Sari la conținut

Avem Voie Legal Prin Parcuri Sau Nu?


alias
 Share

Postări Recomandate

Avem voie sa mergem cu "mopedul" prin parcurile din Bucuresti sau nu? Am fost izgonit de cei de la BGS dintr-un parc si era sa iasa cu omor. Vreau sa stiu si eu daca exista baza legala sau nu si de ce mama lor ei au voie sa se dea cu ATV-urile prin parcuri, de placere, ca se distrau de mama mama si noi nu avem cu scuterele sau mopedele!? Stie cineva de vreo lege care interzice accesul scuterelor sau mopedelor prin parcuri. Daca poate cineva sa argumenteze intr-o baza legala ar fi OK! Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

legea bunului simt ar trebui sa-ti interzica sa circuli prin parcuri (daca prin parc intelegi aleile si spatiul lor verde, locuri de joaca,...)

apoi sunt indicatoare care interzic accesul bicicletelor (cu mopedul si scuterul, iarasi legea bunului simt ar trebui sa-ti interzica pt ca astea is mai mari decit bicicletele)

in rest .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea bunului simt ar trebui sa-ti interzica sa circuli prin parcuri (daca prin parc intelegi aleile si spatiul lor verde, locuri de joaca,...)

apoi sunt indicatoare care interzic accesul bicicletelor (cu mopedul si scuterul, iarasi legea bunului simt ar trebui sa-ti interzica pt ca astea is mai mari decit bicicletele)

in rest .....

 

Eu personal nu am vazut la nici o intrare in parc vreun semn care sa interzica accesul bicicletelor in parc. Ce-i drept am vazut Panou cu Accesul AUTO interzis!!! Auto nu moto!!!

 

Revin cu intrebarea, exista vreo baza legala sau nu, am voie cu scuterul in parcuri, sau nu, justificari cu link pe lege!!! Multumesc. Legea bunului simt nu se accepta, deoarece nu cred ca derajjez pe nimeni daca merg cu prietena mea cu scuterul pana la o bancuta si stam cuminti acolo. Nu am zis ca gonesc ca un descreierat prin parc!

 

 

ce cautai cu scuterul prin parc?? :lol: :lol: :crack:

 

Sal, cred ca am raspuns...

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: :blink: B)

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

In mod cert daca te a dat afara stia el ce stia.

Dincolo de aspectul legal, care este destul de clar asa cum ti s a raspuns, personal m am plimbat intr un parc ( daca i vb de BGS si ATV poate ca i acelasi ) si e deranjant sa ti baraie unul cu ORICE motor in cap in acel loc de relaxare.

Nemaivorbind de "briza marii " pe care o lasa in urma. , ce mai, miros de mici si bere cu CO98 + "floriol ".

Fara a te ofensa personal spatiul VERDE nu este pentru PLIMBARI MOTORIZATE ci pentru PIETONI .

Imi pare rau ca n am poza cu 4 scutere care mergeau "incet" prin acel parc ca sa fie mai plastica imaginea.

 

Din ce in ce mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

Dincolo de aspectul legal, care este destul de clar asa cum ti s a raspuns, ...

 

Salut, unde, poate mi-a scapat... Sa nu ma iei si tu cu legile bunului simt... Multumesc!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate iti raspund altfel:

 

sambata ne-am intalnit la arc cativa motoristi de pe acest forum cu un anume scop.

 

Era sa fim loviti de en-spe mii de ori de biciclisti care se cred la stunt-show.

 

Sa nu le rupi capul?

 

---

 

ONTOPIC:

 

merge Gheorghe cu fetita in parc. O tine de mana. Si vii tu cu scuterul pe alee pe langa ea. Sa nu iti rupa capul? Si pe buna dreptate! Daca alunecai si loveai un copil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar toate vulpile dau tarcoale dar niciuna nu ajunge la stuguri. Nu am zis ca mi se pare normal sa mergi cu scuterul prin parc, sau cu motorul, sau chiar cu bicicleta, cu toate ca am crescut facand asta. Sa vezi ce "enduro" bagam cu bicla' in Riviera (copil mic si fara minte)... Chiar nu exista nimeni care sa-mi poata justifica legal (printr-o lege care interzice asta) de ce nu este voie sa te dai cu scuterul, motocicleta, mopedul prin parcuri, dincolo de aspectele morale si cele care tin de bunul simt, pe care le inteleg, vreau sa vad baza legala, daca exista...

 

Sper sa nu fi ofensat pe nimeni la faza cu vulpile... B)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Chiar nu exista nimeni care sa-mi poata justifica legal (printr-o lege care interzice asta) de ce nu este voie sa te dai cu scuterul, motocicleta, mopedul prin parcuri, dincolo de aspectele morale si cele care tin de bunul simt, pe care le inteleg, vreau sa vad baza legala, daca exista...

 

 

Poi cauta la hotararile consiliului local. Ei stabilesc regulile astea.

 

Eu nu inteleg rostul topicului tau!

 

E ca si cum as zice: fratioare, e vreo lege care imi interzice sa urc cu un crocodil in autobuz? Legea spune de caini si acum probabil de gaini/rate/gaste (motive de aviara) dar nimic de crocodili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi cauta la hotararile consiliului local. Ei stabilesc regulile astea.

 

Eu nu inteleg rostul topicului tau!

 

E ca si cum as zice: fratioare, e vreo lege care imi interzice sa urc cu un crocodil in autobuz? Legea spune de caini si acum probabil de gaini/rate/gaste (motive de aviara) dar nimic de crocodili.

 

 

da cu mai maimuta , cu mai maimuta am voie in autobuz. B) :blink: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cu mai maimuta , cu mai maimuta am voie in autobuz. B) :blink: :lol:

La ce bun ? Gasesti deja destule inauntru.

 

In alta ordine de idei, se numeste "tulburarea ordinii si linistii publice" (din cate-mi aduc aminte in orice caz).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic : si eu ti-as rupe capu' daca te-as prinde cu scuteru in parc. Pe motiv ca ma intoxici cu fum, ca imi trezesti micutzul daca doarme ca trebuie ca eu sa stau stresat sa nu treaca vreun pusti idiot care sa il loveasca cu bicicleta sau cu motorishca.

 

Offtopic : cu 2 ani in urma un pusti idiot cu un moped mi-a lovit sotia care era cu bebelushul in brate, fix pe trotuar, in timp ce ea iesea din curte. Cand am auzit-o tipand si am vazut mopedul care nici macar nu oprea si spre ghinionul lui venea spre mine, l-am lovit pe (cuvant urat) cu piciorul in piept si l-am imprastiat pe strada. Daca nu ma oprea cineva probabil ca l-as fi omorat in bataie. Oricum o sa isi aminteasca toata viata bataia primita. Asta ca sa explice ontopicul.

 

 

Take care,

Remi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce bun ? Gasesti deja destule inauntru.

 

In alta ordine de idei, se numeste "tulburarea ordinii si linistii publice" (din cate-mi aduc aminte in orice caz).

 

Auzi da broastele de prin lacuri nu tulbura linistea publica?

Ziua in amiaza mare linistea cui o tulbur ca nici boschetarii nu dorm in parcuri la ora aia, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule (Alias) Goe!

 

Accesul autovehiculelor in parcuri este interzis prin lege. Mopedul tau este autovehicul si anume vehicul autopropulsat, asadar nu ai voie in parcuri. Asta ar fi legea... Ar mai fi cei 7 ani de acasa, pe care in mod evident nu ii ai, care ar trebui sa nu te lase sa intri in parcuri.

 

Parerea mea e ca trebuia sa iti iei amenda plus cauciucuri desumflate de la BGS (iar o bataie corectiva nu ar fi stricat). Eu asa as fi facut in locul lor.

 

Toate bune! B)

 

PS: STAY IN SCHOOL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Remix ii ok sotia? si copilu?

2. Nu mai sariti atata pe el. De acum inaine nu mai umbla prin parcuri si gata. La intrarea in parc o iei cu o mana pe prietena ta si cu alta ti scuteru si il duci frumos langa banca, evident cu motoru oprit. Presupun ca silvan are dreptate si nu ai voie sa intri cu autovehicule, dar cu motoru oprit nu se ia nimeni de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni hai sa nu ne mai dam atata cu parerea. Am intrebat pur si simplu daca exista baza legala (cu dovada, link la lege). Ce ma tot luati atata cu si eu ti-as rupe capul sau alias Goe, sau mai stiu eu ce. Eu nu v-am jignit pe voi cu nimik. Daca nu puteti mai mult asta e, dar e pacat sa aberam aici pe forum.

Pana una alta era sa iasa cu scandal si sa si-o ia cei 2 pusti de la BGS ca nu mi-a placut atitudinea lor. Dupa ce am scos scuterul din parc, mai exact l-am parcat la iesirea din parc, m-am intors la ei si era sa iasa urat de tot. Sunt un tip calm dar nu accept sa ma ia la fitze niste putoi, fie ei si de la BGS. Faptul ca mi-au vorbit urat m-a deranjat. Nestiind daca exista vreo lege care sa reglementeze accesul cu scutere sau mopeduri sau motoare sau biciclete prin parcuri, am pus o intrebare, doar atat. Eu din cauza ca a tipat la mine si mi-a vorbit urat mi-am iesit din pepeni. Pentru cei care nu inteleg, eram pe o bancuta, aproape de iesirea din parc, scuterul parcat langa, fara copii prin jur, etc. Nu mergeam ca disperatul in blana prin parc sau faze de genul asta. Pur si simplu scuterul era oprit din toate punctele de vedere.

 

Toata lumea isi da cu parerea insa nici unul nu este in stare sa imi dea si mie un link catre legea cu pricina, care ar interzice accesul mopedelor prin parcuri. Daca vrei sa ma contrazici, cu toate ca eu nu am afirmat nimik, pur si simplu am pus o intrebare, dar totusi daca vrei tu sa ma contrazici, nu faci decat sa fi inca unul care nu au citit topicul... Daca vi cu legea in link e ok, daca nu, esti doar un altul care isi da si el cu parerea, dar pe a carui afirmatie nu pot pune nici o baza.

 

Domnule Silvan. Iti doresc multi km pe asfalt uscat si fara incidente, acelasi lucru pe care il doresc tuturor. Sincer m-ai dezamagit, eu nu te-am luat la misto sau faze de genul asta, oricum iti multumesc pentu faptul ca ti-ai dat si tu cu parerea, daca poti sa-mi arati o lege explicita care sa interzica accesul mopedelor sau scuterelor in parcuri, te rog frumos sa nu te sfiesti sa o faci. Pana atunci eu voi continua sa va salut pe toti, chiar daca aveti motociclete sau nu, chiar daca sunt negre sau nu, chiar daca m-ati luat la misto sau nu, de ce pentru ca pot mai mult!

 

Remyx, poate ne intalnim sa ciomagim toti biciclistii si scuteristii din parcuri. Sper ca sotia si bebe sunt OK, dar nu cred ca asa se va schimba situatia, parerea mea! Mergi linistit pe strada si se suie un camion pe tine, asa fara nici o treaba, ce facem omoram in bataie, sau le rupem gatul tuturor soferilor de camion? Din cate am inteles, era pe trotuar. Ce mama lui cauta ala cu mopedul pe trotuar??? Hmmm..... B)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: :lol:

 

, iar pentru noi, atunci cand suntem pietoni :blink:

 

1. Remix ii ok sotia? si copilu?

2. Nu mai sariti atata pe el. De acum inaine nu mai umbla prin parcuri si gata. La intrarea in parc o iei cu o mana pe prietena ta si cu alta ti scuteru si il duci frumos langa banca, evident cu motoru oprit. Presupun ca silvan are dreptate si nu ai voie sa intri cu autovehicule, dar cu motoru oprit nu se ia nimeni de tine.

 

Asa cum am mai zis scuterul era oprit. Nici macar nu eram pe el...

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intreaba Alias si ce se apuca unii sa povesteasca. Despre cum a batut el pa unu care i-a speriat sotia. sau ce ar face el daca se intalneste cu un scuterist in parc, sau cum a mancat lupu pe scufita rosie.

 

Daca nu sunteti in stare sa raspundeti la intrebare o sa propun sa se faca o rubrica Povestiri din copilarie sau Aberatii personale special pentru voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine la parc (moghioros) scrie clar ca autovehicuclele nu au voie (nici cainii, nici bicicletele, nu ai voie sa faci baie) deci pare a fi clar pt toti. daca vrea cineva legea, sa o caute. mai clar de atita nu vad ce ar putea sa scrie pe un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 195. Se interzice conducatorilor vehiculelor prevazute la art.194:

...

j) sa circule pe trotuare ori pe aleile din parcuri sau gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor;

 

 

Art. 194. (1) Bicicletele si, respectiv, ciclomotoarele trebuie sa fie conduse pe drumul public numai pe un singur rand.

(2) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista.

(3) Copiii care nu au implinit varsta de 14 ani pot conduce biciclete numai pe drumurile cu circulatie redusa.

(4) Persoana care conduce ciclomotoare pe drumurile publice trebuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti.

(5) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

 

 

Amendament 1: consiliile locale pot hotari interzicerea accesului vehiculelor mai sus mentionate (semnul interzi biciclete/ciclomotoare). Iti spun sigur ca in cismigiu nu e voie cu biciclete si a fost o perioada in care nici in herastrau nu era voie.

Amendament 2: legea bunului simt

Amendament 3: nu am gasit o lege ce interzice circulatia AUTOvehiculelor in parcuri/trotuare etc dar sigur exista. Este motivul pentru care nu ai sa vezi semafoare in parcuri si nici semne de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă e semn nu mai e nevoie de lege, e suficient de clar. Dacă nu e semn ce faci? Din câte Âştiu tot ce nu e interzis e permis în legislația modernă. Dacă există o hotărâre de Consiliu Local Âşi nu e menționat nimic la intrarea în parc (semn, anunț, ceva) e vina autorităților locale. Poate în alte țări e permis Âşi vine un turist, intră în parc cu vaca Âşi ia amendă. De ce, că nu a citit toată legislația posibilă pe ultimii 50 de ani? Să văd vitejii noÂştri cu o sticlă de bere în pungă transparentă în Arabia Saudită, că legea bunului simț după care trăim noi nu are nici un efect acolo.

 

ÂŞi mi se pare normal că omul a vrut să afle cum e situația din punct de vedere legal, nu a întrebat nimic de legea bunului simț (probabil o Âştia deja) Âşi sare haita de ... pe el. Dacă întreba dacă ai voie să mergi cu copilul de mână pe trotuar deja îmi imaginez poveÂştile cu pedofili ale vitejilor de mai sus B) Halal națiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a întrebat nimic de legea bunului simț (probabil o Âştia deja) Âşi sare haita de ... pe el.

 

poate nu am inteles eu, sau l-au dat afara din parc pentru ca era calare pe armasar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc de haita de pe forum care a sărit pe el pentru că a întrebat ceva. Se pare că în parc era cu scuterul parcat (oprit), dar e irelevant: nu trebuie să mergi cu scuterul în parc ca să poți pune o întrebare Âşi să ți se răspundă decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmmm fratilor am citit aici si nu pot sa ma abtin sa nu postez, foarte bine ii rupi capu la unu dar totusi e vatamare corporala si se poate pedepsi destul de grav, ce naiba sariti asa ca arsi ? omul a vrut pur si simplu sa stie ceva despre lege nu sa se suie pe nevestele voastre cu scuteru sau altceva !eu zic sa isi vada de treaba lui cel care a postat chestia aia sau sa se duca sa faca un control la psihiatru, ii inteleg grija despre sotie si despre copil dar cred nu era modul cel mai eficient de a reactiona la momentul potrivit, daca cel care era pe moped cadea si dadea cu capul de asfalt (in caz in care nu avea casca) ? mai ganditi-va inainte sa actionati ca tarzan in jungla .... atat am avut de spus sper sa nu supere pe nimeni postul meu... asfalt uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...