Sari la conținut

accident piata unirii


bozi
 Share

Postări Recomandate

Daca a existat impact intr-adevar eu zic ca este IMPOSIBIL sa nu existe o urma cat de mica pe auto, MAI ALES daca era si Matiz... ! Tabla este foarte subtire si nu are cum sa nu se vada ceva... o zgarietura sau putin infundat, etc

Din pacate daca nu exista CONTACT fizic intre cele 2 vehicule, nu ai ce sa-i faci, chiar daca te-a incomodat sau ti-a taiat fata, etc . Am patit-o si eu cu auto cand l-am lovit pe altul ca sa feresc boul care imi intrase in fata brusc. Cica tre sa mergi atat de incet incat sa poti sa opresti la faze din astea sau eventual sa intri in el ca sa fie contact si sa poata fi dovedit accidentul si sanctionat BOUL !

Multa bafta la reparatie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am anuntat la sectia 1,12 si udriste si am spus ca am avut un accident si ca un matiz a intrat in mine si am cazut si am pierdut tot uleiu.trebuia sa ii iau de mana si sa le desenez eventual.mai ales la udriste cand am ajuns m-ia zis cu o aroganta ca nu are ce sa imi faca si ca sa ma duc la spital ca am genunchiul bulit.pana la urma important ca nimeni nu a patit ceva si fierul se indreapta si sper ca pe viitor si mintea.primul accident in 3 ani de carnet

Mesaj completat

nu am zis ca nu ar aparea nimic pe matiz.normal in dreptul soferului stanga masinii ar trebui sa existe ceva

Editat de bozi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa deci tu esti individul care a cazut pe Splai, a lasat o pata de ulei pe o suprafata de vreo 2m patrati fara sa o semnalizeze, de mi-am spart eu muschii masurand 9 masini tamponate in lant si una aproape cazuta in Dambovita din cauza asta... am vazut eu niste urme de zgariere acolo si am zis eu ca e un motociclist da` nu m-a crezut nimeni ... geniala treaba ... din pacate "Domn Capsuna" esti tu ca din atatea discutii pe faza "am cazut, sunt la spital imi face dosar" n-ai inteles nimic. Colegul care a venit la spital, intamplator chiar are cred ca peste 50.000 nu 40.000 km pe motor si intern si international, nu si-a facut decat meseria cum scrie la carte ... iar din urma aia de zgariere, parerea mea, e ca acolo daca exista impact se gaseau niste cioburi de la matiz plastice etc. Din pacate s-au gasit doar de la tine. Si nu s-a spalat zona aia decat pe la 12 noaptea dupa ce s-a blocat Splaiul pentru ca CINEVA nu a binevoit sa sune la 112 sa anunte ca a improscat cu ulei toata banda 3 ....

 

FELICITARI!! TINE-O TOT ASA!!!

Si ce vroiai, sa-si puna triunghiul reflectorizant de accident tinut sub codita motocicletei si sa sune intai la ISU ca sa vina aia sa curete soseaua cand el a fost imprastiat pe jos, sau sa sune la Politie si Salvare? Si desteptul de la politie care a constatat ca nu sunt cioburi pe jos nu a vazut ca e ceva ulei pe jos? Adica tot stam asa si dam vina unii pe altii, si de obicei ala care moare sau macar pleaca in salvare e evident de vina ca ne e lene sa analizam pana la capat. Eu as pune pariu ca in locul ala e imposibil sa nu existe camere de supraveghere (macar private, de la blocurile alea), asa ca daca ar exista altcineva decat impricinuitul/pagubitul interesat in a solutiona aceasta problema s-ar putea rezolva din punct de vedere politienesc in 1-2 zile, urmarirea penala a procuraturii ar dura macar 1-2 luni si evident procesul ar dura macar in 1-2 ani. Dat poate e inca un caz in care politia nu vrea sa faca nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul de vedere al meletenilor cazul este inchis!

e ft greu sa faci cercetari cand din o tragere de condei ti ai rezolvat problema. tipic militienesc

acu politistii e si ei uameni(nu toti)

PS. mortu e de vina!

pps. asta e noua deviza a fabricii de curcanei de la pad. baneasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S: DA!! Accidentul fara cioburi, plastice etc. in cazul a 2 vehicole nu este accident.

Asta suna un pic ciudat :crack: ... pe mine m-a lovit unu in spate, fix in roata si m-a tratit pe jos (faceam stanga si aveam ghidonu putin virat), el nu avea nici o urma pe masina...sau nici una care nu putea fi stearsa usor, eu cu baia de ulei sparta ...deci, a fost accident ori ba? io zic ca a fost ...

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf, un meletean get-beget, precum cei de la "siguranta my ass cetateanului" , degeaba ai 2 clase in plus fata de colegii tai cu profesionala, daca nu poti sa fi un meletean competent, lasa-te! ups, tocmai am scos un oximoron...

in fine pana la urma nu ma intereseaza cine e catelul de noapte si important e ca sunt ok...in continuare am vb si cu avocatul si chiar daca am cazut singur sau chiar daca a intrat ala in mine(verdictul politiei) legea e de (cuvant urat) si mai mult ca sigur or sa zica de camera din intersectie ca era indreptata in alta parte si ca nu au vazut nimic pe camera,si ca nu au ce sa imi faca.in legatura cu pata de ulei nu e vina mea ca masinile/motoarele folosesc ulei ca sa mearga si am anuntat politia, mai ramanea ca sa iau eu un mop eventual sa curat strada ca sa fie ok...

Mesaj completat

Asta suna un pic ciudat :crack: ... pe mine m-a lovit unu in spate, fix in roata si m-a tratit pe jos (faceam stanga si aveam ghidonu putin virat), el nu avea nici o urma pe masina...sau nici una care nu putea fi stearsa usor, eu cu baia de ulei sparta ...deci, a fost accident ori ba? io zic ca a fost ...

Sanatate!

deci accident a fost sigur si mai e ceva ca politia cand a venit mi-a facut poze la oglinda dreapta care e zgariata pe exterior si mi-a zis ca e veche zgarietura si ca nu apare nimic pe motor.eu dupa cate imi aduc aminte matizul e mic si motorul vine cam cu oglinda in dreptul geamului /oglinzii lui si din cate am vazut eu ca atunci cand a plecat avea geamul intreg deci....o avea urme?

Mesaj completat

"In sectoarele 1,2 si 4 in momentul in care se produce un accident politia comunitara care este legata la sistemul 112 anunta firma de salubritate care isi trimite TOT ce trebuie pentru curatenie in zona aia. Romprest-ul, Supercom-ul si REBU chiar isi fac treaba iar termenul de reactie este intre 5 si 10 minute."

totul s-a intamplat in sectorul 3 dupa cum mi-au zis si cei de la sectia 12 si sectia 1 deci......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timpu necesar sa stau sa raspund la toata lumea asa ca o sa sintetizez:

 

- pentru cei care au dezvoltat thread-ul pe plan normal (inclusiv victima noastra de aici): aveti si nu aveti dreptate. Aveti deoarece NORMAL ar trebui sa se intample cum spuneti voi insa din motive lesne de inteles (a se intelege comenduirei i se falfaie de chestiile astea) nu se va intampla. Cat priveste partea cu intentia cu ulei, accidentul fiind o fapta DIN CULPA, ceea ce produce dupa nu se mai poate substitui aceleiasi cercetari pentru ca si deoarece o vezi. Cat priveste viteza de pe splai, iti spun eu ca la 60km/h cat e limita acolo daca intrii in pata aia de ulei te-ai dus pe copca. Si cu asta am incheiat discutia pentru ca sunt prea multe de dezvoltat si azi nu am timp.

 

- pentru CEL care nu stie decat sa jigneasca am un singur sfat -- daca esti atat de destept ( a se intelege mai destept decat restu` de aici) de ce nu te faci fratioru` procuror/avocat ... expert ... sunt atatea meserii in care cu inteligenta ta ai face fata cu brio. Incep sa cred ca voi astia care ma tot blamati (vreo 6-7 ce-i drept ca si weeman s-a potolit pana la urma si mi-a dat dreptate) sunteti invidiosi pe meseria mea :) Adica hop-tzop apare unu` dintre voi si da din gura ... nu-i problema pretenilor o sa va anunt cand se fac incadrari la rutiera. Sau voi inca traiti cu impresia ca "militia" in Bucuresti traieste din altceva decat salariu? :P Treziti-va!

Mesaj completat

Asta suna un pic ciudat :crack: ... pe mine m-a lovit unu in spate, fix in roata si m-a tratit pe jos (faceam stanga si aveam ghidonu putin virat), el nu avea nici o urma pe masina...sau nici una care nu putea fi stearsa usor, eu cu baia de ulei sparta ...deci, a fost accident ori ba? io zic ca a fost ...

Sanatate!

 

prin acel etc. pe care l-am pus dupa cioburi, plastic se intelege si ALTE urme: abraziune, dinamice pneu, tarare si din nou ETC. Nu exista accident fara urme :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:Baiet,i nu va suparati,insa nightwolf are partial dreptate.....Mai tineti minte accidentul din vara de la unirii al unui baiat cu honda tocmai din cauza unei pete de ulei?....Acum daca vreunul dintre noi era in situatia lui?...Zic ca are partial dreptate pentru ca dupa un accident, numai stii pe ce lume esti ,dar sa iti dai seama ca ai lasat o pata de ulei....Si mai sunt si cazurile cand motociclistul e luat cu salvarea...Atunci cine se sesizeaza?Cei care fac masuratorile?....De ce are dreptate...."Intamplator", acum jumate de an am avut si eu parte de o cazatura la 30 km/h si tot s-a spart ceva,capacul la alternator asa ca a ramas pe banda a 2-a o mare pata de ulei(nu stiu de ce, dar astia de la kawasaki parca au facut portelan nu motocicleta....la honda am vazut o gramada de cazaturi la viteze mai mari si nu s-a intamplat nimic)...Am tras motocicleta pe trotuar si incercam sa imi revin...in timpul asta vreo 2 masini care au trecut pe pata aia erau sa se duca direct in stalp...Numai spun de 2 motociclisti care au trecut milimetric...mai era si seara...Atunci m-am speriat mai rau....Eram pe picioarele mele,eram bine ,asa ca s-a dus un prieten de-al meu (care iesise la plimbare atunci cu mine tot cu motocicleta)sa cheme o masina de salubrizare care era in zona....Baietii cand au auzit ce s-a intamplat, n-au zis nici pas si au venit sa curete pata...Am stat acolo pana am vazut-o curatata...de abia dupa ce au trecut vreo 2 masini fara vreo urma de derapaj ,mi-am luat motorul intr-un papuc si am plecat..Acum....daca ma tiram de acolo fara sa ma mai intereseze de pata si facea cineva accident???...

On topic: Mane, tot ce se putea zice despre accident s-a zis, nu cred ca se mai poate adauga ceva....Daca nu au existat martori ,urme de accident sau sa stii macar numarul la masina nu stiu daca se mai poate face ceva..La mine,eu am stiut sigur ca a fost din prostia mea....am franat prea violent...asa ca am lasat-o cum a cazut.....am inghitit in sec si m-am pus pe strans bani pt reparatii...Bine,la mine nu a intrat nimeni sa imi taie fata,tocmai de aia sunt doua cazuri total diferite..Pana la urma ,bine ca esti tu ok,ca nu ai nimic rupt...insa era mai bine daca nu se intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timpu necesar sa stau sa raspund la toata lumea asa ca o sa sintetizez:

 

- pentru cei care au dezvoltat thread-ul pe plan normal (inclusiv victima noastra de aici): aveti si nu aveti dreptate. Aveti deoarece NORMAL ar trebui sa se intample cum spuneti voi insa din motive lesne de inteles (a se intelege comenduirei i se falfaie de chestiile astea) nu se va intampla. Cat priveste partea cu intentia cu ulei, accidentul fiind o fapta DIN CULPA, ceea ce produce dupa nu se mai poate substitui aceleiasi cercetari pentru ca si deoarece o vezi. Cat priveste viteza de pe splai, iti spun eu ca la 60km/h cat e limita acolo daca intrii in pata aia de ulei te-ai dus pe copca. Si cu asta am incheiat discutia pentru ca sunt prea multe de dezvoltat si azi nu am timp.

 

- pentru CEL care nu stie decat sa jigneasca am un singur sfat -- daca esti atat de destept ( a se intelege mai destept decat restu` de aici) de ce nu te faci fratioru` procuror/avocat ... expert ... sunt atatea meserii in care cu inteligenta ta ai face fata cu brio. Incep sa cred ca voi astia care ma tot blamati (vreo 6-7 ce-i drept ca si weeman s-a potolit pana la urma si mi-a dat dreptate) sunteti invidiosi pe meseria mea :alcy: Adica hop-tzop apare unu` dintre voi si da din gura ... nu-i problema pretenilor o sa va anunt cand se fac incadrari la rutiera. Sau voi inca traiti cu impresia ca "militia" in Bucuresti traieste din altceva decat salariu? :bow: Treziti-va!

Mesaj completat

 

 

prin acel etc. pe care l-am pus dupa cioburi, plastic se intelege si ALTE urme: abraziune, dinamice pneu, tarare si din nou ETC. Nu exista accident fara urme :D

 

cata suferinta pe asta!nu va mai ajunge nimeni,sunteti cei mai tari.aveti si voi o scoala lac ampina si gata,va credeti mari zei.si nu ne mai da citate din carti,astea ar tb sa le sti,ca na esti de la circulatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timpu necesar sa stau sa raspund la toata lumea asa ca o sa sintetizez:

 

- pentru cei care au dezvoltat thread-ul pe plan normal (inclusiv victima noastra de aici): aveti si nu aveti dreptate. Aveti deoarece NORMAL ar trebui sa se intample cum spuneti voi insa din motive lesne de inteles (a se intelege comenduirei i se falfaie de chestiile astea) nu se va intampla. Cat priveste partea cu intentia cu ulei, accidentul fiind o fapta DIN CULPA, ceea ce produce dupa nu se mai poate substitui aceleiasi cercetari pentru ca si deoarece o vezi. Cat priveste viteza de pe splai, iti spun eu ca la 60km/h cat e limita acolo daca intrii in pata aia de ulei te-ai dus pe copca. Si cu asta am incheiat discutia pentru ca sunt prea multe de dezvoltat si azi nu am timp.

 

- pentru CEL care nu stie decat sa jigneasca am un singur sfat -- daca esti atat de destept ( a se intelege mai destept decat restu` de aici) de ce nu te faci fratioru` procuror/avocat ... expert ... sunt atatea meserii in care cu inteligenta ta ai face fata cu brio. Incep sa cred ca voi astia care ma tot blamati (vreo 6-7 ce-i drept ca si weeman s-a potolit pana la urma si mi-a dat dreptate) sunteti invidiosi pe meseria mea :alcy: Adica hop-tzop apare unu` dintre voi si da din gura ... nu-i problema pretenilor o sa va anunt cand se fac incadrari la rutiera. Sau voi inca traiti cu impresia ca "militia" in Bucuresti traieste din altceva decat salariu? :bow: Treziti-va!

Mesaj completat

 

 

prin acel etc. pe care l-am pus dupa cioburi, plastic se intelege si ALTE urme: abraziune, dinamice pneu, tarare si din nou ETC. Nu exista accident fara urme :D

Toata viata am visat sa port o uniforma si sa pot oprii gagicile cand vrea muschiu meu, sa le verific actele, da cum mama nu m-a facut atat de incompetent am fost trimis la.....muncile campului.

Traiasca partidul!!

Si nu uita sa mergi duminica la vot sa-l stampilezi pe Base

Editat de Kowalski
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca voi astia care ma tot blamati (vreo 6-7 ce-i drept ca si weeman s-a potolit pana la urma si mi-a dat dreptate) sunteti invidiosi pe meseria mea :alcy: Adica hop-tzop apare unu` dintre voi si da din gura ... nu-i problema pretenilor o sa va anunt cand se fac incadrari la rutiera. Sau voi inca traiti cu impresia ca "militia" in Bucuresti traieste din altceva decat salariu? :bow: Treziti-va!

 

dumneavostra sunteti acel domn cu vesta reflectorizanta ce masoara cu ruleta distantele dintre diverse obiecte rezultate din tamponarea unor masini si face poze ?

de cind eram mic imi doream sa ajung militian , dar na nu am avut noroc visul copilariei sa disipat in neant si am alta profesie totusi niciodata nu e prea tirziu poate la batrinete sa imi schimb profesia asa ca , cind se anuta vreo campanie de angajari sa ne anunti poate cine stie viitorii tai colegii sunt pe aici .

acum sa fim seriosi de ce am eu impresia ca tu esti genul de om mic aflata baza ierahiei care se simte neglijat si se da mare dind citate din regulament si judecind diverse situatii de pe aici ???

 

daca gresesc si vrei cu adevarat sa iti faci treaba insista sa primesti inregistrarile de la camerele video aflate in zona .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumneavostra sunteti acel domn cu vesta reflectorizanta ce masoara cu ruleta distantele dintre diverse obiecte rezultate din tamponarea unor masini si face poze ?

de cind eram mic imi doream sa ajung militian , dar na nu am avut noroc visul copilariei sa disipat in neant si am alta profesie totusi niciodata nu e prea tirziu poate la batrinete sa imi schimb profesia asa ca , cind se anuta vreo campanie de angajari sa ne anunti poate cine stie viitorii tai colegii sunt pe aici .

acum sa fim seriosi de ce am eu impresia ca tu esti genul de om mic aflata baza ierahiei care se simte neglijat si se da mare dind citate din regulament si judecind diverse situatii de pe aici ???

 

daca gresesc si vrei cu adevarat sa iti faci treaba insista sa primesti inregistrarile de la camerele video aflate in zona .

rados, este putin cam tare ce spui acolo.

indiferent ca agreez sau nu tonul discutiilor de pe acest forum, se mai intampla (destul de rar) sa mai invat cate ceva.

din punctul meu de vedere: nu m-am gadit niciodata la partea de curatat carosabilul (sau chemat pe "cine trebuie" sa il curete) dupa ce pe asfalt ajung scursuri din motor (stiam ca se face sau ar trebui sa se faca, doar ca am tratat superficial problema). am invatat ceva din acest topic care deja a coborat (ca majoritatea celor de la rubrica accidente) la un nivel foarte suburban. si meritul il are nighwolf. indiferent de meseria lui, de pregatire, de varsta, de aspect, de mai stiu eu ce face din noi sa folosim stereotipul inaintea rationamentului de bun simt, el a avut (si nu este prima data) un aport, a spus niste lucruri pertinente, si care merita tinute minte.

il inteleg pe progatonistul accidentului, probabil ca in locul lui mi'as fi vazut de problemele mele. nici nu m'as fi sinchisit de pata de ulei lasata pe asfalt. pe viitor insa cu siguranta voi fi atent si la asa ceva.

eu unul mai pun un vot pentru el, chiar daca nu sunt intotdeauna de acord cu modul in care scrie (si este drept ca tonul face muzica).

 

PS strict parerea mea!

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rados, este putin cam tare ce spui acolo.

indiferent ca agreez sau nu tonul discutiilor de pe acest forum, se mai intampla (destul de rar) sa mai invat cate ceva.

din punctul meu de vedere: nu m-am gadit niciodata la partea de curatat carosabilul (sau chemat pe "cine trebuie" sa il curete) dupa ce pe asfalt ajung scursuri din motor (stiam ca se face sau ar trebui sa se faca, doar ca am tratat superficial problema). am invatat ceva din acest topic care deja a coborat (ca majoritatea celor de la rubrica accidente) la un nivel foarte suburban. si meritul il are nighwolf. indiferent de meseria lui, de pregatire, de varsta, de aspect, de mai stiu eu ce face din noi sa folosim stereotipul inaintea rationamentului de bun simt, el a avut (si nu este prima data) un aport, a spus niste lucruri pertinente, si care merita tinute minte.

il inteleg pe progatonistul accidentului, probabil ca in locul lui mi'as fi vazut de problemele mele. nici nu m'as fi sinchisit de pata de ulei lasata pe asfalt. pe viitor insa cu siguranta voi fi atent si la asa ceva.

eu unul mai pun un vot pentru el, chiar daca nu sunt intotdeauna de acord cu modul in care scrie (si este drept ca tonul face muzica).

 

PS strict parerea mea!

si eu sunt de acord cu el in legatura cu pata de ulei.nu am pus-o cu intentie si a fost drept rezultatul accidentului si cel mai mult ma deranjeaza ca din nevinovat acum se va vina pe mine ca ar fi facut aia accident din cauza mea.....de ce nu se da vina pe cel care a si fugit si macar daca avea bunul simt sa ramana faceam o constatare amiabila imi faceam motorul pe asigurarea lui chemam si pe cineva ca sa spele pata de ulei si nu se mai ajungea unde s-a ajuns.acum politia crede ca eu am cazut ca prostu pe strada si pe langa asta sunt curios daca in caz cadeam cu bicicleta sau cu rolele si imi juleam genunchiul la fel cum am patit si cu motorul imi mai deschideau dosar de urmarire penala?deci legi de tot c.c.t.hai duminica sa votam poate viitorul presedinte o sa faca ceva si sa interzica motocicletele de tot nu ar fi mai bine asa? nu am nimic cu nimeni si nici cu nightwolf dar in loc sa ne informeze cam ce e de facut pe viitor si cum trebuia sa facem si care e procedura.inteleg e politist dar de ce ii i-a apararea unuia care a fugit de la fata locului?de ce nu spune si articolele care cuprind plecarea de la accident dupa ce esti implicat si multe altele.in fine ma voi prezenta cu avocatul la udiste si in cazul in care ma va gasi vinovat pt pata de ulei voi arata cu degetul si am si martori cati politisti au auzit de la mine ca in zona aia am cazut si exista o PATA DE ULEI mai ales la sectia 1 care una din cele mai apropiate sectii si au si spus ca ei nu se ocupa cu asa ceva dar daca ma duc la udriste si zic ca mi sa furat portofelul probabil o sa zica ca nu se ocupa de asa ceva si numai de accidente si inmatriculari sau mia situ eu cu ce.acum aruncam vina pe altcineva daca VINOVATUL NU A FOST PRINS.in politie asa e trebuie sa plateasca cineva daca in caz ca nu e prins infractorul la fel cum e si cu drogatii astia daca nu e prins dealerul il rupe pe consumator.in fine aveti grija si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iau in deridere ce face el in cadrul jobului , nici nu iau in deridere activitatea sa in cadrul politiei . dar totusi cel care a avut pocinogul in trafic sustine ca a avut contact cu masina . nu pot sa sustin varianta lui pentru ca nu am vazut cele intimplate dar inainte sa il scoti pe el vinovat cred ca ar trebui sa urmaresti toate pistele pentru clarificarea faptelor , mai ales ca poti ca ai instrumentele si autoritatea de a face asta . nu la noi repede se arunca anatema sau poate celor care ar trebui sa faca lumina le e lene , poate e mai simplu si fara batai de cap sa scoata vinovat motoristu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il inteleg pe progatonistul accidentului, probabil ca in locul lui mi'as fi vazut de problemele mele. nici nu m'as fi sinchisit de pata de ulei lasata pe asfalt. pe viitor insa cu siguranta voi fi atent si la asa ceva.

 

Si eu sunt de aceeasi parere. De invatat ceva e clar ca am invatat. Insa nu as vrea sa ajung vreodata in situatia lui Bozi, pentru ca sunt sigur ca politia nu ar misca nici un deget sa il prinda pe ala cu masina. Mai rau e ca nici macar nu se sinchisesc cei de la rutiera de chestia asta. Daca nu e cu urme, dom'le nu rezulta, vezi mata... Pai nici nu trebuie sa fie cu urme la celalalt, e de ajuns ca s-a imprastiat riderul pe asfalt (cu baia sparta si tot tacamul) si declaratia lui ca a mai fost un vehicul implicat. Atat.

 

Legea spune asa (OUG 195):

 

"Art. 75 - Accidentul de circulatie este evenimentul care intruneste cumulativ urmatoarele conditii:

a) s-a produs pe un drum deschis circulatiei publice ori si-a avut originea intr-un asemenea loc;

b ) a avut ca urmare decesul, ranirea uneia sau mai multor persoane ori avarierea a cel putin unui vehicul sau alte pagube materiale;

c) in eveniment a fost implicat cel putin un vehicul in miscare".

 

Deci, Nightwolf, despre care urme este vorba aici?

Editat de droom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S: DA!! Accidentul fara cioburi, plastice etc. in cazul a 2 vehicole nu este accident. Te documentezi cu putina lege fizica (aia din clasa a 9a parca) si ai sa vezi ca nu exista accident RUTIER intre 2 auto, auto si moto, moto si moto in care sa nu ramana dupa impact cioburi, fragmente de plastic, particole de vopsea pe partea carosabila. Dar de ce imi racesc eu gura cu tine care pui astfel de intrebari fara sa ai habar de ceva???

 

prin acel etc. pe care l-am pus dupa cioburi, plastic se intelege si ALTE urme: abraziune, dinamice pneu, tarare si din nou ETC. Nu exista accident fara urme :alcy:

 

Pai, pata aia mare de ulei nu e urma de accident ?

 

deci accident a fost sigur si mai e ceva ca politia cand a venit mi-a facut poze la oglinda dreapta care e zgariata pe exterior si mi-a zis ca e veche zgarietura si ca nu apare nimic pe motor.eu dupa cate imi aduc aminte matizul e mic si motorul vine cam cu oglinda in dreptul geamului /oglinzii lui si din cate am vazut eu ca atunci cand a plecat avea geamul intreg deci....o avea urme?

 

Daca spui ca i-ai atins geamul cu oglinda, ai toate sansele ca ala sa nu aiba niciun semn pe masina, probabil de aia a si plecat ...

Editat de Xian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... iar din urma aia de zgariere, parerea mea, e ca acolo daca exista impact se gaseau niste cioburi de la matiz plastice etc. Din pacate s-au gasit doar de la tine.

...

Pe mine m-a lovit odata un bou cu Matiz de firma cu oglinda in cot de m-a "convins" sa intru intre penultima si ultima masina care vroiau sa faca stanga, nu dupa ultima cum intentionam eu (pe Nerva Traian incercand sa fac stanga pe Unirii). Am avut mare noroc ca nu am nimerit direct intr-o masina, dar ghici ce urme mi-au ramas pe cotul de la scut (de enduro, ca era vara) sau la ala pe oglinda? Asta era sau nu accident daca eu ma infigeam intr-un fund de masina? Si daca nu mi-a rupt cotul eram desigur eu vinovat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia nu ar misca nici un deget sa il prinda pe ala cu masina. Mai rau e ca nici macar nu se sinchisesc cei de la rutiera de chestia asta.

 

cam adevarata treaba, nu stiu daca neaparat pe cazul asta, dar in general cam asa e... mai ales daca ai casco ii cam doare in brisca pe agenti chiar daca sunt martori, camere sau posibilitati de identificare... si faza cu pata de ulei si anuntatul, sincer, bazat pe experiente precedente cred ca tot apuca sa se curete de la natura pana sa faca politia ceva... @nightwolf cred ca uneori supraestimezi colegii, sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam adevarata treaba, nu stiu daca neaparat pe cazul asta, dar in general cam asa e... mai ales daca ai casco ii cam doare in brisca pe agenti chiar daca sunt martori, camere sau posibilitati de identificare... si faza cu pata de ulei si anuntatul, sincer, bazat pe experiente precedente cred ca tot apuca sa se curete de la natura pana sa faca politia ceva... @nightwolf cred ca uneori supraestimezi colegii, sincer.

deci cand am ajuns la spital au venit cei care au masurat si le-am spus ca am fost acolo si acolo ca sa declar accidentul si ca ultima oara am fost la udriste si mi-a zis ca nu are ce sa imi faca...si m-au intrebat cine era si le-am spus ca nu am retinut numele dar era un domn cu...(descrierea lui) si si-au dat seama de cine vb si au inceput sa zambeasca un pic adica ca ar fi gresit ca m-a trimis la spital in loc sa actioneze el.....ceva de genu ca nu avea chef de mine si a zis decat sa fac eu ceva mai bine dute la spital si cheama aia pe cineva si au aia grija de tine....deci ce sa zic in legatura cu colegii lui nightwolf poate unii chiar isi fac treaba dar din cauza celorlalti care nu isi fac treaba cum trebuie sunt toti bagati in aceasi oala,ca de ex muncitorii de la drumuri,unul sapa si 3 se uita la el,deci no comment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa deci tu esti individul care a cazut pe Splai, a lasat o pata de ulei pe o suprafata de vreo 2m patrati fara sa o semnalizeze, de mi-am spart eu muschii masurand 9 masini tamponate in lant si una aproape cazuta in Dambovita din cauza asta... am vazut eu niste urme de zgariere acolo si am zis eu ca e un motociclist da` nu m-a crezut nimeni ... geniala treaba ... din pacate "Domn Capsuna" esti tu ca din atatea discutii pe faza "am cazut, sunt la spital imi face dosar" n-ai inteles nimic. Colegul care a venit la spital, intamplator chiar are cred ca peste 50.000 nu 40.000 km pe motor si intern si international, nu si-a facut decat meseria cum scrie la carte ... iar din urma aia de zgariere, parerea mea, e ca acolo daca exista impact se gaseau niste cioburi de la matiz plastice etc. Din pacate s-au gasit doar de la tine. Si nu s-a spalat zona aia decat pe la 12 noaptea dupa ce s-a blocat Splaiul pentru ca CINEVA nu a binevoit sa sune la 112 sa anunte ca a improscat cu ulei toata banda 3 ....

 

FELICITARI!! TINE-O TOT ASA!!!

 

 

mah Nea Capsuna...

in primul rand la accidente usoare moto-conserva daca nu ai "norocul" sa il lovesti pe conservar intr-o zona de unde sar plastice sa stii ca numai de la moto gasesti cioburi si resturi (tabla de regula nu se "ciobeste" si daca vopseaua e data bine nici macar aia nu sare..)

crede-ma ca acu vreo 7 ani am facut dacia proprie varza dupa ce m-a lovit un camion care nu a accordat prioritate si mi-a zdrobit toata partea dreapta (partea stanga am facut-o varza dupa ce masina s-a oprit intr-un stalp)...politistul a fost socat ca nu a gasit nici o urma din masina mea la locul accidentului...deci vezi ca se poate :bow:

 

in al doilea rand in tarile civilizate organele de politie sunt mai destupate si nu e fiecare cu aia a masii...sunt sigur ca victima a spus la politie ce a patit...cred ca nu trebuia sa fii un geniu sa iti dai seama ca a curs ulei la locul accidentului si sa informezi rapid colegii de la alte institutii care se ocupa de probleme de tipul asta...crede-ma ca m-am lovit de n ori de indiferenta politiei chiar pt niste lucruri de care ei erau direct responsabili...

 

nu cunosc victima si despre tine aveam o parere mult mai buna inainte sa dai cu "bata in balta" in postul anterior

si crede-ma ca nu sunt genul care dupa ce e batjorit de politie ca multi altii sa isi bage ce are mai scump si sa se apuce sa incalce legile...eu inca sper sa ne apropiem toti incet incet de un stat civilizat si sa o lasam si noi mai moale cu prostiile in trafic si in acelasi timp sa dispara anumite "scursuri" din cadrul politiei (care cu parere de rau ti-o spun sunt inca in nr destul de mare)...

 

asfalt uscat :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman in continuare siderat de fiecare data cand citesc pe forum de deschiderea urmaririi penale in cazul auto vatamarii in accident. Daca mi se intampla asa ceva , doamne fereste , si sunt constient ca nu mai scap de birocratia idioata specifica romanicii , o sa declar in sus si in jos ca am incercat sa ma sinucid cu ajutorul altui participant la trafic. Acesta din urma a incercat sa-mi inlesneasca demersul si prin urmare se incadreaza la C. pen., art. 174, art. 175 alin. (1) lit. c), art. 179

Potrivit art. 179 C. pen., latura obiectiva a infractiunii consta in fapta de a determina sau de a inlesni sinuciderea unei persoane, daca sinuciderea sau incercarea de sinucidere a avut loc.

Si dupa asta incep sa ma distrez pe la tribunal si pe la politie ca si asa am timp berechet la dispozitie :alcy: :bow:

Daca ramane si ulei pe drum cu atat mai bine. Sun la ambulanta si cand apar baietii o sa ma gasesca patinand prim mazga in incercarea de a-mi rupe un picior. Trebuie sa invatam sa ne amuzam pe cat putem de Romania si de legislatia asta a la Kafka. Altfel murim de nervi.

 

Succes din nou victimei. Sper sincer ca autoritatile sa-l gaseasca pe amicul cu matiz si sa-l condamne la puscarie pentru ticalosia asta. Gravitatea ranilor (in cazul de fata o julitura) este o tehnicalitate. Nu trebuie sa murim pe drumuri ca sa fim bagati in seama.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar asta cu auto-vatamarea e una dintre cele mai cretine inventii ale sinistrilor care fac legile. Poate e cineva in masura sa ne raspunda: exista si prin alte tari reglementari asemanatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am avut noi accident s-a desfacut capacul pe unde se baga uleiul...ala de are filet .evident ca inceput sa curga uleiul.buun...vine ambulanta vine si politia si in loc sa ia o creta sa faca semn unde era motorul sau sa vina repede criminalistii sa faca masuratori...l-au lasat acolo sa curga din el...mai mult de o jumatate de ora si nu l-au lasat pe sotul meu sa il ridice. n-am zis sa-l mute dar sa faca naibii poze, semne , masuratori etc.

si acum serios....cine trebuia sa curete?

nu sunt de acord cu generalizarile dar cred ca unii nu isi fac bine treaba.

eu inca fac recuperare pt picior dupa atatea luni de la accident si politaiul spune asigurarii ca eu n-am avut decat 3 vanatai si ca nu a fost mare lucru? sa mai zic ca asistentii de pe ambulanta nu au reusit sa-mi puna o perfuzie ca lumea? ii spun doctorului ca nu simt aproape nimic pe o suprafata de 4 cm si el zice:"ca nu e nimic ca poate asa era dinainte".

daca era grav ...acolo crapam....clar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ai vazut moartea cu ochii, te dezmeticesti un pic, lasi dreacu' sangele sa-ti curga, si scoti repede triunghiul de sub sa ca sa semnalizezi pata de ulei dupa care scoti si carpa de sub carena si te apuci sa speli pata de ulei cu apa din Dambovita(cum face A.D.P.-ul).! Cand ai terminat toate astea, iti iei catrafusele si le stivuiesti pe trotuar, dupa care suni la 112. Daca esti 'fraier' si nu vezi nr. aluia de la masina in timp ce te intinzi pe asfalt..asta e ! politia se pisha pe comotia ta si pe belitura din genunchi ! Degeaba ai baia sparta si oglinda fututa daca nu sunt urme de cioburi pe jos.

Nea wolfie! HAI LAS_O DRACU !!! Da cu cioburile alea, si cu resturile de spiolere de zac 5 zile in urma unui acc intre conserve cum ramane?...aaaa peste alea poa sa treaca masinile fara probleme..dar mobrele pot?..pe cand la pete de ulei si conservele sunt vizate, NU?

Tre sa il gaseasca pe ala cu Matizu si sa-l puna sa spele cu sireturile de la shlapi 2 galeti de ulei si sa plateasca toate daunele pe care le-a provocat. Dar asta dureaza si e bataie de cap pt militie. Mai bine te imbarliga sa te lasi pagubas-ca nu ai nr lu ala, ca nu ai cioburi, :alcy: :bow: ca poate ai cazut singur, ca dureaza....parca nu stiti toti !

 

Du-te frate si fa scandal, nu are cum sa nu il gaseasca pe jegos, daca iti amputau un picior(doamne fereste)in urma accidentului cum era? Asta e caz penal pt. vatamare corporala si parasirea locului accidentului, sunt obligati sa inceapa urmarirea .

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...