potolesc....

 

imi poti spune te rog cand se merge cu motocicleta.

sa inteleg ca numai cand e uscat si temperaturi peste 30 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf -> Unii folosesc mobra pana da zapada, ca alternativa la masinile proprii, RATB, metrou, etc. Ca sa nu stea cu orele in trafic.

 

Dar ca idee, deja cand da frigul si ma e si umed pastrarea distantei e sfanta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am dat ieri pe acolo in acelasi interval orar. era un trafic infernal si nu avea unde sa bage viteza. in consecinta mergea incet. se poate intampla oricui.la ora aia nu mai era cine stie ce soare si asfaltul se racise considerabil. si eu am avut cateva probleme cu franarile. bine ca nu a patit nimic. fiarele se repara.pacat ca e sfarsit de sezon.

cat despre mers cu mobra pe vremea asta...ce sa zic ?! s-a zis mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf -> Unii folosesc mobra pana da zapada, ca alternativa la masinile proprii, RATB, metrou, etc. Ca sa nu stea cu orele in trafic.

 

Dar ca idee, deja cand da frigul si ma e si umed pastrarea distantei e sfanta :)

Umed nu era....era chiar uscat. Ori era cu gandu in alta parte ori e pusa naspa trecerea ca e chiar in buza dealului si daca vi nitel mai tare cand ajungi in varful dealului te trezesti cu masina in fata chiar si parcate pe carosabil cateodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 18.00 aseara erau 6 grade in Bucuresti... unii chiar nu se potolesc....

 

man, eu am mers in ultimii doi ani inclusiv iarna si n-am avut niciun accident, nici macar nu mi-a alunecat desi am mers si la -15 grade. n-are nicio legatura temperatura cu mersul preventiv. e adevarat ca scade aderenta dar nu e ceva de speriat.

sanatate accidentatului!

 

uitasem, am avut un accident la sfarsitul lui ianuarie: o usa deschisa in fata dar nici asta nu are ceva in comun cu temperatura :)

Editat de lethal.energy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 18.00 aseara erau 6 grade in Bucuresti... unii chiar nu se potolesc....

Si ce vrei sa zici tinere? Ca nu exista oameni care au ca mijloc de transport uzual motorul? Care merg cu el la munca, la piata, la prieteni, in calatorii si pe mai stiu eu unde? Ce-mi pasa mie ca sunt -5 grade afara, atata timp cat nu e inghetat pe jos. Eu tre sa ajung la munca si pot evita imbulzeala mijloacelor de transport in comun folosind mijlocul propriu de deplasare: motocicleta.

 

Sa se potoleasca din ce? Din neadaptarea la conditiile de drum, poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 18.00 aseara erau 6 grade in Bucuresti... unii chiar nu se potolesc....

 

Da' chiar, cat de tampit poti fi si sa anunti 6 grade! :)

Lupule, erau la umbra sau la soare? =))

 

La ce trafic a fost aseara prin oras, n-as fi renuntat la motor nici daca ar fi fost 0 grade!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate si nightwolf... daca esti pilaf cand e cald si asflatu decent atunci cand e frig si mergi pe cartoane mai bine mergi cu ratbu sau masina...

 

Cand o sa intelegeti si voi ca nu avem clima de mers iarna cu motoru? Nu inteleg care e placerea sa ajungi cu mucii in barba? Bine, probabil multi dintre voi lucreaza la call centere si nu ii deranjeaza sa astepte 30 de minute inainte sa isi miste degetele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o placere sa ai mucii in barba. Pentru multi nu conteaza cat de frig sau cald e afara sau cat de tare ploua, importanta e satisfactia (priceless). Eu am stat pe bara toata vara cu motoreta in service si am luat-o saptamana trecuta, cu toate astea nu o sa ma impiedice nimic sa nu ma mai urc in sa, poate doar cele mai vitrege conditii ale vremii(asta nu inseamna sa exageram in conditii neprielnice). Si sper sa avem parte de vreme frumoasa week-endul acesta.

Insanatosire grabnica accidentatului ca despre el s-a deschis topicul nu ca au fost 6 grade aseara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 18.00 aseara erau 6 grade in Bucuresti... unii chiar nu se potolesc....

 

:) :lol: dupa cum zicea un distins domn mai sus tu neavind motocicleta nu ai cum sa stii cum sta treaba la 6 grade . cei care nu au racire pe apa sau ulei adora sa mearga la astfel de temperaturi , uite eu dupa ce am iesit de la munca am dat o tura mica de 30 de minute .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate si nightwolf... daca esti pilaf cand e cald si asflatu decent atunci cand e frig si mergi pe cartoane mai bine mergi cu ratbu sau masina...

 

Cand o sa intelegeti si voi ca nu avem clima de mers iarna cu motoru? Nu inteleg care e placerea sa ajungi cu mucii in barba? Bine, probabil multi dintre voi lucreaza la call centere si nu ii deranjeaza sa astepte 30 de minute inainte sa isi miste degetele...

OffTopic:

Exact atunci cand o sa intelegi ca unii prefera sa mearga 30 min/zi cu mobra (cu echipament corespunzator, cu stil de mers adecvat, etc) decat sa mearga (pardon, sa stea) 2,5h pe acelasi traseu. :) Mai ales pe cate-o ploaie cum a fost azi.

 

De gustibus non disputandum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea fiecare poate sa mearga cum vrea, atat timp cat nu-mi face mie rau. Poate sa se duca si in roata mortii din partea mea. Habar nu am insa de ce aproape orice topic de la aceasta sectiune se transforma intr-un fel de "concurs pe meserii" in care unii, mai mult sau mai putin voalat, tin cu tot dinadinsul sa arate cat de buni piloti sunt ei. Daca ar fi sa te uiti la ce sfaturi si "impresii" se emana pe aici sau alte sectiuni, ar trebui sa avem cel putin trei romani in MotoGP pana acum. Din pacate nu avem.

Cea ce vroia sa spuna, in stilul lui...Nightwolf era de fapt ca odata cu racirea vremii si inrautatirea conditiilor atmosferice riscul de tavaleala creste direct proportional cu acestea si cu prostia soferilor care isi scot masinile doar cand ploua si merg cu climatizare pe reciclare mergand ca in niste iglu-uri pe roti, cu geamuri aburite.

Doar ce vazui azi pe langa sediul ACR, de langa Piata Lahovary, cum un tip, din acesta foarte bine echipat, cu un Tenere nou, l-a culcat din cauza unui fraier cu-n Matiz care a virat stanga sa parcheze fara se asigure. A fost un caz din acela "fara contact". Daca era uscat pe jos eu zic ca evita sigur. Pacat.

Tinand cont de ce atentie ni se da in trafic, eu zic ca nu trebuie riscat aiurea, cand este vremea naspa, mai ales daca ai si alta varianta de transport

Ce sa zic...? Personal prefer sa stau 2 ore in trafic decat sa stau 2 saptamani in ghips si cu motorul stricat.

 

P.S. Nu, nu am oprit decat vreo 5 secunde in dreptul lor, motorul intact, omul ok. Suficiente cat sa inceapa totusi injuraturiele+imbranceala & stuff, aparusera si doi zdrahoni cat malu' de la Politia Comunitara, telefon cu camera nu am. Asta este.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot off-topic:

E fain si daca e mai frig, cu casca in cap te bate mai putin vantul decat cu fatza descoperita pe strada. Parerea mea.

 

In orice caz, e si treaba de aderenta, intr-adevar, chiar daca nu e umed, pentru ca pneurile si asfaltul sunt reci, si daca sunt de compozitie mai tare se cere precautie.

Plus ca mai apar si alte chestiuni legate de aburirea vizierei cand te astepti mai putin.

Zic si eu...

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 18.00 aseara erau 6 grade in Bucuresti... unii chiar nu se potolesc....

 

imi poti spune te rog cand se merge cu motocicleta.

sa inteleg ca numai cand e uscat si temperaturi peste 30 grade.

 

 

Iti spun eu daca nu te deranjeaza pt ca el nu merge cu motocicleta, e pe forum doar pt ca aici il mai asculta si pe el cineva, singurul lucru pe care il are in comun cu motociclismul sunt accidentele.

 

Se merge cu motocicleta atunci cand pilotul se simte in siguranta, ploaie torentiala, soare, vant puternic, vorba relclamei, coafura inca rezista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...