Sari la conținut

BMW K1300R


lazar.iulian
 Share

Postări Recomandate

acum am vazut topicul, nu l-am citit tot dar sa il stapanesti sanatos. atentie surging nu inseamna oprirea motorului, ce ai tu se numeste "stalling" daca se opreste in mers in special la ture mici. asta e partial din mapping partial din faptul ca nu esti obisnuit cu ea. exista niste device-uri care remediaza prin pacalirea calculatorului, in esenta trucheaza informatia de temperatura si cea de la sonda lambda si in regimuri critice baga mai mult gaz. surging este cand desi tii acceleratia constanta pe la 3-4000 de ture motorul tinde sa o ia ba mai incet ba mai repede, era tipic boxerelor cu o singura bujie gen 1150r non dual spark. se rezolva in principiu prin imbogatirea amestecului, era tot de la mapping, ca sa tina emisiile jos si consumul la fel motorul era gatuit rau. de, chestii de injectie electronica, la carburatoare nu exista asa ceva.

 

 

Salut,

 

stalling e ce patesc eu. am discutat la bavaria si se pare ca a aparut un upgrade care rezolva problema cu mappingul. O sa il instalez la ei odata cu inceperea sezonului.

 

Mersi pentru explicatie, are sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un sfat..pomeneati mai sus de xenon..

Un lucru extrem de important, decit sa dati banii pe alte c.acaturi si brizbrizuri,manere si alte alea(estetice dealtfel) montati-va un kit xenon.

Treaba aia cu faruri cu lupa si spalator este povata de targ, autoleveling exista doar la auto.

Inainte sa spui ca te lasa rece urca-te pe un motor asemanator care are xenon si fa o comparatie.

Pe urma mai discutam..

Lasati prejudecatile si habarnistii de pe forum care-si dau cu parerea aiurea.

BMW are niste blocuri optice superbe, la care xenonul se potriveste perfect, rezultatul este o lumina de vis.

Un far reglat cu xenon imprastie o lumina superba.

Puneti o temperatura decenta(maxim 6000K) si va garantez ca o sa aveti alt motor.

Editat de maicarossia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat..pomeneati mai sus de xenon..

Un lucru extrem de important, decit sa dati banii pe alte c.acaturi si brizbrizuri,manere si alte alea(estetice dealtfel) montati-va un kit xenon.

Treaba aia cu faruri cu lupa si spalator este povata de targ, autoleveling exista doar la auto.

Inainte sa spui ca te lasa rece urca-te pe un motor asemanator care are xenon si fa o comparatie.

Pe urma mai discutam..

Lasati prejudecatile si habarnistii de pe forum care-si dau cu parerea aiurea.

BMW are niste blocuri optice superbe, la care xenonul se potriveste perfect, rezultatul este o lumina de vis.

Un far reglat cu xenon imprastie o lumina superba.

Puneti o temperatura decenta(maxim 6000K) si va garantez ca o sa aveti alt motor.

 

poate din punctul tau de vedere e diferenta pe motocicleta. La masina eu nu vad asa mare diferenta. Civic cu xenon, megane cu xenon, c'eed fara xenon. Pe toate nu mi se pare nicio diferenta in calitatea iluminatului. Nu am impresia ca observ mai repede obstacole sau ca as fi mai bine vazut in trafic. Fiecare cu parerea lui.

 

Cum adica o lumina superba (nu stiu daca e de admirat lumina in timp ce esti pe motor in trafic)? La ce te referi cand zici alt motor? Nu mi-o lua in nume de rau dar eu nu vad cum xenonul pe motocicleta mi-ar imbunatati calitatea "pilotatului". De asemenea nu ma intereseaza efectul de "wow" pe care il au ceilalti participanti la trafic pt ca vad la motociclist xenon. Nu intereseaza admiratia celor din jur. Maneta de ambreiaj "personalizata" dupa lungimea si forta mainii :love: mi se pare o investitie folositoare. Parerea mea, repet.

Editat de lazar.iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand montarea xenonului...Maxx a vazut cum se vede noaptea cu farurile mele. Acum am 6000K pe central, si 5000 pe proiectoare. Diferenta fata de halogenele originale - cu care oricum se vedea bine - este ENORMA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind am spus lumina superba m-am referit la calitatea ei si nu la felul in care cad in fund ceilalti cind te vad.Am crezut ca ai inteles..

..Nu spune nimeni sa ma crezi pe cuvant.

Dar un om inteligent asculta si discerne.

Inainte sa fii asa categoric fa ce ti-am spus:urca-te pe un K echipat cu xenon si dupa aia mergi cu al tau..o sa ai lacrimi in ochi dupa aia.

O sa uiti pe urma de manete Rizoma si alte rahaturi..sau oricum, o sa le iei dupa..xenon!

Cind(si daca)ai timp rasfoieste paginile astea si uita-te la poze..poate parerile colegilor te vor pune pe ganduri..

/index.php?...2138&st=440

Editat de maicarossia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind am spus lumina superba m-am referit la calitatea ei si nu la felul in care cad in fund ceilalti cind te vad.Am crezut ca ai inteles..

..Nu spune nimeni sa ma crezi pe cuvant.

Dar un om inteligent asculta si discerne.

Inainte sa fii asa categoric fa ce ti-am spus:urca-te pe un K echipat cu xenon si dupa aia mergi cu al tau..o sa ai lacrimi in ochi dupa aia.

O sa uiti pe urma de manete Rizoma si alte rahaturi..sau oricum, o sa le iei dupa..xenon!

Cind(si daca)ai timp rasfoieste paginile astea si uita-te la poze..poate parerile colegilor te vor pune pe ganduri..

/index.php?...2138&st=440

 

Am inteles punctul tau de vedere. Daca o sa am ocazia, la inceputul sezonului poate dau de un BMWist cu xenon pe K sa fac o comparatie. Nu sunt asa categoric cum par. Ce am vrut sa spun e ca la masini nu mi se pare asa mare diferenta. Mereu am insistat sa am xenon pe ele (mai mult pt ca e la moda) dar acum merg constant si cu una care nu are, cel putin in Bucuresti unde avem drumurile iluminate, nu mi se pare ... asa de categorica diferenta cum spui. Poate pe drumurile nationale sau prost iluminate e diferenta mai mare, nu am apucat sa testez inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca m-ai inteles :love: .

Daca mergi preponderent in oras normal ca nu ti se pare mare diferenta.

Dar afara este altceva.

Tu te raportezi la auto, dar faci o greseala din start.

Automobilele au DOUA blocuri optice si din plecare lumina furnizata este mai multa, diferenta nu mai este mare, dar ea exista oricum.

Dar la moto este altceva, mai ales in conditiile drumurilor noastre nemarcate, cu gropi, cu soferi neatenti care schimba directia fara sa se asigure, a avea lumini bune pe un motor este vital.

O lumina mai puternica, un far cu xenon reglat bine nu te poate scapa dintr-un accident atunci cind este sa fie, dar iti ofera o sansa mare in plus sa fii vazut sau sa vezi ce este pe drum in fata ta.

Daca te gandesti bine, o maneta sau un semnal Rizoma nu prea face acelasi lucru, nu?

Sanatate multa iti doresc, motocicleta este superba.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merita de pus xenon daca nu ai. vezi ca e recall pt stalling la 1300. se pare ca este si pt comanda semnalizarii si rezervoarele cu lichid de frana. au cam dat-o in gard cu 1300, toti se plang. au inlocuit niste lucruri care functionau bine la 1200 cu altele noi prost facute.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar GT si S. R nu este mentionat in comunicat. Sunt vizate exact 2019 bucati global.

 

 

Global? Eu am inteles din anunt ca ar fi doar pt SUA si am citit pe un forum din UK in care sustin ca la ei nu s-a anuntat. O sa ma interesez la BMW dupa 4 ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Global?

 

Data viitoare am sa atasez descrierea fiecarui cuvant asa cum vine el din dex. Da, am zis global.

 

GLOBĂL, -Ă, globali, -e, adj. Care ia în considerație toate elementele unui ansamblu, care rezultă prin însumarea tuturor elementelor de același fel; total. – Din fr. global.

Sursa : Dex Online

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare am sa atasez descrierea fiecarui cuvant asa cum vine el din dex. Da, am zis global.

 

GLOBĂL, -Ă, globali, -e, adj. Care ia în considerație toate elementele unui ansamblu, care rezultă prin însumarea tuturor elementelor de același fel; total. – Din fr. global.

Sursa : Dex Online

 

 

Stiu ca este foarte usor si tentant sa fii interesant dar totusi am impresia ca vorbim serios.

 

Un "sarci pe gogal" pentru "BMW K 1300 Recall stalling" aduce stiri si ca asta:

 

NO BMW UK machines are affected in a recall notice issued by BMW USA regarding the fuel system on the company's 2009 and 2010 K1300GT and K1300S, a company spokesman has confirmed to Visordown.

 

BMW USA have released a statement saying poor fuel quality may result in small deposits in the bike's throttle bodies, which in turn can cause engine problems at low revs. The problem can cause the motor to stutter or stall (sounds just like the ill-fated 2005 K1200S launch). It's reported the problem was discovered during quality control procedures.

 

An engine management software update, provided free of charge from BMW, should solve the problem. (sursa: http://www.visordown.com/motorcycle-news--...ecall/9049.html )

 

Deci global pare a se rezuma la BMW USA? Poate ne trebuie un nou DEX?

 

K1300 R nu a fost chemat inapoi tocmai pt ca in SUA nu se vinde la dealerii BMW inca. Un argument in plus pt acest global care nu este, e faptul ca am sunat pe 23 decembrie la Bavaria si nu stiau nimic nici de recall nici de update pt ECU. Daca era asa global, din noiembrie, cand a fost lansat recallul, pana acum s-ar fi auzit si la "marginea" Europei.

 

In fine, imi cer scuze ca te-am intrebat daca esti sigur ca e global (la nivelul Globului) sau nu, avand in vedere certitudinea surselor tale.

 

Un An Nou Fericit.

Editat de lazar.iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca este foarte usor si tentant sa fii interesant dar totusi am impresia ca vorbim serios.

 

Mestere,uite care-i treaba : din toate K1300 (global) , 2019 vor fi rechemate pentru ceva chestii la dealer. Intamplarea face ca lotul acela sa fie vandut in USofA. Ai cumparat cumva din USofA? Din UK? Ai importat din USofA? Verifica seria si afla. Perioada este Sep. 11 2008 - Nov. 19 2009.

An nou bun fara probleme si tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mestere,uite care-i treaba : din toate K1300 (global) , 2019 vor fi rechemate pentru ceva chestii la dealer. Intamplarea face ca lotul acela sa fie vandut in USofA. Ai cumparat cumva din USofA? Din UK? Ai importat din USofA? Verifica seria si afla. Perioada este Sep. 11 2008 - Nov. 19 2009.

An nou bun fara probleme si tie.

de acolo si vorba aia... "Lasati k1300-le sa vie la mine" :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Il mai ai?Ai rezolvat cu probleme la el?Ma intereseaza sa-mi iau si eu unul.

 

Iti dau un sfat prietenesc: NU iti lua un BMW,pentru ca nu se va ridica niciodata la nivelul de fiabilitate al unei japoneze.

Eu am trait si traiesc asta pe pielea mea. Motor luat de NOU din magazin. Aici ai povestea /index.php?/topic/661746-legenda/page__st__60

Nu cred ca iti iei un nakedbike ca sa mergi ca o bunicuta cu el pe strada,mai ales cand discutam de 1300cmc :) .

Eu am aceeasi problema cu a mea reaparuta dupa 1000km,dupa ce teoretic a fost remediat inconvenientul.

 

Dacia e Dacie ;) chiar daca costa 16.000de euro tot Dacie e.

 

Iti urez succes si rationalitate in alegerea motocicletei pe care o vei avea si multe bucurii la ghidon :)

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau un sfat prietenesc: NU iti lua un BMW,pentru ca nu se va ridica niciodata la nivelul de fiabilitate al unei japoneze.

Eu am trait si traiesc asta pe pielea mea. Motor luat de NOU din magazin. Aici ai povestea /index.php?/topic/661746-legenda/page__st__60

Nu cred ca iti iei un nakedbike ca sa mergi ca o bunicuta cu el pe strada,mai ales cand discutam de 1300cmc :) .

Eu am aceeasi problema cu a mea reaparuta dupa 1000km,dupa ce teoretic a fost remediat inconvenientul.

 

Dacia e Dacie ;) chiar daca costa 16.000de euro tot Dacie e.

 

Iti urez succes si rationalitate in alegerea motocicletei pe care o vei avea si multe bucurii la ghidon :)

Nu e corect dpdv logic sa generalizezi particularul. Daca tu ai avut o hiba cu mobra ta de noua, nu inseamna ca toate sunt proaste, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e corect dpdv logic sa generalizezi particularul. Daca tu ai avut o hiba cu mobra ta de noua, nu inseamna ca toate sunt proaste, da?

 

Cat a costat mobra ta? :)

Daca ai luat-o la SH la o suma de 5000euro sa zicem nu prea ai ce pierde si te poti astepta la anumite probleme pentru ca NU sti cine a utilizat-o inainte sau cum a avut grija de ea + ca 5000euro nu e cine stie ce. Deci nu ai dreptul sa ai pretentii.

 

DAR cand dai mai mult decat TRIPLU pe o motocicleta NOUA,eu cred ca am tot dreptul sa matur pe jos cu aceasta DACIE.

Nu stiu daca imi intelegi punctul de vedere. Nu vreau sa fiu rau sau arogant :) . Pune-te in locul meu,si apoi mai discutam ;) .

+ ca cei de la BMW au zis clar ca nu e vina mea,ca nu am stricat eu ceva,pur si simplu a cedat materialul sub mine,fara ca eu sa fac vreo eroare de pilotaj. Si dupa reparatie iarasi a cedat,deci materiale de **** pentru o firma scumpa si de *****.

Poate ca motocicleta ta R 1100 RT nu a fost facuta intr-o asa zisa epoca de consum ca cea de acum,cand BMW inca facea motociclete fiabile.

 

Nu imi spune mie ce e logic si ce nu e logic,pentru ca nu sunt singurul cu probleme similare. Iti pun eu o intrebare logica:

E normal sa patesti ce am patit eu cu Dacia? Repet daca era la SH era riscul si prostia mea ca m-am avantat la ceva ieftin,DAR motocicleta e NOUA.

 

Think about it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici ma bag si eu in cunostiinta de cauza

 

daca VREI SENZATII ia.ti k 1300 r /s sau k 1200 r/s

 

eu unul am "descoperit" de un an juma.aceasta motocicleta k1200r si ma refer la faptul ca ma dau cu ea

poate daca o aveam cand eram mai tanar nu apucam sa comentez acum

 

de placut ....am indragit.o de la aparitie ca forma si toate cele

insa acum dupa ce am ceva km cu ea chiar e o NEBUNIE

 

sunt un incepator in ale puterii si vitezei mari asa ca mi.ia iertat si spre sa.mi ierte multe

 

ca scrie BMW pe ea ...asta e nu am ce sa fac...

ca o servisez la bavaria la fel ...asta e

 

putea sa scrie si kava.yama.suzi etc

 

insa senzatia pe care o am cand o pilotez NU o pot compara cu ce traiesc zi de zi pe r 1200 gsa

pentru orice posesor sau DORITOR de k 1300/1200 nu pot spune decat un singur LUCRU.........MERITA toti banii :friends:

 

ca m.a costat un drum pana vama veche si un pic dupa granita dus/intors 380 ron in gaz bagati nu am dece sa ma vait

cei mai bine "investiti" bani

ca mi.au suspendat carnetul 3 luni pentru viteza excesiva iar nu.i bai

ca ma dor mainile dupa un drum de 700km/prostia mea ca nu stiu sa stau pe ea iar nu mai conteaza :banana:

 

asa ca ma repet MERITA INVESTITIA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat a costat mobra ta? :)

Daca ai luat-o la SH la o suma de 5000euro sa zicem nu prea ai ce pierde si te poti astepta la anumite probleme pentru ca NU sti cine a utilizat-o inainte sau cum a avut grija de ea + ca 5000euro nu e cine stie ce. Deci nu ai dreptul sa ai pretentii.

 

DAR cand dai mai mult decat TRIPLU pe o motocicleta NOUA,eu cred ca am tot dreptul sa matur pe jos cu aceasta DACIE.

Nu stiu daca imi intelegi punctul de vedere. Nu vreau sa fiu rau sau arogant :) . Pune-te in locul meu,si apoi mai discutam ;) .

+ ca cei de la BMW au zis clar ca nu e vina mea,ca nu am stricat eu ceva,pur si simplu a cedat materialul sub mine,fara ca eu sa fac vreo eroare de pilotaj. Si dupa reparatie iarasi a cedat,deci materiale de **** pentru o firma scumpa si de *****.

Poate ca motocicleta ta R 1100 RT nu a fost facuta intr-o asa zisa epoca de consum ca cea de acum,cand BMW inca facea motociclete fiabile.

 

Nu imi spune mie ce e logic si ce nu e logic,pentru ca nu sunt singurul cu probleme similare. Iti pun eu o intrebare logica:

E normal sa patesti ce am patit eu cu Dacia? Repet daca era la SH era riscul si prostia mea ca m-am avantat la ceva ieftin,DAR motocicleta e NOUA.

 

Think about it.

Ai tot dreptul sa te enervezi ca ti s-a stricat jucaria. Da poate ca pentru mine aia 5k EUR is ca pentru tine 15K eur, ma refer la cat de greu sunt de strans.

Eu nu incerc sa te conving sa nu fii nervos ca e materialul de rahat in mobrele mai noi, asta e un fapt, stii si tu si eu ca daca e mai noua e mai proasta calitativ. Dar daca motoru tau de 15k s-a stricat, asta nu inseamna ca toate se strica. Ai avut ghinion. Poate cineva chiar ia de bun sfatu tau si nu mai cumpara BMW nou ca poate se strica... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai tot dreptul sa te enervezi ca ti s-a stricat jucaria. Da poate ca pentru mine aia 5k EUR is ca pentru tine 15K eur, ma refer la cat de greu sunt de strans.

Eu nu incerc sa te conving sa nu fii nervos ca e materialul de rahat in mobrele mai noi, asta e un fapt, stii si tu si eu ca daca e mai noua e mai proasta calitativ. Dar daca motoru tau de 15k s-a stricat, asta nu inseamna ca toate se strica. Ai avut ghinion. Poate cineva chiar ia de bun sfatu tau si nu mai cumpara BMW nou ca poate se strica... :P

 

 

si daca se strica.....

la cum arata o iau si o bag in casa ca bibelou... ce e scumpa???:banana:

 

sunt unii cu kg de aur in banci si nu le vad niciodata....zac acolo in beciuri fortificate :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet daca era la SH era riscul si prostia mea ca m-am avantat la ceva ieftin,DAR motocicleta e NOUA.

 

N-am auzit pana acum niciun caz la BMW (masina sau mobra) in care un produs nou sa nu fie reparat gratis (manopera + piese). Sunt mii de cazuri in care BMW a dat banii pe piesele de schimbat (deci platesti doar manopera) cu vehiculul IN AFARA GARANTIEI. Sigur ne zici totul?

Cat despre K12/13R, no comment. De departe cea mai tare power bike din parcare. Evident,parere personala. Puteam sa iau un K12R dar am preferat K12S din cauze ergonomice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca motoru tau de 15k s-a stricat, asta nu inseamna ca toate se strica. Ai avut ghinion. Poate cineva chiar ia de bun sfatu tau si nu mai cumpara BMW nou ca poate se strica... :P

Faceti si voi o petitie catre BMW sa se duca mai des la biserica, poate asa mai scapa de defecte la motoare/masini noi, sau sa cheltuiasca mai putini bani pt reclama si mai multi pe teste. Nu stiu cum se intampla, dar ghinionul sa cam adunat la ei! :haha:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceti si voi o petitie catre BMW sa se duca mai des la biserica, poate asa mai scapa de defecte la motoare/masini noi, sau sa cheltuiasca mai putini bani pt reclama si mai multi pe teste. Nu stiu cum se intampla, dar ghinionul sa cam adunat la ei! :haha:

 

 

NISTE PROSTI ASTIA CARE ISI BAGA BANII IN MOTOCICLETELE ASTEA DE C.AC.AT DE LA BMW :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...