Sari la conținut

Suspendare Permis?


spire
 Share

Postări Recomandate

Am facut un miniaccident, deoarece nu am pastrat distanta regulamentara am lovit un alt motociclist la un semafor.Singura victima am fost eu. Nimeni nu a depus plangere.Politaii au incadrat cazul la accident cu ranire de persoane ( dupa cum am zis eu sunt singurul ranit).Cazul a plecat la parchet si nu stiu daca imi vor suspenda permisul sau nu. :moto:

Exista cazuri asemanatoare, stititi cumva cam care e durata pana la solutionare, ce sanse am si ce as putea sa fac ca sa nu-mi ia carnetul??

 

Asfalt uscat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu au fost cazuri in care motociclistul a derapat franand violent ca sa evite un conservar idiot. Si-a trosnit carenele si s-a ales cu julituri iar politia i-a facut dosar pentru accident cu ranire. Desi nu a lovit nimic. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depui declaratie in calitate de victima cum ca nu depui plangere si nu ai pretentii impotriva autorului. Data viitoare nu mai zice ca te-ai lovit si tu... lasa doar motorul ca sa fie incadrat la accidente usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta s-a intamplat... Am derapat si am intrat in motociclistul din fatza mea...de fapt in motocicleta din fata mea..

 

Hmm... daca as fi stiut cum merg treburile...declaram ca am cazut de pe gard sau orice altceva... :moto:

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Zahei iti poate spune mai multe. Din cate stiu el era urmarit penal pentru ca s-a vatamat corporal grav cand a cazut. Nu mai stiu detalii.

 

Ry.

 

 

o sa il intreb, mersi !

 

 

ASFALT USCAT SI SANATATE MAXIMA!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e demna de Kafka! Poate ajungi sa faci si puscarie pt vatamarea propriei persoane! Super-tare, ca in bancurile cu politisti...

Eu zic sa vorbesti cu un avocat.

Editat de chopper_savage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e demna de Kafka! Poate ajungi sa faci si puscarie pt vatamarea propriei persoane! Super-tare, ca in bancurile cu politisti...

Eu zic sa vorbesti cu un avocat.

 

Asta poate daca depui plangere impotriva ta :moto: , si te mai dai singur in judecata!!! iti dai seama ca va trebui sa iti angajezi 2 avocatzi!!!! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depui declaratie in calitate de victima cum ca nu depui plangere si nu ai pretentii impotriva autorului. Data viitoare nu mai zice ca te-ai lovit si tu... lasa doar motorul ca sa fie incadrat la accidente usoare.

E bine de stiut asta ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta poate daca depui plangere impotriva ta :moto: , si te mai dai singur in judecata!!! iti dai seama ca va trebui sa iti angajezi 2 avocatzi!!!! :)

 

Nu nu mai asta, dar poate unul dintre voi doi castiga (unul e acuzator si unul victimus) :ok:

 

Un singur cuvant: ROMANIA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu mai asta, dar poate unul dintre voi doi castiga (unul e acuzator si unul victimus) B)

 

Un singur cuvant: ROMANIA

 

offtopic:

aaa. ce intrebare mi-a venit. Daca unul incearca sa se sinucida si nu ii reusheshte, va fi acuzat de tentativa de omor ???? :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic:

aaa. ce intrebare mi-a venit. Daca unul incearca sa se sinucida si nu ii reusheshte, va fi acuzat de tentativa de omor ???? :crack: .

 

Ia cu parnaie B) :blink: :lol:

 

Iar daca depune si plangere poate obtine si despagubiri de la agresor :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un miniaccident, deoarece nu am pastrat distanta regulamentara am lovit un alt motociclist la un semafor.Singura victima am fost eu. Nimeni nu a depus plangere.Politaii au incadrat cazul la accident cu ranire de persoane ( dupa cum am zis eu sunt singurul ranit).Cazul a plecat la parchet si nu stiu daca imi vor suspenda permisul sau nu. B)

Exista cazuri asemanatoare, stititi cumva cam care e durata pana la solutionare, ce sanse am si ce as putea sa fac ca sa nu-mi ia carnetul??

 

Asfalt uscat!!!!

 

Daca dosarul tau a ajuns la Parchet inseamna ca este documentat legal.Asta nu inseamna ca au si dreptate....Baga si tu niste detalii ca sa ne putem interesa.La prima vedere e foarte interesant ce ti se intampla.Nu are nici o logica. Asa ca eu unul astept detalii.Ma intereseaza.Maine ,poimaine imi sparg capu' singur si ma trezesc la Jilava.....

Editat de tarka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neoficial, din auzite va spun. in lege nu se face diferenta intre " m-am vatamat" si "vatamare", se numeste parca lege "ferenda" sau "ferenta" nu stiu exact..

 

interesant ce se petrece apoi cu dosarul, poate un avocat ne lumineaza si pe noi.

 

atentie deci la ce declaram in caz de auto-vatamare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neoficial, din auzite va spun. in lege nu se face diferenta intre " m-am vatamat" si "vatamare", se numeste parca lege "ferenda" sau "ferenta" nu stiu exact..

 

interesant ce se petrece apoi cu dosarul, poate un avocat ne lumineaza si pe noi.

 

atentie deci la ce declaram in caz de auto-vatamare.

 

Se numeste lege ferenDA (din latina) si defineste o lege in faza de propunere care nu este inca in vigoare.Asa ca nu poate fi vorba de aplicarea unei astfel de legi in cazul de fata.In ceea ce priveste cazul in sine ,ceva nu este in regula pentru ca, contravine tuturor principiilor de stabilire a culpei penale sau contraventionale.Pentru ca un dosar sa existe trebuie sa existe un RECLAMANT, un PRESUPUS VINOVAT si o VICTIMA. Din povestioara de la inceputul topicului nu reiese intrunirea acestor elemente si nu cred ca politisti aia sunt atat de idioti sa inainteze la Parchet un dosar intocmit atat de prost.Pentru cine este interesat circuitul este urmatorul:

 

1.Se constata si se ancheteaza fapta/cauza de catre Politie

2.Politia face dosar catre Parchet

3.Parchetul il inainteaza procurorului care decide daca fapta /cauza este ok

4.Procurorul poate respinge dosarul si poate da NUP

5.Daca fapta/cauza este argumentata bine o inainteaza judecatorului care te condamna sau nu (si aici

intervin avocatii apararii)

 

Asa ca ceva nu se potriveste in toata povestea de la bun inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil. Eu am stat fara permis (cu dovezi) aproape 6 luni pt un accident in care am fost singurul vatamat (cu conserva si era in discutie vinovatul fiind vb de trecut pe rosu si bineinteles ca toata lumea zicea ca a avut verde). La un moment dat mi-a zis col Gheorghiu care era sef la accidente cu raniri ca daca ii aduc hartie de la organul de cercetare ca doar eu sunt vinovat imi da permisul. N-a mai fost cazul ca am reusit sa-l fac pe ala sa recunoasca. Oricum mi se pare abuziva retinerea permisului atata timp cat ai drept sa circuli (dovada). Unde sunt juristii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil. Eu am stat fara permis (cu dovezi) aproape 6 luni pt un accident in care am fost singurul vatamat (cu conserva si era in discutie vinovatul fiind vb de trecut pe rosu si bineinteles ca toata lumea zicea ca a avut verde). La un moment dat mi-a zis col Gheorghiu care era sef la accidente cu raniri ca daca ii aduc hartie de la organul de cercetare ca doar eu sunt vinovat imi da permisul. N-a mai fost cazul ca am reusit sa-l fac pe ala sa recunoasca. Oricum mi se pare abuziva retinerea permisului atata timp cat ai drept sa circuli (dovada). Unde sunt juristii ?

 

Desi a durat mult, tu nu ai depasit faza de CERCETARI a cauzei respective.Asa este procedera in caz de accident cu vatamare corporala in care sunt implicati doi conducatori de autovehicule .Se RETIN permisele a TUTUROR celor implicati pana la definitivarea cauzei si din cauza asta ti s-a eliberat dovada de circulatie....la 6 luni...probabil ai avut mai multe dovezi de circulatie.Ala a recunoscut si dosarul s-a dus mai departe, probabil ca s-a ales cu o condamnare.Sper.Daca vroiai daune in afara de cele acoperite de asigurari trebuia sa-l dai in judecata in paralel cu judecarea cauzei in instanta.

Editat de tarka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... treaba era clara si era bun de stiut un asmenea lucru. Pentru a evita idiotenia asta ar trebui ,ca in momentul in care singura victima rezultata in urma unui accident de circulatie este chiar vinovatul,acesta sa declare ca rana s-a produs in orice alt mod decat in urma accidentului, eventual daca nu e vizibila sa nu fie declarata politiei ptr. ca astia sint in stare sa te plimbe pe drumuri aiurea...Imi vine sa rad... sa ma vad in fata procurorului invinuindu-ma ca am derapat si cerandu-mi despagubire,etc...ce stupizenie...??!!! Oricum ...am dovada de circulatie pt.15 zile cu posibilitatea de a prelungi. NU TREBUIE IMPLICATA POLITIA DACA NU SUNT VICTIME IN AFARA DE VINOVAT!

LATER EDIT: AVETI GRIJA CE DECLARATI SI LA SPITAL!!!! AIA IS LA FEL DE PERICULOSI!IMEDIAT CHEAMA POLITIA!!!

 

ASFALT USCAT SI SANATATE MAXIMA!!!!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un miniaccident, deoarece nu am pastrat distanta regulamentara am lovit un alt motociclist la un semafor.Singura victima am fost eu. Nimeni nu a depus plangere.Politaii au incadrat cazul la accident cu ranire de persoane ( dupa cum am zis eu sunt singurul ranit).Cazul a plecat la parchet si nu stiu daca imi vor suspenda permisul sau nu. B)

Exista cazuri asemanatoare, stititi cumva cam care e durata pana la solutionare, ce sanse am si ce as putea sa fac ca sa nu-mi ia carnetul??

 

Asfalt uscat!!!!

 

 

stai linistit nu esti singuru fara carnet...al meu e "sus" pana in 19 iulie...fir-ar a dreaq de treaba... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, asa stau lucrurile: daca te busesti singur si te ranesti te acuza de accident cu ranire de persoana si pa pa permis vreo 6 luni... Stiu pe un tip care s-a rasturnat cu aro si si-a rupt mana dreapta si asa a patit... Sunt imbecili B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Doamne fereste voi mai fi in situatia asta NU LE DAU permisul ! Zica ca mi l-au furat din buzunar cand eram sub soc. Eu daca nu declaram lovitura (era cam greu ca nu prea stiu cum am ajuns la spital) nu aveam nici o sansa sa imi recuperez paguba. Si ala nu s-a ales cu nik pt ca era ofiter, dosarul era la dusumeaua militara si au facut aia tot posibilul sa il scoata. Adica mie mi-a dat 2 hartii, 1 ca sunt singurul ranit si alta pt asigurare ca el e vinovat sa-mi pot repara cotetzul si lui draq stie ce i-au dat. Oricum mi-am retras plangerea penala la intelegere sa-mi dea hartia pt asigurari. B)

Trarka, daca se poate spune-mi si mie ce act normativ reglementeaza retinerea permisului (fara suspendarea dreptului de a conduce) in situatii din astea. Treaba e ca nu poti iesi din tara+cozile si eventualele sicane - eu am gasit in perioada cu dovada masina pe care o utilizam zgariata in parcare si cand m-a vz ala cu dovada m-a trimis la accidente cu raniri sa-mi dea aia hartie ca n-am omorat pe nimeni... 2 zile de alergatura aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Doamne fereste voi mai fi in situatia asta NU LE DAU permisul ! Zica ca mi l-au furat din buzunar cand eram sub soc. Eu daca nu declaram lovitura (era cam greu ca nu prea stiu cum am ajuns la spital) nu aveam nici o sansa sa imi recuperez paguba. Si ala nu s-a ales cu nik pt ca era ofiter, dosarul era la dusumeaua militara si au facut aia tot posibilul sa il scoata. Adica mie mi-a dat 2 hartii, 1 ca sunt singurul ranit si alta pt asigurare ca el e vinovat sa-mi pot repara cotetzul si lui draq stie ce i-au dat. Oricum mi-am retras plangerea penala la intelegere sa-mi dea hartia pt asigurari. B)

Trarka, daca se poate spune-mi si mie ce act normativ reglementeaza retinerea permisului (fara suspendarea dreptului de a conduce) in situatii din astea. Treaba e ca nu poti iesi din tara+cozile si eventualele sicane - eu am gasit in perioada cu dovada masina pe care o utilizam zgariata in parcare si cand m-a vz ala cu dovada m-a trimis la accidente cu raniri sa-mi dea aia hartie ca n-am omorat pe nimeni... 2 zile de alergatura aiurea.

 

Articolul 230 / paragraful f Ordonanta de urgenta nr.195/2002 prevede retinerea permisului de conducere in cazul in care fapta conducatorului de autovehicule este urmarita (a se citi cercetata) ca infractiune,daca sunt si victime dovada care se da imediat este FARA DREPT de circulatie. Procurorul poate insa dispune (atunci cand dosarul ajunge la el) eliberarea unei dovezi de circulatie care se poate prelungi apoi ,daca considera ca in cauza ai fost baiatu' bun.Asta inca o data: daca asa considera el.Procurorul elibereaza o instintare adresata SEFULUI serviciului de cercetare din cadrul Politiei Rutiere care elibereaza dovada inlocuitoare de circulatie.Aceasta procedura este reglementata de Articolul 233 a aceleasi Ordonante de urgenta .Asa ca exista si cazuri in care pana la sentinta definitiva ,in faza de cercetare sau instrumentare a cazului mergi din dovada in dovada...cum dai tu din urechi la unul sau la altu.......Sunt dovezi de cate 30 zile si nu pot fi mai multe de 3.Daca nu, ramai pe bara.Si oricum poti sa ramai pe bara cu tot cu dovada de circulatie daca in timpul asta judecatorul hotareste asa printr-o sentinta ramasa definitiva.

Editat de tarka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...