Sari la conținut

Treaba Suspecta


Postări Recomandate

am un suzuki dr 250 s....de ridicat ma ridic p-o roata, dar nu reusesc sa merg

sugestii??

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a pus o intrebare, si nu cred ca a intrebat la misto.

Cu dereul ala probabil ca te ridici doar cu a-ntaia si cu ajutorul ambreiajului.Incearca sa schimbi a doua cand esti pe-o roata si sa o tii din acceleratie, cu cat ai mai multa viteza, cu atat e mai stabila.Daca nu poti, e un pic mai greu pt. ca la a-ntaia trebuie sa o tii in echilibru, in acea pozitie in care ai impresia ca te dai pe spate.

bafta, e misto senzatia, chiar si aia cand te dai peste cap ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar au fost naspa raspunsurile voastre de mai devreme. omu chiar a zis-o serios, daca voi nu vreti sa mergeti pe o roata(mai degraba nu stiti), treaba voastra...

 

Acum, daca reusesc eu cu o yamaha xt de 125 sa merg mai mult de 15 m tre sa reusesti si tu. in primu rand te dai pe mijlocu sheii si dupaia dai drumu brusc la ambreiaj si cu timpu te obisnuiesti sa te mentii sus iar la un moment-dat (cum a zis si cata M) tre sa o mentii pe punctu in care ai senzatia ca te lasi pe spate, o mai lasi, o mai turezi, iar o lasi, si tot asha si te duci.... Cu schimbatu in a 2-a nu m-as risca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) poate imi da si mie o explicatie cum se practica mersul pe roata....mai exact ridicare....proprietarul de la care am luat eu moto zicea ca LC4 asta a meu are nu stiu ce pinion si se ridicain I,II,III...cum se face...pana acum nu am riscat dar acuma sunt dipus...beton subiect!!! :P

 

 

:lol: KTM :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La DR-ul meu de 350 "manualul" zice: treapta a IIa turatie 4000 acceleratie si tras un pic de ghidon.

Ma gandesc ca la al tau ar trebui sa fie cam la fel.

 

In practica nu am reusit (nici n-am incercat) decat plecari de pe loc pe o roata cind mi s-a rupt cablul de ambreiaj.

 

PS. Zona necirculata si echipament full + buget de reparat plasticele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La DR-ul meu de 350 "manualul" zice: treapta a IIa turatie 4000 acceleratie si tras un pic de ghidon.

Ma gandesc ca la al tau ar trebui sa fie cam la fel.

 

In practica nu am reusit (nici n-am incercat) decat plecari de pe loc pe o roata cind mi s-a rupt cablul de ambreiaj.

 

PS. Zona necirculata si echipament full + buget de reparat plasticele ...

;) ...chestia cu zona necirculata si echipament full+buget de reparat plastice :P ... :lol:

dar totusi...unde-s maestrii forumului care vin cu cele mai bune sfaturi? :P ii asteptam... :ok: .... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[/color]

;) ...chestia cu zona necirculata si echipament full+buget de reparat plastice :rose: ... :lol:

dar totusi...unde-s maestrii forumului care vin cu cele mai bune sfaturi? :rose: ii asteptam... :P .... :rose:

 

 

 

Va multumesc, dragi enduristi, pt seriozitatea din primele 3-4 post-uri....sunteti niste draguti :ok:

 

Maestrii forumului? il tot astept pe Soso si nu prea se arata. S-asa, nu cred ca o sa incerc prea repede sfaturile voastre...sunt cam :P . Nu pot sa merg pe jos sau cu masina....decat cu motorul in picioare :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestrii forumului? il tot astept pe Soso si nu prea se arata. S-asa, nu cred ca o sa incerc prea repede sfaturile voastre...sunt cam ;) . Nu pot sa merg pe jos sau cu masina....decat cu motorul in picioare :lol:

Nu e ! astia e invidiosi si nu vrea sa mearga si altii ca ei pe-o roata! Tot singur inveti ! Te dai si tu pana te prinzi de figura mai cazi mai o nimeresti . Chestia cea mai buna e sa fii in a-II-a turezi tare reduci brusc si apoi dai gaz din nou si concomitent tragi de ghidon la un motor de cc mica cam asta ar fi restul este echilibru.

Succes!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW

Daca vrei lectii de mers pe o roata

Du-te la Dragonu

Ca daca nu mi-a "testat" DR-ul inainte si dupa reparatie pe o roata de se speriase toata strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestrii forumului? il tot astept pe Soso si nu prea se arata. S-asa, nu cred ca o sa incerc prea repede sfaturile voastre...sunt cam ;) . Nu pot sa merg pe jos sau cu masina....decat cu motorul in picioare :lol:

 

Soso face enduro nu circ.

Eu zic sa cauti prin alte parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu dereul ala probabil ca te ridici doar cu a-ntaia si cu ajutorul ambreiajului.Incearca sa schimbi a doua cand esti pe-o roata si sa o tii din acceleratie, cu cat ai mai multa viteza, cu atat e mai stabila.Daca nu poti, e un pic mai greu pt. ca la a-ntaia trebuie sa o tii in echilibru, in acea pozitie in care ai impresia ca te dai pe spate.

bafta, e misto senzatia, chiar si aia cand te dai peste cap ;)

aici nu sunt chiar deacord cu cata m. eu zic ca daca schimbi a doua nu o sa mai ai suficienta putere pentru a-ti pestra echilibrul fatza-spate, decat dupa ce o sa fi meseriash si o sa ai o mana fina pe acceleratie si o sa stii punctul de echilibru. dar pana atunci te sfatuiesc sa incerci cu a-ntaia si cu piciorul pe frana. incearca sa te ridici brusc la turatie mica ca sa ai de unde sa dai gaz in caz ca cazi pe fatza, si daca ai dat prea mult pui frana ca sa nu pici pe spate. incearca sa combini aceste doua elemente (pe rand) si doar cat ai nevoie, fa-ti o mana fina pe acceleratie si schimba a doua :lol: aici intervine cata-m. oricum punctul de echilibru e mai sus de cat crezi.

Editat de Treijumate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@achile:fratie uite cam cum cred io ca ar trebui sa incerci pleci cu 1 de pe loc usor, tragi ambreajul, repede 2-3 sprituri (pt a ridica motorol in ture) si apoi in timp ce dai al treilea sprit dai drumul la ambreaj. la inceput o sa faci cateva ridicari scurte si o sa o pui jos. cam atat iti pot spune despre cum sa o ridici. motorul se afla in pozitia ''corecta'' cand nu mai vezi inainte din cauza bordului.

@xdarius: frati baga mana in gaz serios si cu tupeu si se ridica harabaia fara probleme.

 

 

eu unul nu stiu sa merg pe o roata sute de metri, o mai salt din cand in cand pe teren cand am de trecut peste vreun obstacol. sfatul meu ar fi sa va jucati de-a mersul pe-o roata pe pamant pana invatati cum sta treaba si ar fi bine sa va potoliti setea de adrenalina tot pe camp si nu pe sosea.

 

 

PS:FARA TRANTE NU SE POATE!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@achile:fratie uite cam cum cred io ca ar trebui sa incerci pleci cu 1 de pe loc usor, tragi ambreajul, repede 2-3 sprituri (pt a ridica motorol in ture) si apoi in timp ce dai al treilea sprit dai drumul la ambreaj. la inceput o sa faci cateva ridicari scurte si o sa o pui jos. cam atat iti pot spune despre cum sa o ridici. motorul se afla in pozitia ''corecta'' cand nu mai vezi inainte din cauza bordului.

@xdarius: frati baga mana in gaz serios si cu tupeu si se ridica harabaia fara probleme.

eu unul nu stiu sa merg pe o roata sute de metri, o mai salt din cand in cand pe teren cand am de trecut peste vreun obstacol. sfatul meu ar fi sa va jucati de-a mersul pe-o roata pe pamant pana invatati cum sta treaba si ar fi bine sa va potoliti setea de adrenalina tot pe camp si nu pe sosea.

PS:FARA TRANTE NU SE POATE!!!!

:ok: sa stii ca cel mai indicat ar fi sa te iei la tranta cu pamantul nu cu asfaltul...ii mai moale :P ...pe asfalt am cazut o sg data azi-iarna...si eram fara protectii intr-un costum de ski ;) (erau afara -15grade si am zis sa ies un pic ca-i asfaltul curat si nu-i urma de politie pe drum/// :lol: )...

cred ca dintre toate ,sfaturile tale au fost sau vor fi cele mai folositoare...ms :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...