Sari la conținut

Accident moto-pieton Pta. 1 mai


DarkRyder
 Share

Postări Recomandate

... Moldovane te rog eu inchide topicul.

Politica pe aici e sa nu se inchida topicuri ci sa le lasam sa moara de varsta si plictiseala.

 

In principiu asa eu am retinut ca statisticile pe anul trecut spuneau ca in accidente pe 2 roti vesus 4 roti de obicei cei pe 2 roti sunt mai rar de vina (ceva de genul 52% la mopede si 56% la motociclete), dar oricum ingrozitor de prost fata de statele unde se vinde mai bine sapunul (75-80% pentru moto de orice fel).

Ca sa nu mai spunem ca legea la noi e cretina si nu se tine prea mult cont de cauza principala a accidentului, asa ca daca un bolnav la cap merge pe motor prin localitate cu 300km/h si un amarat cu Dacia de tip junghi isi inchipuie ca are timp sa iasa in intersectie si daca motocicleta plezneste rabla, de vina tipic e soferul care n-a apucat sa dea prioritate si nu nebunul care tocmai incerca sa decoleze pe orbita, asa ca probabil statisticile de la noi sunt si mai dubioase ca la altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Esti putin dus cu pluta prietene. Inseamna ca tu nu sti sa faci diferenta intre o concluzie definitiva si una relativa. Iti recomand calduros atunci sa pui mana pe carte ca 7 clase cred ca ai tu nu eu. Exista un proverb care zice "daca taceai filosof ramaneai". Iar profesoara ta din clasa a 7a inseamna ca habar nu avea sa faca o analiza dpdv semantic al unui text daca v-a spus sa nu incepeti nicio discutie cu o concluzie. Dar atata timp cat tu nu sti sa faci diferenta intre relativ si definitiv ce pretentii sa mai ai ...

 

P.S.: Incep sa fiu din ce in ce mai scarbit de anumte personaje de aici ... bine ca a iesti Basescu poate se mai curta tara asta de prosti (desi nu cred!). Moldovane te rog eu inchide topicul.

 

Esti din filmul ''Garcea si oltenii''?, atunci vezi ca ai uitat sa pui o virgula si sa reinventezi clasificarea concluziilor...

Ai prins vreun infractor, domnu' Garcea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram la spitalul ELIAS cand a venit acolo si pietonul accidentat...avea un picior rupt,dinti rupti..si cateva julituri...dar era bine...era constient;)

 

e bine totusi ca era constient cand a ajuns la spital , doar ca a fost inconstient cand a traversat pe ROSU ....

Sunt curios cine repara motocicleta baiatului...dar nah , asa e tara noastra.Probabil RCA_ul lui il va despagubi si apoi o sa umble dupa pieton sa recupereze banii?dar daca pe PV de accident nu era trecut vinovat nicicare???poate e cineva sa ne (ma) lamureasca un pic.

 

altfel, ca de obicei , plecam de la o discutie si ajungem la frustrari si rafuieli personale (a se vedea deasemenea muuuuuulte topicuri din sectiunea accidente si nu numai).Diferenta insa cred ca o fac persoanele la care nu conteaza carosabilul , vremea,viteza,ploaia,mazga de pe sosea...si de ce????

Simplu :

PENTRU CA SCRIU PUR SI SIMPLU, DE PE O TASTATURA. SI CAM ATAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA-ul pietonului il va despagubi pe motorist? Hai ca e tare. Totusi ar fi o idee buna sa oblige si pietonii sa-si faca RCA, ca doar sunt si ei participanti la trafic, sau cel putin asa reiese daca studiezi accidentele, multi vinovati erau pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA-ul pietonului il va despagubi pe motorist? Hai ca e tare. Totusi ar fi o idee buna sa oblige si pietonii sa-si faca RCA, ca doar sunt si ei participanti la trafic, sau cel putin asa reiese daca studiezi accidentele, multi vinovati erau pietoni.

Probabil am editat eu gresit.Vroiam sa zic ca RCA-ul lui(adica al motoristului) il va despagubi , apoi va umbla sa recupereze de la pieton banii respectivi.

Departe de ideea RCA la pietoni , cu toate ca....daca stam sa ne gandim , sunt si ei in trafic, dar cred ca prea ar complica lucrurile...cred,zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care inca nu stiu ce este un RCA, cateva lamuriri:

- Asigurarea de Raspundere Civila Auto care e pe numele tau si pe care ar trebui sa o aiba orice autovehicul care circula pe drumurile publice il despagubeste pe cel PE CARE il lovesti tu din vina ta.

- Asigurarea TA de Raspundere Civila Auto NU te despagubeste PE TINE niciodata, indiferent cine e vinovat.

 

RCA este o asigurare de raspundere fata de ALTCINEVA.

 

Deci in cazul de fata, motoristul NU va primi bani de la RCA-ul sau. Daca are CASCO isi va repara moto pe CASCO, urmand ca firma de asigurari sa dea in judecata pietonul si sa il execute pentru banii platiti pt reparatie. Dar CASCO la moto mai rar, asa ca singura solutie va fi ca motociclistul sa il dea in judecata personal pe cel vinovat de accident si sa isi recupereze banii de la el. La Pastele Cailor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA-ul pietonului il va despagubi pe motorist? Hai ca e tare. Totusi ar fi o idee buna sa oblige si pietonii sa-si faca RCA, ca doar sunt si ei participanti la trafic, sau cel putin asa reiese daca studiezi accidentele, multi vinovati erau pietoni.

Asigurari de gen exista in occident, acopera si daca rasturn din greseala televizor LCD peste vaza Ming la tine acasa, daca dau cu bicla in motorul tau, samd, un fel de raspundere generala. Am cautat asa ceva cand m-am mutat in Romania dar am gasit numai reactii gen :angry: de as fi eu nebun :( . Poate exista acuma asa ceva si pe piata Romaneasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti din filmul ''Garcea si oltenii''?, atunci vezi ca ai uitat sa pui o virgula si sa reinventezi clasificarea concluziilor...

Ai prins vreun infractor, domnu' Garcea?

 

In momentul in care eu prindeam infractori (gen urmariti generali, locali) tu inca te uitai la tv si faceai misto ( ca si acum) de Politia Romana. Probabil ca faci parte din categoria aia scarboasa de oameni care doresc sa vada la TV numai politisti prinsi, inchisi, omorati etc. Eu spun sa nu te mai chinui sa ma ataci aiurea deoarece cu personaje ca tine am tangente zilnice si sincer am devenit imun la prostia care o debiteaza. Plus de alta ca umpli topicul cu tampenii. Cat despre "a uita" reinventarea clasificarii concluziilor cred totusi ca ar mai trebui sa treci pe la scoala din mai multe puncte de vedere ...

 

EOF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurari de gen exista in occident, acopera si daca rasturn din greseala televizor LCD peste vaza Ming la tine acasa, daca dau cu bicla in motorul tau, samd, un fel de raspundere generala. Am cautat asa ceva cand m-am mutat in Romania dar am gasit numai reactii gen :angry: de as fi eu nebun :( . Poate exista acuma asa ceva si pe piata Romaneasca?

 

Nu. Inca.

 

Există și în România. Se numește asigurare de răspundere civilă față de terți, numai că nu am auzit de nimeni care să-și fi făcut o astfel de asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nightwolf..stii ceva de accidentul de aseara din pipera (zona mobexpert) ?

 

Daca e in zona mobexpert pe Sos. Pipera e in sectorul 2 si mi-ar trebui un oarecare interval de timp. Daca e pe partea de Pipera-Tunari e in ilfov si atunci sansele sunt minime. Din cate stiu eu aseara in intervalul 16-24 nu a avut pe raza Buc niciun acc moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sos. Pipera,pana sa faci stanga spre zona comerciala Baneasa.

moto albastru cu alb...pilotul..hmm..cica spectatorii erau deja resemnati..la fel si masina de politie de la 100 m distanta.

lasa frate omul in pace sa se culce linistit cand vine de la serviciu...daca ai fost la locul accidentului de ce nu te-ai interesat personal? il trimiti pe altul sa vada sange pe jos? devine prea morbid topicul,sau nu suport eu atatea accidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa frate omul in pace sa se culce linistit cand vine de la serviciu...daca ai fost la locul accidentului de ce nu te-ai interesat personal? il trimiti pe altul sa vada sange pe jos? devine prea morbid topicul,sau nu suport eu atatea accidente...

culca-te tu linistit,avocatule.

 

personal m-am interesat ..la nightwolf.. :scratch:..pt ca cine mi-a zis de accident nu avea cum sa-mi spuna de cauza accidentului.Intelegi sper ca ma interesa cauza,nu detalii picante si sangeroase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sos. Pipera,pana sa faci stanga spre zona comerciala Baneasa.

moto albastru cu alb...pilotul..hmm..cica spectatorii erau deja resemnati..la fel si masina de politie de la 100 m distanta.

 

Sos. Pipera pana sa faci stanga spre Baneasa???? Pai atunci inseamna ca e in satuc petrecut accidentul, iar "stanga" ta inseamna Erou Iancu Nicolae deci nu stiu nimic acolo pentru ca e Ilfov si daca nu e cu mortaciune nu se comunica ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sos. Pipera pana sa faci stanga spre Baneasa???? Pai atunci inseamna ca e in satuc petrecut accidentul, iar "stanga" ta inseamna Erou Iancu Nicolae deci nu stiu nimic acolo pentru ca e Ilfov si daca nu e cu mortaciune nu se comunica ....

multam!..deci e de bine,daca nu s-a comunicat. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
e bine totusi ca era constient cand a ajuns la spital , doar ca a fost inconstient cand a traversat pe ROSU ....

Sunt curios cine repara motocicleta baiatului...dar nah , asa e tara noastra.Probabil RCA_ul lui il va despagubi si apoi o sa umble dupa pieton sa recupereze banii?dar daca pe PV de accident nu era trecut vinovat nicicare???poate e cineva sa ne (ma) lamureasca un pic.

 

altfel, ca de obicei , plecam de la o discutie si ajungem la frustrari si rafuieli personale (a se vedea deasemenea muuuuuulte topicuri din sectiunea accidente si nu numai).Diferenta insa cred ca o fac persoanele la care nu conteaza carosabilul , vremea,viteza,ploaia,mazga de pe sosea...si de ce????

Simplu :

PENTRU CA SCRIU PUR SI SIMPLU, DE PE O TASTATURA. SI CAM ATAT.

 

Sunt mototciclistul implicat in accident la 1Mai. Politia in urma "vizionarii casetei" a tras concluzia ca semaforul a fost "intarziat" drept pentru care nimeni nu a fost vinovat. Totusi am o furca stramba, un far spart, ceasuri sparte + casca. Daunele mele in total se duc cam la 400-500 EUR. In schimb un picior rupt inseamna zile de spitalizare si incapacitate de munca, iar dinti rupti pot fi de la 100 la 1000 EUR. Nu cred ca va mai traversa pe alta culoare decat verde....sper...pentru ca daca nu-l loveam eu, cel din spatele meu din masina il imprastia pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mototciclistul implicat in accident la 1Mai. Politia in urma "vizionarii casetei" a tras concluzia ca semaforul a fost "intarziat" drept pentru care nimeni nu a fost vinovat. Totusi am o furca stramba, un far spart, ceasuri sparte + casca. Daunele mele in total se duc cam la 400-500 EUR. In schimb un picior rupt inseamna zile de spitalizare si incapacitate de munca, iar dinti rupti pot fi de la 100 la 1000 EUR. Nu cred ca va mai traversa pe alta culoare decat verde....sper...pentru ca daca nu-l loveam eu, cel din spatele meu din masina il imprastia pe sosea.

mda...bine ca l-ai lovit tu,a avut mare noroc cu tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mototciclistul implicat in accident la 1Mai. Politia in urma "vizionarii casetei" a tras concluzia ca semaforul a fost "intarziat" drept pentru care nimeni nu a fost vinovat. Totusi am o furca stramba, un far spart, ceasuri sparte + casca. Daunele mele in total se duc cam la 400-500 EUR. In schimb un picior rupt inseamna zile de spitalizare si incapacitate de munca, iar dinti rupti pot fi de la 100 la 1000 EUR. Nu cred ca va mai traversa pe alta culoare decat verde....sper...pentru ca daca nu-l loveam eu, cel din spatele meu din masina il imprastia pe sosea.

poate era mai bine sa il eviti tu si sa il imprastie ala cu masina din spatele tau si mai mult ca sigur daca era sa fie impact cu o masina sigur ii faceau lui ala dosar.si acum de unde iti recuperezi banii?din buzunar?asfalt uscat si sarbatori fericite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ma sa-nteleg. Cum adica semaforul a fost "intarziat" ? Verdele tau, nu era corelat cu rosu pietonului ? Dc a existat o problema tehnica si exista o inregistrare a accidentului din care sa reiasa cele spuse de tine, atunci cineva trebuie sa fie sanctionat. Desi accidentul a fost destul de grav (picior rupt+dinti rupti+avarii moto), atunci datele problemei se traduc in Penal, iar cei care administreaza sistemul de semaforizare trebuie sa raspunda. Cine a facut afirmatia pe cazul tau : "nimeni nu este vinovat" s-a inselat.

Mesaj completat

* l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...